facebook

SuperTramp

INDONEZJA - W krainie życia i śmierci

INDONEZJA - W krainie życia i śmierci

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program


INDONEZJA  - W KRAINIE ŻYCIA I ŚMIERCI
Wyprawa jest autorskim programem BP „Supertramp”. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc. W przypadku zgłoszenia się 5 osób, terminy dowolne.

Archipelag złożony z ponad 17000 wysp to niezwykła mieszanka kultur, języków smaków i klimatów. Nasza trasa zabierze Was w zarówno popularne i często odwiedzane tereny Bali czy Jawy jak również w miejsca poza utartym szlakiem. Odwiedziemy krainę Tana Toraja w środkowym Celebesie przy dowiedzieć się więcej o ich ciekawej kulturze i wyjątkowych obrzędach pogrzebowych. Na Papui wyruszymy na treking w jeszcze niedawno niedostępne i rzadko odwiedzane regiony doliny Baliem zamieszkane przez ludność z plemienia Dali, a co najważniejsze będziemy mieli okazji uczestniczyć w corocznym festiwalu Baliem. Odwiedziemy Bali, małą, ale niezwykle piękną wyspę w której zakochać się może każdy nawet najbardziej wymagający turysta.

PROGRAM

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Dżakarty z przesiadką w jednym z portów lotniczych.

2 DZIEŃ
Przylot do Dżakarty. Zakwaterowanie w hotelu obok lotniska, nocleg.

3 DZIEŃ
Rano przelot z Dżakarty do Jogjakarty, zwiedzanie miasta: Kraton – pałac sułtana (z zewnątrz), Ruiny Taman Sari, czyli wodnego pałacu, który uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi, obecnie z jego murów rozpościera się ładny widok na panoramę miasta. Spacer główną ulicą miasta Jalan Malioboro. Dla chętnych wieczorem „Wayang Kulit” - teatr cieni, to właśnie z Yogjakarty pochodzi rozsławiony na cała Indonezje teatr. Nocleg.

4 DZIEŃ
Wcześnie rano wyjazd do Borobudur (ok. 20 USD) – hinduistycznej świątyni, zbudowanej w 800 roku naszej ery, a odkrytej niemal 1000 lat później - najsłynniejszego zabytku Indonezji, który został wpisany na listę UNESCO.  Następnie zwiedzanie Prambanan (ok. 18 USD) – kompleksu świątyń hinduistycznych, które ucierpiały podczas niedawnego trzęsienia ziemi.  Po południu powrót do Yogjakarty - czas wolny na zakup pamiątek – batików, antyków. Nocleg.

5 DZIEŃ
Całodzienny przejazd z Yogjakarty w okolice wulkanu Bromo – jednej z największych atrakcji turystycznych kraju. Zakwaterowanie i odpoczynek po wyczerpującej podróży.

6 DZIEŃ
Pobudka około 3 nad ranem i przejazd jeepem do punktu widokowego, skąd będziemy mogli podziwiać wschód słońca i zapierający dech w piersiach widok na stożki wulkanów Bromo i Semeru. Po wschodzie słońca powrót jeepami pod wulkan Bromo. Czas na zdobycie kaldery wulkanu (dla chętnych możliwość wjazdy na koniu – ok. 5 USD). Powrót do hotelu, śniadanie i przejazd w okolice kolejnego wygasłego już wulkanu Kawa Ijen (wstęp na teren Parku Narodowego Bromo ok. 20 USD).
 
7 DZIEŃ
Kolejny raz wczesna pobudka, następnie godzinny przejazd do parkingu skąd rozpoczniemy 4 kilometrową wędrówkę do krateru wygasłego wulkanu Kawa Ijen (wstęp ok. 10 USD), gdzie obecnie znajduje się kopalnia siarki. Każdego dnia ponad setka szczupłych mężczyzn na własnych ramionach dźwiga siarkę ważącą średnio 80 kg. Dla chętnych (na własną odpowiedzialność!!! – od niedawna jest zakazane) możliwość zejścia na samo dno krateru i z bliska przyglądnięcia się katorżniczej pracy. UWAGA: osoby z astmą lub innymi chorobami związanymi z układem oddechowym nie powinny schodzić do krateru ze względu na intensywne opary siarki. Powrót do busa i przejazd do portu w Ketapang we wschodniej Jawie, gdzie zaokrętujemy się na prom płynący do Gilimanuk na Bali. Przejazd do Loviny, najpopularniejszego kurortu po północnej stronie wyspy. Zasłużony odpoczynek.

8 DZIEŃ
Dla chętnych wcześnie rano dwugodzinna wycieczka łódką w poszukiwaniu delfinów, które każdego ranka licznie nawiedzają nadbrzeżne wody wokół Loviny  (ok. 10 USD). Po śniadaniu wyruszamy na całodzienne  zwiedzanie północnych terenów Bali. Przejazd z Loviny najbardziej malowniczą trasą przez środek wyspy. Wizyta w świątyni buddyjskiej w której można się oddać krótkiej medytacji, a następnie relaks w Air Panas, czyli gorących źródłach. Przystanek w Munduk, gdzie znajdują się piękne terasy ryżowe. Na koniec odwiedzimy znajdującą się na jeziorze Bratan świątynię Pura Ulu Danau Bratan. Przejazd do Ubud. Nocleg.

9 DZIEŃ
Ubud to centrum kulturalne Bali, miasteczko usiane jest licznymi galeriami, zakładami rzemieślniczymi czy też pracowniami malarskimi. Dzięki swemu położeniu, kilkaset metrów nad poziomem morza, klimat w Ubud jest bardzo przyjemny i pozwala odpocząć od doskwierających upałów. Zwiedzanie Monkey Forest, położonego niemal w samym sercu Ubud - świętego dla Balijczyków parku, gdzie żyje mnóstwo małp. Nocleg w Ubud.

10 DZIEŃ
Zwiedzanie Bali, wieczorem przejazd na lotnisko.

11 DZIEŃ
Przelot Denpasar- Jayapura. Rano przylot do Jayapury. Wycieczka na punkt widokowy, gdzie dawniej stacjonowały wojska gen. Mac Arthura, skąd roztacza się widok na całą okolicę. Dla chętnych fakultatywna wycieczka do wioski Depapre i przepłynięcie na malutką plaże Pantai Harlen (ok. 60 USD). Nocleg w Sentani przy lotnisku.

12 DZIEŃ
Rano przelot z Sentani (Jayapury) do Wameny - małego miasteczka położonego w słynnej Dolinie Baliem, do którego nie prowadzi żadna droga i czasami ma się wrażenie jakby czas się tam dawno zatrzymał. Obecnie szybko rozwijające się miasteczko, głownie dzięki coraz liczniej odwiedzających Papuę turystom, stanowi bazę wypadowa na trekingi w Dolinie Baliem. Po południu odwiedziemy wioskę Jiwika, ze słynną liczącą prawie 300 lat mumią.

13, 14, 15 DZIEŃ
Trzydniowy treking w południowej części Doliny Baliem. Wyruszymy z Kurimy mijając wioski plemienia Dani, przechodząc przez chwiejące mosty wysoko zawieszone nad rwącą rzeką Baliem. Trudy trekingu zrekompensują nam zapierające dech w piersiach widoki. Nocujemy w bardzo skromnych warunkach w gościnie w szkole, u księdza lub szefa wioski. Powrót do Wameny.

16 DZIEŃ
Festiwal Baliem (bilet wstępu – ok. 20 USD). Każdego roku przez dwa dni w okolicach Wameny odbywa się wielki festiwal, w którym uczestniczy kilkaset osób z różnych plemion zamieszkujących Dolinę Baliem. Mężczyźni skąpo odziani zaledwie w koteke, chroniącą ich męskość oraz kobiety w spódniczkach z trawy, wszyscy przyozdobieni malowidłami oraz naszyjnikami z kości świń uczestniczą w pokazach walk, polowań tańca i śpiewu. Po południu powrót do Wameny na nocleg.

17 DZIEŃ
Rano przelot z Wameny do Sentani (Jayapury). Zakwaterowanie. Spacer po mieście albo wycieczka fakultatywna (ok. 40 USD), podczas której m.in. udamy się nad piękne okolice jeziora Sentani, przepłyniemy łódką do jednej z 19 wysepek mieszczących się na jeziorze. Powrót do Sentani na nocleg.

18 DZIEŃ
Poranny przelot do Makasar i przejazd do Rantepao - małego miasteczka położonego w krainie Tana Toraja, regionu, który słynie z wyjątkowych obrzędów pogrzebowych.

19 ,20, 21 DZIEŃ
Trzy dni przeznaczone na zwiedzanie tego urokliwego obszaru. Poza głównymi miejscami turystycznymi – słynnymi grobowcami Lemo czy wioski Kete Kesu z odrestaurowanymi Tongkonami (tradycyjnymi domami Torajów), odwiedzimy miejsca poza utartym szlakiem, a przy odrobinie szczęścia będziemy uczestniczyć w obrzędach pogrzebowych. Po południu ostatniego dnia przejazd na lotnisko w Makasar. Nocleg w okolicach lotniska.

22 DZIEŃ
Przelot z przesiadką do Praya na wyspie Lombok. Nocleg w Sengiggi.

23, 24, 25 DZIEŃ
Poranny przejazd do portu i transfer na wyspę Gili Air. Relaks na rajskich wyspach, szmaragdowy ocean, drinki na plaży i piękna rafa koralowa.

26 DZIEŃ
Całodzienny powrót na Bali (istnieje możliwość powrotu z wysp Gili szybką łodzią zamiast lokalnym promem koszt ok. 50 USD) i przejazd do Kuty.

27 DZIEŃ
Cały dzień przeznaczony na zwiedzanie południowej części wyspy lub wypoczynek (szczegóły będą uzgodnione na miejscu z pilotem).

28 DZIEŃ
Czas do wykorzystania na Bali. Po południu wylot z Denpasar do Warszawy z przesiadkami.

29 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-07-30 2024-08-27 11900 PLN + 2300 USD Zamknięte
2025-07-30 2025-08-27 11900 PLN + 2300 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

W CENIE WYPRAWY:
- przelot na trasie Warszawa - Dżakarta - Warszawa, Dżakarta – Jogjakarta, Denpasar- Jayapura, Jayapura- Wamena -Jayapura, Jayapura- Makassar, Makassar – Praya (Lombok);
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL do 30000 EUR; składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG);
- podatek VAT;
- transport: miejscowe autobusy i minibusy, taksówki objęte programem; itp.;
- noclegi: hotele klasy turystycznej (pokoje 2, 3 osobowe). Na trekingu w Dolinie Baliem; warunki bardzo skromne, nocleg w chacie lub szkole;
- śniadania w większości hoteli;
- wyżywienie na trekingu w Dolinie Baliem.

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie, bilety wstępu (w sumie min. 600 - 700 USD)  + ew. dodatkowe wydatki własne, wycieczki fakultatywne itp. Wiza do Indonezji (ok. 35 USD, płatna na lotnisku).

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienia nie są obowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny;
- profilaktyka antymalaryczna (ryzyko zarażenia niewielkie);
- grupa do 12 osób;
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy;
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem supertramp@supertramp.pl lub
  telefonicznie.

 

Galeria