facebook

SuperTramp

MEKSYK GWATEMALA HONDURAS SALWADOR BELIZE

MEKSYK GWATEMALA HONDURAS SALWADOR BELIZE

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim programem Uli Brodowy i Dariusa Jurczuka  przygotowanym dla BP „Supertramp". Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc

 

 „Śladami starożytnych cywilizacji, czyli niezwykła wyprawa od Copanu po Teotihuacan”
Tramping po najciekawszych zakątkach Ameryki Środkowej obejmuje kosmopolityczne Mexico City, nastrojowe, kultywujące tradycję miasteczka Ameryki Środkowej, piękne jeziora, kolorowe targowiska, niezwykłe wulkany oraz starożytne zabytki kultury Majów i Azteków. Tak w błyskawicznym skrócie ujmuje program imprezy jego autorka, Ula Brodowy. Dodatkowo podczas podróży przez Jukatan będzie można zobaczyć jedną z naturalnych studni krasowych  -Cenote.


PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot Warszawa - Mexico City. Transfer do hotelu, nocleg.

2 DZIEŃ
Zwiedzanie stolicy Meksyku - historyczne centrum (lista UNESCO) – głównego placu, czyli Zocalo, katedry, ruin Templo Mayor – Wielkiej Świątyni miasta Azteków, Tenochtitlán, na którego miejscu powstało miasto Meksyk, Pałac Narodowy ze słynnymi malowidłami Diego Riviery oraz Muzeum Antropologii.

3 DZIEŃ
Całodzienna wycieczka do Teotihuacan (w języku nahuatl: „miejsce, gdzie ludzie stają się bogami”), ważnego ośrodka kulturalnego i politycznego Azteków (UNESCO). Zwiedzanie Piramidy Słońca i Księżyca należących do największych na świecie, Świątyni Quetzalcoatla (Pierzastego Węża), Alei Umarłych, Cytadeli. Odwiedzimy też Bazylikę Matki Boskiej w Gwadelupie, największe i chyba najważniejsze Sanktuarium Maryjne obu Ameryk, gdzie w 1531 roku Maryja objawiła się Aztekowi – Św. Juanowi Diego. Powrót do Mexico D.F Nocny przejazd autobusem do San Cristobal de las Casas, kulturowej stolicy stanu Chiapas, położonej na wysokości 2100 m n.p.m. (ew. fakultatywny przelot, ok. 80-100 USD).

4 DZIEŃ
Nad ranem zakwaterowanie. Spacer po urokliwym Pueblo Magico – Starym Mieście, podczas którego zobaczymy: Plac Marcowy, niezwykłą Katedrę z XVI w, ozdobioną przepiękną, kolorową fasadą, kościół Santo Domingo oraz targowisko, na którym można znaleźć wiele ciekawych indiańskich rękodzieł, gdzie między majańskimi huipilami znajdziemy również koszulkę z przywódcą zapatystów - Emilio Zapatą.

5 DZIEŃ
Wycieczka do pobliskich indiańskich wiosek - San Juan Chamula i San Lorenzo Zinacanatán, gdzie można zaobserwować niesamowity religijny mix chrześcijaństwa z pierwotnymi indiańskimi religiami. Powrót na nocleg do San Cristobal de las Casas.

6 DZIEŃ
Nad ranem przejazd do San Pedro la Laguna, nad powulkaniczne jezioro Atitlan - jednej z niewielkich, leżących nad jeziorem miejscowości, zamieszkałych przez potomków Majów. Zakwaterowanie.

7 DZIEŃ
Rejs kursującymi od wioski do wioski promami-łódkami po najbardziej malowniczym jeziorze Ameryki Środkowej, położonym w gigantycznej kalderze, otoczonym trzema wulkanami. Odwiedzimy kilka z położonych wokół jeziora wiosek, gdzie można zobaczyć prawdziwe życie i folklor mieszkających tutaj Majów. Powrót do San Pedro na nocleg.

8 DZIEŃ
Z samego rana udajemy się do Chichicastenango – niewielkiej miejscowości w drodze do Antigua. Największą atrakcją tego miejsca są jego mieszkańcy, potomkowie Majów, którzy ubrani w swe tradycyjne stroje sprzedają na straganach żywność oraz rzemieślnicze i tkackie wyroby. Znajduje się tu także słynny XVII-wieczny kościół Santo Tomas. Nocleg w Antigua.

9 DZIEŃ
Cały dzień przeznaczony na zwiedzanie Antiguy - miasteczka, otoczonego trzema wulkanami. Mimo wielokrotnych zniszczeń erupcjami wulkanów zachowało swój klimat i architekturę. Niegdyś była stolicą hiszpańskich posiadłości kolonialnych, znaną przez konkwistadorów jako „Najbardziej Zaszczytne i Najwierniejsze Miasto Św. Jakuba od Rycerzy Gwatemali” . Obecnie Antigua pełna jest podróżników z całego świata, którzy z przyjemnością spędzają tu kilka dni, a nawet tygodni, ucząc się salsy czy hiszpańskiego. W mieście roi się od wielu wybitnych zabytków, kościołów, konwentów i pałaców.

10 DZIEŃ
Dla chętnych półdniowa fakultatywna wycieczka na położony na wysokości 2552 m n.p.m. czynny wulkan Pacaya, gdzie m.in. upiec możemy na wulkanicznej parze pianki marshmellows (ok. 50 USD, kilkugodzinny treking. Uwaga! Nie wchodzimy na szczyt wulkanu, a jedynie do momentu pojawienia się lawy). Powrót do Antiguy i popołudniu kontynuacja zwiedzania wpisanego na listę UNESCO, kolonialnego miasta.

11 DZIEŃ
Poranny wyjazd w kierunku Salwadoru. Omijamy tłoczną stolicę - Gwatemala City i jedziemy prosto do cieszącego się złą sławą Salwadoru – miasteczka Ahuachapan, gdzie zaczyna się sławna Ruta de las Flores (Droga Kwiatowa), czyli licząca 36 km trasa, wiodąca przez plantacje ponoć najlepszego kawy na świecie. Podążając wzdłuż "kwietnej drogi" (mnóstwo pięknych, egzotycznych kwiatów) udajemy się do Ataco lub Juayua na nocleg.

12 DZIEŃ
Cały dzień przeznaczony na zwiedzanie okolicy, m.in. miasteczka Ataco z pięknymi, kolorowymi muralami oraz Juayua. Odwiedzimy fabrykę kawy, skąd eksportuje się kawę do Europy i Ameryki Pn – tutaj zaopatruje się m.in. Starbucks. Przejazd na nocleg w Santa Ana, drugiego co do wielkości miasta w Salwadorze, leżącego wśród plantacji kawy i trzciny cukrowej. Słynie ono głównie ze starej neogotyckiej katedry, teatru oraz kolonialnej architektury. 

13 DZIEŃ
Fakultatywna wycieczka na szczyt Wulkanu Santa Ana (ok. 35 USD), w którego kraterze odkryjemy szmaragdową lagunę. Popołudniu mijając senne wioski salwadorskie udamy się do Hondurasu, do miejscowości Copan na nocleg.

14 DZIEŃ
Poranne zwiedzanie ruin starożytnego miasta Copan (UNESCO) – jednego z ważniejszych mistycznych miejsc, jakie zostało odkryte, dawnego ośrodka kultury i sztuki Majów. Niegdyś znajdowały się tam całe zespoły pałacowe, pięć wielkich dziedzińców oraz boisko do „peloty” - popularnej wówczas gry w piłkę. Najcenniejszym zabytkiem Copanu są Schody Hieroglifów, na których wyryto 2500 symboli, co stanowi najdłuższy zabytek piśmiennictwa Majów. Popołudniu relaks, wycieczki konne lub wizyta w gorących źródłach Luna Jaguar (ok. 45 USD).

15 DZIEŃ
Nad ranem ruszamy do Gwatemali, do klimatycznej miejscowości Rio Dulce, leżącej nad rzeką o tej samej nazwie. Popołudniu do wyboru mamy relaks i bujanie się w hamaku, wycieczki kajakami lub fakultatywna wycieczka do pobliskiego gorącego wodospadu Finca Paraiso (konieczna kąpiel!).   

16 DZIEŃ
Rio Dulce niegdyś ważny port, stąd rzeka uchodzi z Jeziora Izabal do Morza Karaibskiego, tutaj rozpoczynały się m.in. szlaki handlowe Hiszpanów (z Europy do Antigua), później wraz z Livingston było znanym ośrodkiem piratów. Całodzienna wycieczka, czeka nas rejs łodzią po słynnej rzece do Livingston, po drodze obserwacje bogatej fauny i flory, wizyta w nadmorskim mieście, a dla chętnych obiad w stylu Garifuna oraz relaks na karaibskiej Białej Plaży. Powrót do Rio Dulce.

17 DZIEŃ
Przejazd do Flores, małego miasteczka – wysepki, bajecznie położonego na jeziorze Peten Itza. Spacer po kolorowej wyspie, dla chętnych przejażdżka łódkami, kajaki, odpoczynek. Nocleg.

18 DZIEŃ
Przed świtem ruszamy do zagubionych w dżungli ruin Tikal (VI w p.n.e. – X w n.e.), niegdyś prawdopodobnie stolicy Majów. Ruiny wraz z otaczającym go Parkiem Narodowym wpisane są na listę UNESCO. Olbrzymi kompleks słynie m.in. z bardzo stromych, wysokich piramid schodkowych ukrytymi w gęstwinie lasu. Spacer pomiędzy nimi daje uczucie "odkrywania" ich na nowo. W dżungli, zwłaszcza o świcie szansę mamy zobaczyć wiele z 54 gatunków mieszkających tu ssaków, mnóstwa gadów, ptactwa: tukanów, czy symbolu Gwatemali – quetzala, czczonego niegdyś przez Majów. Powrót na nocleg do Flores.

19 DZIEŃ
Wcześnie rano ruszamy do Belize, gdzie 60% ludności to czarnoskórzy mieszkańcy mówiący biegle po angielsku. Przejazd do stolicy - Belize City. Krótkie zwiedzanie miasta, a następnie przeprawimy się łodzią (32km) na jedną z wielu wysp koralowych Morza Karaibskiego - Caye Caulker. Rezerwat Raf Koralowych u wybrzeży Belize, jeden z najpiękniejszych na świecie, wpisany jest na listę UNESCO. Wieczorem chętni mogą pobawić się w rytmie punta i reggae albo spróbować belizeńskiego rumu i słynnego grillowanego „lobstera”.

20 DZIEŃ
Do wyboru: nicnierobienie i plażowanie, nurkowanie na rafach, możliwość całodniowej wycieczki statkiem z możliwością snorklowania (nurkowanie z ABC – maska, płetwy, rurka) wraz żółwiami, rekinami, płaszczkami, morskimi ssakami czy setkami cudownych kolorowych ryb czy też wyprawa z miejscowymi rybakami na połów ryb, z których potem mogą nam przyrządzić wspaniałą potrawę. Wieczorem egzotyczne drinki w jednym z plażowych barów.

21 DZIEŃ
Powrót do Belize City, następnie przejazd autobusami do Meksyku. Po przekroczeniu granicy kontynujemy podróż do Tulum na wybrzeżu karaibskim. Wieczorem degustować się będziemy „street foodem”, masa tu budek z tacosami i innymi przysmakami. Nocleg.

22 DZIEŃ
Zwiedzamy Tulum, jedyna zachowana morska forteca Majów, położonej na klifie z przepięknym widokiem na turkusowe Morze Karaibskie (ok. 5 USD). Zwiedzimy Świątynie Fresków, Świątynie Wiatru, Świątynię Zstępującego Boga, wieże strażniczą El Castillo oraz domy mieszkalne prekolumbijskich Majów. Przejazd do Chitchen Itza, niegdyś głównego ośrodka religijnego Jukatanu (lista UNESCO). Najważniejsze i zarazem najciekawsze budowle to: obserwatorium astronomiczne, piramida i świątynia El Castillo, której 18 tarasów odpowiada 18 miesiącom Majów roku a 365 schodów - liczbie dni w kalendarzu Majów. Oprócz tego warta zobaczenia jest Świątynia Wojownika i El Caracol, co znaczy „ślimak”, będący wieżą o wysokości 12m i średnicy 6,7 m zbudowaną na dwóch tarasach. Przejazd do Playa del Carmen na nocleg.

23 DZIEŃ
Odpoczynek na rajskich plażach Yukatanu, delektowanie się margaritą, tequilą czy mohito. Dla chętnych wycieczka jednej z okolicznych cenot na Jukatanie. Cenoty to naturalne studnie krasowe utworzone w skale wapiennej. Były niezwykle ważne dla Majów, nie tylko zapewniały całoroczny dostęp do świeżej wody, ale zostały osadzone w systemie wierzeń religijnych. Cenoty były bramą do Xibalby, czyli świata podziemnego boga deszczu, Chaaca. Czas wolny na plażowanie nad Morzem Karaibskim, snorkelling lub nurkowanie. Nocleg w imprezowym Playa del Carmen.

24 DZIEŃ
Transfer na lotnisko i przelot Cancun – Mexico City, następnie przelot Mexico City  Warszawa.

25 DZIEŃ
Przylot do  Warszawy.

* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                    

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-04-18 2024-05-12 10900 PLN + 1800 USD Zamknięte
2024-07-03 2024-07-28 11500 PLN + 1900 USD 2 wolne miejsca Zamknięte
2024-10-03 2024-10-27 11500 PLN + 1900 USD 4 wolne miejsca Złóż zapytanie
2024-11-21 2024-12-15 11500 PLN + 1900 USD Złóż zapytanie
2025-01-30 2025-02-23 11500 PLN + 1900 USD Złóż zapytanie
2025-07-02 2025-07-27 11500 PLN + 1900 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- przelot Warszawa – Mexico City – Warszawa, Cancun – Mexico City wraz z wszelkimi opłatami,
- transport na miejscu, objęty programem (autobusy rejsowe, minibusy, taxi, komunikacja miejska, promy, łodzie itp.)
- noclegi (hotele klasy turystycznej, pokoje 2-3 osobowe),
- opieka polskiego, licencjonowanego pilota,
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- bilety wstępu, wyżywienie, wycieczki fakultatywne, opłaty graniczne
(minimum 800 USD).

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nieobowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A + B, tężec,
błonica, polio,
- profilaktyka antymalaryczna /ryzyko zarażenia minimalne/,
- grupa do 12 osób,
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy,
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze,
e-mailem supertramp@supertramp.pl lub telefonicznie.

Galeria