facebook

SuperTramp

INDIE WSCHODNIE BANGLADESZ  BHUTAN + opcja Andamany

INDIE WSCHODNIE BANGLADESZ BHUTAN + opcja Andamany

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim programem BP „Supertramp”, opracowanym przy współpracy Tomka Tułaka. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.
INDIE WSCHODNIE, BANGLADESZ, BHUTAN – 24 dni + opcjonalnie ANDAMANY (6 dni).
Tramping do Indii Wschodnich, Bangladeszu i tajemniczego, niedostępnego Bhutanu. Tereny, na które się udajemy, mogą być odwiedzane przez obcokrajowców dopiero od niedawna, i powoli odsłaniają swoje tajemnice. Wschodnie rejony Indii to krainy mało znane, niezmiernie zróżnicowane geograficznie, kulturowo i etnicznie.

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do jednego z miast w Indiach, z przesiadką w jednym z portów europejskich.
2 DZIEŃ
Przesiadka na samolot do Bhubanesawaru. Wieczorny przylot do tropikalnej Orissy. Przejazd do Puri. Zakwaterowanie blisko oceanu. Orissa położona jest nad brzegiem Zatoki Bengalskiej. To kraina wielu plemion o oryginalnej tożsamości kulturowej. Kolacja i nocleg.
3 DZIEŃ
Zwiedzanie starego Bhubanesawaru, obfitującego w świadectwa dziedzictwa religijnego:
Lingaraj Mandir – świątynia 54-metrowej wysokości, wraz z bogatym kompleksem sakralnym; Bindu Sagar – zbiornik, który zawiera świętą wodę ze wszystkich świętych rzek i jezior (fakultatywnie: kąpiel oczyszczająca z wszelkich grzechów).
Zwiedzanie imponującej, legendarnej Świątyni Słońca w Konarku (ok. $5). Wieczorne plażowanie w okolicach Konarku. Powrót do Puri. Nocleg.
4 DZIEŃ
Zwiedzenie Puri, jednego z najważniejszych centrów pielgrzymkowych w Indiach (tu przechowywany jest ząb Buddy). Odwiedziny w wysokiej na 58 metrów świątyni Jagannatha – inkarnacji boga Wisznu. Spacer wśród wielobarwnego tłumu hinduskich pielgrzymów. Odwiedziny w wiosce rybackiej. Kolacja: owoce morza.
Całonocny przejazd pociągiem do Kalkuty.
5 DZIEŃ
Zwiedzanie: Victoria Memorial – monumentalna budowla, mieszcząca muzeum panowania brytyjskiego w Indiach, otoczona przepięknym parkiem (ok. $3); Katedra św. Pawła; Planetarium Birlich. Przejazd najstarszym w Azji metrem do zbudowanej w 1809 roku Świątyni Kali – krwiożerczej bogini, której składa się ofiary ze zwierząt.
Szpital-hospicjum, założony przez Matkę Teresę z Kalkuty; dom i grób Matki Teresy. Wieczorem, dla chętnych, wyjście do kina na jeden z bollywoodzkich hitów. Nocleg w Kalkucie.
6 DZIEŃ
Przejazd do Dhaki, stolicy Bangladeszu (autobus/pociąg). Wieczorem zakwaterowanie i spacer po mieście. Nocleg.
7 DZIEŃ
Zwiedzanie Dhaki. Wędrówka krętymi i wąskimi uliczkami Starego Miasta. Odwiedziny na gwarnym targu Chowk Bazaar. Spacer zatłoczonymi ulicami miasta. Zwiedzanie: Mogolski Fort Lalbagh, wybudowany przez syna Aurangzeba; Sadarghat, port z którego wyruszymy w rejs łodzią po jednej z najbardziej niezwykłych rzek Azji.
Nocny przejazd do Cox’s Bazar.
8 DZIEŃ
Odpoczynek w popularnym bangladeskim kurorcie na najdłuższych plażach Azji.
9 DZIEŃ
Przejazd na południe, do położonej w górzystym stanie Chittagong miejscowości Rangamati, stolicy mniejszości narodowych Bangladeszu, zamieszkanej przez liczne plemiona. Zakwaterowanie w hotelu nad jeziorem. Wieczorny spacer. Nocleg.
10 DZIEŃ
Całodzienny rejs statkiem po malowniczym jeziorze Kaptai i okolicznych akwenach (pod opieką policji!). Odwiedzimy wioski plemienia Chakma, buddyjskiego ludu pochodzenia birmańskiego; klasztory buddyjskie oraz liczne wysepki. Podglądanie spokojnego życia mieszkańców. Możliwość kąpieli. Nocleg.
11 DZIEŃ
Przejazd w góry, do Banderbanu. Po drodze zwiedzimy Chittagong – ogromne nowe miasto portowe.
12 DZIEŃ
Odwiedziny u buddyjskich plemion Marma. Liczne spacery, minitrekkingi w okolicznych malowniczych wioskach, uznanych za najpiękniejsze w Bangladeszu. Zwiedzimy buddyjski klasztor, muzeum oraz obejrzymy złotą buddyjską stupę. Przy odrobinie szczęścia trafimy na lokalny targ. Odpoczynek w ciszy i spokoju. Nocleg w Banderbanie.
13 DZIEŃ
Wyjazd do Chittagong, a stamtąd do Dhaki. Nocleg w Dhace.
14 DZIEŃ
Poranny wylot do Paro w Bhutanie. Lotnisko w Paro położone jest w wąskiej kotlinie o bardzo stromych zboczach. Po zakończeniu formalności wjazdowych i otrzymaniu wiz, przejazd do Thimpu, stolicy kraju. Po drodze, w sielskich rejonach Bhutanu, miniemy wioski o tradycyjnej zabudowie. Obiad i zakwaterowanie w hotelu w Thimpu. Thimpu (2500 m n.p.m.), stolica Bhutanu, to małe, spokojne miasto (ok. 80 tys. Mieszkańców), w którym dopiero niedawno wprowadzono nazwy ulic. Na mocy dekretu króla, w stolicy można budować tylko w oryginalnym bhutańskim stylu, co nadaje miastu bardzo wyjątkowy charakter. Zwiedzanie: Memorial Chorten, zbudowany ku czci jednego z ostatnich królów i mieszczący jego relikwie, miejsce to w godzinach wieczornych odwiedza wielu pielgrzymów; Muzeum Kulturalnego Dziedzictwa Bhutanu, które mieści cenną kolekcję tradycyjnych eksponatów; Świątynia Thimpu; Tashichodzong, ,,Fort Pomyślnej Religii”, siedziba rządu Bhutanu. Kolacja. Spacer po zaułkach stolicy.
15 DZIEŃ
Dalsze zwiedzanie stolicy. Nad ranem wizyta w świątyni Changangkha, zbudowanej w XV wieku, w której modli się wielu mieszkańców. Na koniec zobaczymy takina, zwierzę będące narodowym symbolem Bhutanu. Przejazd: Thimphu-Wangdi/Punakha. Jedziemy w stronę przełęczy Dachu La (3050 m n.p.m.). Przy ładnej pogodzie można stąd zobaczyć ośnieżone szczyty Himalajów. Przejazd do świątyni Wangdi w prowincji Wangdi Phodrang. Świątynia ulokowana jest na skalnej półce w pobliżu rzeki, skąd roztaczają się piękne widoki na dolinę. Spacer w wiosce Chimi Lhakhang, gdzie znajduje się świątynia należąca do szalonego mnicha Drukpa Kuenley. Przyjeżdżają tu pary, modlące się o dzieci. Następnie przejazd do Punakha. To tutaj rozegrała się kiedyś bitwa Tybetańczyków o świętą relikwię. Rocznica tego wydarzenia jest obchodzona po dziś dzień. Również tutaj, w roku 1907, koronowany był pierwszy król Bhutanu. Kolacja i nocleg.
16 DZIEŃ
Zwiedzanie Świątyni Punakha, wzniesionej w XVII w. przez duchowego i świeckiego władcę Shabdrungę. Punakha to stara stolica, do dziś w czasie zimy mieszka tu wielu mnichów. Przejazd przez Dochu La do Paro. Poobiednie zwiedzanie spokojnego Paro: Muzeum Narodowe, ze wspaniałą kolekcją tybetańskich malowideł thanka, oraz z innymi lokalnymi artefaktami; Świątynia Paro; spacer do tradycyjnego bhutańskiego mostu.
17 DZIEŃ 
Przejazd do świątyni Drukgyel, zbudowanej w 1647 r. przez Shabdrunga na cześć zwycięstwa nad Tybetańczykami. Świątynia została zrujnowana na skutek pożaru. Przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć górę Chomolhari (7314 m n.p.m.). Następnie spacer do klasztoru Taktsang (,,Tygrysie gniazdo”), zawieszonego nad doliną na skalnej półce. Takstang to jedno z najświętszych sanktuariów w Bhutanie, a spacer do niego zapewnia niezapomniane wrażenia. Miejscowi wierzą, że guru Rinpocze, główny krzewiciel tybetańskiego buddyzmu, przybył tu na grzbiecie tygrysa, by medytować. W drodze powrotnej zobaczymy kolejną ważną świątynię – Kyichu (VII w.). Kolacja, nocleg.
18 DZIEŃ
Wylot do Indii, do Bagdogra niedaleko Siliguri. Przejazd do słynącego z uprawy herbaty Dardżylingu (80 km), dawnej letniej stolicy Bengalu, spokojnego miasta, położonego na górskich zboczach. Miasto ma kosmopolityczny charakter, mieszkają tu przedstawiciele różnych nacji: Tybetańczyków, Nepalczyków, Lepczów, itd. Nad miastem góruje Kanczendzonga (8598 m n.p.m.). Do dzisiaj pozostało tutaj wiele pamiątek brytyjskiego panowania, kontrastujących z tybetańskim, nepalskim i bengalskim charakterem miasta. Spacer po mieście. Nocleg.
19 DZIEŃ
Odwiedziny w obozie tybetańskich uchodźców, w Instytucie Himalaizmu oraz w jednym z ogrodów herbacianych. Wizyty w tybetańskich świątyniach i chrześcijańskich kościołach. Zakupy. Dardżyling to najlepsze miejsce do nabycia wyrobów  tybetańskiego rękodzieła i innych pamiątek. Na kolację: najlepsze tybetańskie jedzenie. Nocleg.
20 DZIEŃ
Wyjazd przed świtem na popularny punkt widokowy Tiger Hill. Oglądanie wschodu słońca. Ze wzgórza roztacza się piękny widok na panoramę Kanczendzongi, trzeciej najwyższej góry świata. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Mount Everest i Makalu – najwyższe szczyty świata. Po śniadaniu przejazd do Gangtoku, stolicy Sikkimu. Leżący w Himalajach i u ich podnóża Sikkim jeszcze do niedawna był niezależnym królestwem. Po drodze przystanek w celu otrzymania zezwolenia na wjazd. Wieczorem, dla chętnych, zabawa w jednym z licznych klubów (mieszkańcy Sikkimu uwielbiają, m.in., rocka). Nocleg.
21 DZIEŃ
Mieszkańcy Gangtoku, stolicy Sikkimu, to bogata mieszanka etniczna, na którą składają się Lepczowie, Bhutia, Nepalczycy, Tybetańczycy, Bhotijowie, Hindusi. Spacer i zwiedzanie miasta: Klasztor Enczej, Instytut Tybetologii Namgjal, przejazd kolejką linową nad miastem. Wycieczka do Klasztoru Rumtek, głównej siedziby tybetańskiej szkoły Kagjupa („Czarnych Czapek”) i siedziby jej przełożonego, Karmapy. Jest to jedno z najważniejszych miejsc dla Tybetańczyków. W zbiorach klasztoru znajduje się bogata kolekcja eksponatów, przywiezionych z Tybetu. Powrót do Gangtoku. Kolacja w restauracji tybetańskiej. Możliwość skorzystania z masażu ajurwedyjskiego. Zakupy. Nocleg.
22 DZIEŃ
Całodzienna wycieczka nad jezioro Comgo (3780 m n.p.m., ok. $20). Malownicze jezioro leży tuż przy granicy z Tybetem i prowadzi do niego bardzo stroma droga. Dla chętnych, przejażdżka na jakach. Nocleg w Gangtoku.
23 DZIEŃ
Przejazd do Siliguri. Transfer na lotnisko. Lot do Kalkuty lub Delhi (grupa wracająca do Polski). Nocleg w Kalkucie.
24 DZIEŃ
Wylot do kraju. Przesiadka w jednym z portów europejskich.

Fakultatywnie: ANDAMANY, 6 dni, koszt od $1200.

24 DZIEŃ
Nad ranem transfer na lotnisko i wylot na Andamany. Lądowanie w Port Blair, stolicy archipelagu, położonej na wyspie Południowy Andaman. Zakwaterowanie i zwiedzanie miasta: stare brytyjskie więzienie, muzeum antropologiczne. Zachód słońca na jednej z plaż. Na kolację: miejscowe owoce morza.
Andamany to górzyste wyspy, otoczone rafami koralowymi i porośnięte gęstym lasem tropikalnym. Są oddalone ok. 1200 km od południowo-wschodniego wybrzeża Indii. Początkowo były zamieszkiwane przez ludy negroidalne, których ostatni przedstawiciele żyją po dziś dzień w tradycyjny sposób w rezerwatach. Pochodzenie tych tubylców nie jest znane. Jest to jedno z ostatnich miejsc na świecie, w którym kultura plemienna nie uległa skażeniu.
25 DZIEŃ
Rejs na wyspę Havelock, gdzie odpoczniemy na egzotycznych, rajskich plażach. Ze względu na oddalenie od cywilizacji, Andamany są rzadko odwiedzane. Można tu odpoczywać w spokoju i ciszy, z dala od ruchu turystycznego: ,,Tutaj czas płynie wolniej”.
Nocleg na wyspie.
26 – 27 DZIEŃ
Dalszy odpoczynek na rajskiej wyspie. Odcinamy się od reszty świata. Spacery po dżungli, plażowanie. Odwiedzimy piękne, bardzo różniące się od siebie plaże. Dla chętnych, możliwość nurkowania na andamańskich rafach (2h, dwa zejścia pod wodę, ok. $140).
28 DZIEŃ
Powrót promem do Fort Blair. Dalsze zwiedzania miasta. Ostatnie zakupy. Wieczorem impreza pożegnalna.
29 DZIEŃ
Wylot do Kalkuty lub Delhi. Przesiadka na samolot do Europy.
30 DZIEŃ
Przylot do Warszawy. Pożegnanie z grupą.

* W powyższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, w zależności, np., od zmian rozkładów jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.).
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy  fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

   * * *  POZWÓL PORWAĆ SIĘ WICHROM PRZYGODY  * * * 

                                                                                                                                                                                                                                                                               

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-11-08 2024-12-01 9900 PLN + 2400 USD + 1200 USD (opcja Andamany) 3 wolne miejsca Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- wszystkie przeloty (Warszawa – Delhi – Warszawa, Delhi – Bhubanesawar, Dhaka – Paro, Paro – Bagdogra,
   Bagdogra – Delhi (w przypadku Andamanów Bagdogra – Port Blair, Port Blair – Delhi)
- transport: pociągi sypialne 2 klasa, autobusy lokalne lub wynajęte busy, taksówki, riksze, łódki, promy itp.;
- noclegi: hotele/guest house’y (pokoje 2,3 osobowe), klasy turystycznej;
- opiekę licencjonowanego polskiego pilota; lokalny przewodnik w Bhutanie;
- wiza do Bangladeszu (załatwiana w Hadze lub Berlinie);
- wiza do Bhutanu (paszport musi być ważny min. 12 miesięcy licząc od wjazdu, min. 3 strony wolne, paszport
   należy dostarczyć ok. 1,5 miesiąca przed wylotem, wcześniej należy przesłać skan paszportu oraz zdjęcia,
   dodatkowo przesłać 7 zdjęć paszportowych);
- wyżywienie, bilety wstępu, wszelkie opłaty w Bhutanie;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

 
WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie (poza Bhutanem), bilety wstępu  (w sumie min. 500 USD);
- zajęcia fakultatywne (przepadają pokrywające się świadczenia z programu).
- wiza indyjska załatwiana "online" ( 27 USD) ,
- paszport ważny min. 6 miesięcy z min. 3 wolnymi stronami).


DODATKOWE INFORMACJE:
- zaliczka 5000 zł
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny;
- profilaktyka antymalaryczna /ryzyko zarażenia niewielkie/;
- grupa do 11 osób;
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem info@supertramp.pl lub telefonicznie.

Galeria