facebook

SuperTramp

AFRYKA - dzikość w kolorze ochry

AFRYKA - dzikość w kolorze ochry

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w PLN). Wyprawa jest autorskim programem SUPERTRAMPA.
Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI, BOTSWANA, NAMIBIA, ZIMBABWE, ZAMBIA
. Pięć krajów Afryki Południowej, jedna ciężarówka i kilka tysięcy kilometrów do przejechania. Można by nakręcić niezły film drogi. Przemierzymy sawanny i pustynie, nadmorskie bulwary i kamieniste bezdroża. Dotrzemy tam, gdzie widać już Angolę i tam, gdzie widać już tylko ocean. Będą też przystanki, czasami nawet bardziej ekscytujące niż sama jazda: wizyta w wiosce najoryginalniejszego plemienia Afryki Południowej, spacer po najstarszej pustyni świata, spływ po najbardziej emocjonującym odcinku Zambezi, oglądanie najliczniejszej populacji słoni na Czarnym Lądzie, poznanie od podszewki największej śródlądowej delty świata, zmierzenie się z potęgą największych wodospadów Afryki, zwiedzanie tajemniczych ruin Wielkiego Zimbabwe, dotknięcie największego meteorytu, który kiedykolwiek spadł na ziemię i pobyt na południowym krańcu Afryki – tam, gdzie łączą się dwa oceany. Poza tym, będą wieczorne ogniska, noclegi w romantycznych miejscach, szaleńcza jazda quadami po wydmach, skoki na bungee, poszukiwanie diamentów, odkrywanie buszmeńskich naskalnych rycin i… łzy wzruszenia, gdy przyjdzie czas żegnać się z Afryką. To będzie miesiąc pod znakiem wielkiej afrykańskiej przygody. Po tej wyprawie ludzie się zmieniają. Na lepsze. Zapraszamy.

PROGRAM

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie.  Przelot do Johannesburga.
2 DZIEŃ
Przylot do Johannesburga/Pretorii. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i krótki spacer po centrum Pretorii. Nocleg.
3 DZIEŃ
Przejazd przez północne rejony RPA do Messiny – miasteczka leżącego przy granicy z Zimbabwe. Sprawy organizacyjne. Wieczór zapoznawczy. Nocleg. LD.
4 DZIEŃ
Przekroczenie granicy Zimbabwe. Formalności wizowe i przejazd przez „most przyjaźni” do Masvingo. Po południu zwiedzanie tajemniczych ruin Wielkiego Zimbabwe, wpisanych na listę UNESCO. Były to ponoć kopalnie króla Salomona. Jedni nazywają to miejsce stertą kamieni, a drudzy – najbardziej tajemniczą budowlą na południe od Sahary. Nocleg. BLD.
5 DZIEŃ
Przejazd do Bulawayo – drugiego największego miasta Zimbabwe, znanego z rękodzielnictwa ludowego i kolonialnej zabudowy. Po południu wizyta w Parku Narodowym Matobo. Podziwianie „Widoku Świata” z grobem Cecila Rhodesa, olbrzymimi głazami i pięknym widokiem wokół, oraz zwiedzenie jednej z jaskiń z malowidłami buszmenów. Wieczorny spacer po mieście. Nocleg. BLD.
6 DZIEŃ
Przejazd do Victoria Falls – turystycznej enklawy Zimbabwe, znanej przede wszystkim z największych w Afryce wodospadów. Możliwość zapisania się na fakultatywne atrakcje. Nocleg. BLD.
7 DZIEŃ
Fakultatywny pół dniowy rafting po rzece Zambezi – uważany za najbardziej emocjonujący w całej Afryce. To prawdziwa wodna przygoda, z której wyjdziemy mokrzy i pełni wrażeń. Po południu fakultatywny lot śmigłowcem nad wodospadami (wylot z Zambii). Bez wątpienia jeden z najpiękniejszych widoków na wodospady. Nocleg. BLD.
8 DZIEŃ
Wizyta nad wodospadami Wiktorii. Podziwianie tego fenomenu natury od strony Zimbabwe (od tej strony wydają się one potężniejsze) i od strony Zambii (tam jest za to bardziej romantycznie). Możliwość skoku na bungee w pięknej scenerii z granicznego mostu (111 metrów). Krótka wizyta w Livingstone – zambijskim miasteczku, nazwanym na cześć sławnego podróżnika. Po południu fakultatywny rejs w górnym biegu rzeki Zambezi. Spokojna toń wody, zachód słońca – będzie nastrojowo i relaksacyjnie. Nocleg. BLD.
9 DZIEŃ
Wyjazd do Botswany. Zakwaterowanie w Kasane. Po południu rejs po rzece Chobe, przepływającej przez Park Narodowy Chobe, który zyskał światową sławę jako największe w Afryce skupisko słoni. Podglądanie dzikiej zwierzyny, m.in. słoni, hipopotamów, krokodyli, antylop i ptactwa wodnego. Nocleg. BLD.
10 DZIEŃ
Przejazd do Maun – miasteczka leżącego na skraju delty rzeki Okawango – największej śródlądowej delty świata. Nocleg. BLD.
11 DZIEŃ
Całodzienna wycieczka dłubankami mokoro po bezmiarze delty. Podpatrywanie dzikiej zwierzyny z poziomu mokradeł i rzecznych odnóg. Krótki spacer, podczas którego będzie szansa na bliższe spotkania z dziką zwierzyną. Po południu fakultatywny lot awionetką nad deltą Okawango. Nocleg. BD.
12 DZIEŃ
Przejazd do Namibii do miasteczka Rundu, położonego w Pasie Caprivi – to wąski skrawek ziemi, wciśnięty między Botswanę, Zambię i Angolę, którego ludność często sięgała po broń, aby wywalczyć sobie większą autonomię. Dziś jest tam nad wyraz spokojnie. I pięknie. Nocleg. BLD.
13 DZIEŃ
Przejazd do Parku Narodowego Etosha – największej przyrodniczej atrakcji Namibii Po drodze oglądanie największego na świecie meteorytu w Hoba. Spadł tu dziesiątki tysięcy lat temu, a dziś można się przekonać, że ta niewielka część, która wystaje z ziemi, to głównie żelazo. Nocleg. BLD.
14 DZIEŃ
Całodzienne safari po wschodnich i środkowych rubieżach parku. Podglądanie dzikiej zwierzyny, prowadzące oczywiście do zaobserwowania wszystkich przedstawicieli „wielkiej afrykańskiej piątki”, czyli lwa, słonia, nosorożca, bawołu i lamparta. Przyjazd na nocleg do Halali. Podziwianie zachodu słońca z platformy widokowej. Nocleg. BLD.
15 DZIEŃ
Ostanie safari w drodze do Namutoni. Opuszczenie granic parku i przejazd do Kamanjab. Tam możliwość fakultatywnego spotkania oko w oko z najszybszymi kotami świata, czyli gepardami. Niektóre dają się nawet pogłaskać. Nocleg. BLD.
16 DZIEŃ
Przejazd nad rzekę Kunene, oddzielającą Angolę od Namibii i tworzącą w tym miejscu przepiękne wodospady Epupa. Po drodze bliskie spotkania z plemieniem Herero, którego kobiety noszą obszerne suknie i przedziwne nakrycia głowy. Nocleg. BLD.
17 DZIEŃ
Podziwianie wodospadów Epupa, tworzonych przez srebrzyste warkocze wody, wydobywające się z zalesionych wzgórz. Spacer po okolicy. Przejazd do jednej z wiosek Himba – najbardziej oryginalnego plemienia Namibii, które nie poddało się cywilizacyjnym zmianom i żyje nadal w tradycyjny sposób. Ich skąpe stroje to skóry, ciała mają pokryte ochrą, a ich ramiona i nogi ozdabiają metalowe obręcze – są niezwykli. Nocleg. BLD.
18 DZIEŃ
Przejazd do Sesfontein. To miejsce przypomina nieco bezmiar Sahary. Niektórzy porównują je z widokami rodem z odległej Algierii. Znajdzie się tam też coś, co ucieszy wszystkich miłośników kolonialnej zabudowy – niemiecki fort z 1901 roku. Nocleg. BLD.
19 DZIEŃ
Przejazd do serca Damaralandu – jałowego, górzystego rejonu, znanego przede wszystkim z rycin naskalnych w Twyfelfontein, wpisanych na listę UNESCO. Spacer z przewodnikiem między skałami pokrytymi rycinami, przedstawiającymi lwy, słonie, żyrafy, ale też foki i… prehistoryczne rowery. Wizyta w niewielkiej dolinie, znanej z „organów rurowych” – bazaltowych słupów, oraz przy „spalonej górze”. Nocleg. BLD.
20 DZIEŃ
Przejazd do Swakopmund przez Szkieletowe Wybrzeże. To ogromny niezamieszkany obszar, gdzie króluje piasek, kamienie i mgła. Po drodze wypatrujemy welwitschi – endemicznej rośliny, jednej z najdłużej żyjących na świecie. Zamoczenie stóp w Atlantyku i pamiątkowe zdjęcia przy wrakach statków – z nich głównie słynie Szkieletowe Wybrzeże. Wizyta na Cape Cross – to miejsce, w którym zawitał pierwszy Europejczyk, znane jest dzisiaj z olbrzymiej, wielotysięcznej kolonii fok. Nocleg. BL.
21 DZIEŃ
Zwiedzanie kolonialnej zabudowy Swakopmund – miasteczka-kurortu bardziej niemieckiego w swoim charakterze, niż niejedna miejscowość w Niemczech. Możliwość uczestniczenia w zajęciach fakultatywnych: m.in. jazda quadami po wydmach, lot awionetką nad pustynią Namib lub nad Szkieletowym Wybrzeżem. Nocleg. B.
22 DZIEŃ
Przejazd do Sesriem – bazy wypadowej do piasków najstarszej na świecie pustyni, Pustyni Namib. Po drodze pamiątkowe zdjęcie przy tablicy informującej o przebieganiu w tym miejscu Zwrotnika Koziorożca. Po południu spacer dnem kanionu Sesriem. Nocleg. BLD.
23 DZIEŃ
Wczesny wyjazd do parku Narodowego Namib-Naukluft. Wschód słońca na Wydmie 45 – z jej szczytu widać dziesiątki innych wydm, których barwy zmieniają się z każdą minutą. Przejazd do Doliny Śmierci ze sterczącymi z jej dna  kikutami dawno obumarłych drzew. Fakultatywnie – spacer z przewodnikiem po pustyni. Nocleg. BLD.
24 DZIEŃ
Przejazd do Lüderitz. To niezwykłe miasto, jakby żywcem przeniesione z jakiejś bawarskiej doliny, emanuje atmosferą pierwszych osadników. Wizyta w Kolmanskop – „mieście duchów” – dawnej osadzie poszukiwaczy diamentów. Dziś hula tam tylko wiatr, a pustynny piasek tworzy surrealistyczne pejzaże, które potęgują wrażenie wielkiego odosobnienia. Nocleg. BL.
25 DZIEŃ
Przejazd na camping w Hobas Zakwaterowanie, chwila odpoczynku, a po południu wizyta na krawędzi największego afrykańskiego kanionu – Fish River Canyon. Wielu porównuje do Wielkiego Kanionu Kolorado. Głęboki na ponad 500 metrów, długi na ponad 160 km i szeroki na prawie 30 km – zachwyca każdego. Spacer wzdłuż krawędzi kanionu. Próba odszukania drzewa kołczanowego. Podziwianie zachodu słońca. Nocleg. LD.
26 DZIEŃ
Przejazd do RPA, pokonanie granicznej rzeki Orange – jednej z najpotężniejszych i najbardziej urokliwych rzek Afryki Południowej. Możliwość półdniowego raftingu i przekonania się na własne oczy, czy rzeka naprawdę jest pomarańczowa. Nocleg. BLD.
27 DZIEŃ
Przejazd przez górzyste, północno-zachodnie rubieże RPA. Nocleg w Citrusdal. BLD.
28 DZIEŃ
Przejazd do Kapsztadu – jednego z najładniej położonych miast na świecie, z piękną kolonialną zabudową i ciekawym życiem nocnym. Po drodze zwiedzanie Stellenbosch – uniwersyteckiego miasteczka z licznymi zabytkami z okresu holenderskiego, otoczonego urokliwymi winnicami. Wizyta w jednej ze sławnych winiarni i – oczywiście – degustacja najprzedniejszych win z tego regionu. Nocleg. BL.
29 DZIEŃ
Zwiedzanie centrum Kapsztadu, wycieczka na Przylądek Dobrej Nadziei. Spacer wzdłuż klifów, pamiątkowe zdjęcia tam, gdzie łączą się dwa oceany. Po drodze wizyta w kolonii pingwinów przylądkowych w Simonstown. Po południu zdobywanie Góry Stołowej i podziwianie widoków z jej „płaskiego jak stół” wierzchołka. Nocleg. L.
30 DZIEŃ
Do południa czas wolny. Transfer na lotnisko i wylot do Polski.
31 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

*  W programie mogą nastąpić zmiany i korekty – w zależności, np.: od stanu dróg, szybkości jazdy i innych czynników zewnętrznych – pozostające w gestii pilota.

UWAGA: Ponieważ jest to Afryka, w większości dzika Afryka, dlatego mogą się zdarzyć dziwne i nieprzewidywalne sytuacje, jak np.: epidemie zakaźnych chorób, strajki i niepokoje w niektórych z odwiedzanych regionów, co może powodować opóźnienia i zmiany trasy. W takim przypadku, pilot z przewodnikiem wspólnie dokonają  korekty programu.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                   

 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2017-08-28 2017-09-27 6800 zł + 2800 USD Zamknięte
2018-08-30 2018-09-29 6800 zł + 2800 USD Zamknięte
2019-08-30 2019-09-29 6800 zł + 2800 USD 2 wolne miejsca Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- ubezpieczenie NNW i KL 30 000 EURO;
- transport turystyczną ciężarówką na całej trasie (z wyjątkiem opcji fakultatywnych);
- opiekę kierowcy/przewodnika i kucharza na całej trasie;
- noclegi pod namiotami (obszerne dwójki typu wojskowego) i guesthousy (Pretoria i Kapsztad);
- wyżywienie (zaznaczone w programie; B- śniadanie, L- obiad, D- kolacja) niekiedy może się różnic od opisu;
- przeloty Warszawa-RPA-Warszawa + transfery z i na lotnisko;
- wszelkie pozwolenia objęte programem;
- wstępy do: parku narodowego Etosha, meteorytu Hoba, wioski Himba, Sesfontein, Cape Cross, Fish River   Canzon, Cape Point (Przylądek Dobrej Nadziei), Boulders Beach (Rezerwat pingwinów), parku narodowego Matobo, parku narodowego Chobe, delty Okavango oraz wjazd na Górę Stołową i degustacja wina).

WE WŁASNYM ZAKRESIE
-do zabrania z sobą (min 500 USD):
- kosztów wiz (Zimbabwe, Zambia) ok 40 USD płatne na miejscu;
- wyżywienia nie ujętego w programie (Victoria Falls, Swakopmund, Kapsztad);
- opcji fakultatywnych (wyszczególnionych w programie);
- pozostałych wstępów do atrakcji turystycznych;
- podatków wylotowych;
+ kosztów  wyrabiania wizy do Namibi, 100 EURO płatne na 3 tyg przed wyjazdem. Paszport ważny min 12 m (4 całkowicie wolne strony w paszporcie), 5 zdjęć.
 

DODATKOWE INFORMACJE:
- zaliczka na wyprawę 4000 zł
- paszport z min 4 pełnymi wolnymi stronami na wizy;
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny;
- profilaktyka antymalaryczna / ryzyko zarażenia niewielkie /;
- grupa 15-17 osób;
-  paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem supertramp@supertramp.pl lub na spotkaniu z pilotem ok. 7 dni przed wyjazdem;

 

Galeria