facebook

SuperTramp

KUBA - rewolucja, cygara, rum, muzyka, plaże,

KUBA - rewolucja, cygara, rum, muzyka, plaże,

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

UWAGA! Nowy Program 2018

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Wyprawa jest autorskim programem SUPERTRAMPA. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.
* Foto: Andrzej Słodkowski, Tomasz Wodzyński, Janusz Ciągło.

KUBA – Sentymentalna podróż po kraju Jose Martiego, Che Guevary, Hemingwaya, Buena Visty, cygar i rumu. Od Havany do Santiago de Cuba, poprzez Zatokę Świń, Trinidad, Cienfuegos, Camaguey, Sancti Spiritus, i najciekawsze plaże Kuby – Zatoka Świń, Cayo Coco. Często odwiedzamy miejsca mniej znane, aby poznać charakter kraju i samemu wyrobić sobie zdanie na temat  otaczającej rzeczywistości. Do powstania programu przyczyniły się nasze wielokrotne podróże po Kubie, jak i pomoc Kubańczyków i Polaków mieszkających na Kubie. Tramping obejmuje zwiedzanie całej Kuby, nie tylko głównych miast, dlatego jest jedynym w swoim rodzaju programem nie proponowanym przez inne biura.
KUBA  – nieznana wyspa - wyprawa trampingowa po najciekawszych miejscach wyspy, tych znanych i nieznanych w klimacie muzyki, rewolucji i pięknych kubańskich plaż.  Pierwszą część wyjazdu spędzamy w czarodziejskiej Hawanie, gdzie okres kolonializmu miesza się z wszechobecną rewolucją, gdzie odnowiona starówka pełna turystów graniczy z dzielnicami, w których toczy się prawdziwe życie "habaneros" - można tam napić się szklanki lokalnego rumu, wypalić najprawdziwsze kubańskie cygaro czy zjeść pizzę na ulicy wprost z okna mieszkania. Zobaczymy min. cmentarz im. K. Kolumba - jeden z najwspanialszych cmentarzy w obu Amerykach, miejsca gdzie mieszkali i pisali Hemingway, G.Green, i A.Carpentier, wiecznie żywe Muzeum Rewolucji Kubańskiej. Zobaczymy jak wyglądają przedmieścia Hawany czy luksusowo odnowione centrum. Wieczorami, gdy upał zelży, przysiądziemy na najsłynniejszym bulwarze Hawany – Malekonie, lub w jednym z muzycznych klubów Starej Hawany i popijając zimne „mojito” oddamy się zabawie przy żywej kubańskiej muzyce. Czasami wędrowni muzycy zaśpiewają nam romantyczną balladę o komendancie Che Guevara. Będziemy poruszali się lokalnymi starymi samochodami sprzed rewolucji z 1959 r tzw. "chevy", choć niekoniecznie będą to Chevrolety. Po kilku dniach wyruszamy wynajętym busem na podróż po Kubie. Podczas podróży po Kubie odwiedzimy rezerwat krokodyli na bagnach Zapata, będziemy plażować w słynnej Zatoce Świń, odwiedzimy perłę architektury kolonialnej Trynidad, oraz inne piękne miasta takie jak Camaguey, Cienfuegos, Sancti Spiritus i na końcu Santiago de Cuba.
        W Santa Clara odwiedzimy mauzoleum Che Guevary, a w Santiago de Cuba posłuchamy muzyki w najsłynniejszej Casa de La Trova. Na atolu wysp koralowych Cayo Coco i Cayo Guillermo spędzimy noc na jednej z najpiękniejszych plaż Kuby - Playa Pilar, gdzie będziemy sami w promieniu kilkunastu kilometrów, a podczas porannej kąpieli w morzu - przy odrobinie szczęścia - odwiedzą nas delfiny. Podczas podróży będziemy mieszkać u Kubańczyków w prywatnych domach i mieszkaniach, co pozwoli na bliższe poznanie jak żyją, a ponieważ są wyjątkowo pogodnymi i miłymi ludźmi, taki spotkania pozostawiają niezapomniane wrażenia. Aby poznać kraj będziemy unikać kurortów które wyglądają tak samo na całym świecie. Będąc w Varadero - najsłynniejszym kurorcie Kuby, zobaczymy na czym polega różnica.
Podróż zakończymy w Hawanie, w której teraz będziemy się czuć jak u siebie. Przynajmniej takie są wrażenia większości uczestników. I pomyśleć, że przed wyjazdem Hawana wydawała się taka odległa.
Zmiany na Kubie następują, ale kto zdąży pozna inny Świat który znika.
 
NOWY PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie  i przelot do Hawany przez jeden z europejskich portów lotniczych. Przejazd do centrum Hawany. Zakwaterowanie w casas w Hawanie. Nocleg.
2 DZIEŃ
Spacer bulwarem Malecon do dzielnicy Vedado. Zwiedzanie Hotelu Nacional - jednego z bardziej prestiżowych w Hawanie, znanego z funkcjonującego w nim przed rewolucją kasyna i gości, którzy tam nocują. Przejście koło Copelii – najsłynniejszej niegdyś lodziarni na wyspie oraz Uniwersytetu Hawańskiego do Placu Rewolucji, gdzie odbywają się uroczystości państwowe i znajdują się ważne instytucje m.in. budynek Komitet Centralny Partii oraz pomnik Jose Marti, muzeum i punkt widokowy (8 EURO) (109 m), z którego widać całe centrum Hawany. Zwiedzanie nekropolii im. Krzysztofa Kolumba (5 EURO), jednego z najstarszych i najpiękniejszych cmentarzy w obu Amerykach. Przejazd do Starej Hawany: miejsca związane z pobytem w Hawanie Hemingwaya: Hotel Ambos Mundos, bar La Bodeguita del Medio, La Floridita. Wieczorem odpoczynek przy piwie lub "cuba libre" na Malekonie. Nocleg.
3 DZIEŃ
Przejście przez chińską dzielnicę pod Kapitol wzorowany na Kapitolu w Waszyngtonie. Spacer po Centralnej Hawanie. Dla chętnych zwiedzanie Muzeum Rewolucji Kubańskiej (8 EURO). Eksploracja Starej Hawany wpisanej na listę UNESCO: Plaza de la Catedral, Plaza de Armas, fort Real Fuerza, Plaza de San Francisco, Plaza Vieja - tu krótki odpoczynek w browarze na austriackiej licencji, gdzie można napić się wyśmienitego chłodnego piwa lub w kawiarni na mrożonej “wzmocnionej” kawie. Przeprawa promem do Regli - ubogiej dzielnicy Hawany związanej z Afro-Kubańską religią santeria, kościół z Czarną Madonną. Przeprawa promem do dzielnicy Casablanca: punkt widokowy przy pomniku Chrystusa (1 CUC), nieopodal domu Che Guevary, skąd roztacza się piękna panorama Hawany. Wieczorem wizyta w jednym z klubów muzycznych. Nocleg.
4 DZIEŃ
Wyprawa w region słynący z upraw tytoniu i mogotów (ostańców wapiennych) oraz jaskiń, które tworzą niepowtarzalne krajobrazy wpisane na listę UNESCO. Wizyta na plantacji tytoniu, pokaz zwijania cygar. Przejazd do Pinar del Rio – stolicy tytoniowego regionu, wizyta w fabryce cygar (5 EURO) oraz manufakturze guaybity – alkoholu produkowanego z endemicznych owoców, krótki spacer po centrum miasta. Przejazd do Doliny Viñales – podziwianie porośniętych roślinnością mogotów, malowniczych dolin z czerwoną glebą. Zwiedzanie jaskinii Cueva del Indios (5 EUR). Powrót na nocleg do Hawany.
5 DZIEŃ
Wyjazd z Hawany. Przejazd obok cukrowni Australia na półwysep Zapata – region największych na Kubie bagien, gdzie żyje kilkadziesiąt tysięcy krokodyli. Wizyta w Guama – hodowli rombiferów (endemicznych krokodyli kubańskich) i mini zoo (5 EURO), dla chętnych wycieczka łodzią po bagnach do repliki wioski indiańskiej z czasów prekolumbijskich (ok. 12 EURO). Przejazd nad słynną Zatokę Świń - znaną z inwazji wojsk kontrrewolucyjnych w 1961 roku, przeciwko którym Fidel Castro osobiście poprowadził zwycięską ofensywę. Krótkie plażowanie w zatoce. Przejazd do Cienfuegos – miasta założonego przez Francuzów. Spacer po rynku, którego zabudowa jest wpisana na listę UNESCO. Zwiedzanie bajecznego pałacu - Palacio del Valle (2 EURO), gdzie przed rewolucją mieściło się kasyno należące do brata dyktatora Kuby Fulgencio Batisty. Przejazd do Trinidadu, zakwaterowanie, nocleg.
6 DZIEŃ
Zwiedzanie Trynidadu - miasteczka, słynącego ze wspaniałego zespołu architektonicznego, wpisanego na listę UNESCO. Swoje bogactwo na przełomie wieków XVIII i XIX Trynidad zawdzięczał trzcinie cukrowej, a także wielkiemu targowi niewolników. Możliwość zakupu cygar z bonifikatą. Po południu dla chętnych plażowanie na wybrzeżu Morza Karaibskiego, na pobliskiej plaży Ancon. Lokalna kolacja z darów morza (homar i inne lokalne przysmaki). Wieczorem dla chętnych nauka salsy i możliwość przećwiczenia swoich umiejętności tanecznych w Casa de la Musica (1EUR). Nocleg.
7 DZIEŃ
Dla chętnych półdniowa wycieczka konna (ok 20 EUR) malowniczą doliną koło Trynidadu do Parku El Pilon, gdzie jest możliwość kąpieli w rzece, a w porze deszczowej można podziwiać wodospad. Po drodze przystanek na pokaz tradycyjnego parzenia kawy kreolskiej, hodowanej w pobliskich górach Sierra Escambray – drugim najwyższym paśmie górskim na Kubie. Popołudniu czas wolny na spacery po uroczych uliczkach Trynidadu, zakupy pamiątek na ulicznych straganach lub plażowanie i kąpiele w Morzu Karaibskim. Wieczorem dla chętnych nauka salsy i wyjście na imprezę taneczną (3-5EUR). Nocleg.
8 DZIEŃ
Przejazd przez Valle de los Ingenios, dolinę słynącą kiedyś z uprawy trzciny cukrowej - wizyta w XIX-wiecznej cukrowni z wieżą - Torre Iznaga (1 EURO) - kiedyś najwyższą budowlą na Kubie. Przejazd przez Sancti Spiritus (krótki spacer po centrum - najstarszy na Kubie kamiennym most na rzece Yayabo, główny plac z imponującym budynkiem Biblioteki) do Camaguey – zwiedzanie głównych placów w centrum miasta. Nocleg.
9 DZIEŃ
Wyjazd w stronę Santiago de Cuba. Jedziemy przez środkową Kubę mijając miasteczka, wioski i wielkie państwowe gospodarstwa rolne. Przejazd przez góry Sierra Maestra, gdzie ukrywali się rewolucjoniści z Fidelem Castro i Che Guevarą na czele w latach 1956-59 r . Wizyta w najważniejszym sanktuarium na Kubie - El Cobre noszącego nazwę od kopalni miedzi. Przejazd obok koszar Moncada, gdzie 26.07.1953 roku rewolucjoniści pod wodzą F.Castro dokonali nieudanego ataku. Wieczór przy muzyce kubańskiej w najsłynniejszej Casa de la Trova (ok. 5 EURO) lub najpopularniejszej wśród miejscowych La Claqueta (ok 2 EURO). Nocleg.
10 DZIEŃ
Zwiedzanie pierwszej stolicy Kuby: Parque Cespedes - katedra, najstarszy na Kubie dom z XVI w należący do Diego Velazqueza (2 EURO), taras widokowy hotelu Gran Plaza (3 EURO) ), skąd rozciąga się panorama na całe miasto i Zatokę Santiago. Przejazd na jedną z pobliskich plaż - relaks nad ciepłym Morzem Karaibskim. Przejazd do oceanarium (7 Euro) i dla chętnych kąpiel z delfinami (40 EURO). Nocleg w Santiago de Cuba.
11 DZIEŃ
Wcześnie rano wyjazd z Santiago i całodzienny przejazd na atol Cayo Coco, gdzie znajdują się najpiękniejsze plaże Kuby. Przejazd 30 km groblą. Wieczorna impreza oraz nocleg na dzikiej plaży pod gwiazdami z dala od cywilizacji. Należy zabrać worek foliowy na odzież w przypadku deszczu.
UWAGA: W przypadku wyjazdów od października do marca, ze względu na pogodę, nie ma noclegu pod gwiazdami na Cayo Coco tylko nocleg na kwaterze prywatnej w Moron.
12 DZIEŃ
Jeśli dopisze pogoda, bedzie mozna podziwiać wschód słońca, nie wychodząc ze swojego śpiwora. Plażowanie na jednej z najładniejszych plaż Kuby -  fakultatywnie: nurkowanie, snorkelling lub rejs katamaranem (15 EURO). Ok. południa powrót na stały ląd i przejazd do uniwersyteckiego miasta Santa Clara. Nocleg.
13 DZIEŃ
Zwiedzanie Mauzoleum Che Guevary oraz miejsca bitwy z czasów rewolucji - El Tren Blindado (1 EURO). Wyjazd z Santa Clara. Przejazd przez Varadero - najsłynniejszy typowo turystyczny kurort Kuby (krótkie plażowanie) - do Hawany. Po drodze przystanek na punkcie widokowym, z którego rozciąga się malownicza panorama na Dolinę Yumuri i most Bacunayagua – jeden z 7 cudów inżynieryjnych Kuby, gdzie można spróbować przepyszną pina coladę serwowaną w ananasie. Nocleg w Hawanie.
14 DZIEŃ
Czas wolny. Przejazd na lotnisko i wieczorem wylot z Hawany do jednego z europejskich portów lotniczych.
15 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

 

* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – np. w zależności od rozkładu jazdy, komunikacji lokalnej czy innych czynników zewnętrznych (pogoda, święta, sytuacja polityczna itp.) - pozostające w gestii pilota. * - W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępów i opłat fakultatywnych, są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.* Czasy przelotów lokalne.


* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                 


Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2018-01-26 2018-02-09 8750 zł Zamknięte
2018-03-02 2018-03-16 8750 zł lista rezerwowa Zamknięte
2018-04-25 2018-05-10 6350 zł + 600 EURO brak miejsc Zamknięte
2018-07-12 2018-07-27 6350 zł + 600 EURO brak wolnych miejsc Zamknięte
Karnawał w Santiago!!! extra 1 dzień!
2018-10-26 2018-11-09 6350 zł + 600 EURO Zamknięte
2018-11-26 2018-12-10 6350 zł + 600 EURO Zamknięte
2019-01-26 2019-02-09 6350 zł + 600 EURO Złóż zapytanie
2019-02-09 2019-02-23 6350 zł + 600 Euro 4 wolne miejsca Złóż zapytanie
2019-04-24 2019-05-08 6350 zł + 600 EURO Złóż zapytanie
2019-07-13 2019-07-28 6500 zł + 600 EURO Złóż zapytanie
extra dzień, Karnawał w Santiago!!!
2019-10-27 2019-11-10 6350 zł + 600 EURO Złóż zapytanie
2019-11-26 2019-12-10 6350 zł + 600 EURO Złóż zapytanie

Informacje praktyczneZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:

- opieka polskiego, licencjonowanego pilota,
- ubezpieczenie NNW (5000 zł) i KL (do 30.000 Euro).
- środki transportu zgodnie z programem: przelot samolotem, lokalne autobusy miejskie, promy, taxi z/na lotnisko itp.
- noclegi: kwatery prywatne u Kubańczyków tzw. casas particulares (pokoje 2, 3 osobowe łazienka, AC lub wiatrak), dzika plaża.
- bus na czas podróży po Kubie (z wyłączeniem Hawany);
- wizę turystyczną na Kubę.
- podatek VAT, składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.


WE WŁASNYM ZAKRESIE:
Wyżywienie oraz bilety wstępu, taxi/riksze/cadillaki w Hawanie (w sumie min. 400 EURO).

 
DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio,
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu przesyłane mailem
 ok. 14 dni przed wyjazdem;
- grupa do 12 osób;
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.

 

 

Galeria