facebook

SuperTramp

INDOCHINY -TAJLANDIA, LAOS, WIETNAM, KAMBODŻA  tajemnicza Azja

INDOCHINY -TAJLANDIA, LAOS, WIETNAM, KAMBODŻA tajemnicza Azja

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

Plan wyprawy jest autorskim programem BP „Supertramp”. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

INDOCHINY
to ojczyzna wspaniałych, starych kultur, pięknej architektury, aż nadto tętniących życiem miast, uśmiechniętych ludzi, białych plaż i przepysznej kuchni... Zapraszamy do podróży po Indochinach, którą rozpoczniemy od Bangkoku, w jednym z najlepiej rozwiniętych miast Azji Południowo-Wschodniej. Stare, przepiękne waty (świątynie) sąsiadują z nowoczesnymi wieżowcami. To właśnie Bangkok – wyjątkowe połączenie tradycji i nowoczesności. Z Bangkoku trasa wiedzie na północ do Chiang Mai, miasta świątyń. Jest ich tutaj kilkaset, ale my odwiedzimy tylko te najważniejsze. Przez góry północnej Tajlandii dotrzemy do malutkiej wioski Chiang Khong, gdzie przekroczymy granicę z Laosem. Ten do niedawna zamknięty kraj kusi dziś turystów pięknem krajobrazów i gościnnością mieszkańców. Odbędziemy rejs łodzią, podczas którego będzie czas na relaks, odpoczynek i podziwianie widoków. Cały czas otaczać nas będą porośnięte gęstym lasem stoki, opadające łagodnie ku Mekongowi. Co kawałek, w malutkich, urokliwych wioskach zbudowanych na palach, będziemy spotykali machające z brzegu dzieciaki. Noc spędzimy w Pakbeng. Kolejnym miejscem na trasie jest Luang Prabang. Przepiękne miasto, położone u zbiegu Mekongu i Nam Khong, wpisane na listę UNESCO, z licznymi świątyniami, nocnym bazarem, urokliwymi restauracyjkami nad brzegiem rzeki i uśmiechniętymi mieszkańcami – wszystko to sprawia, że z Luang Prabang nie chce się wyjeżdżać. Droga do Van Vieng, kolejnego miasteczka na trasie naszej podróży, wiedzie przez piękne góry. Van Vieng to centrum aktywnego wypoczynku w Laosie – pojeździmy po okolicy na rowerach, spłyniemy rzeką na dętkach lub pobawimy się w speleologów. Z Van Vieng przejedziemy do stolicy Vientian, gdzie zwiedzimy najważniejsze atrakcje miasta – Wat Si Saket, Patuxai – zjemy pożegnalny obiad w restauracji nad Mekongiem i polecimy do Wietnamu.
Hanoi to pierwszy punkt programu. Zgiełk, hałas, ciasne i gwarne uliczki starego miasta oraz niesamowita atmosfera – to cechy Hanoi. Odwiedzimy, m. in., Mauzoleum Ho Chi Minha, targ miejski i katedrę św. Józefa. Z Hanoi udamy się nad Zatokę Ha Long, po której rejs statkiem, pośród rozsianych na szmaragdowym morzu wapiennych skałek, robi niesamowite wrażenie. Po powrocie do Hanoi pojedziemy do Hue, starej stolicy Wietnamu, ze wspaniałym Zakazanym Miastem i grobowcami królewskimi. Później pojedziemy do uroczego małego miasteczka Hoi An, a stamtąd, po krótkim odpoczynku, wyruszymy w podróż do Sajgonu, znanego dziś jako Ho Chi Minh City. Pozostała po Francuzach kolonialna zabudowa przenika się tu z wietnamskim kolorytem. Odbędziemy na wycieczkę do Cu Chi, by zobaczyć słynny system podziemnych tuneli Vietcongu, wykorzystywanych podczas wojny wietnamskiej. W drodze do Kambodży odwiedzimy jeden z najrozleglejszych terenów rolniczych na świecie – deltę Mekongu; popłyniemy wielkimi kanałami i odwiedzimy plantacje kokosów. Kambodża – nowy kraj, nowe wyzwania. Pierwszym przystankiem jest stolica, Phnom Penh. Odwiedzimy Srebrną Pagodę, Pałac Królewski oraz miejsca przypominające ponure czasy reżimu Pol Pota – Muzeum Ludobójstwa oraz Pola Śmierci.
Z Phnom Penh pojedziemy do Angkor – kamiennych ruin, pozostałych po Imperium Khmerów i uznawanych za cud świata. Zanurzymy się w zagubionej w dżungli świątyni Ta Promh, będziemy podziwiać wyszukane detale architektoniczne Bayonu i ogrom Angkor Wat. Wrócimy do Bangkoku, by przy zimnym piwie i pysznym smażonym makaronie pad thai zacząć wspominać Indochiny.

 

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Bangkoku z przesiadką w jednym z portów lotniczych.

2 DZIEŃ
Przylot do Bangkoku. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie w dzielnicy globtroterów, w okolicy Khao San. Odpoczynek, a dla chętnych wieczorem czas na masaż, czy aklimatyzację w jednym z barów na Khao San. Nocleg.

3 DZIEŃ
Zwiedzanie najważniejszych miejsc Bangkoku: Pałac Królewski ze szmaragdowym Buddą (ok. 16 USD); Wat Po z leżącym Buddą (ok. 4 USD); zwiedzanie Wat Arun (ok. 2 USD), wycieczka łodziami po kanałach dzielnicy Thonburi (ok. 12 USD), gdzie życie toczy się na wodzie. Powrót w okolicę Khao San, przy której dziesiątkach stoisk można spróbować specjałów kuchni tajskiej oraz „turystycznych" smakołyków – smażonych larw, żuków, skorpionów lub karaluchów. Wieczorem całonocny przejazd autobusem do Chiang Mai – tajlandzkiego ośrodka górskiego.

4 DZIEŃ
Zakwaterowanie, odpoczynek, zwiedzanie Chiang Mai: Wat Chedi Luang (ok. 2 USD), Wat Chiang Man. Przejazd wśród pięknych, górskich krajobrazów na świętą górę Doi Suthep, ze wspaniałą świątynią Wat Phra That Doi Suthep (ok. 2 USD). Powrót do Chiang Mai, kolacja w lokalnej knajpce, dla chętnych wyjście na nocny market. Nocleg.

5 DZIEŃ
Rano fakultatywne opcje do wyboru (ceny zależą od wariantów, 20-50 USD): np. lekcja tajskiego gotowania / „Elephant Encounter“ – spotkanie i kąpiel ze słoniami / wizyta w komercyjnej wiosce „Cultural Village“ plemienia Karen (Długich Szyi).
Wczesnym popołudniem przejazd do Chiang Khong, sennego, granicznego miasta z Laosem; po drodze przejazd przez górskie rejony osławionego „Złotego Trójkąta" u zbiegu granic Tajlandii, Laosu i Birmy. Zakwaterowanie w hotelu, wieczorny spacer uśpionymi bulwarami nad Mekongiem. Nocleg.

6 DZIEŃ
Przekroczenie granicy tajlandzko-laotańskiej, zakupy i zaokrętowanie na łodzi, którą będziemy płynąć 2 dni w dół Mekongu. Podziwiać będziemy krajobrazy, a także wolno płynące życie w nadrzecznych osadach, rybaków, dzieci kąpiące się w rzece, kobiety robiące pranie... Późnym popołudniem dotarcie do położonej w połowie drogi wioski Pakbeng. Zakwaterowanie w skromnym guesthousie, odpoczynek i piwko nad Mekongiem. Nocleg.

7 DZIEŃ
Drugi dzień rejsu po Mekongu. Dopływając do Luang Prabang mijamy niewielką świątynię wykutą w skale - Pak Ou. Późnym popołudniem dotarcie do celu i zakwaterowanie. Wieczorem spacer po urokliwym miasteczku, wpisanym na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dla chętnych wieczorna wizyta na lokalnym bazarze, tzw. Nocnym Markecie, gdzie można kupić m.in. tradycyjne rękodzieło, skosztować jednych z najpyszniejszych w Azji, pieczonych ryb, a także, spróbować jednego z najlepszych regionalnych piw – Beer Lao.

8 DZIEŃ
Zwiedzanie najbardziej znanej atrakcji turystycznej Laosu i dawnej stolicy kraju – Luang Prabang; tradycyjna (laotańska) i kolonialna architektura; liczne, buddyjskie świątynie, m.in. Wat Xieng Thong (ok. 3 USD), Wat Wisunalat; znajdujące się w centrum miasta wzgórze Phu Si (ok. 2 USD) zwieńczone złotą stupą Wat Chomsi; Pałac Królewski z najbardziej czczonym w Laosie pozłacanym posągiem Buddy Phrabang (słynny wizerunek Buddy z ułożeniem dłoni w geście – abhajamudra, wyrażającym brak lęku, ok. 4 USD). Fakultatywna wycieczka tuk-tukami do magicznych, kaskadowych wodospadów Kuang Si (ok. 8 USD). Nocleg w Luang Prabang.

9 DZIEŃ
Wczesnoporanny przejazd malowniczą drogą, przez góry i wioski środkowego Laosu do miasteczka Vang Vieng. Zakwaterowanie, krótki spacer po okolicy a później zachód słońca nad rzeką Song. Wieczór w jednym z licznych barów Vang Vieng. Nocleg.

10 DZIEŃ
Dzień pełen atrakcji, dla chętnych: o wschodzie słońca – możliwość lotu balonem (ok. 90 USD); spływ górską rzeką Song kajakami i pływanie na dętkach po jaskiniach (ok. 10-12 USD) lub krótki trekking z przejażdżką na rowerach po okolicznych wioskach i do błękitnej laguny (ok. 5 USD). Nocleg.

11 DZIEŃ
Wcześnie rano przejazd do Vientiane, stolicy Laosu. Krótkie zwiedzanie miasta, po którym poruszamy się busem, m.in. Wielka Stupa (Wat That Luang, ok. 1 USD), Patuxai – znajdująca się w centrum miasta tzw. Brama Zwycięstwa (ok. 1 USD), Wat Si Saket – świątynia z tysiącami posążków Buddy (ok. 2 USD). Po południu przelot do Hanoi, zakwaterowanie na Starym Mieście (Old Quarter) i okazja do spróbowania lokalnego piwa bia hoi na plastikowych krzesełkach w centrum chaosu miasta. Nocleg.

12 DZIEŃ
Przejazd nad Zatokę Ha Long, po południu zaokrętowanie na łodzi i rejs statkiem po zatoce, uznanej za jeden z cudów natury, wpisanej na listę UNESCO (ok. 100 USD). W trakcie rejsu pośród tysięcy wysepek w najpiękniejszej zatoce Wietnamu odwiedzimy jedną z licznych jaskiń z bogatą szatą naciekową. Możliwość kąpieli w Morzu Południowochińskim. Nocleg w kajutach.

13 DZIEŃ
Kontynuacja rejsu po zatoce Ha Long, kajaki, farma pereł, sielanka i rozkoszowanie się widokami. Po południu powrót do Hanoi, krótki odpoczynek, wyjście na miasto, nocleg. Wieczorem dla chętnych Wodny Teatr Lalek (Múa rối nước, ok. 6-8 USD). Nocleg.

14 DZIEŃ
Hanoi jest stolicą (od 1975) i drugim pod względem wielkości miastem Wietnamu. Posiada przepiękne stare miasto, z architekturą kolonialną naznaczoną wpływami chińskimi, z mnóstwem knajpek, restauracji, herbaciarni, sklepów i hotelików. Zwiedzanie miasta: chińska świątynia Ngoc Son, monumentalny Plac Ba Dinh, na którym znajduje się Mauzoleum Ho Chi Minha, One Pillar Pagoda, Van Mieu – powstałą w XI w. Świątynię Literatury dedykowanej Konfucjuszowi, a niegdyś pierwszy wietnamski uniwersytet (ok. 2 USD), Katedra. Całonocny przejazd autobusem do Hue.

15 DZIEŃ
Wcześnie rano przyjazd do Hue, dawnej stolicy Wietnamu. Krótki odpoczynek i odświeżenie się po podróży, śniadanie, po czym kilkugodzinne zwiedzanie miasta. Hue to dawna stolica Wietnamu (XVI-XX wiek), przyjemne miasto położone nad Perfumową Rzeką. Jego największą atrakcją jest Cesarska Cytadela, dawna siedziba władców Hue, duży kompleks budynków z pałacem cesarskim, zakazanym miastem, murami, bramami, świątyniami, sklepami, muzeami i galeriami. Zwiedzamy Cytadelę (ok. 6 USD), Pagodę Thien Mu (1601 r.), oraz imponujące grobowce cesarzy dynastii Nguyen, Tự Đức (1864-67) a kilka km dalej nowszy Lăng Khải Định (ok. 6 USD). Po zwiedzaniu, popołudniowy przejazd do Hoi An. Zakwaterowanie i nocleg.

16 DZIEŃ
Hoi An jest jednym z najpiękniejszych wietnamskich miasteczek i wielką atrakcją turystyczną (lista UNESCO, wstęp ok. 5 USD). Historyczne stare miasto jest plątaniną uliczek z piękną chińską i kolonialną architekturą. Na każdym rogu można tu znaleźć małe restauracje, herbaciarnie, świątynie, galerie, warsztaty rzemieślnicze, pracownie artystów, a także słynne zakłady krawieckie. Rano kilkugodzinny spacer po Starym Mieście. Do najcenniejszych zabytków należy m.in. Most Japoński, jedyny na świecie kryty most ze świątynią buddyjską. Popołudniu czas wolny na samodzielne odkrywanie miasteczka. Nocleg.

17 DZIEŃ 
Do wyboru: fakultatywna wycieczka do ruin sanktuarium Czamów w My Son, które rozsławił m.in. nasz archeolog „Kazik” Kwiatkowski (lista UNESCO, ok. 10 USD), 5-kilometrowy przejazd (rowery/skuterki) nad Morze Południowo-Chińskie, kąpiel i plażowanie lub po prostu czas wolny by napawać się klimatem uroczego miasteczka i robić ostatnie przymiarki u krawców. Wieczorem przelot do Ho Chi Minh City. HCMC (przed 1975 zwany Sajgonem) jest  największym wietnamskim miastem i byłą stolicą Wietnamu Południowego. Przekonamy się, że Sajgon to niezły Sajgon!!! Nocleg.

18 DZIEŃ
Rano wyjazd do Tuneli Cu Chi (ok. 4 USD), podziemnego miasta Vietcongu z czasów wojny wietnamskiej, przejście jednym z tuneli (dla chętnych, możliwość postrzelania z AK47 lub M16) oraz przejazd do Wielkiej Świątyni Kaodaistycznej. Kaodaizm to synkretyczny zbiór różnych religii: konfucjanizmu, taoizmu, hinduizmu, chrześcijaństwa, islamu, judaizmu i wietnamskiego szamanizmu, którego świętymi są m. in. Winston Churchill i Charlie Chaplin. Po południu powrót do Sajgonu i zwiedzanie miasta: Katedra Notre Dame, Hotel Rex, budynek poczty, Pałac Reunifikacji Sajgonu i kulinarna uczta na Ben Thanh Market, gdzie wieczorem na uliczkach rozkładają się restauracyjki z wszelkimi różnościami (owocami morza, roślinami, skosztować m.in. można dość kościstą ropuchę…). Nocleg.

19 DZIEŃ
Fakultatywna wycieczka (dość komercyjna) z jednym z wietnamskich biur do Delty Mekongu (ok. 20 USD). To region o powierzchni prawie 40 tys. km². Delta tworzy labirynt odnóg, kanałów i jezior oplatających małe skrawki lądu i wyspy, na których żyją ludzie zajmujący się gł. rybołówstwem, zbieractwem i uprawą ryżu. Życie tutaj związane jest bezpośrednio z wodą. Domy, szkoły, urzędy, świątynie stoją na brzegu lub często pływają na powierzchni rzeki. Rejs statkiem i łodziami, odwiedzimy m.in. plantacyjki ananasów i kokosów, pływamy czółnami po wąskich kanałach delty. Powrót do Sajgonu, chętni mogą udać się do jednego z salonów masażu lub po prostu oddać się zakupom. Nocleg.

20 DZIEŃ
Rano ostatnie chwile w chaotycznym mieście, popołudniu przejazd autobusem do Phnom Penh, przekroczenie granicy wietnamsko-kambodżańskiej. Zakwaterowanie, nocleg.

21 DZIEŃ
Zwiedzanie tuk-tukami Phnom Penh, stolicy Kambodży: Pola Śmierci pod Phnom Penh (ok. 6 USD), Muzeum Tuol Sleng 21, główne więzienie reżimu Czerwonych Khmerów i miejsce kaźni przeciwników Pol Pota (ok. 5 USD), Pałac Królewski i Srebrna Pagoda (ok. 7 USD), buddyjska świątynia Wat Phnom (ok. 1 USD), Monument Niepodległości. Wieczorem kolacja na lokalnym targu, w czasie której będzie można spróbować azjatyckich przysmaków w francuskim stylu (ślimaki, żabie udka, pająki, larwy, pasikoniki itp.). Nocleg.

22 DZIEŃ
Przejazd do miasta Siem Reap, będącego bramą i punktem wypadowym do znajdującego się kilka kilometrów dalej, ogromnego kompleksu ruin (obszar ponad 400 km²) – Angkor. W drodze do Siem Reap odwiedzimy jedną z wiosek na palach („floating villages“) na jeziorze Tonle Sap – największym śródlądowym jeziorze Indochin, rejs po jeziorze i kanałami (ok. 20 USD). Zakwaterowanie w Siem Reap, nocleg.

23 DZIEŃ
Całodzienne zwiedzanie jednego ze starożytnych 7 cudów świata, imponującego kompleksu ruin Angkor (lista UNESCO), pozostałego po dawnej stolicy imperium Khmerów (IX–XV w.), na który składają się liczne budowle (zespoły miejskie i świątynne). Najsłynniejsze świątynie to: Angkor Wat, Bayon w Angkor Thom, Ta Promh, Pre Rup oraz kilka innych mniej znanych, ukrytych w dżungli, z dala od szlaków turystycznych (wstęp 40 USD).

24 DZIEŃ
Wcześnie rano przejazd busem przez kambodżańskie wioski i miasteczka, rozsiane wśród niekończących się pól ryżowych, do Poi Pet. Przekroczenie granicy tajlandzkiej, przejazd do Bangkoku. Czas na ostatnie zakupy, masaże. Wieczorem transfer na lotnisko i wylot do Warszawy (alternatywnie rano następnego dnia, w zależności od rozkładów lotów).

25 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.


* - czasy przelotów  lokalne;
* - W powyższym programie mogą nastąpić  korekty - w zależności np:  od rozkładu jazdy komunikacji lokalnej  i innych czynników zewnętrznych ( pogoda, sytuacja polityczna itp.) - pozostające w gestii pilota;
* - W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępów i opłat fakultatywnych,  są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

 

.


* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                       

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2023-11-15 2023-12-09 9900 PLN + 1050 USD rezerwa Zamknięte
2024-02-10 2024-03-05 9900 PLN + 1050 USD Zamknięte
2024-07-04 2024-07-28 10500 PLN + 1050 USD 3 wolne miejsca Złóż zapytanie
2024-10-24 2024-11-17 9900 PLN + 1050 USD Złóż zapytanie
2024-11-17 2024-12-11 9900 PLN + 1050 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

W CENIE WYCIECZKI:
- opieka licencjonowanego pilota;
- przeloty Warszawa - Bangkok - Warszawa, Vientian - Hanoi, Hoi An – Ho Chi Minh City;
- transport objęty programem: lokalne autobusy, pociągi, busy, tuk tuki, taxi itp.,
- noclegi: hotele/guest house'y (pokoje 2,3 osobowe);
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

- wyżywienie, bilety wstępu, fakultety, wiza do Kambodży, Laosu i Wietnamu (w sumie min. 700 USD),

  DODATKOWE INFORMACJE:
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy z przynajmniej 4 wolnymi stronami;
 - szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny,
- profilaktyka antymalaryczna /ryzyko zarażenia niewielkie/,
- grupa do 12 osób,
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: info@supertramp.pl lub telefonicznie.

 

         

Galeria