facebook

SuperTramp

BRAZYLIA

BRAZYLIA

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

***WYPRAWA KLUBOWA***

BRAZYLIA + fakultatywnie ARCHIPELAG FERNANDO DE NORONHA ( ok 800-900 USD)

 

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Wyprawa jest autorskim programem  BP „Supertramp” przy współpracy Artura Skrzyszowskiego. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

 

BRAZYLIA to jeden z najbardziej zróżnicowanych etnicznie krajów świata o bogatej historii i kulturze. To również kraj cieszący się najbogatszą różnorodnością fauny i flory na świecie. W trakcie podróży odwiedzimy serce i wizytówkę Brazylii, czyli Rio de Janeiro nazywane Cidade Maravilhosa (Wspaniałym Miastem). Następnie udamy się na wybrzeże Costa Verde, gdzie znajdziemy urokliwe kolonialne miasteczko Paraty słynące z produkcji narodowego trunku - cachaca. Wyruszymy do Gór „Organowych" Serra dos Orgaos by móc podziwiać wyjątkowo oryginalne formacje skalne. Odwiedzimy również barokowe miasto Ouro Preto, które wyrosło na fali gorączki złota. Punktem kulminacyjnym wyjazdu będzie mocna dawka obcowania z najbardziej zróżnicowaną przyrodą naszej planety, do której należą największe na świecie Wodospady Iguacu oraz najbardziej rozległe tereny podmokłe, czyli Pantanal, znajdujące się na kowbojskich terenach Mato Grosso. Zagłębimy się także w amazońskiej dżungli podczas rejsu statkiem i popływamy z rzecznymi delfinami. W drodze do Amazonii zatrzymamy się w stolicy kraju, czyli Brasilii – modernistycznej 2 milionowej metropolii, która powstała w 1960 roku pośrodku bezludnej równiny. Zakończeniem naszej podróży będzie północne wybrzeże Brazylii. Odwiedzimy jedno z najstarszych miast kraju – piękne Olinda oraz roztańczone miasto Salvador uznawane za duszę Brazylii.

 

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie i przelot do Rio de Janeiro przez jeden z europejskich portów lotniczych. Transfer do hotelu, nocleg w Rio de Janeiro.

2 DZIEŃ
Podziwianie Cidade Maravilhosa (Wspaniałego Miasta, lista UNESCO) z imponującego punktu widokowego Corcovado (ok. 20 USD), wzgórze zwane Garbusem (710 m n.p.m.). Samo wzniesienie jest równie imponujące, co stojący na nim posąg Cristo Redentor (Chrystusa Odkupiciela) z ramionami rozpostartymi w geście zaproszenia. Popołudniu przejazd do centrum miasta. Zobaczymy Plac Floriana otoczony Teatrem Miejskim, Ratuszem i Biblioteką Narodową, a także Praça XV de Novembro, na którym znajduje się Pałac Imperialny. Zwiedzimy manierystyczny Klasztor São Bento oraz Kościół Nossa Senhora da Candelaria. Udamy się także na dawne nabrzeże Cais do Valongo, które było punktem rozładunkowym statków niewolniczych w XIX w. (lista UNESCO). Przejazd zabytkowym tramwajem bondinho (ok. 5 USD) do usytuowanej na wzgórzu urokliwej dzielnicy bohemy - Santa Teresa. Nocleg.

3 DZIEŃ
Nad ranem wjeżdżamy kolejka linową kolejny imponujący punkt widokowy Pão de Açúcar (ok. 25 USD), górę zwaną Głową Cukru (396 m n.p.m.), z której roztacza się fantastyczny widok na miasto i zatokę Guanabara. Po południu spacer i odpoczynek na plażach Copacabana oraz Ipanema. Setki tysięcy Cariocas (mieszkańców Rio) spędza tutaj czas w dzień i w nocy począwszy od kąpieli, biegania, piłki plażowej, jazdy na rowerze, a kończąc na zakupach, wizycie w barach oraz kolacji w wykwintnych restauracjach przy Avenida Atlantica. Ipanema z kolei przez wiele lat była miejscem spotkań bohemy, artystów i intelektualistów. To właśnie tu powstał słynny utwór muzyczny w stylu bossa nova - "Garôta de Ipanema” (Dziewczyna z Ipanemy). Dla chętnych fakultatywna opcja odwiedzenia jednej z faveli miasta (ok. 30 USD). Nocleg.

4 DZIEŃ
Przejazd wzdłuż Costa Verde (Zielonego Wybrzeża) do urokliwego miasteczka Paraty. Po drodze obserwujemy malownicze krajobrazy, porośnięte bujną roślinnością, gdzie góry stykają się z wybrzeżem pełnym plaż i wysepek (lista UNESCO). Po dotarciu na miejsce zwiedzamy zabytkowe Paraty. To perła architektury kolonialnej. Miasto rozwinęło się dzięki transportowi złota i diamentów wydobywanych w Minas Gerais. Wieczór spędzamy delektując się lokalnym trunkiem cachaça, z którego produkcji słynie Paraty. Nocleg.

5 DZIEŃ
Dzień na poznawanie uroków miasteczka Paraty i jego okolic. Możliwość realizacji wycieczek fakultatywnych:
- Eksploracja gór Serra da Bocaina (ok. 20 USD). Przemieszczając się jeepami z napędem 4x4 można dotrzeć do najpiękniejszych wodospadów i punktów widokowych regionu. Zobaczymy także Caminho do Ouro (Złoty Szlak), wybrukowany przez niewolników trakt, którym transportowano cenny kruszec. Na koniec odwiedzimy destylarnię cachaça z możliwością degustacji tego trunku. - 5 godzinny rejs szkunerem (ok. 15 USD) po Costa Verde (Zielone Wybrzeże). Odwiedzimy urokliwe plaże i zatoczki: Praia Vermelha, Praia da Lula, Ilha Comprida, Lagoa Azul. Będzie czas na snorkeling z ławicami ryb, plażowanie i odpoczynek. Wieczorem powrót do Rio de Janeiro. Nocleg.

6 DZIEŃ
Przejazd do Parku Narodowego Serra dos Órgãos (ok. 25 USD) pasma górskiego przypominającego Organy. Tam czekają na nas wycieczki piesze z widokami na szczyty o niesamowitych kształtach m.in. Dedo de Deus, czyli Palec Boży. Podziwiamy również liczne wodospady. Nocleg w malowniczo położonym Terespolis - mieście nazwanym na cześć Teresy małżonki cesarza Brazylii, które jest jednym z górskich kurortów Brazylii.

7 DZIEŃ
Wczesnym rankiem wyjazd do Ouro Preto (lista UNESCO), stolicy prowincji Minas Gerais, w której w XVIII w. trwała gorączka złota, wydobywanego na najzasobniejszych w ten kruszec terenach na zachodniej półkuli. Nazwane przez portugalskich odkrywców bogatą osadą (Vila Rica) dziś Ouro Preto to urokliwe miasteczko, perła barokowej architektury kolonialnej. Zakwaterowanie, odpoczynek i spacer po mieście. Nocleg.

8 DZIEŃ
Dalsze zwiedzanie Ouro Preto i okolic. Wiele zabytkowych barokowych rzeźb i budowli to dzieło Brazylijskiego artysty Aleijadinho. Jego dzieła można podziwiać m.in. w Kościele São Francisco de Assis (ok. 3 USD) oraz Museu de Oratorio (ok. 2 USD). Dalej odwiedzimy Bazylikę Nossa Senhora do Pilar, którą cechuje ekstrawagancki barokowy wystrój. Będziemy mieli również możliwość zwiedzania Mina de Passagem (ok. 25 USD) - największej na świecie kopalni złota udostępnionej do zwiedzania, z której wydobyto łącznie 35 ton złota. Na dół kopalni, czyli 120 metrów pod ziemią, zjeżdża się wagonikiem. Po południu przejazd do Belo Horizonte, skąd polecimy do Foz do Iguaçu. Zakwaterowanie, nocleg.

9 DZIEŃ
Wyjazd do Parku Narodowego Iguaçu (ok. 25 USD) po stronie brazylijskiej. Wodospady Iguazu (lista UNESCO) to największe wodospady na świecie, cud natury (jest ich 275, najwyższe mają 80 metrów). Podczas zwiedzania towarzyszyć nam będą wścibskie ostronosy. Fakultatywnie opcja lotu helikopterem na wodospadami (ok. 100 USD), a także wizyta w Parque das Aves, ogrodzie z egzotycznymi ptakami strefy tropikalnej (ok. 15 USD). Po południu możliwość zwiedzania zapory wodnej Itaipú (ok. 15 USD) będącej drugą co do wielkości elektrownią wodną na świecie. Budowla znajduje się na granicy brazylijsko – paragwajskiej na rzece Paraná (zwiedzimy też stronę paragwajską). Nocleg.

10 DZIEŃ
Drugi dzień przygody z wodospadami, tym razem po stronie argentyńskiej. Po poprzednim, bardziej panoramicznym podziwianiu wodospadów, w tym dniu będzie można podejść bardzo blisko imponujących wodospadów. Zwieńczeniem wizyty w Parku Narodowym Iguazú (ok. 30 USD) będzie widok na najbardziej spektakularny wodospad Gardziel Diabła. Wewnątrz parku możliwość odbycia emocjonującej wycieczki łodzią pod monumentalne kaskady Iguazu (ok. 50 USD) - będziemy mokrzy! (dostępność atrakcji uzależniona od poziomu wody w rzece). Powrót do miasteczka Foz. Nocny przejazd autobusem do Campo Grande. 

11 DZIEŃ
Nad ranem docieramy do Campo Grande – stolicy stanu Mato Grosso do Sul. To również brama do zobaczenia Pantanal (lista UNESCO) – regionu, który cechuję się bogatą bioróżnorodnością. Po przyjeździe przesiadamy się do jeepów i ruszamy na 4-dniowy wyjazd fakultatywny (wg nas najbardziej optymalny, ale możliwe są też inne warianty).

11 - 14 DZIEŃ
Fakultatywny pobyt w Pantanal i Bonito (ok. 530 USD).

Dzień I-II (Pantanal)
Pierwszego dnia czeka nas ok. 3 godzinny przejazd (230 km) do lodge położonego w głębi Pantanal - największego na świecie rezerwatu obejmującego tereny podmokłe i bagniste (jego powierzchna to 230 tys. km2). Region ten słynie z występowania tysięcy gatunków ptaków, ssaków, płazów, gadów i ryb w ich naturalnym środowisku. Podczas dwóch dni pobytu zaplanowane są następujące wycieczki: jazda konna, wycieczka łodzią, trekking, łowienie piranii, obserwacja ptaków, foto safari i nocne oglądanie kajmanów. Ponadto będziemy wypatrywać takich zwierząt jak kapibary, mrówkojady, tapiry, ostronosy, pancerniki, jelenie i wiele innych.

Dzień III (Pantanal/Bonito)
Dzień rozpocznie się wcześnie rano od trekkingu. Zobaczymy między innymi palmy accuri – charakterystyczne drzewa Pantanalu. Wczesnym popołudniem kierujemy się do Bonito (ok. 3,5 h). To kolejny niezwykle atrakcyjny przyrodniczo region Brazylii. Słynie z pięknych wodospadów, jaskiń, bujnych lasów oraz najbardziej przejrzystych rzek słodkowodnych na świecie. Zakwaterowanie w lodge.

Dzień IV (Bonito)
Tego dnia czeka nas wycieczka do jaskini Gruta do Lago Azul. Po przejściu przez korytarze wapiennej groty o ciekawych formach naciekowych naszym oczom ukaże się widok na jezioro z krystalicznie czystą wodą, które w porannych promieniach słońca mieni się intensywnie niebieskim kolorem. Po południu udajemy się nad Rio da Prata - rzekę o niemal przezroczystej wodzie. Dzięki temu mamy możliwość zobaczenia setek ryb podczas nurkowania w rzece. Następnie udajemy się na krótki trekking, gdzie przy odrobinie szczęścia będziemy mogli zobaczyć czubacze, tukany czy kapucynki. Pod koniec dnia powrót do Campo Grande. Nocleg w hotelu.

15 DZIEŃ
Rano wylatujemy z Campo Grande do stolicy kraju – Brasilia. Po przylocie zakwaterowanie w hotelu i zwiedzanie miasta. To wyjątkowe założenie urbanistyczne powstało w 1960 r. na niezamieszkanym terenie pośrodku rozległej równiny. Architektura Brasilii uznawana jest za przykład arcydzieła modernizmu XX w. Charakteryzuje się futurystycznymi budynkami ze stali, szkła, marmuru i betonu, wieżowcami, monumentalnymi alejami i… prawie całkowitym brakiem chodników (lista UNESCO). Nocleg.

16 DZIEŃ
Przelot do Manaus, stolicy brazylijskiej Amazonii. To dwumilionowe miasto należało kiedyś do najbogatszych na świecie za sprawą kauczukowego boomu na przełomie XIX i XX w. Zwiedzamy nabrzeże Rio Negro i Porto de Manaus, skąd wypływały statki transportujące „czarne złoto” czyli kauczuk. Możliwość zwiedzania słynnej Opery -Teatro Amazonas (ok. 5 USD). Nocleg.

17 - 19 DZIEŃ
Fakultatywny rejs statkiem / pobyt w Amazonii (3 dni) – ok. 420 – 450 USD.

Podczas rejsu/pobytu w Amazonii zobaczymy niezwykłe zjawisko jakim jest Encontro das Aguas, czyli „spotkanie rzek” - miejsce, w którym rzeki Rio Negro i Rio Solimões łączą się, tworząc potężną Amazonkę. W tym miejscu widać wyraźną granicę między wodami obu rzek, które mają inny kolor i temperaturę. Odbędziemy piesze wycieczki przez las amazoński, aby obserwować lokalną florę i faunę. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy małpy, papugi czy leniwce. Będziemy mieli szansę popływać z różowymi delfinami. Gatunek ten (Inia amazońska) należy do nielicznej grupy delfinów na świecie, które żyją w słodkiej wodzie. Odwiedzimy lokalną społeczność Caboclo, aby poznać ich rytuały, tradycyjne tańce, używane instrumenty muzyczne, a także rękodzieła. Nocą wyruszymy małą łodzią w poszukiwaniu Jacaré, czyli amazońskiego gatunku kajmana. Noce spędzamy w kajucie statku lub w lodge w dżungli. Trzeciego dnia powrót do Manaus. Nocleg.

20 DZIEŃ
Poranny przelot do Salvadoru (lista UNESCO), stolicy stanu Bahia, która przez dwa stulecia była administracyjnym centrum portugalskiej kolonii w Brazylii i świetnie prosperowała jako ośrodek handlu cukrem, tytoniem, złotem, diamentami i pochodzącymi z Afryki niewolnikami. Stąd miasto jest dziś nazywane afro-brazylijską perłą, bogatą w kulturowe dziedzictwo Afrykanów, którzy znaleźli w nowej ojczyźnie swoje miejsce i odcisnęli wyraźne piętno na tutejszej muzyce, tańcu, religii i kuchni. Salvador to dusza Brazylii. Nocleg.

21 DZIEŃ
Dalsze zwiedzanie miasta, m.in. Pelourinho – najlepiej zachowanej kolonialnej starówki w Brazylii. Wizyta w Muzeum Afro-Brazylijskim (ok. 2 USD), w Kościele Św. Franciszka (ok. 3 USD), na Largo do Pelourinho (dosłownie Plac z Pręgierzem), będącym miejscem handlu niewolnikami oraz wymierzania im chłosty. Na ulicach miasta bardzo często można spotkać grupy spontanicznie tańczące capoeirę. Przejazd na Półwysep Itapagipe do Kościoła Nosso Senhor do Bonfim (Naszego Pana Dobrej Śmierci). Ciekawostką jest fakt, że w tym kościele odbywa się najważniejsze święto miasta, w którym biorą udział jednocześnie katolicy i wyznawcy kultów afrobrazylijskich - candomble. Po południu przelot do Recife – stolicy stanu Pernambuco. Transfer do hotelu w Olinda. Nocleg.

22 DZIEŃ
Dzień spędzimy w miasteczku Olinda (lista UNESCO). To urokliwe miasto (o linda oznacza – jakże piękne) położone na wzgórzach może poszczycić się świetnie zachowaną architekturą barokową, wąskimi uliczkami, barwnymi kolonialnymi domami, pięknymi kościołami i mnóstwem kawiarni i sklepików. Spacer po mieście. Po południu możliwość wyjazdu na jedną z okolicznych plaż. Nocleg w Olinda. 

23 DZIEŃ
Koło południa przejazd do Recife i wylot do Polski lub fakultatywnie wylot na Archipelag Fernando de Noronha (lista UNESCO).

24 DZIEŃ
Przesiadka w porcie europejskim. Przylot do Polski.


FAKULTATYWNIE ARCHIPELAG FERNANDO DE NORONHA (800 – 900 USD)

23 DZIEŃ
Poranny przelot z Recife do Fernando de Noronha (lista UNESCO). Ta wulkaniczna wyspa to rajski park narodowy (ok. 80 USD), który śmiało można nazwać brazylijskim Galapagos. Wyspa jest wierzchołkiem góry, która znajduje się 4 tyś. m pod poziomem morza. Krajobraz wypełniają skaliste wzgórza, najpiękniejsze plaże Brazylii i krystaliczne czyste morze (widoczność w wodzie sięga 50 m). To jedno z najlepszych miejsc na naszej planecie do obserwacji delfinów, rekinów, żółwi morskich i ptaków wędrownych. Nocleg.

24 DZIEŃ
Podczas pobytu na wyspie możliwość odpoczynku lub realizacji wycieczek fakultatywnych:
- rejs statkiem na zachód słońca i obserwacja delfinów (ok. 50 USD),
- snorkeling wśród delfinów lub żółwi morskich (ok. 40 USD),
- nurkowanie, obserwacja magii podwodnego świata ryb i raf koralowych (ok. 150 USD),
- nocna obserwacja cudu natury jakim jest wylęganie i składanie jaj żółwi morskich (opcja od lutego do czerwca),
- Ilhatour - wycieczka objazdowa do najpiękniejszych widokowo miejsc wyspy (ok. 45 USD),
- trekking jedną z malowniczych tras: Costa de Esmeralda, Costa dos Mirantes lub Capim Açu (40-60 USD),
- pobyt na przepięknych plażach: Praia do Sancho, Baía dos Porcos, Praia do Leão.

25 DZIEŃ
Trzeciego dnia dalszy ciąg odpoczynku lub aktywności na wyspie. Po południu przelot do Recife. Nocleg.

26 DZIEŃ
Wylot z Recife do Polski.

27 DZIEŃ
Przesiadka w porcie europejskim. Przylot do Polski.

 


* W powyższym programie mogą nastąpić korekty - w zależności np.: od rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna itp.) - pozostające w gestii pilota;
* W nawiasach podano ważniejsze koszty biletów wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie zwłaszcza podczas wahań kursów w Brazylii.

 

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                    

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-11-22 2024-12-15 15500 PLN + 2100 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne


ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- środki transportu: samoloty (z opłatami lotniskowymi), rejsowe autobusy, wynajęte busiki, komunikacja miejska, taxi itp. (za wyjątkiem fakultetów);
- noclegi: hotele klasy turystycznej (pokoje 2, 3 osobowe), (za wyjątkiem fakultetów, gdzie kajuty na statku, czasem hamaki);
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- Wycieczki fakultatywne. W nawiasach podane są orientacyjne ceny wycieczek. Podane ceny obejmują bilety wstępu, transport, noclegi i najczęściej wyżywienie podczas wycieczki fakultatywnej (ok. 1350 USD);
- Wyżywienie (ok. 20 USD dziennie, w sumie min. 450 USD);
- bilety wstępu do zwiedzanych atrakcji, inne własne wydatki.

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny, żółta febra, ryzyko malaryczny niewielkie;
- grupa do 12 osób;
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy;
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: info@supertramp.pl.

Galeria