facebook

SuperTramp

INDIE -  NEPAL Magiczne krainy

INDIE - NEPAL Magiczne krainy

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim programem BP "Supertramp". Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

INDIE – można je pokochać na całe życie i ciągle tam wracać, albo znienawidzić je i uciekać stamtąd po pierwszym dniu pobytu. Zabieramy Was do magicznej krainy świętych krów (a także byków), chodzących po ulicach Delhi; do kraju bardzo odbiegającego od „europejskich standardów”. W Indiach najważniejsze są nie zabytki kultury materialnej, chociaż uroda marmurowego Taj Mahal wprawia w osłupienie. Istotą tego niezwykłego kraju są jego barwni mieszkańcy – przepiękne śniade kobiety w tęczowych sześciometrowych sari, pomarańczowo odziani święci sadhu, medytujący nad Gangesem jogini, uliczni sprzedawcy, rikszarze, brodaci Sikhowie w turbanach, żebracy ... Indie pachną kwiatowymi olejkami i sandałowymi kadzidełkami, których woń miesza się z aromatem imbiru, szafranu i masali, a także ze smrodem rynsztoka i krowiego łajna. To kraj, w którym produkuje się najwięcej filmów na świecie (Bollywood), w którym giganty informatyczne mają swoje zaplecze, a czwarta na świecie sieć kolejowa oplata cały subkontynent. Hinduizm to religia wielu zadziwiających bogów (np. Ganeśa z głową słonia, albo Hanumana – boga-małpy), oraz niezwykłych obrzędów, takich jak kremacje zmarłych, którym będziecie się mogli przyglądać w Waranasi nad brzegiem świętej rzeki, Gangesu. Pamiątki po panowaniu muzułmanów znajdziecie głównie w Delhi (Czerwony Fort, Wielki Meczet), i w Agrze (Taj Mahal). Indie i Nepal to także kolebka buddyzmu, którego symbolem są stupy (dwie najokazalsze zobaczycie w Katmandu). Budda urodził się w Lumbini na pograniczu indyjsko-nepalskim, a swoje pierwsze kazanie wygłosił w Sarnath, leżącym na terenie Indii. Nepal to przede wszystkim Himalaje. Koronę Himalajów warto zobaczyć z samolotu, natomiast masyw Annapurny najlepiej widoczny jest o wschodzie słońca z okolic Pokhary. Starówki królewskich miast Doliny Katmandu, z licznymi drewnianymi rzeźbionymi pagodami, to „żywe” skanseny, w których przeniesiemy się w czasy średniowiecza. W Chitwan Park być może spotkacie nawet tygrysy, za to na pewno podczas safari na słoniach będziecie mogli podglądać nosorożce, krokodyle i wiele innych zwierząt. Pobyt w Indiach i Nepalu to także okazja do tanich zakupów: dywanów, jedwabi z Waranasi, paszminowych szalów, noży Gurkhów, ręcznie malowanych tybetańskich thanki, orientalnej biżuterii – srebrnej i złotej, herbaty, przypraw, rzeźb, wyrobów ze skóry oraz innych pamiątek.
Małe, bo około 10-11-osobowe grupy, w których się podróżuje, sprzyjają powstaniu przyjacielskiej atmosfery na wyjeździe. Świetnie znający kraj i jego kulturę pilot-pasjonat sprawi, że podróżując pociągami i lokalnymi autobusami, oraz mając możliwość skosztowania samosy, momo lub thali – tego co jedzą zwykli ludzie ulicy – pokochacie Indie i Nepal, pomimo trudów poznawania świata.

PROGRAM

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie i przelot do Delhi, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.
2 DZIEŃ
Przejazd taksówkami do hotelu i zakwaterowanie. Hotel znajduje się w bazarowo-turystycznej części miasta (dzielnica Pahar Gardź, której liczne sklepy i niedrogie restauracyjki sprawiają, że prawdziwe hinduskie życie zaczyna się zaraz za progiem hotelu. Wymiana pieniędzy, pierwszy kontakt z indyjską kuchnią, spacer po bazarze (należy się targować). Wycieczka rikszami po mieście i zwiedzanie: zespołu fortecznego Red Fort, otoczonego potężnym murem z czerwonego piaskowca (ok. $8); największego meczetu Indii – Jama Masjid (ok. $4), oraz ptasiego szpitala. Odpoczynek. Nocleg w Delhi.
3 DZIEŃ
Wcześnie rano przejazd pociągiem do Agry, zakwaterowanie. Zwiedzanie: Taj Mahal (ok. $16), jednego z „nowych” cudów świata, oszałamiającego mauzoleum z białego marmuru, wzniesionego w 1653 r. przez Szahadżahana dla ukochanej małżonki Mumtaz Mahal; Czerwonego Fortu nad rzeką Jamuną, zespołu pałacowego z czasów muzułmańskich, ogrodzonego potężnymi murami z czerwonego piaskowca (ok. $8). Nocleg w Agrze.
4 DZIEŃ
Przejazd do Fatehpur Sikri (ok. $8), „miasta-widma”, które w XVI wieku przez zaledwie 14 lat pełniło funkcję stolicy imperium mogolskiego; zwiedzanie Wielkiego Meczetu oraz imponującego królewskiego zespołu pałacowego. Powrót do Agry. Nocleg.
5 DZIEŃ
Wczesnym rankiem przejazd do Gwalior. Zwiedzanie fortu (ok. $3), którego początki sięgają 425 r. n.e. Fort był w rękach Tomarów (z rodu Radźputów), Lodich, Mogołów i Marathów. Stanowił przedmiot wieloletnich walk między Brytyjczykami, a Rani Lakshmibai z Jhansi (żony radży z Jhansi), ostatecznie trafił w ręce Scindiów, jednej z czterech rządzących rodzin Marathów, których potomkowie żyją w Gwalior do dziś. Do fortu wiedzie droga, wzdłuż której znajdują się wyryte w skałach postacie 24 tirthankarów – nauczycieli wyznawców dżinizmu. Następnie przejazd do Orćchi, XVI-wiecznego miasta, założonego przez Rudrę Pratapa Singha z rodu Radźputów. Zwiedzanie XVII-wiecznego pałacu Jehangir Mahal (ok. 4$), spacer po starówce. Nocleg.
6 DZIEŃ
Rano przejazd do Khajuraho. Zwiedzanie kompleksu 22 świątyń hinduistycznych i dżinistycznych (IX – XII w., niegdyś istniało ich prawie 100, ok. $8), słynących z bogatych, często bardzo śmiałych rzeźb erotycznych (kamasutra). Nocleg w Khajuraho.
7 DZIEŃ
Przejazd rikszami nad wodospad Raneh. W kanionie rzeki Ken można wypatrzeć aligatory lub gawiale. Po obiedzie przejazd do Satny, skąd odjeżdża nocny pociąg do Waranasi.
8 DZIEŃ
Waranasi, miasto nad świętą rzeką Ganges. Zakwaterowanie w hotelu w pobliżu Lalita Ghat, w samym sercu krętych zaułków starówki i ghatów. Zwiedzanie: rejs łodzią do Pałacu Maharadży – Fort Ramnagar (ok. $3); muzeum; Świątynia Durgi, czerwona budowla w stylu nagara z XVIII wieku; Świątynia Hanumana, boga małpy. Spacer wzdłuż ghatów, przyglądanie się kremacjom, rytualnym kąpielom i modlitwom. Wieczorem oglądanie Manikarnika Ghat, najsłynniejszego ghatu kremacyjnego, gdzie każdy Hindus pragnie zakończyć swoją ziemską wędrówkę. Zakupy w słynnych sklepach z jedwabiami, mieniącymi się kolorami tysiąca i jednej nocy. Nocleg w Waranasi.
9 DZIEŃ
Waranasi: rejs łodzią o wschodzie słońca wzdłuż ghatów (obserwowanie rytualnych kąpieli i modlitw) do Meczetu Aurangzeba Alamgira. Wycieczka rikszami do Sarnath, świętego miejsca dla buddystów, w którym Budda wygłosił swoje pierwsze kazanie – słuchaczami było stado jeleni. Zwiedzanie: Świątynia Mulghanda Kuti, 34-metrowa stupa Dhamekh (ok. $3) i wykopaliska archeologiczne z czasów Aśioki (III w. p.n.e.), Park Jeleni, liczne klasztory i świątynie buddyjskie, ufundowane przez różne kraje, muzeum archeologiczne (ok. $3), z fragmentem kolumny Aśioki z heraldycznymi lwami (godło Indii). Wieczorem wyjście na obrzędy „pudźa" nad Gangesem; nocleg w Waranasi.
10 DZIEŃ
Waranasi. Zwiedzanie: Złota Świątynia Sziwy z 1776 roku, z wieżą z 800 kg złota; oglądanie Meczetu Alamgira; Świątynia Nepalska, pagoda z przepięknie zachowanymi erotycznymi płaskorzeźbami na podporach dachowych (ok.$1). Czas wolny, nocna podróż do Gorakhpur, w stronę granicy indyjsko-nepalskiej.
11 DZIEŃ
Po śniadaniu w Gorakhpur, przejazd autobusem na granicę indyjsko-nepalską do Raxaul. Po przekroczeniu granicy przejazd autobusem do Katmandu. Zakwaterowanie w hotelu, w centrum turystycznej dzielnicy Thamel, z licznymi sklepami z pamiątkami i restauracyjkami.
12 DZIEŃ
Zwiedzanie Katmandu: stupa Buddanath (ok. $4), 36-metrowa budowla, wokół której skupione są liczne klasztory i szkoły, jedno z najważniejszych centrów buddyzmu tybetańskiego (lamaizmu); stupa Swajambunath (ok. $2), z buddyjskim kompleksem świątynno-klasztornym, wspinaczka po 365 stopniach; Plac Durbar w Katmandu (ok. $10); odwiedziny u Kumari, żywej bogini; muzeum. Wieczorem wyjście do The Rum Doodle, restauracji himalaistów. Nocleg w Katmandu.
13 DZIEŃ
Katmandu, zajęcia fakultatywne: przelot samolotem nad koroną Himalajów (ok. $190-$200), zwiedzanie kompleksu Pasupatinath (świątynie i miejsca kremacji, ok. $10). Czas wolny, zakupy, nocleg w Katmandu.
14 DZIEŃ
Wycieczka lokalnymi autobusami do miast królewskich: Bhaktapur (ok. $15) – średniowieczny „żywy” skansen, z licznymi pagodami i zabytkowymi domostwami o unikalnych „pawich oknach” (Plac Durbar, Plac Garncarzy); Patan (ok. $10) – trzecie z królewskich miast Doliny Katmandu (Plac Durbar, Złota Świątynia i muzeum, ok. $4). Nocleg w Katmandu.
15 DZIEŃ
Wcześnie rano przejazd autobusem z Katmandu do Parku Narodowego Chitwan. Po drodze, dla chętnych, rafting (spływ pontonami) na rzece Trisuli (ok. $45). Zakwaterowanie i nocleg w otoczonych zielenią bungalowach w Chitwan Park.
16 DZIEŃ
Chitwan Park: o wschodzie słońca spływ wąskimi łódkami rzeką Rapti, połączony z obserwacją licznych ptaków, gawiali, a nawet krokodyli; safari na słoniach (las, łąka, przejście przez rzekę); odwiedziny w tzw. „szkole małych słoni”; spacer po lesie, obserwacja zwierząt i ich tropów (ptaki, małpy, nosorożce, jelenie, a nawet niedźwiedzie i tygrysy); wizyta w „żywym” skansenie – w wiosce plemienia Tharu; wieczorem pokaz tańców folklorystycznych i kolacja nepalska. Nocleg w Chitwan Park.
17 DZIEŃ
Chitwan Park – cd. programu z poprzedniego dnia: przejazd autobusem z Chitwan Park widokową trasą do Pokhary, położonej malowniczo nad jeziorem Plewa, u stóp masywu Annapurny, z przepięknym widokiem na szczyt Macchapucchre („Rybi Ogon”). Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek, nocleg w Pokharze.
18 DZIEŃ
Pokhara: wycieczka łódką po jeziorze Phewa do stojącej na wysepce świątyni Wisznu, czczonego pod postacią dzika, a następnie przejście szlakiem przez las do Stupy Pokoju i klasztoru buddyjskiego; zejście ku tamie na jeziorze; przejazd do wodospadów Dewiego i świątyni Śiwy w jaskini połączonej z wodospadami; wizyta w wiosce uchodźców tybetańskich Taszyling. Nocleg w Pokharze.
***Fakultatywnie: 3-dniowy trekking z przewodnikiem nepalskim w okolice Annapurny (najwyższy punkt Poon Hill, 3210 m n.p.m.; koszt, w zależności od liczebności grupy, ok. $120-$135, w tym zezwolenie, wynagrodzenie nepalskiego przewodnika). Przez dwa dni wędrujemy szlakiem Szerpów z miejscowości Nayapul do Ghorepani, skąd „zaatakujemy” Poon Hill. Poon Hill to jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w Himalajach, skąd widać wszystkie szczyty Annapurny, oraz Daulagiri. Po drodze wioski nepalski, Macchapucchre, codzienne życie Szerpów, tragarzy. Trekking prosty, acz wymagający pewnej kondycji fizycznej. Trzeciego dnia powrót do Pokhary.
19 DZIEŃ
Pokhara: wyjazd taksówkami (ostatni odcinek pieszo) na wschód słońca na górze Sarangkot – to punkt widokowy na masyw Annapurny (Annapurna Południowa, Dhaulagiri i pasmo Langtang Himal); przy sprzyjającej pogodzie widać tzw. „zapalanie się szczytów”; zejście do Pokhary, nocleg w Pokharze.
20 DZIEŃ
Wieczorem powrót grupy trekkingowej do Pokhary, zajęcia fakultatywne, np. paralotniarstwo (ok. $90); czas wolny, zakupy, nocleg w Pokharze.
21 DZIEŃ
Podróż autobusem do Sonauli, przekroczenie granicy nepalsko-indyjskiej, przejazd autobusem do Gorakhpur, nocna podróż pociągiem do Delhi.
22 DZIEŃ
Delhi: zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek, czas wolny, zakupy, możliwość pójścia do kina na film rodem z Bollywood (w Indiach kręci się najwięcej filmów na świecie!). Nocleg w Delhi.
23 DZIEŃ
Fakultatywnie: możliwość całodziennej wycieczki do Jaipuru, Różowego Miasta, stolicy Rajastanu. Nocleg w Delhi.
24 DZIEŃ
Delhi, całodzienne zwiedzanie: Kutab Minar (ok. $8) – kompleks zabytków muzułmańskich, których początki sięgają XII wieku, a w tym, między innymi, 73-metrowa wieża; Meczet Kuwwat al-Islam, pierwszy meczet zbudowany w Indiach; Iron Pillar, tajemniczy 7-metrowy słup wykonany z niespotykanie czystego żelaza; India Gate, 42-metrowy łuk triumfalny; przejazd Drogą Królewską obok Pałacu Prezydenckiego i Parlamentu; Jantar Mantar (ok. $2), obserwatorium astronomiczne z XVIII wieku na świeżym powietrzu, o niespotykanych, futurystycznych formach zegarów słonecznych i innych budowlach służących do obserwacji ciał niebieskich; Świątynia Lakszmi (bogini bogactwa i pomyślności), typowa hinduistyczna świątynia z 1938 roku; Świątynia Bahajska z 1986 roku, w kształcie kwiatu lotosu, otoczona sadzawkami; muzeum Indiry Gandhi (ok. $5), znajdujące się w domu, w którym mieszkała i została zastrzelona przez zamachowca Sikha; Radż Ghat, miejsce kremacji Mahatmy Gandhiego w parku nad rzeką Jamuną.
25 DZIEŃ
Przejazd na lotnisko w Delhi, przelot do Warszawy przez jeden z europejskich portów lotniczych.

* W powyższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, w zależności, np.: od zmiany rozkładu jazdy komunikacji lokalnej oraz innych czynników zewnętrznych.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie. Czasy przelotów lokalne.
UWAGA: Rzadko bo rzadko, ale w Nepalu zdarzają się strajki i niepokoje, co czasami powoduje zamkniecie granicy. Jeśli z powodu zamknięcia granicy z Indiami wjazd do Nepalu będzie niemożliwy, pilot zaproponuje program alternatywny.

   * * *  POZWÓL PORWAĆ SIĘ WICHROM PRZYGODY  * * * 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2019-10-18 2019-11-12 7200 PLN 1 wolne miejsce Zamknięte
2019-11-15 2019-12-09 7200 PLN Zamknięte
2020-01-31 2020-02-24 5450 PLN + 500 USD Zamknięte
2020-02-24 2020-03-19 5450 PLN + 500 EUR 3 wolne miejsca Zamknięte
2020-10-16 2020-11-09 5450 PLN + 500 USD Zamknięte
2020-11-12 2020-12-06 5450 PLN + 500 USD Zamknięte
2021-02-11 2021-03-07 5450 PLN + 500 USD Złóż zapytanie
2021-10-14 2021-11-07 5450 PLN + 500 USD Złóż zapytanie
2021-11-07 2021-12-01 5450 PLN + 500 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, składka TFG, podatek VAT.
- transport: samoloty, pociągi sypialne 2 klasa, autobusy lokalne lub wynajęte busy, taksówki, riksze, łódki itp.
- noclegi: hotele/guest house (pokoje 2 lub 3-osobowe);
- pobyt i zwiedzanie Chitwan National Park (wraz z wyżywieniem);
- składka na turystyczny fundusz gwarancyjny, podatek VAT marża.

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie, bilety wstępu  (w sumie min. 550$);
- zajęcia fakultatywne, ważniejsze ceny podano w nawiasach .
- wiza indyjska (471,5 PLN) załatwiana przez Supertramp, paszport ważny min. 6 miesięcy z min. dwiema wolnymi stronami).
- wiza nepalska ( 30 USD płatna na granicy)

- DODATKOWE INFORMACJE:
-      szczepienie nie są obowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny.
-      grupa do 12 osób.
-      paszport ważny min. 12 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
-      profilaktyka antymalaryczna Delhi i okolice /ryzyko zarażenia niewielkie/
-      szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: supertramp@supertramp.pl     lub telefonicznie.

Galeria