facebook

SuperTramp

ARGENTYNA CHILE URUGWAJ

ARGENTYNA CHILE URUGWAJ

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

 

ARGENTYNA - CHILE  - URUGWAJ  - Szlakiem dzienników motocyklowych, Patagonia, Aconcagua.
"
KLUBOWICZE – zniżka 5% (od ceny w złotówkach). Wyprawa jest autorskim programem B.P. Supertramp przy współpracy Doroty Celarskiej i Tomka Tułaka. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.


Naszą podróż zaczniemy od kosmopolitycznego Buenos Aires, stolicy Argentyny i tango. Z Buenos ruszymy do Mendozy i Puente del Inca, skąd udamy się na trekking pod Aconcaguę – najwyższy szczyt obu Ameryk.
Patagonia – licząca tysiące kilometrów kwadratowych kraina, na którą składają się góry, wulkany oraz piaszczyste i lodowe pustynie. Odległa Ziemia Ognista, oblewana przez dwa oceany, Spokojny i Atlantycki, oraz najsłynniejsze Parki Narodowe Ameryki Południowej: Torres del Paine, Los Glaciares. Kolorowe miasta Chile i Argentyny: Buenos Aires, Santiago de Chile, Valparaíso. Najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcagua. Spokojne miasteczko Colonia del Sacramento w Urugwaju. Naszą podróż zaczniemy od kosmopolitycznego Buenos Aires, stolicy Argentyny i tango. Z Buenos ruszymy do Mendozy i Puente del Inca, skąd udamy się na parodniowy trekking pod Aconcaguę – najwyższy szczyt obu Ameryk. Po górskich przygodach zrelaksujemy się w Santiago de Chile oraz Valparaíso. Następnie przejedziemy do Krainy Jezior (Los Lagos), gdzie będziemy zdobywali szczyt wulkanu Villarrica i odpoczywali nad brzegiem jeziora wśród deszczowych lasów Patagonii. Z Los Lagos przejedziemy słynną pustynną autostradą NR 40 do El Calafate i Parku Narodowego Los Glaciares. To tu znajdują się słynne szczyty Fitz Roy i Cerro Torre – jedne z najtrudniejszych pod względem wspinaczki góry świata. Będziemy wędrować u ich podnóża. Zobaczymy również olbrzymi lodowiec Perito Moreno. Następnie przejedziemy do Chile, gdzie zobaczymy jeden z najsłynniejszych parków Ameryki Południowej – Torres del Paine, pełen majestatycznych gór i turkusowych jezior. W parku udamy się na trekking pod olbrzymi Lodowiec Grey i Wieże. Wreszcie dojedziemy do Ziemi Ognistej – archipelagu wysp, stanowiących najdalej na południe wysuniętą część Południowej Ameryki (stąd już blisko do Antarktydy). Zobaczymy stolicę argentyńskiej Patagonii – Ushuaia. Popłyniemy Kanałem Beagle, podpatrując słonie morskie i pingwiny. Odwiedzimy Park Narodowy Ziemi Ognistej z jego kolorowymi jeziorami i zatokami. Na sam koniec pojedziemy do Colonia del Sacramento w pobliskim Urugwaju, gdzie odpoczniemy przy butelce wina w spokojnej atmosferze miasta i kamienistych plaż. A to wszystko okraszone znakomitymi winami, yerba mate, pysznymi rybami i stekami wołowymi.

PROGRAM :

1 DZIEŃ
Wylot z Warszawy do Buenos Aires z przesiadką w jednym z portów europejskich.

2 DZIEŃ
Przylot do Buenos Aires (lub wieczorem dnia poprzedniego, w zależności od rozkładów lotów). Buenos Aires to jedno z największych miast Ameryki Południowej i zarazem jeden z największych portów świata. Wizyta w starej, kolonialnej części miasta: San Telmo – artystyczna dzielnica, gdzie odbywają się pokazy tango, pełna starych antykwariatów; Plaza de Mayo - ,,serce kraju” – świętowano na nim wiele wydarzeń i organizowano wiele protestów, widok na Casa Rosada – różową siedzibę rządu; Katedra. Czas wolny. Dla chętnych kolacja w San Telmo, w restauracji z carne asado (grillowaną baraniną lub wołowiną), winami i tangiem. Nocleg.

3 DZIEŃ
Poranny przelot do Mendozy. Przejazd do hotelu aby zostawić bagaże, a dalej wycieczka do jednej z licznych winnic, gdzie produkowane jest najlepsze argentyńskie wino oraz wizyta w fabryce oliwy. Po południu zwiedzanie miasta, odpoczynek. Na kolację możemy spróbować pysznego argentyńskiego steka, koniecznie z lampką czerwonego lokalnego wina. Nocleg w Mendozie.

4 DZIEŃ
Poranny przejazd z Mendozy do Las Cuevas (ok. 4h) - malutkiego, położonego u stóp najwyższej góry obu Ameryk – Aconcaguy, andyjskiego miasteczka zamieszkałego na stałe przez… 8 osób. Zapoznanie z okolicą i mini treking malowniczą trasą wzdłuż zabytkowej, górskiej linii kolejowej.  Nocleg w schronisku górskim. 

5 DZIEŃ
Całodniowy trekking w Paku Narodowym Acongagua. Pójdziemy Doliną Horcones, do bazy pod Acongaguą – „Confluencia” – 3500 m n.p.m. Stąd wyruszają już wyprawy wysokogórskie na szczyt najwyższej góry Andów (6961 m n.p.m.). W nagrodę czekają nas jedne z najpiękniejszych widoków w Andach, a przy dobrej pogodzie zobaczymy monumentalny, ośnieżony szczyt Acongaguy. Powrót na nocleg do schroniska (wstęp do parku ok. 26$).

6 DZIEŃ
Kolejny trekingowy dzień, tym razem udamy się pod słynny pomnik Chrystusa Króla (Cristo Redentor De Los Andes) na przełęczy Uspallata (3862 m n.p.m.). Pomnik postawiono w 1904 roku, na granicy między Argentyną i Chile by upamiętnić zawarcie pokoju między oboma krajami po kilkudziesięciu latach sporów. Odpoczynek w malowniczej, górskiej miejscowości. Nocleg w schronisku.

7 DZIEŃ
Poranny przejazd do Puente del Inca, zwiedzanie starego cmentarza andynistów, którzy zginęli podczas wspinaczki (są polskie groby), zabytkowej poczty i jedynego na świecie naturalnego, kamiennego mostu. Około południa przejazd kręta drogą do Santiago de Chile (4-5h). Po drodze mijamy niezapomniane, andyjskie krajobrazy z widokiem na Aconcaguę. Popołudniowy przyjazd do stolicy Chile. Zakwaterowanie i spacer po starówce. Nocleg w hotelu.

8 DZIEŃ
Całodniowa wycieczka do Valparaíso, jednego z największych portów Ameryki Południowej (lista UNESCO). Obecnie to mekka artystów, miasto tysiąca kolorów, zapachów i stylów architektonicznych. Przejażdżki kolejkami gondolowymi, które są tutaj ważnym środkiem transportu. Spacer starymi ulicami dzielnic na wzgórzach, z licznymi punktami widokowymi. Zwiedzanie targowisk z rybami, skorupiakami, przyprawami, owocami oraz zakupy na hali targowej „Mercado Central”. Zwiedzanie: Fontanny Neptuna, łupu wojennego z wojny z Peru, Muzeum Morskiego (ok. 3 $), placów: Plaza Sotomayor, Plaza Victoria, Plaza O’Higgins. Dla odważnych kąpiel w oceanie - woda bardzo rześka J.  Dla mniej odważnych, świetna okazja do poopalania się na piaszczystej plaży. Powrót do Santiago.  Wyjście na piwo do jednego z lokalnych barów, gdzie bawią się miejscowi. Nocleg.

9 DZIEŃ
Zwiedzanie starego centrum Santiago: pałac prezydencki – La Moneda, ostrzelany przez wojska Pinocheta w 1973 r., a potem jego siedziba, Plaza de la Constitución z pomnikami prezydentów, Universidad de Chile, San Francisco - najstarszy kościół stolicy pochodzący z 1628 r., Cerro Santa Lucía – wzgórze, na którym założono miasto, obecnie barokowy labirynt fontann, ścieżek, ogrodów i placów, Plaza de Armas (Plac Broni) gdzie znajduje się Katedra, poczta główna – jedno z centrów kulturalnych miasta. Chętni mogą się wybrać na wzgórze San Cristóbal z pięknym widokiem na miasto i sanktuarium Matki Boskiej. Na wzgórze można wejść na piechotę lub wjechać kolejka (ok. 5 $ w obie strony + metro ok. 3$ w obie str.). Nocny przejazd lokalnym autobusem do Pucon.

10 DZIEŃ
Poranny przyjazd do Pucón. Zakwaterowanie. Po śniadaniu przejazd lokalnym autobusem do Cani. Półdniowy, dość wymagający trekking w rezerwacie. Na końcu szlaku podziwianie ogromnego lasu araukariowego i pięknych jezior (5 $). Araukarie to drzewa mierzące blisko 50 m wysokości, żyjące nawet do 1500 lat! Powrót do Pucon. Nocleg.

11 DZIEŃ
Do wyboru:
-trekking do wypełnionego lawą krateru wulkanu Villarrica (trasa na 6–8 h, bez trudności technicznych ale dość wymagająca, po śniegu, biuro turystyczne daje cały sprzęt, ok. 135 $),
– rafting tratwami na rzece Transcura (koszt ok. 60 $, trudności I do II stopnia),
– relaksujące kąpiele w gorących źródłach (ok. 35 $), w okolicach wulkanu.

12 DZIEŃ
Przejazd autokarem zachwycającą trasą przez Andy i Park Narodowy Jeziora Huapi do San Martin de los Andes. Przekraczanie granicy chilijsko-argentyńskiej. Zakwaterowanie. Popołudniowy spacer po mieście. Nocleg w hostelu.

13 DZIEŃ
Przejazd przepiękną trasą Siedmiu Jezior z San Martin do Bariloche. Bariloche jest zwane stolicą "patagońskiej Szwajcarii" i jest jedną ze światowych stolic czekolady. Będziemy odpoczywać i delektować się cudownym krajobrazem „krainy jezior”. Wejście lub wjazd kolejką (ok. 20 $) na punkt widokowy jednego z okolicznych wzgórz, np. Cerro Campanario.

14 DZIEŃ
Przelot Bariloche – El Calafate, w argentyńskiej Patagonii. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Po południu spacer po mieście, możliwość odwiedzenia muzeum lodowców - Glaciarium oraz wykutego w lodzie Ice Baru! Kolacja. Nocleg w El Calafate.

15 DZIEŃ
Wycieczka do Parku Narodowego Los Glaciares (15$, lista UNESCO), jednego z najsłynniejszych parków w Ameryce Południowej, do lodowca Perito Moreno. Jest to jeden z nielicznych wciąż powiększających się lodowców na świecie, którego szerokość wynosi 35 m, a wysokość ponad 80m. Na terenie parku znajduje się największy (poza strefami polarnymi) lądolód na Ziemi, liczący kilkaset kilometrów kwadratowych powierzchni. Spacer po licznych ścieżkach do czoła lodowca. Dla chętnych rejs u podnóża lodowca (ok. 20 $). Po południu przejazd do El Chalten (4-5h). Zakwaterowanie i nocleg.

16 DZIEŃ
El Chalten to doskonała baza wypadowa w najwyższe góry. Do wyboru mamy Całodzienny trekking do Laguna de Los Tres (ok. 10h), z przepięknym widokiem na Cerro Fitz Roy (3375 m n.p.m).  Nocleg w El Chalten.

17 DZIEŃ
Drugi dzień w El Chalten. Dla chętnych trekking do Laguna Torre (ok. 6h) z widokiem na Cerro Torre (3128 m n.p.m.) lub krótsze trekkingi oraz odpoczynek w miasteczku. Wieczorem powrót do El Calafate.

18 DZIEŃ
Przejazd do Puerto Natales po stronie chilijskiej (ok. 6h). Odpoczynek, spacer po mieście, nad brzeg jeziora. Zakupy na trekking w parku Torres del Paine. Nocleg.

19 DZIEŃ
Dwa dni na zwiedzanie Parku Narodowego Torres del Paine (ok. 30 $). W parku występują liczne lodowce i kolorowe jeziora, a także monumentalne formacje skalne. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, między innymi: guanako, nandu, flamingi i kondory. Całodzienna wycieczka panoramiczna, podczas której odwiedzimy najpiękniejsze miejsca w parku i nacieszymy się widokami. Nocleg w Puerto Natales.

20 DZIEŃ
Drugi dzień zwiedzania parku. Dla chętnych całodzienny trekking pod słynne wieże Paine (8h). Powrót do Puerto Natales i nocleg.

21 DZIEŃ
Poranny wyjazd do Punta Arenas. Zakwaterowanie. Dla chętnych rejs na obserwację pingwinów (ok. 90$, uwaga, bilety trzeba kupić z dużym wyprzedzeniem). W pobliżu miasta znajduje się liczna kolonia pingwinów Magellana. Po drodze możliwość obserwowania lokalnej fauny: guanako, strusie nandu, kondory. Spacer po mieście. Wizyta na Cmentarzu Punta Arenas Sara Braun, uznanym np. przez CNN jako jeden z najpiękniejszych cmentarzy na świecie. Nocleg w Punta Arenas.

22 DZIEŃ
Poranny wyjazd autobusem rejsowym do Argentyny (10–12h). Przeprawiamy się przez Kanał Magellana i dojeżdżamy do miejscowości Ushuaia – stolicy argentyńskiej Ziemi Ognistej, która była krainą Indian Yahgan. Zakwaterowanie i kolacja w jednej z restauracji z owocami morza (np. olbrzymi krab królewski). Nocleg w hostelu.

23 DZIEŃ 
Do południa wycieczka do Parku Narodowego Ziemi Ognistej (ok. 15 $). Spacer pośród południowych lasów. Poznawanie lokalnej przyrody – liczne jeziora, zatoki. Po południu spacer po mieście, wizyta w Muzeum Końca Świata. Nocleg w Ushuaia.

24 DZIEŃ
Fakultatywnie półdniowy rejs po Kanale Beagle (ok. 80 $), wokół wysp Archipelagu Bridges, latarni morskiej Les Eclaireurs i skał pośrodku Kanału, które wraz z zamykającymi go łańcuchami górskimi tworzą przejście między Oceanami: Atlantyckim i Spokojnym. Podczas rejsu zobaczyć możemy słonie morskie, kormorany i największą atrakcję - pingwiny.  Po południu trekking nad Zieloną Zatokę (Laguna Esmeralda). Nocleg w Ushuaia 

25 DZIEŃ
Przelot Ushuaia - Buenos Aires, zakwaterowanie. Dalsze zwiedzanie miasta. kolorowej dzielnicy artystów - La Boca. Spacer słynną ulicą El Caminito i po okolicy. Ta słynna portowa dzielnica zawdzięcza swój koloryt inspiracjom malarza Benito Quinquela. Następnie najsłynniejsza nekropolia w Ameryce Południowej – Recoleta z grobowcami w formie pałaców, miejsce spoczynku argentyńskiej elity (m.in. Evita Peron). Nocleg w Buenos Aires. 

26 DZIEŃ
Fakultatywna wycieczka promem przez Río de la Plata do Colonia del Sacramento (ok. 100 $) w Urugwaju. Zwiedzanie spokojnej, portugalskiej Colonii z białą latarnią morską i starym układem brukowanych ulic, malutkimi i klimatycznymi muzeami oraz urokliwymi kawiarenkami (lista UNESCO). Wieczorny powrót promem. Nocleg w hotelu.

27 DZIEŃ
Po południu wylot do Warszawy lub dla osób uczestniczących w fakultecie do Wodospadów Iguazu przelot do Puerto Iguazu (wieczorem lub następnego dnia rano).

28 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.


*Możliwość przedłużenia wyjazdu o dodatkowe 3-4 dni:

WODOSPADY IGUAZU
Koszt: 450 USD.


1 DZIEŃ (28 DZIEŃ)
Przylot do Puerto Iguazu (lub wieczorem dnia poprzedniego). Zwiedzanie argentyńskiej strony wodospadów, m.in. największego zwanego Gardzielą Diabła (ok. 15 $). Wodospady Iguazu tworzy 275 wodospadów na długości 2,7 km. Dwie trzecie wodospadów znajduje się w Argentynie. Wodospady są wpisane na listę UNESCO. Spacer licznymi ścieżkami widokowymi. Możliwość podpłynięcia łodzią pod największe wodospady (mokra impreza! Ok. 30 $). Nocleg po stronie argentyńskiej. 

2 DZIEŃ (29 DZIEŃ)
Przekroczenie granicy z Brazylią. Zwiedzanie brazylijskiej strony wodospadów (ok. 30 $). Imponujący widok na Gardziel Diabła i inne wodospady. Możliwość lotu helikopterem nad wodospadami (110 $). Nocleg po stronie brazylijskiej lub wylot do Europy w zależności od rozkładu lotów.

3 DZIEŃ/4 DZIEŃ (30-31 DZIEŃ)
Przylot do Warszawy.

*  W powyższym programie mogą nastąpić zmiany – w zależności, np. od rozkładów jazdy lokalnej komunikacji i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty biletów wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie zwłaszcza podczas wahań kursów w Argentynie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                          

 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-01-25 2024-02-21 12900 PLN + 1950 USD lista rezerwowa Zamknięte
2024-11-15 2024-12-13 13500 PLN + 2200 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne


ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
– opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
– środki transportu: samoloty (z opłatami lotniskowymi), rejsowe autobusy, wynajęte busiki, autobusy miejski itp. za wyjątkiem transportu w czasie wycieczek fakultatywnych;
– noclegi: hotele klasy turystycznej (pokoje 2, 3 osobowe) lub schroniska turystyczne w parkach narodowych (sale wieloosobowe);
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- Wycieczki fakultatywne. W nawiasach podane są orientacyjne ceny wycieczek. Podane ceny obejmują bilety wstępu i transport podczas wycieczki fakultatywnej (w sumie min. 700 USD);
- Wyżywienie (ok. 15 do 20 $ dziennie, w sumie min. 600 USD).

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: info@supertramp.pl
lub na spotkaniu z pilotem ok. 7 dni przed wyjazdem.
- grupa do 12 osób.
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.

Galeria