facebook

SuperTramp

GRUZJA Sakartvelos Gaumarjos!!!

GRUZJA Sakartvelos Gaumarjos!!!

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

GRUZJA - SAKARTVELOS GAUMARJOS! 

KLUBOWICZE
– zniżka 5% (od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim programem Małgorzaty  Chavchavadze, przygotowanym dla BP „Supertramp”. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

Sakartvelos Gaumarjos!  (gruz.) –  „Wznieśmy toast za Gruzję!”
Serdecznie zapraszamy do jednego z najpiękniejszych zakątków ziemi, w którym przybysz może poznać prawdziwą gościnność, otwartość i gorące gruzińskie serce. Legenda o powstaniu tej krainy zrodziła się nieprzypadkowo, oddając niezwykle wiernie charakter kraju i jego mieszkańców:
Kiedy Bóg tworzył świat, wszystkie narody stanęły w długiej kolejce do Stwórcy po jak najlepsze i najpiękniejsze miejsca na Ziemi.  Oczywiście, nie obyło się bez waśni i sprzeczek, tylko Gruzini, zmęczeni oczekiwaniem, usiedli spokojnie, pili wino, radowali się i śpiewali. Bóg, zaskoczony ich postawą, powiedział: „Kiedy inni się kłócili i walczyli ze sobą o ziemię, wyście się bawili i pili wino. Podzieliłem już cały świat. Został mi tylko mały, ale najpiękniejszy zakątek. Chciałem go zachować dla siebie, ale spodobaliście mi się i wam go oddaję”.
Podczas tej wyprawy stawiamy przede wszystkim na obcowanie z miejscową kulturą, tradycją i obyczajami, dlatego w trakcie całego trampingu korzystać będziemy z prywatnych kwater, by uczestniczyć w codziennym życiu, wspólnie biesiadować, próbować wspaniałej gruzińskiej kuchni oraz wina – wszystko to, by poczuć się jak honorowi obywatele tej małej społeczności. W naszym programie proponujemy zwiedzanie nie tylko rejonów, które przeważnie znajdują się w standardowych ofertach biur podróży i są łatwo dostępne dla dużych, zorganizowanych grup turystycznych, ale zależy nam przede wszystkim na zwiedzeniu (co jest niekiedy przedsięwzięciem niemal wyczynowym, jak np. dotarcie do Tuszetii) tych prawie niewizytowanych, ale niezwykle uroczych zakątków Gruzji, jak właśnie Tuszetia, Dolina Sno, i in.  W ciągu 16 dni, w małej grupie (do 12 osób), odkryjemy uroki nie tylko większych miast, ale i oddalonej od ich zgiełku, leżącej wysoko w górach dalekiej prowincji, z ośnieżonymi szczytami Wielkiego Kaukazu w tle.


PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Tbilisi.

2 DZIEŃ
Przylot do Tbilisi. Przejazd do malowniczego regionu Kachetii, w centrum którego rozpościera się Alazańska Dolina i łańcuch Wielkiego Kaukazu. Kachetia jest światową kolebką winiarstwa, uznaną przez archeologów za najstarszy region uprawy winorośli (ponad 500 gatunków) i produkcji szlachetnego trunku, którego historia liczy ponad 7 tysięcy lat. Przejazd do stolicy Kachetii – Telawi. Zwiedzanie kilku kachetyjskich winnic (połączone z degustacją), przyglądanie się tradycyjnej gruzińskiej metodzie produkcji wina, w której od wieków wykorzystuje się gliniane amfory – kwewri. Nocleg w Telawi w kwaterach prywatnych.

3 DZIEŃ
Zwiedzanie Kachetii: Katedra w Alawerdi z XI w., zespół klasztorny Ikalto z VI w., Gremi - dawna stolica Królestwa Kachetii (XVI-XVII w.), kompleks klasztorny w Bodbe (IX-XVII w.), w którym znajduje się grób św. Nino, monastyr Nekresi, zespoły sakralne Achali Szuamta i Dzveli Szuamta, malowniczo ulokowane na stokach Gór Gomborskich. W trakcie, poznawanie gruzińskich tradycji i obyczajów. Powrót do Telawi. Kolacja. Nocleg w Telawi w kwaterach prywatnych.

4 DZIEŃ
Wyprawa do Tuszetii, leżącej na granicy z Czeczenią i Dagestanem. Przejazd do wioski Omalo lub Szenako. Zwiedzanie baszt obronnych Keselo, zbudowanych w XIII w. przed inwazją mongolską. Wieże służyły również jako schronienie przed napadami górali z Czeczeni i Dagestanu. Kolacja. Nocleg w Omalo lub Szenako w kwaterach prywatnych.

5 DZIEŃ
Kontynuujemy zwiedzanie regionu. Przez Tuszetię prowadzi wiele ciekawych tras, które można pokonać pieszo lub konno. Znajduje się tu również obszar chroniony, składający się z Parku Narodowego i rezerwatu. Trekking do wiosek Dartlo, Diklo (istnieje możliwość wypożyczenia koni). Powrót. Kolacja. Nocleg w Omalo lub Szenako w kwaterach prywatnych.

6 DZIEŃ
Powrót do Kachetii. Spacer po Telawi. Kolacja. Nocleg w Telawi w kwaterach prywatnych.

7 DZIEŃ
Przejazd do skalnego zespołu klasztornego Davit Garedża, założonego w VI w. przez Davita, jednego z 13 ojców syryjskich. Kompleks otoczony jest przez półpustynne krajobrazy południowo – wschodniej Gruzji. Po południu przejazd Gruzińską Drogą Wojenną (kierunek – Władykaukaz) do miejscowości Stepancminda (Kazbegi), leżącej u stóp góry Kazbek (5047 m n.p.m.). Przekroczenie malowniczej Przełęczy Krzyżowej (2395 m n.p.m.), najwyższego punktu Gruzińskiej Drogi Wojennej. Z całej trasy widać pasmo Wielkiego Kaukazu w tle. Kolacja. Nocleg w Kazbegi w kwaterach prywatnych.

8 DZIEŃ
Trekking do górującej nad wioską cerkwi Świętej Trójcy. Dla niezniszczalnych – dalsza wędrówka do lodowca Gergeti lub wyprawa do malowniczej doliny Sno. Z położonej w dolinie wioski Juta roztacza się niezapomniany widok na góry Chaukhi.  Powrót do Kazbegi. Kolacja. Nocleg w Kazbegi w kwaterach prywatnych.

9 DZIEŃ
Przejazd do Tbilisi. Po drodze mijamy twierdzę Ananuri i zbiornik wodny Żinwali. Przyjazd do stolicy. Zakwaterowanie. Odpoczynek po górskich wędrówkach w zaciszu lokalnych restauracyjek. Spacer po mieście: aleja Szota Rustaweli, dzielnica Sololaki, dla chętnych relaks w łaźniach siarkowych. Nocleg w Tbilisi w kwaterach prywatnych.

10 DZIEŃ
Kontynuujemy zwiedzanie Tbilisi: cerkiew Kaszweti, Anczischati (VI w.) – najstarsza świątynia w Tbilisi, katedra Sioni, w której przechowywany jest krzyż św. Nino. Wjazd kolejką linową na wzgórze, gdzie znajduje się twierdza Narikala i pomnik Matki Gruzji. Chętni mogą odwiedzić Muzeum Narodowe i Gruzińskie Muzeum Sztuk Pięknych z największą kolekcją obrazów Niko Pirosmani. Kolacja. Nocleg w Tbilisi w kwaterach prywatnych.

11 DZIEŃ
Przejazd do Kutaisi, dawnej stolicy Królestwa Kolchidy. To właśnie do tej mitycznej krainy wyprawili się Argonauci po złote runo. Miasto ulokowane jest w dolinie rzeki Rioni, niegdyś obfitującej w złoto, które wydobywano za pomocą baranich skór – stąd „złote runo”, uwiecznione w herbie Kutaisi.  Zwiedzanie: katedra Bagrati (XI w., UNESCO), monastyr Gelati (XII w., UNESCO). Kolacja. Nocleg w Kutaisi w kwaterach prywatnych.

12 DZIEŃ
Przejazd do słynnego kurortu Batumi. Wypoczynek nad Morzem Czarnym. Spacer po mieście. Kolacja. Nocleg w Batumi w kwaterach prywatnych.

13 DZIEŃ
Przejazd do uzdrowiska balneologicznego Borżomi, gdzie ma swoje źródło popularna w świecie woda. W rozwoju uzdrowiska miał swój udział książę Michał Mikołajewicz Romanow. Spacer po parku zdrojowym. Kolacja. Nocleg w Borżomi w  kwaterach prywatnych.

14 DZIEŃ
Przejazd do kamiennej formacji Wardżia, znajdującej się 6 km od granicy z Turcją, na prawym brzegu rzeki Mtkwari. Oryginalnie trzynastopiętrowy zespół (800 m długości, 50 m w głąb skały) ulic, tuneli i pieczar obejmował ponad 600 połączonych ze sobą pomieszczeń i mógł pomieścić około 20 tys. osób. Późnym popołudniem przejazd do skalnego miasta Upliscyche, następnie powrót do Tbilisi. Kolacja. Nocleg w kwaterach prywatnych.

15 DZIEŃ
Przejazd do dawnej stolicy Gruzji – Mcchety.  Zwiedzanie: katedra Sweti Cchoveli (XI w.), gdzie pochowani są gruzińscy królowie, monastyr Dżwari (VI w.), zespół świątynny Samtawro (IV – XIV w.) Powrót do Tbilisi. Czas wolny. Pożegnanie Gruzji.

16 DZIEŃ
Powrót do Polski.

* W powyższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, spowodowane,  np.: zmianami rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innymi czynnikami zewnętrznymi (pogoda, sytuacja polityczna, itp.).

UWAGA: Ze względu na niedostępność zwiedzanych rejonów, które są rzadko  odwiedzane przez turystów, a co za tym idzie dysponują mniejszą  infrastrukturą turystyczną, mogą zdarzyć się noclegi w skromnym
kwaterach prywatnych.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                

 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-07-22 2024-08-06 5500 PLN + 650 USD Złóż zapytanie
2024-09-07 2024-09-22 5550 PLN + 650 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- bilety lotnicze wraz opłatami lotniskowymi;
- transport na miejscu: wynajęty busik, samochody terenowe w Tuszetii, marszrutki, metro itp.;
- noclegi: hotele klasy turystycznej, kwatery prywatne (pokoje 2 3 osobowe);                                                                  
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie, bilety wstępu, inne własne wydatki (w sumie min. 250 USD);

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny;
- grupa do 12 osób;
- paszport (ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy);
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem:  info@supertramp.pl  lub telefonicznie.

Galeria