facebook

SuperTramp

INDONEZJA - W krainie życia i śmierci

INDONEZJA - W krainie życia i śmierci

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach).
Wyprawa jest autorskim programem BP „Supertramp”. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

UWAGA!!! Kolejność realizacji poszczególnych punktów programu uzależniona jest od ruchomego terminu Festiwalu Doliny Baliem na Papui. Termin może ulec zmianie!
PROGRAM

1 DZIEŃ
Przelot z Warszawy do Denpasar, z przesiadką w europejskim i azjatyckim porcie lotniczym.
2 DZIEŃ
Przylot do Denpasar. Przejazd z lotniska do centrum miasta. Zakwaterowanie w Kucie, słynnym na cały świat mieście imprez rozrywkowych i surfingu. Odpoczynek po męczącej podróży z Europy. Zimny Bintang Bir oraz gado gado lub sato ayam, czyli pierwszy kontakt z kuchnią indonezyjską.
3 DZIEŃ
Wycieczka po Bali: odwiedzimy świątynię Besakih, położoną na zboczach wulkanu Gunung Agung, świętej góry Balijczyków, oraz Goa Lawah – jaskinię nietoperzy.
4 DZIEŃ
Całodzienny wypoczynek na jednej z najsłynniejszych plaż Bali lub, dla chętnych, możliwość dokonania pierwszych zakupów – Kuta i okoliczne miejscowości to dla ich miłośników raj, w którym nawet najbardziej wybredny klient znajdzie coś dla siebie.
5 DZIEŃ
Przelot do Makassar na wyspie Celebes. Przejazd busem do Rantepao, małego miasteczka położonego w krainie Tana Toraja, słynącej, m.in., z wyjątkowych obrzędów pogrzebowych.
6 i 7 DZIEŃ
Dwa dni przeznaczone na zwiedzanie tego urokliwego obszaru. Poza głównymi atrakcjami turystycznymi – słynnymi grobowcami Lemo czy wioską Kete Kesu z odrestaurowanymi tongkonami (tradycyjnymi domami Torajów) – odwiedzimy miejsca, leżące poza utartymi turystycznymi szlakami. Wyruszymy na kilkugodzinną wędrówkę po okolicznych wioskach, a przy odrobinie „szczęścia”, będziemy uczestniczyć w pogrzebie.
8 DZIEŃ
Całodzienny przejazd do Makassar, późno w nocy przelot do Sentani (Jayapura).
9 DZIEŃ
Rano przylot do Sentani, zakwaterowanie i spacer po mieście, albo wycieczka fakultatywna (ok. $10), podczas której udamy się, m.in., w piękne okolice jeziora Sentani, popłyniemy łódką na jedną z 19 wysepek, rozrzuconych na jeziorze, oraz wjedziemy na stanowiące punkt widokowy wzgórze, na którym niegdyś stacjonowały wojska gen. MacArthura, a skąd roztacza się widok na całą okolicę.
10 DZIEŃ
Przelot z Sentani (Jayapury) do Wameny, małego miasteczka, położonego w słynnej dolinie Baliem, do którego nie prowadzi żadna droga i czasami ma się wrażenie, że dawno temu czas stanął tu w miejscu. Obecnie miejscowość – rozwijająca się szybko, głównie dzięki coraz liczniej odwiedzającym Papuę turystom – stanowi trekkingową bazę wypadową do doliny Baliem. Po południu odwiedziemy wioskę Jiwika, słynącą z liczącej prawie 300 lat mumii. Przygotowanie do trekkingu.
11,12,13 DZIEŃ
Trzydniowy trekking po południowej części doliny Baliem. Po wyruszeniu z Kurimy miniemy wioski plamienia Dani i przejdziemy po chwiejących się mostach, zawieszonych wysoko nad rwącą rzeką Baliem. Trudy trekkingu wynagrodzą nam zapierające dech w piersiach widoki. Zanocujemy gościnnie w bardzo skromnych warunkach – w szkole, u księdza lub u wodza wioski. Powrót do Wameny.
14 DZIEŃ
Festiwal Baliem (bilet wstępu ok. $20). Co roku, przez dwa dni, w okolicach Wameny odbywa się wielki festiwal, w którym uczestniczy kilkaset osób z różnych plemion, zamieszkujących dolinę Baliem. Mężczyźni są „odziani” jedynie w chroniącą ich męskość kotekę, a kobiety noszą spódniczki z trawy; wszystkich ozdabiają malunki oraz naszyjniki z kości świń. Zebrani uczestniczą w pokazach walk, polowań, tańca oraz w śpiewach. Po południu powrót do Wameny na nocleg.
15 DZIEŃ
Przelot z Wameny do Sentani (Jayapury). Zakwaterowanie w Sentani, dla chętnych wycieczka (ok. $7) do znajdujących się w pobliżu, bardzo interesujących muzeów etnograficznych.
16 DZIEŃ
Przelot do Surabaya (przez Makassar), a następnie przejazd do Yogyakarty. Przyjazd w późnych godzinach wieczornych. Zakwaterowanie, nocleg.
17 DZIEŃ
Dzień przeznaczony na zwiedzanie Yogyakarty oraz na odpoczynek w lokalnych knajpkach globtroterskich. Odwiedzimy Kraton, czyli pałac sułtanów Yogy, w którym mieszkało niegdyś 25000 ludzi, a następnie ruiny Taman Sari, czyli wodnego pałacu, zniszczonego podczas trzęsienia ziemi. Wieczorem, dla chętnych, wayang kulit, czyli sławny w Indonezji teatr cieni, który stąd się właśnie wywodzi.
18 DZIEŃ
Wcześnie rano wyjazd do buddyjskiej świątyni Borobudur, wzniesionej w VIII-IX wieku n.e., a odkrytej niemal 1000 lat później – to najsłynniejszy zabytek Indonezji, wpisany na Listę UNESCO. Następnie zwiedzanie Prambanan, zespołu hinduistycznych świątyń, które ucierpiały podczas niedawnego trzęsienia ziemi (Lista UNESCO). Po południu powrót do Yogyakarty, czas wolny na zakup pamiątek – batików, antyków – na Jalan Malioboro, jednej z głównych ulic miasta. Nocleg.
19 DZIEŃ
Całodzienny przejazd z Yogyakarty w okolice wulkanu Bromo, będącego jedną z największych atrakcji turystycznych kraju. Zakwaterowanie i odpoczynek po wyczerpującej podróży.
20 DZIEŃ
Pobudka o ok. 3 nad ranem i przejazd jeepem do punktu widokowego, z którego będziemy mogli podziwiać wschód słońca i zapierający dech w piersiach widok na stożki wulkanów Bromo i Semeru. Po wschodzie słońca powrót jeepami w pobliże wulkanu Bromo. Czas na zdobycie kaldery wulkanu (dla chętnych, możliwość wjazdu na koniu – ok. $5). Powrót do hotelu, śniadanie i przejazd w okolice Kawa Ijen, kolejnego wygasłego wulkanu.
21 DZIEŃ
Kolejna wczesna pobudka, przejazd do miejsca, skąd rozpoczniemy 4 km wędrówkę do krateru wygasłego wulkanu Kawa Ijen, w którym obecnie znajduje się kopalnia siarki. Każdego dnia ponad setka szczupłych mężczyzn dźwiga na własnych ramionach siarkę, ważącą średnio 80 kg. Dla chętnych (na własną odpowiedzialność!!!), możliwość zejścia na samo dno krateru i przyjrzenia się z bliska katorżniczej pracy.
UWAGA! Osoby cierpiące na astmę lub inne choroby układu oddechowego nie powinny schodzić do krateru ze względu na intensywne opary siarki.
Powrót do busa i przejazd do portu w Ketapang we wschodniej Jawie, gdzie zaokrętujemy się na prom płynący do Gilimanuk na Bali. Przejazd do Loviny, najpopularniejszego kurortu po północnej stronie wyspy. Zasłużony odpoczynek.
22 DZIEŃ
Dla chętnych, wcześnie rano dwugodzinny rejs łódką w celu oglądania delfinów, które każdego ranka pojawiają się licznie w przybrzeżnych wodach Loviny (ok. $10). Po śniadaniu wyruszamy na całodzienne zwiedzanie północnych terenów Bali. Przejazd z Loviny najbardziej malowniczą trasą przez środek wyspy. Wizyta w buddyjskiej świątyni, w której można się oddać krótkiej medytacji, a następnie relaks w Air Panas, czyli gorących źródłach. Przystanek w Mundok, gdzie znajdują się piękne terasy ryżowe. Na koniec odwiedzimy znajdującą się na jeziorze Bratan świątynię Pura Ulu Danau Bratan. Przejazd do Ubud. Nocleg.
23 DZIEŃ
Miasteczko Ubud to centrum kulturalne Bali, z licznymi galeriami, warsztatami rzemieślniczymi i pracowniami malarskimi. Dzięki położeniu na wysokości kilkuset metrów nad poziomem morza, Ubud ma bardzo przyjemny klimat, co pozwala odpocząć od dokuczliwych upałów. Zwiedzanie położonego niemal w samym sercu Ubud Monkey Forest, świętego dla Balijczyków parku, w którym żyje mnóstwo małp. Odwiedzimy również ciekawy ogród botaniczny, gdzie będziemy mogli zobaczyć różne rośliny, występujące nie tylko na Bali, ale na całym archipelagu wysp indonezyjskich.
24 DZIEŃ
Przejazd do portu w Padangbai i przeprawa przez wyspę Lombok do przystani skąd przepłyniemy na malutką wyspę Gili Air.
25, 26 DZIEŃ
Relaks na rajskich wyspach: szmaragdowe wody oceanu, drinki na plaży i piękna rafa koralowa.
27 DZIEŃ
Całodzienny powrót na Bali (istnieje możliwość powrotu z wysp Gili szybką łodzią, zamiast lokalnym promem; koszt ok. $50).
28 DZIEŃ
Do południa: czas wolny lub możliwość odbycia fakultatywnej wycieczki (do ustalenia na miejscu). Wylot z Denpasar do Warszawy.
29 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

* W powyższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, spowodowane, np.: zmianami rozkładu jazdy komunikacji lokalnej oraz innymi czynnikami zewnętrznymi (pogoda, sytuacja polityczna itp.).
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2018-07-23 2018-08-20 8950 zł +1390 USD lista rezerwowa Zamknięte
2019-07-23 2019-08-20 8950 zł +1390 USD Zamknięte
2020-07-27 2020-08-24 8950 zł +1390 USD Zamknięte
2021-07-25 2021-08-22 8950 PLN + 1390 USD Zamknięte
2022-07-29 2022-08-26 8950 PLN + 1390 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

W CENIE WYPRAWY:
- opieka polskiego, licencjonowanego pilota;
- przeloty: Warszaw Indonezja Warszawa;
- przeloty wewnętrzne;
- transport: miejscowe autobusy i minibusy,promy, taxi itp.,
- noclegi: hotele/guest hous'y (w większości pokoje 2, 3 osobowe, łazienkę w pokoju lub na korytarzu, A/C lub
  wiatrak), na Papui warunki bardzo spartańskie;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
wyżywienie, opłaty wylotowe, bilety wstępu, (w sumie min. 450 USD) + wydatki własne, ew. fakultety.

DODATKOWE INFORMACJE:
-
zaliczka na wyprawę 4000 zł
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny.
- profilaktyka antymalaryczna / ryzyko zarażenia niewielkie /
- grupa do 12 osób.
-  paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem info@supertramp.pl lub telefonicznie.

Galeria