facebook

SuperTramp

INDIE - Ladakh i Kaszmir

INDIE - Ladakh i Kaszmir

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

ZAKTUALIZOWANY PROGRAM 2017 (dodaliśmy m.in. wspaniałe himalajskie jeziora w drodze do Manali!).

 Wyprawa jest autorskim programem BP „Supertramp”.
Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

INDIE – Ladakh i Kaszmir.
Wyprawa do kolebki jednej z najstarszych cywilizacji świata, do miejsca, w którym zrodzone przed tysiącami lat rytuały, tradycje i wierzenia trwają po dziś dzień w ukrytych w Himalajach wioskach i klasztorach. Zobaczymy zieloną dolinę muzułmańskiego przeważnie Kaszmiru, pływające domy na jeziorze Dal w Himalajach oraz urzekający surowym górskim pięknem Ladakh, ze względu na podobieństwo kulturowe i krajobrazowe nazywany też „Małym Tybetem”. W Ladakh zobaczymy niezwykłe klasztory buddyjskie, w których setki lat temu czas stanął w miejscu. Niespotykanych wrażeń dostarczy nam pokonanie najwyższych przełęczy, dostępnych dla samochodów (powyżej 5600 m n.p.m.). Podczas wyprawy zwiedzimy rikszami Delhi, stolicę Indii,
gdzie historia i tradycja splatają się z teraźniejszością. Zobaczymy królewskie miasto Agra, ze wspaniałym mauzoleum Taj Mahal, oraz Mathurę, święte miejsce, gdzie na świat przyszedł Kriszna.  W Amritsarze zobaczymy niezwykłą Złotą Świątynię – główne sanktuarium wyznawców sikhizmu, niezwykle ważne miejsce pielgrzymkowe. Odwiedzimy też Dharamsalę, będącą siedzibą Dalajlamy i Tybetańskiego Rządu na Uchodźstwie. Zakosztujemy nowych, niezwykłych potraw, i zrobimy zakupy na najsłynniejszych indyjskich bazarach – odmiennych od tych w Tybecie właściwym, bo nie zdominowanych przez chińską tandetę.

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie i przelot do Delhi, z przesiadką na jednym z lotnisk europejskich.

2 DZIEŃ
Nad ranem przylot do Delhi. Przejazd taksówkami do hotelu, krótki odpoczynek. Hotel znajduje się w bazarowo-turystycznej dzielnicy, pełnej sklepów i niedrogich restauracyjek, gdzie prawdziwe hinduskie życie zaczyna się zaraz po przekroczeniu progu hotelu (dzielnica Pahar Ganj, ul. Main Bazar – mekka podróżników). Wymiana pieniędzy, pierwszy kontakt z indyjską kuchnią, spacer po bazarze (należy się targować). Wycieczka rikszami po mieście i zwiedzanie: Red Fort (~7$. Lista UNESCO) – kompleks pałacowy otoczony potężnym murem z czerwonego piaskowca, Jama Masjid – największy meczet Indii, ptasi szpital. Wieczorem wyjazd pociągiem do Amritsaru (nocleg w wagonach sypialnych drugiej klasy).

3 DZIEŃ
Przybycie do Amritsaru, zakwaterowanie w hotelu lub świątynnym dormitorium (dla chętnych, doskonała możliwość obcowania z pielgrzymami). Wizyta w Złotej Świątyni – najświętszym miejscu Sikhów i zarazem jednym z najbradziej magicznych miejsc w Indiach. Popołudniu wycieczka na granicę indyjsko-pakistańską na ceremonię uroczystego zamknięcia przejścia granicznego w Atari, tuż przed zachodem słońca. Dla nocnych Marków przed północą rozpocznie się ceremonia przeniesienia świętej księgi Sikhów ze Złotej Świątyni (100 kg czystego złota) do budynku sikhijskiego parlamentu.

4 DZIEŃ
Po śniadaniu (można zjeść w stołówce wraz z pielgrzymami) wyjazd do Dharamsali. Zakwaterowanie nieopodal miasta w wiosce McLeod Gańdź, wieczorna kolacja. Nocleg.

5 DZIEŃ
Zwiedzanie okolic Dharamsali - małej miejscowości w górach, gdzie w McLeod Gańdź ma siedzibę Dalajlama i rząd tybetański na uchodźstwie. Znajduje się tam wiele organizacji tybetańskich i Centrum Przyjęć Uchodźców. Zwiedzanie kompleksu klasztornego przy siedzibie Dalajlamy, muzeum historii Tybetu, muzeum sztuki tybetańskiej oraz biblioteki, której zbiory z Tybetu przynieśli uchodźcy często ryzykując życiem. Po południu spacer widokową drogą nad wodospad Bhagsu. Czas wolny na zakupy pamiątek tybetańskich.

6 DZIEŃ
Całodzienny przejazd bardzo malowniczą drogą przez góry do Śrinagaru, letniej stolicy Kaszmiru. Nocleg w hotelu lub na łodzi na jeziorze Dal.

7 DZIEŃ
Pływanie łodziami (sikhary) po słynącym z lotosów i lilii wodnych Jeziorze Dal, wizyta w warsztatach lokalnego rzemiosła. Odpoczynek na łodziach w przepięknych okolicznościach przyrody. Czas wolny. Nocleg.

8 DZIEŃ
Wczesnym rankiem wizyta na targu warzywno- kwiatowym na wodzie. Po śniadaniu zwiedzanie Śrinagaru. Zobaczymy ogrody, w których wypoczywali wielcy cesarze mogolscy. Wjedziemy na górę Shankaracharya, gdzie ze świątyni hinduskiej roztacza się panorama miasta i jeziora Dal. Zwiedzimy zabytkowe meczety i mauzolea Starego Miasta – Jama Masjid, Meczet Dastgir, Hazratbal, Shah Hamden – będące unikatowymi przykładami architektury kaszmirskiej. Odwiedzimy również Grób Chrystusa (!).

9 DZIEŃ
Wcześnie rano wyjazd do miejscowości Sonamarg (2740 m n.p.m.), jednego z najbardziej malowniczych miejsc w Kaszmirze i bazy licznych wypraw trekingowych. Minitreking u podnóża lodowca Tajiwas (4-5h). Przejazd do Ladakhu przez przełęcz Zoji La (3529m n.p.m.), następnie pustynne, bezludne przestrzenie górskie do zagubionej wioski Drass, drugiego najzimniejszego miejsca na ziemi. Dojazd do Kargil nad rzeką Suru, blisko linii demarkacyjnej oddzielającej Pakistan od Indii. Nocleg (alternatywnie w innej miejscowości).

10 DZIEŃ
Ciąg dalszy drogi przez Wysokie Himalaje. Przejazd przez przełęcze Fatu La (4094m n.p.m.), Namika La (3719m n.p.m.). Po drodze mijamy miasteczka, wioski i położone na wzgórzach klasztory Ladakhu (m.in. malownicze Lamayuru). Wieczorem przyjazd do Leh – wielkiej stolicy Ladakhu. Zakwaterowanie i odpoczynek po podróży. Nocleg.

11 DZIEŃ
Ladakh to skrawek Tybetu w granicach Indii - jedno z niewielu miejsc, gdzie można ujrzeć zanikającą kulturę tybetańską. Jego główne miasto to Leh. Zobaczymy w nim m.in. pałac królewski z XVI w., z dawnej twierdzy obronnej podziwiać będziemy panoramę himalajskiego pasma Zanskar. Nocleg.

12 DZIEŃ
Wycieczka do najpiękniejszych i najsłynniejszych klasztorów tybetańskich w Dolinie Indusu: Hemis (XVII w klasztor ze wspaniałą biblioteką, malowidłami ściennymi, a także największą w Ladhaku „thangką” (religijne malowidło tybetańskie), Thiksey (klasztor należący do odłamu Gelukpa z biblioteką, można tam posłuchać muzyki i modlitw, a przy odrobinie szczęścia zobaczyć „ pudźę” - rytualne ofiarowanie), Shey (dawny letni pałac królów Ladhaku, gdzie w kaplicy królewskiej znajduje się 12 metrowy posąg Buddy Siedzącego wykonany z miedzi pokrytej złotem). Powrót i nocleg w Leh.

13-15 DZIEŃ
Trzydniowy wyjazd do doliny Nubry, jednego z najbardziej krajobrazowo widowiskowych miejsc w Ladakhu. W malowniczych, tradycyjnych wioskach w dalszym ciągu praktykowane jest tu wielomęstwo. Droga do doliny wiedzie przez słynną przełęcz - Khardung La (5359 m n.p.m.) jedną z najwyżej położonych, przejezdnych przełęczy świata, przez wioski Khalsar i Diskit na wysokości 3144 m n.p.m. Zwiedzimy najstarszy, „zawieszony” na skale, klasztor w dolinie Nubra – Diskit Gompa. Odwiedzimy także tradycyjną wioskę Sumur, gdzie wśród licznych stup (pomniki buddyjskie) stoi pałac władców Nubry Chakasa. Miedzy wioskami Diskit, a Hunder leży pasmo wydm piaskowych przypominających Saharę. Chętni mogą zakosztować safari na bakryjskich wielbłądach. Trzeciego dnia powrót do Leh.

16 DZIEŃ
Wycieczki fakultatywne, m.in.:
a) 5-ciogodzinny minitreking z Likir do Yaghtang malowniczymi dolinami, przez dwie niskie przełęcze (ok. 35$).
b) rafting na rzece Indus (2-gi stopień trudności) lub Zanskar (+3, mocne wrażenia) – (ok. 25 - 35$).
c) możliwość wycieczek rowerowych (np. zjazd z przełęczy Khardung La 5359 m npm).
d) joga lub medytacje w ośrodkach tybetańskich ($30 – 60/os.).

17 DZIEŃ
Dzień rezerwowy do wykorzystania na trasie.

18 DZIEŃ
Z samego rana, bardzo malowniczą doliną Indusu, pojedziemy (samochodami lub minibusem) nad jezioro Tso Moriri, to jedno z najpiękniejszych jezior w Ladakhu. Położone jest na wysokości 4595 m n.p.m. w otoczeniu wspaniałych, ośnieżonych, himalajskich szczytów. To jednak nie jedyne jezioro, jakie zobaczymy tego dnia. Po drodze zatrzymamy się także przy niewielkim jeziorku Kyagar Tso, którego woda jest dosłownie lazurowa, gdy tylko na niebie nie ma chmur. Okolica słynie także z często goszczących tu jaków i świstaków. Nocleg nad jeziorem Tso Moriri (pod namiotami albo w lokalnym hoteliku).

19 DZIEŃ
Całodzienny przejazd do miejscowości Keylong (w zależności od sytuacji na drodze, która bywa bardzo zmienna i nieprzewidywalna, nocleg możliwy także i w innej miejscowości). Po drodze zobaczymy wspaniałe jezioro Tso Kar. Jego wody są jak lustro, w którym odbijają się wyraźnie wszystkie okoliczne szczyty. Trasa jest niezwykle malownicza. Wiedzie przez wąwozy, pustkowia i kaniony oraz dwie wysokie i widokowe przełęcze: Lachlung La (5019 m n.p.p) i Baralachala (4650 m n.p.m.). Nocleg w hotelu w Keylong.

20 DZIEŃ
Przejazd z Keylong do Manali przez przełęcz Rhotang La (3977 m n.p.m.). Zakwaterowanie i odpoczynek.

21 DZIEŃ
Odpoczynek i zwiedzanie Manali – małej miejscowości wypoczynkowej na wysokości 2050 m n.p.m. Wizyta w świątyni Hadimby (XVI w), jednej z najstarszych drewnianych świątyń w stanie Himaćal Pradeś. Stare Miasto ma unikalną drewnianą zabudowę, budowaną na specjalnych podwyższeniach chroniących m.in. od lawin błotnych. Przejazd nocnym autobusem do Delhi.

22 DZIEŃ
Przyjazd rano do Delhi, zakwaterowanie i odpoczynek (dzielnica Pahar Gandź). Zwiedzanie Nowego Delhi – Brama Indii – 42 metrowy łuk tryumfalny, przejazd Drogą Królewską obok Pałacu Prezydenckiego i Parlamentu, Jantar Mantar (ok. 2$) - obserwatorium astronomiczne z XVIII wieku na świeżym powietrzu , o niespotykanych, futurystycznych formach zegarów słonecznych i innych budowlach służących do obserwacji ciał niebieskich. Nocleg w Delhi.

23 DZIEŃ
Wcześnie rano przejazd pociągiem do Agry, zakwaterowanie. Zwiedzanie: Tadź Mahal (ok. 18$) - jeden z “nowych” cudów świata, oszałamiające mauzoleum z białego marmuru, wybudowane przez Szaha Dżahana w 1653 dla ukochanej małżonki Mumtaz Mahal, Czerwony Fort – zespół pałacowy nad rzeką Jamuną z czasów muzułmańskich, ogrodzony potężnymi murami z czerwonego piaskowca. Nocleg w Agrze.


24 DZIEŃ
Poranny przejazd do Mathury, miejsca narodzin Kriszny. Zwiedzanie świątyń. Poobiedni przejazd do Delhi. Odpoczynek, czas wolny, zakupy. Możliwość pójścia wieczorem do kina na tzw. “indian movie” rodem z Bollywood (w Indiach kręci się najwięcej filmów na świecie!). Wieczorem transfer na lotnisko.

25 DZIEŃ
Przelot do Warszawy z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

 

* - W powyższym programie mogą nastąpić zmiany - w zależności np: od rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna itp.) - pozostające w gestii pilota.

* - W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępów i opłat fakultatywnych, są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

 

 

UWAGA: Ze względu na niedostępność terenu – są to rejony rzadko odwiedzane przez turystów, a co za tym idzie o skromnej infrastrukturze turystycznej, noclegi w schroniskach w wieloosobowych salach nie są rzadkością. Drogi, którymi będziemy się poruszać, są często remontowane i przejezdne tylko w okresie letnim, dlatego godziny odjazdów i przyjazdów mogą się znacznie różnić od pierwotnie zakładanych. Drogi na pograniczu  pakistańsko-indyjskim są czasami zamykane ze względu na konflikt zbrojny o Kaszmir. Niekiedy dochodzi do potyczek między wojskami obu państw. W czasie konfliktu turyści nie są wpuszczani w rejon przygraniczny. Ze względu na podróżowanie i przebywanie na dużych wysokościach, osoby mające problemy z układem krążenia powinny się skonsultować przed wyjazdem z lekarzem. Uczestnikom zaleca się zabranie tabletek przeciwko chorobie wysokościowej. Informacje szczegółowe na spotkaniu z pilotem i przedwyjazdowych.

   * * *  POZWÓL PORWAĆ SIĘ WICHROM PRZYGODY  * * * 

                                                                                                                                                                                                                                                                                         

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-07-04 2024-07-28 7950 PLN + 950 USD 4 wolne miejsca Zamknięte
2024-07-29 2024-08-22 7950 PLN + 950 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY: 
- przelot na trasie Warszawa - Delhi -Warszawa (wraz ze wszystkimi opłatami);
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- transport: samoloty (wraz ze wszelkimi opłatami), pociągi sypialne 2 klasa, państwowe autobusy lokalne deluxe
  lub wynajęte busy, taksówki, riksze, łódki, (poza fakultatywnymi) itp.; 
- noclegi: hotele/guest house'y, (pokoje 2 lub 3-osobowe), 2 noclegi w namiotach (podczas przejazdu ze Srinagaru
  do Leh i w trakcie przejazdu z Leh do Manali). Możliwe noclegi w klasztorach w sypialniach wieloosobowych 
  (dla chętnych, w innym przypadku pokój w hotelu); 
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
· wyżywienie, bilety wstępu  (min. 400 USD),
· zajęcia fakultatywne (przepadają pokrywające się świadczenia z programu), lokalne pozwolenia.
- wiza indyjska wypełniana "online" (27 USD), paszport ważny min. 6 m-cy z min. 2 wolnymi stronami.

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny.
- grupa do 12 osób.
- profilaktyka antymalaryczna Delhi i okolice /ryzyko zarażenia niewielkie/
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: supertramp@supertramp.pl lub 
  telefonicznie.

Galeria