facebook

SuperTramp

AZERBEJDŻAN GRUZJA ARMENIA - skarby Zakaukazia

AZERBEJDŻAN GRUZJA ARMENIA - skarby Zakaukazia

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KLUBOWICZE – zniżka 5 %. Wyprawa jest autorskim programem BP „Supertramp”.
Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Baku z przesiadką w jednym z europejskich miast. Transfer do hostelu i nocleg.

2 DZIEŃ
Zwiedzanie pełnej kontrastów stolicy Azerbejdżanu, Baku. Zgubimy się w zaułkach starówki, otoczonej XI- i XII-wiecznymi murami, wpisanej na listę UNESCO. Odwiedzimy, m.in., Pałac Szachów Szirwanu z XV wieku (ok. $2), 29-metrową Wieżę Dziewiczą (ok. $2), której fundamenty pochodzą z VI w. p.n.e. (świetny widok na miasto i zatokę), Muzeum Dywanów (ok. $3). Wieczorem, dla chętnych, półgodzinny rejs statkiem wycieczkowym po Zatoce Bakijskiej (ok. $1,5), lub impreza w jednym z licznych bakijskich klubów. Nocleg.

3 DZIEŃ
Po śniadaniu jednodniowy wyjazd do Gobustanu, gdzie znajdują się petroglify z epoki kamienia łupanego (sprzed 12 tyś. lat) oraz z epoki brązu, wpisane na listę UNESCO. Odwiedzimy także znajdujące się w pobliżu niezwykłe, wciąż czynne wulkany błotne (duża frajda!). Po południu powrót do stolicy. Po drodze będziemy mijać szyby naftowe (kręcono tu pierwsze sceny filmu o Bondzie Świat to za mało). W Baku podejdziemy, m.in., przed monumentalny Dom Sowietów – gmach rządowy, stanowiący połączenie architektury sowieckiej z muzułmańską. Nocleg.

4 DZIEŃ
Przejazd do Szeki, pięknie położonego miasteczka u podnóża Wielkiego Kaukazu, które leżało niegdyś na ważnym szlaku handlowym, prowadzącym od Morza Czarnego do Kaspijskiego. Spacer po klimatycznej starówce, zwiedzanie Pałacu Chanów (XVIII w.), położonego wewnątrz szekijskiej fortecy, a następnie jednego z kilku karawanserajów, będących pamiątką po dawnych latach świetności. Nocleg.

5 DZIEŃ
Przejazd do Kish, gdzie znajduje się najstarszy chrześcijański kościół na Kaukazie (lata sześćdziesiąte I wieku n.e.), a następnie powrót do Szeki. Spacer po okolicznych wioskach, podczas którego upajać się będziemy niesamowitymi górskimi krajobrazami i lokalnym folklorem. Nocleg w Szeki.

6 DZIEŃ
Przejazd górskimi drogami do granicy z Gruzją. Po przekroczeniu granicy udamy się do regionu Kachetii, w centrum którego rozpościera się Alazańska Dolina i łańcuch górski Wielkiego Kaukazu. Kachetia słynie z wybornych gatunków win, produkowanych na tych terenach od 8 tysięcy lat. Przejazd do stolicy Kachetii – Telavi. Spacer po zabytkowym mieście. Wieczorem uczta przy domowym gruzińskim winie. Nocleg w Telavi.

7 DZIEŃ
Kontynuujemy zwiedzanie Kachetii. Udamy się do kilku kachetyjskich winnic, gdzie będziemy mieli okazję poznać tradycyjny sposób przygotowania wina i gruzińskiej wódki – czaczy. Po wizycie – degustacja. Powrót do Telavi. Nocleg.

8 DZIEŃ
Zwiedzanie Katedry w Alaverdi z XI wieku, o wysokości 50 m! – jest to drugi najwyższy kościół w Gruzji. Katedra zbudowana jest w charakterystycznym kachetyjskim stylu. Przejazd do wykutego w skałach gruzińsko-prawosławnego kompleksu klasztornego Dawid Garedża (ufundowanego przez św. Dawida w VI w.). Kompleks obejmuje dziesiątki (mawia się też, że setki) wykutych w skale cel, kościołów, kapliczek oraz innych pomieszczeń klasztornych. Przejazd na wieczór do stolicy kraju – Tblilisi.

9 DZIEŃ
Całodzienne zwiedzanie gruzińskiej stolicy. Przejazd metrem do stacji Rustaweli, skąd zaczniemy piesze zwiedzanie miasta. Przejdziemy reprezentacyjną ulicą Rustaweli, mijając po drodze Parlament Gruziński, budynki rządowe, Kościół Kashveti, po czym dojdziemy do Placu Tavisuplebis, gdzie znajduje się Ratusz oraz Muzeum Narodowe (zwiedzić koniecznie!). Następnie przejście na Stare Miasto, położone nad rzeką Mtkvari. Zwiedzanie, m.in., Starej Synagogi, Kościoła Karis Eklesia, Katedry Sioni; obejrzymy tureckie łaźnie, meczet oraz odwiedzimy górującą nad miastem twierdzę Narikala. Nocleg.

10 DZIEŃ
Przejazd do Mtskhety (lista UNESCO), dawnej stolicy Gruzji oraz jej duchowego centrum, gdzie odwiedzimy otoczoną murami potężną Katedrę Svetitskhoveli z XI w., uważaną za najświętsze miejsce kraju, miejsce koronacji i pochówku gruzińskich królów. Następnie przejazd historyczną Drogą Wojenną do Kazbegi, górskiej miejscowości u stóp góry Kazbek (5047 m n.p.m.). Po drodze odwiedzimy starą twierdzę w Ananuri z dwoma XVII-wiecznymi kościołami. Kompleks położony jest w pięknym krajobrazowo terenie nad jeziorem Zhinwali. Przyjazd do Kazbegi (1750 m n.p.m.) i nocleg w kwaterach prywatnych.

11 DZIEŃ
Trekking do pięknie położonego Kościoła Tsminda Sameba (2200 m n.p.m.). Dla chętnych, dalszy marsz drogą prowadzącą na szczyt góry Kazbek do lodowca Gergeti (3100 m n.p.m.), wśród zapierających dech w piersiach widoków. Powrót na nocleg do wioski Kazbegi.

12 DZIEŃ
Kontynuujemy zwiedzanie regionu. Wyprawa do doliny Sno. Powrót do Kazbegi. Nocleg.

13 DZIEŃ
Wyjazd marszrutką do Tbilisi, a następnie do Gori, rodzinnego miasta Józefa Wissarionowicza Dżugaszwiliego – Stalina. Miejsce urodzenia się i młodości najsłynniejszego Gruzina, niegdyś cel pielgrzymek i wycieczek szkolnych. Zwiedzanie Muzeum Stalina, domu, w którym mieszkał i wagonu kolejowego, którym podróżował. Zwiedzanie leżącego nieopodal Gori skalnego miasta Uplistsikhe sprzed 12 tysięcy lat. Wieczorem przejazd nocnym pociągiem do Batumi – gruzińskiej perły Morza Czarnego.

14 DZIEŃ
Przyjazd do Batumi, spacer po mieście, a następnie leniuchowanie i plażowanie w jednym z najsłynniejszych kurortów byłego ZSRR. Wieczorem, dla chętnych, impreza w jednym z licznych klubów. Nocleg.

15 DZIEŃ
Dalszy odpoczynek nad Morzem Czarnym. Dla chętnych, wizyta w Ogrodzie Botanicznym. Nocleg.

16 DZIEŃ
Przejazd do uzdrowiska balneologicznego Borżomi. Tu ma swoje źródło popularna w świecie woda Borżomi. W rozwoju uzdrowisko miał swój udział książę Michał Mikołajewicz Romanow. Nocleg w kwaterach prywatnych.

17 DZIEŃ
Przyjazd do Tbilisi, a następnie przejazd marszrutką do granicy z Armenią. Wyrabiamy wizy armeńskie i dalej jedziemy do górniczego miasteczka Alawerdi, położonego nad kanionem. Zakwaterowanie w kwaterach prywatnych. Po południu spacer do monastyru Sanahin, którego początki datowane są na rok 928. Nieopodal znajduje się Pomnik i Muzeum Artioma Mikojana, twórcy radzieckich odrzutowców MIG. Nocleg w kwaterach prywatnych w Alawerdi.

18 DZIEŃ
Nad ranem przejazd do Haghpat, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Położony nad Kanionem Debed, mroczny, jakby żywcem wyjęty z krainy Mordoru Tolkiena, Haghpat ufundowany został w 976 roku. Następnym punktem będzie Odzun, niezwykły kościół z VII wieku, położony po drugiej stronie stromego kanionu. Nocleg w Alawerdi.

19 DZIEŃ
Przejazd do położonego na wysokości 1900 m n.p.m. jeziora Sevan („Ormiańska Riwiera”). Po drodze zwiedzimy wybudowane w górach dwunastowieczne klasztory Haghartsin i Goshavank ze słynną biblioteką – do XIII w. posiadała w zbiorach ponad 15 tyś. ksiąg (lista UNESCO). Po przyjeździe zakwaterowanie w domkach na plaży. Nocleg.

20 DZIEŃ
Spacer do klasztoru Sevavank, położonego na skalistym półwyspie, skąd rozpościera się wspaniały widok na jezioro i okoliczne góry. Możliwy fakultatywny rejs statkiem po jeziorze. Po południu przejazd do Erewania. Nocleg w kwaterach prywatnych.

21 DZIEŃ
Przejazd do Garni, zwiedzanie rzymskiej świątyni z I w. n.e., wybudowanej ku czci Heliosa. Przejazd do Geghard (lista UNESCO), niezwykłego kompleksu klasztornego, częściowo umieszczonego w jaskiniach – wg legendy przechowywano tu włócznię, która przebiła serce Jezusa. Najstarszy kościół pochodzi z VII w. Powrót do Erewania. Nocleg.

22 DZIEŃ
Nad ranem przejazd do Echmiadzin (lista UNESCO), ormiańskiego Watykanu, dawnej stolicy Armenii oraz siedziby Katolikosa – zwierzchnika Kościoła Ormiańskiego. Zwiedzanie kompleksu. W drodze powrotnej odwiedzimy ruiny dawnej katedry i pałacu Katolikosa – Zvartnots (VII w.). Nocleg w Erewaniu.

23 DZIEŃ
Spacer reprezentacyjnymi ulicami miasta. Zwiedzimy, m.in., majestatyczny Plac Republiki, kościoły św. Katoghike (XII w.) i św. Zoravor’a, budynek Opery, a także imponującą Kaskadę – budowlę złożoną z kilku tysięcy fontann i kaskad, wznoszącą się nad miastem. Przy dobrej pogodzie z góry rozpościera się widok na panoramę miasta i biblijną górę Ararat (5165 m n.p.m.). Dla chętnych, możliwość odwiedzenia Matedanaram – Muzeum Manuskryptów, oraz Muzeum Ludobójstwa. Nocleg.

24 DZIEŃ
Wczesnym rankiem wylot z Erewania do Warszawy, z przesiadką w jednym z europejskich miast.

* W powyższym programie mogą nastąpić nieznaczne zmiany – w zależności, np. od rozkładów jazdy lokalnej komunikacji, dostępności noclegów, rozkładów lotów i innych czynników zewnętrznych – pozostające w gestii pilota.

* W nawiasach podano ważniejsze koszty biletów wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.
 
UWAGA: Ze względu na niedostępność rejonów, rzadko odwiedzanych przez turystów, a co za tym idzie dysponujących mniej rozbudowaną infrastrukturą turystyczną nie są rzadkością noclegi w schroniskach w wieloosobowych salach. Drogi, którymi będziemy jeździć są przejezdne lecz często remontowane, dlatego godziny odjazdów i przyjazdów mogą się znacznie różnić od pierwotnie zakładanych.
Podczas przejazdów drogi czasami są zamykane ze względu na lokalne konflikty, jednak w każdym z tych państw możemy liczyć na bardzo przyjacielskich i  honorowych ludzi.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                              

 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-06-29 2024-07-22 8450 PLN + 950 USD Zamknięte
2025-07-04 2025-07-27 8450 PLN + 950 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- bilety lotnicze wraz opłatami lotniskowymi;
- transport na miejscu: pociągi, autobusy, marszrutki, metro itp.;
- noclegi: hotele klasy turystycznej, kwatery prywatne, hostele (baza noclegowa niekiedy bardzo skromna, pokoje 
  mogą być wieloosobowe, w zależności od sytuacji);
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wiza do Azerbejdżanu (płatne na miejscu pilotowi), wyżywienie, bilety wstępu, opłata wylotowa z Armenii, w sumie min. 350 USD;

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny;
- grupa do 11 osób;
-  paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: info@supertramp.pl  lub telefonicznie.

Galeria