facebook

SuperTramp

INDIE -  NEPAL Magiczne krainy

INDIE - NEPAL Magiczne krainy

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

INDIE – NEPAL magiczne krainy 25 dni

Plan wyprawy jest autorskim programem BP "Supertramp". Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

Indie – można je pokochać na całe życie i ciągle tam wracać albo znienawidzić je i uciekać stamtąd już po pierwszym dniu pobytu. Zabieramy Was do magicznej krainy świętych krów (a także byków), chodzących po ulicach Delhi; do kraju bardzo odbiegającego od „europejskich standardów”. W Indiach najważniejsze są nie zabytki kultury materialnej, chociaż piękno marmurowego Taj Mahal wprawia w osłupienie. Istotą tego niezwykłego kraju są jego barwni mieszkańcy – przepiękne, śniade kobiety w tęczowych sześciometrowych sari, pomarańczowo odziani święci sadhu, medytujący nad Gangesem jogini, uliczni sprzedawcy, rikszarze, brodaci Sikhowie w turbanach, żebracy ... Indie pachną kwiatowymi olejkami i sandałowymi kadzidełkami, których woń miesza się z aromatem imbiru, szafranu i masali, ale także ze smrodem rynsztoka i krowiego łajna. To kraj, w którym produkuje się najwięcej filmów na świecie (Bollywood), w którym giganty z branży IT mają swoje zaplecze, a czwarta na świecie pod względem długości sieć kolejowa oplata cały subkontynent. Hinduizm to religia posiadająca w swoim panteonie wielu zadziwiających bogów (np. Ganeśa z głową słonia albo Hanumana – bogamałpę), oraz niezwykłych obrzędów, takich jak kremacje zmarłych, którym będziecie się mogli przyglądać w Waranasi nad brzegiem świętej rzeki, Gangesu. Pamiątki po panowaniu muzułmańskich władców znajdziecie głównie w Delhi (Czerwony Fort, Wielki Meczet) oraz w Agrze (Taj Mahal). Indie i Nepal to także kolebka buddyzmu, którego symbolem są stupy (dwie najokazalsze zobaczycie w Katmandu). Budda urodził się w Lumbini na pograniczu indyjsko-nepalskim, a swoje pierwsze kazanie wygłosił w Sarnath, leżącym na terenie Indii. Nepal, z kolei, to przede wszystkim Himalaje. Koronę Himalajów warto zobaczyć z samolotu, natomiast masyw Annapurny najlepiej widoczny jest o wschodzie słońca z okolic Pokhary. Starówki królewskich miast doliny Katmandu, z licznymi bogato rzeźbionymi drewnianymi pagodami, to „żywe” skanseny, w których, choć na chwilę przeniesiemy się w czasy średniowiecza. W Chitwan Park być może spotkacie nawet tygrysy, natomiast podczas safari będziecie mogli podglądać z grzbietu słoni nosorożce, krokodyle i inne egzotyczne zwierzęta. Pobyt w Indiach i Nepalu to także okazja do tanich zakupów: dywanów, jedwabi z Waranasi, kaszmirowych szali, noży Gurkhów, ręcznie malowanych tybetańskich thanki, orientalnej biżuterii – srebrnej i złotej, herbaty, przypraw, rzeźb, wyrobów ze skóry oraz innych pamiątek. Małe, bo maksymalnie 12-osobowe grupy, w których się podróżuje, sprzyjają powstaniu przyjacielskiej atmosfery podczas wyprawy. Świetnie znający kraj i jego kulturę pilot-pasjonat sprawi, że podróżując pociągami i lokalnymi autobusami, a także mając możliwość skosztowania regionalnych, orientalnych potraw z przyulicznych straganów - samosów, momo lub thali – pokochacie Indie i Nepal, pomimo trudów podróży i wyzwań związanych z poznawaniem tak odmiennego od zachodniego świata.

PROGRAM:
1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie i przelot do Delhi, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ
Przylot do Delhi, przejazd taksówkami do hotelu, zakwaterowanie. Hotel znajduje się w bazarowo-turystycznej dzielnicy Pahargandź, pełnej sklepów i niedrogich restauracyjek, gdzie prawdziwe hinduskie życie zaczyna się zaraz po przekroczeniu progu hotelu. Wymiana pieniędzy, pierwszy kontakt z indyjską kuchnią, spacer po bazarze. Wycieczka rikszami po mieście i zwiedzanie: zespołu fortecznego Red Fort (lista UNESCO) z potężnym murem z czerwonego piaskowca (ok. 6 USD); jeden z największych meczetów w Indiach – Jama Masjid (ok. 4 USD), oraz ptasiego szpitala, przejście bazarami Starego Miasta. Odpoczynek. Nocleg w Delhi.

3 DZIEŃ
Wcześnie rano przejazd pociągiem do Agry, zakwaterowanie. Zwiedzanie: Taj Mahal (lista UNESCO, ok. 14 USD), jednego z „nowych” cudów świata, oszałamiającego mauzoleum z białego marmuru, wzniesionego w 1653 r. przez Szahadżahana dla ukochanej małżonki Mumtaz Mahal; Czerwonego Fortu nad rzeką Jamuną, zespołu pałacowego z czasów muzułmańskich, ogrodzonego potężnymi murami z czerwonego piaskowca (lista UNESCO, ok. 8 USD). Nocleg w Agrze.

4 DZIEŃ
Przejazd do Fatehpur Sikri (lista UNESCO, ok. 8 USD), „miasta-widma”, które w XVI wieku przez zaledwie 14 lat pełniło funkcję stolicy imperium mogolskiego; zwiedzanie Wielkiego Meczetu oraz imponującego królewskiego zespołu pałacowego. Powrót do Agry. Nocleg.

5 DZIEŃ
Wczesnym rankiem przejazd do Gwalior. Zwiedzanie fortu (ok. 5 USD), którego początki sięgają 425 r. n.e. Fort znajdował się w rękach Tomarów (z rodu Radźputów), Lodich, Mogołów i Marathów. Stanowił przedmiot wieloletnich walk między Brytyjczykami, a Rani Lakshmibai z Jhansi (żony radży z Jhansi) ostatecznie trafił w ręce Scindiów, jednej z czterech rządzących rodzin Marathów, których potomkowie żyją w Gwalior do dziś. Do fortu wiedzie droga, wzdłuż której znajdują się wyryte w skałach postacie 24 tirthankarów – nauczycieli wyznawców dżinizmu. Następnie przejazd do Orćchi, XVI-wiecznego miasta, założonego przez Rudrę Pratapa Singha z rodu Radźputów. Zwiedzanie XVII-wiecznego pałacu Jehangir Mahal (ok. 4 USD), spacer po starówce. Nocleg.

6 DZIEŃ
Rano przejazd do Khajuraho. Zwiedzanie kompleksu 22 świątyń hinduistycznych i dżinistycznych (lista UNESCO, z IX – XII w., niegdyś istniało ich prawie 100, ok. 14 USD), słynących z bogatych, często bardzo śmiałych rzeźb erotycznych inspirowanych sztuką kamasutry. Wieczorem dla chętnych ajurwedyjskie spa (ok. 24 USD). Nocleg w Khajuraho.

7 DZIEŃ
Wcześnie rano safari w dżungli Parku Narodowego Panna(ok. 20 USD), który jest też jednym z rezerwatów tygrysa bengalskiego. Przy dużej dozie szczęścia możemy zobaczyć króla dżungli, występują tu też rzadkie lamparty indyjskie, leniwce. Duża szansa na zobaczenie jeleni aksisa, jeleni sambarskich, a także występuje to ponad 200 gatunków ptaków. Popołudniu przejazd do Satny, skąd odjeżdża nocny pociąg do Waranasi.

8 DZIEŃ
Waranasi, miasto nad świętą rzeką Ganges. Zakwaterowanie w hotelu w pobliżu Lalita Ghat, w samym sercu krętych zaułków starówki i ghatów. Zwiedzanie: rejs łodzią do Pałacu Maharadży – Fort Ramnagar (ok. 4 USD); muzeum; Świątynia Durgi, czerwona budowla w stylu Nagara z XVIII wieku; Świątynia Hanumana, boga małpy. Spacer wzdłuż ghatów, przyglądanie się kremacjom, rytualnym kąpielom i modlitwom. Wieczorem oglądanie Manikarnika Ghat, najsłynniejszego ghatu kremacyjnego, gdzie każdy Hindus pragnie zakończyć swoją ziemską wędrówkę. Zakupy w jednym ze słynnych sklepów z jedwabiami, mieniącymi się kolorami jak z baśni „Z tysiąca i jednej nocy”. Nocleg w Waranasi.

9 DZIEŃ
Waranasi: rejs łodzią o wschodzie słońca wzdłuż ghatów (obserwowanie rytualnych kąpieli i modlitw) do Meczetu Aurangzeba Alamgir. Wycieczka rikszami do Sarnath, świętego miejsca buddystów, w którym Budda wygłosił swoje pierwsze kazanie – słuchaczami było stado jeleni. Zwiedzanie: Świątynia Mulghanda Kuti, 34-metrowa stupa Dhamekh (ok. 3 USD) i wykopaliska archeologiczne z czasów Aśioki (III w p.n.e.), Park Jeleni, liczne klasztory i świątynie buddyjskie, ufundowane przez różne kraje, muzeum archeologiczne (ok. 3 USD) z fragmentem kolumny Aśioki z heraldycznymi lwami (godło Indii). Wieczorem wyjście na obrzędy „pudźa" nad Gangesem. nocleg w Waranasi.

10 DZIEŃ
Dalsze zwiedzanie Waranasi. Zobaczymy złotą Świątynię Sziwy z 1776 roku, z wieżą wykonaną z 800 kg złota (uwaga, wymagane są przepustki, nie zawsze są wydawane, ok. 8 USD); oglądanie Meczetu Alamgira; Świątynia Nepalska, pagoda z przepięknie zachowanymi erotycznymi płaskorzeźbami na podporach dachowych (ok. 1 USD). Czas wolny, przejazd na dworzec kolejowy i nocna podróż do Gorakhpur, w stronę granicy indyjsko-nepalskiej.

11 DZIEŃ
Po śniadaniu w Gorakhpur przejazd autobusem na granicę indyjsko-nepalską do Sonauli. Po przekroczeniu granicy przejazd autobusem do Katmandu. Zakwaterowanie w hotelu w centrum turystycznej dzielnicy Thamel, z licznymi sklepami z pamiątkami i restauracyjkami.

12 DZIEŃ
Zwiedzanie Katmandu: stupa Buddanath (ok. 3 USD), 36-metrowa budowla, wokół której skupione są liczne klasztory i szkoły, stanowi jedno z najważniejszych centrów buddyzmu tybetańskiego (lamaizmu); stupa Swajambunath (ok. 2 USD) z buddyjskim kompleksem świątynno-klasztornym, wspinaczka po 365 stopniach; Plac Durbar w Katmandu (ok. 8 USD); odwiedziny u Kumari, żywej bogini; muzeum. Wieczorem odwiedziny w słynnym pubie himalaistów Tom & Jerry’s. Nocleg w Katmandu.

13 DZIEŃ
Katmandu, zajęcia fakultatywne: przelot samolotem nad koroną Himalajów (ok. 190-200 USD), zwiedzanie kompleksu Pasupatinath (świątynie i miejsca kremacji, ok. 8 USD). Czas wolny, zakupy, nocleg w Katmandu.

14 DZIEŃ
Wycieczka do miast królewskich Doliny Kathmandu (lista UNESCO): Bhaktapur (ok. 14 USD) – średniowieczny, „żywy” skansen, z licznymi pagodami i zabytkowymi domostwami o unikalnych „pawich oknach” (Plac Durbar, Plac Garncarzy); Patan (ok. 8 USD) – trzecie z królewskich miast doliny Katmandu (Plac Durbar, Złota Świątynia i muzeum, ok. 4 USD). Nocleg w Katmandu.

15 DZIEŃ
Wcześnie rano przejazd autobusem z Katmandu do Parku Narodowego Chitwan. Po drodze, dla chętnych, fakultatywny rafting (spływ pontonami) na rzece Trisuli (ok. 45 USD). Zakwaterowanie i nocleg w otoczonych zielenią bungalowach w Chitwan Park.

16 DZIEŃ
Chitwan Park (lista UNESCO): o wschodzie słońca spływ wąskimi łódkami kanu po rzece Rapti, połączony z obserwacją licznych ptaków, gawiali, a nawet krokodyli; safari na słoniach (las, łąka, przejście przez rzekę); odwiedziny w tzw. „szkole małych słoni”; spacer po lesie, obserwacja zwierząt i ich tropów (m.in. ptaków, małp, nosorożców, jeleni, a nawet niedźwiedzi i tygrysów); wizyta w wiosce plemienia Tharu. Wieczorem pokaz tańców folklorystycznych i kolacja nepalska. Nocleg w Chitwan Park.

17 DZIEŃ
Przejazd autobusem z Chitwan Park widokową trasą do Pokhary, położonej malowniczo nad jeziorem Phewa, u stóp masywu Annapurny, z przepięknym widokiem na szczyt Macchapucchre („Rybi Ogon”). Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek, nocleg w Pokharze.

18 DZIEŃ
Pokhara: wycieczka łódką po jeziorze Phewa do stojącej na wysepce świątyni Wisznu, boga czczonego pod postacią dzika, a następnie przejście szlakiem przez las do Stupy Pokoju i klasztoru buddyjskiego; przejazd do wodospadów Dewiego i świątyni Sziwy w jaskini połączonej z wodospadami; wizyta w wiosce uchodźców tybetańskich Taszyling. Nocleg w Pokharze.

***Fakultatywnie: 3-dniowy trekking z przewodnikiem nepalskim w okolice Annapurny (najwyższy punkt Poon Hill,3210 m n.p.m.; koszt, w zależności od liczebności grupy, ok. 150-180 USD, w tym zezwolenie i wynagrodzenie nepalskiego przewodnika). Przez dwa dni wędrujemy szlakiem Szerpów z miejscowości Nayapul do Ghorepani, skąd „zaatakujemy” Poon Hill. Poon Hill to jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w Himalajach, skąd widać wszystkie szczyty Annapurny (8091 m n.p.m.) oraz Daulagiri (8167 m n.p.m.). Po drodze mijamy wioski nepalske, Macchapucchre (6993 m n.p.m.), przy okazji będziemy obserwować codzienne życie Szerpów. Trekking prosty, acz wymagający pewnej kondycji fizycznej. Trzeciego dnia powrót do Pokhary.

19 DZIEŃ
Wycieczka na wschód słońca na punkt widokowy Sarangkot skąd widać masyw Annapurny (Annapurna Południowa, Dhaulagiri i pasmo Langtang Himal). Przy sprzyjającej pogodzie widać tzw. „zapalanie się szczytów”. Zejście do Pokhary, czas wolny, możliwe medytacje, masaż dźwięku, Muzeum Gór. Nocleg w Pokharze.

20 DZIEŃ
Wieczorem powrót grupy trekkingowej do Pokhary, zajęcia fakultatywne, np. paralotniarstwo (ok. 90 USD); czas wolny, zakupy, nocleg w Pokharze.

21 DZIEŃ
Przejazd autobusem do Kathmandu. Odpoczynek, ostatnie zakupy w stolicy Nepalu. Nocleg w Kathmandu.

22 DZIEŃ
Przelot Kathmandu – Delhi. Przejazd do Jaipuru, zwanego różowym miastem ze względu na kolor wielu fasad budynków w mieście. Labirynt bazarów, okazałych pałaców i zabytkowych budowli tworzy niesamowity klimat miasta. Nocleg w Jaipurze.

23 DZIEŃ
Zwiedzanie miasta (lista UNESCO). Zobaczymy słynny Pałac Wiatrów (Hawa Mahal, ok. 5 USD), będący symbolem miasta oraz jedno z pięciu zachowanych w Indiach obserwatoriów astronomicznych Dżantar Mantar. Po południu przejazd do Fortu Amber, będącego twierdzą dynastii Kaćhawów aż do 1772 roku. Powrót do Jaipuru na nocleg.

24 DZIEŃ
Rano przejazd Delhi, całodzienne zwiedzanie: Kutab Minar (lista UNESCO, ok. 8 USD) – kompleks zabytków muzułmańskich, których początki sięgają XII wieku, a w tym, między innymi, 73-metrowa wieża; Meczet Kuwwat al-Islam, pierwszy meczet zbudowany w Indiach; Iron Pillar, tajemniczy 7-metrowy słup wykonany z niespotykanie czystego żelaza; India Gate, 42-metrowy łuk triumfalny; przejazd Drogą Królewską obok Pałacu Prezydenckiego i Parlamentu; Jantar Mantar (ok. 2 USD), obserwatorium astronomiczne z XVIII wieku na świeżym powietrzu, o niespotykanych, futurystycznych formach zegarów słonecznych i innych budowlach służących do obserwacji ciał niebieskich; Świątynia Lakszmi (bogini bogactwa i pomyślności), typowa hinduistyczna świątynia z 1938 roku; Świątynia Bahajska z 1986 roku, w kształcie kwiatu lotosu, otoczona sadzawkami; muzeum Indiry Gandhi (ok. 5 USD), znajdujące się w domu, w którym mieszkała i została zastrzelona przez zamachowca Sikha; Radż Ghat, miejsce kremacji Mahatmy Gandhiego w parku nad rzeką Jamuną. Możliwość pójścia do kina na film rodem z Bollywood (w Indiach kręci się najwięcej filmów na świecie!). Nocleg w Delhi.

25 DZIEŃ
Przejazd na lotnisko w Delhi, przelot do Warszawy przez jeden z europejskich portów lotniczych.

* W powyższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, w zależności, np.: od zmiany rozkładu jazdy komunikacji lokalnej oraz innych czynników zewnętrznych.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie. * Czasy przelotów lokalne.

UWAGA: Rzadko, ale w Nepalu zdarzają się strajki i niepokoje, co czasami powoduje zamkniecie granicy. Jeśli z powodu zamknięcia granicy z Indiami wjazd do Nepalu będzie niemożliwy, pilot zaproponuje program alternatywny.

 

 

 

    * * *  POZWÓL PORWAĆ SIĘ WICHROM PRZYGODY  * * * 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-10-18 2024-11-11 8400 PLN + 950 USD 4 wolne miejsca Złóż zapytanie
2024-11-15 2024-12-08 8400 PLN + 950 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- transport: samoloty, pociągi sypialne 2 klasa, autobusy lokalne lub wynajęte busy, taksówki, riksze, łódki itp.
- noclegi: hotele klasy turystycznej (pokoje 2 lub 3-osobowe);
- pobyt i zwiedzanie Chitwan National Park (wraz z wyżywieniem);
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN, składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
(TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT.
WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie, bilety wstępu (w sumie min. 550 USD);
- zajęcia fakultatywne, ważniejsze ceny podano w nawiasach;
- wiza nepalska wyrabiana na granicy (30 USD), wiza indyjska załatwiana online (ok. 30 USD).
DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny;
- grupa do 12 osób;
- paszport ważny min. 12 miesięcy od daty zakończenia imprezy;
- profilaktyka antymalaryczna Delhi i okolice /ryzyko zarażenia niewielkie/;
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: supertramp@supertramp.pl lub
telefonicznie.


 

Galeria