facebook

SuperTramp

INDONEZJA (Sumatra) - MALEZJA - SINGAPUR

INDONEZJA (Sumatra) - MALEZJA - SINGAPUR

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim programem BP „Supertramp”, przygotowanym przez Macieja Kostrza.  Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

Archipelag oraz Półwysep Malajski to rejon, w którym od wieków przecinały się szlaki handlowe i ścierały się wpływy Malajów, Chińczyków, Hindusów, Arabów, Holendrów i Anglików. Powstała w wyniku tego procesu kulturowa mieszanka przyciąga z całego świata turystów, którzy chcą poznać smak Południowo-Wschodniej Azji. Trasa naszego trampingu wiedzie przez terytorium trzech państw. Rozpoczniemy w Singapurze, państwie-mieście, które przoduje w rejonie pod względem gospodarczym. Następnie zatrzymamy się w Malezji, zwiedzając porty Malakkę i Georgetown, które przed wiekami stanowiły o świetności regionu. Odwiedzimy Kuala Lumpur, stolicę kraju, która jest symbolem szybkiego rozwoju Malezji. Z Kuala Lumpur polecimy nad cieśniną Malakka na Sumatrę, trzecią co do wielkości wyspę Indonezji. Odwiedzimy okolice jeziora Toba, powstałego w wyniku największej w dziejach ludzkości erupcji wulkanu, gdzie zapoznamy się z kulturą Bataków. Udamy się na trekking po lesie deszczowym w Bukit Lawang, zapewniającym schronienie jednej z ostatnich populacji orangutanów na świecie. Na koniec dotrzemy na północ prowincji Aceh, słynącej z silnych muzułmańskich tradycji, gdzie zatrzymamy się na rajskiej wyspie Weh. Wyprawa z pewnością zaspokoi apetyty nie tylko miłośników przyrody i tajemniczych kultur, pragnących zgłębić tajniki wschodnich religii, ale również amatorów orientalnej kuchni.

PROGRAM:
 
1 DZIEŃ
Przelot  z Warszawy do Singapuru przez jeden z portów europejskich.
2 DZIEŃ
Przylot do Singapuru. Zakwaterowanie w hotelu. Singapur przemienił się z portu w nowoczesną metropolię, która w nocy tętni życiem. Wieczorem obejrzymy panoramę oświetlonego miasta. Nocleg.
3 DZIEŃ
Zwiedzanie państwa-miasta. Singapur to niegdyś strategiczny punkt w drodze do Wysp Korzennych, o które walczyli ze sobą Anglicy, Holendrzy, Chińczycy oraz Malajowie. Dzisiaj jest najbardziej zurbanizowanym ośrodkiem Południowo-Wschodniej Azji, tętniącą życiem metropolią, w której się splatają wpływy Wschodu i Zachodu. Zwiedzimy centrum miasta: CBD (Central Bussines District); Chinatown; Little India, dzielnicę hinduską i dzielnicę arabską. Po południu wyjazd autobusem do Malakki. Wieczorny spacer po oświetlonej Starówce. Nocleg w hotelu.
4 DZIEŃ
Zwiedzanie historycznej Starówki, wpisanej na listę UNESCO: pozostałości twierdzy, zbudowanej przez Portugalczyków, w tym ruiny kościołów; Muzeum Morskie w replice portugalskiego statku; Pływający Meczet i Chinatown. Dla chętnych: możliwość wjazdu na wieżę widokową, z której można spróbować dostrzec brzegi Sumatry – wszak Malakka została zbudowana w miejscu, gdzie cieśnina o tej samej nazwie jest najwęższa. Wieczorem przejazd autokarem do Kuala Lumpur. Nocleg.
5 DZIEŃ
Całodniowe zwiedzanie stolicy Malezji. Zaczynamy od wizyty w Petronas Towers, następnie przejazd kolejką miejską w okolice Placu Niepodległości, Merdeka Square, gdzie można podziwiać wspaniałą kolonialną architekturę. Zwiedzimy Masjid Jamek, Masjid Negara  i Muzeum Narodowe, w którym w ciekawy sposób można poznać historię i kulturę Półwyspu oraz Archipelagu Malajskiego. Zobaczymy również Pomnik Niepodległości i pospacerujemy po dzielnicy zwanej Małe Indie. Wieczorem spacer po Chinatown, ze słynnym targiem na ulicy Petaling Jaya, w pobliżu którego zjemy kolację.  Nocleg.
6 DZIEŃ
Wycieczka do jaskiń Batu, gdzie znajdują się hinduistyczne świątynie. Po południu wyjazd na południe, na Wyżynę Camerona, słynącą z charakterystycznego klimatu, umożliwiającego uprawę herbaty. Zakwaterowanie w hotelu w Tanah Rata i wizyta na jednej z plantacji, gdzie można się dowiedzieć, w jaki sposób herbata trafia z krzewu do torebek. Nocleg.
7 DZIEŃ
Trekking po okolicznych wzgórzach, skąd roztacza się wspaniały widok na Wyżynę Camerona, której lasy obfitują we wspaniałą roślinność. Wizyta na farmie motyli, pszczół bądź na plantacji truskawek. Nocleg.
8 DZIEŃ
Wcześnie rano przejazd na wyspę Penang. Zwiedzanie historycznego George Town, miasta, które było jednym z ważniejszych  ośrodków kolonii brytyjskich w tym regionie. Obecnie w większości zamieszkane jest przez Chińczyków. Zobaczymy wpisaną na listę UNESCO kolonialną Starówkę, odwiedzimy świątynię chińską i hinduską. Po południu udamy się na wzgórze, z którego można podziwiać panoramę wyspy. Nocleg.
9 DZIEŃ
Kolejny dzień pobytu na Penang. Po poznaniu kulturowej strony wyspy, czas na poznanie jej przyrody. Wycieczka do Parku Narodowego Taman Negara Pulau Penang. Lekki trekking wzdłuż wybrzeża. Pierwsze starcie z wszędobylskimi makakami. Odpoczynek na plaży Teluk Duying lub, dla chętnych, wejście na latarnię Muka Head, stojącą na północno-zachodnim cyplu wyspy. Nocleg.
10 DZIEŃ
Przejazd na lotnisko i wylot do Medanu. Selamat datang di Indonesia! – czyli „Witamy w Indonezji!”. Cofamy zegarki o godzinę. Po zakwaterowaniu w hotelu, krótkie zwiedzanie centrum Medanu: Masjid Raya; Maimoon, pałac sułtana; pozostałości holenderskiej zabudowy w centrum. Na kolację specjały kuchni batackiej: dania z wieprzowiny lub, dla odważniejszych, z mięsa psa. Nocleg.
11 DZIEŃ
Wyjazd autobusem w kierunku jeziora Toba. To największe i najgłębsze jezioro w Azji Południowo-Wschodniej, powstałe ok. 70 tyś. lat temu w wyniku erupcji wulkanu. Niektórzy twierdzą, że spowodowała ona jedną z epok lodowcowych. Po południu docieramy do Parapat nad malowniczym jeziorem, skąd przeprawiamy się do miejscowości Tuk-Tuk na wyspie Samosir. Przed rejsem warto skosztować mango z tego rejonu, słynnych w całej Indonezji. Zakwaterowanie w bungalowach nad jeziorem. Nocleg.
12 DZIEŃ
Pobyt na wyspie Samosir. (Możliwość całodziennego wynajęcia motoroweru lub roweru, ok. $8). Zwiedzanie okolicznych wiosek Ambarita i Tomok, w których poznamy kulturę Bataków. Przed przybyciem kolonizatorów, Batakowie byli animistami. Holenderscy misjonarze przekonwertowali ich na protestantyzm, jednak dzisiejsze tradycje Bataków nasycone są pradawnymi wierzeniami. Poznamy ich religię i zwyczaje, do których przed wiekami zaliczał się również kanibalizm. Nocleg.
13 DZIEŃ
Wcześnie rano wykwaterowanie i powrót promem do Parapat. Przejazd znad jeziora Samosir do Berastagi. Po drodze zatrzymamy się na północnych obrzeżach jeziora, by zobaczyć 120-metrowy wodospad Sipiso-Piso. Zakwaterowanie w hostelu w Berastagi. Nocleg.
14 DZIEŃ
Pierwsze spotkanie z indonezyjskim wulkanem. Wejście na górę Sibayak (ok. 3-4h). Po zejściu, fakultatywnie: kąpiel w gorących źródłach wulkanicznych. Po południu wizyta na słynnym owocowym targu, gdzie z pewnością każdy znajdzie owoc, jakiego wcześnie nie widział nawet na zdjęciach. Nocleg.
15 DZIEŃ
Wykwaterowanie. Przejazd do Bukit Lawang. Po drodze zatrzymamy się w malowniczej wiosce Lingga, zamieszkanej przez lud Bataków-Kare, oraz na plantacji wyjątkowej kawy „kopi luwak”, której proces produkcyjny rozsławił ją na cały świat. Ziarenka kawy zjadane są przez cywety, ssaki przypominające wiewiórkę, których odchody są później zbierane i suszone na słońcu. Wyprodukowana w ten oryginalny sposób kawa osiąga zawrotne ceny na światowych rynkach. Degustacja oryginalnego napoju. Późnym popołudniem docieramy do Bukit Lawang, położonego na skraju Parku Narodowego Gunung Leuser. Nocleg.
16 DZIEŃ
Z miejscowym przewodnikiem rozpoczynamy 2-dniowy trekking po dżungli. Las deszczowy w tym rejonie słynie z bogactwa roślinności. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie w naturze można spotkać orangutany (oprócz Sumatry, jeszcze tylko na Borneo). Teren parku narodowego zamieszkują znajdujące się też na skraju wymarcia tygrysy i nosorożce sumatrzańskie, które są jednak niezwykle trudne do wypatrzenia. Mamy jednak sporą szansę na spotkanie orangutanów, w którym to celu przyjeżdża tutaj wielu turystów, jak również gibbonów i langurów. Oprócz tego zobaczymy skąd się bierze guma, goździki czy cynamon. Nocleg w obozowisku w dżungli.
17 DZIEŃ
Budzą nas poranne nawoływania gibbonów. Po śniadaniu w obozie ruszamy w dalszą drogę przez dżunglę. Docieramy do rzeki, która posłuży nam w drodze powrotnej – rafting na dętkach. Wczesnym popołudniem wrócimy do Bukit Lawang. Czas wolny można wykorzystać na wizytę w pobliskiej jaskini nietoperzy. Wieczorem przejazd do Medanu i przesiadka na nocny autobus do Banda Aceh.
18 DZIEŃ
Wcześnie rano docieramy do miasta Banda Aceh, stolicy autonomicznego rejonu Aceh. Obowiązuje tu nadal surowe prawo szariatu, a do niedawna ruchy separatystyczne dążyły do niepodległości regionu. Zwiedzanie Banda Aceh, które w 2004 roku zostało niemal doszczętnie zniszczone przez falę tsunami, lecz dzięki międzynarodowej pomocy podnosi się z gruzów. Zobaczymy statek, przeniesiony przez falę na dach domu, i pozostawiony tak, by pokazać jej niszczycielską siłę. Zwiedzimy muzeum tsunami oraz słynny meczet Baiturrahman, który w cudowny sposób został oszczędzony przez kataklizm. Przejazd tradycyjnymi miejscowymi motorikszami do portu Ulee Lheue, skąd popłyniemy promem na rajską wyspę Weh. Zakwaterowanie w bungalowach. Nocleg.
19 DZIEŃ
Odpoczynek na plaży, dla chętnych nurkowanie lub snorkeling (maska, rurka, płetwy, czyli ABC, ok. $5). Rafa koralowa u wybrzeży wyspy Weh obfituje w rozmaite gatunki zwierząt morskich. Można wypatrzeć żółwie, ośmiornice, węże morskie, rekiny i mnóstwo egzotycznych ryb słonowodnych. Nocleg.
20 DZIEŃ
Opuszczamy wyspę Weh i promem wracamy na Sumatrę. Po południu przelot do Kuala Lumpur  w Malezji, i dalej – do Polski
21 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.
 
* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota.
 

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                               

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2023-07-08 2023-07-28 9900 PLN + 1100 USD Zamknięte
2024-07-08 2024-07-28 9900 PLN + 1300 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

W CENIE WYPRAWY:
- opieka polskiego, licencjonowanego pilota,
- dwudniowy trekking z wyżywieniem
- przeloty: Warszawa -  Malezja/Indonezja - Warszawa
- przeloty wewnętrzne
- transport:  miejscowe autobusy i  minibusy, promy, transfery z i na lotnisko itp.,
- noclegi: hotele/guest house'y (w większości pokoje 2, 3 osobowe,  łazienkę w pokoju lub na korytarzu i AC lub wiatrak), domki kempingowe;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;


WE WŁASNYM ZAKRESIE:
wyżywienie, opłaty wylotowe, bilety wstępu, (w sumie min. 500 USD)   + fakultatywne ceny podane w nawiasach (wynajem roweru, motoru, sprzętu do nurkowania ABC)

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny.
- profilaktyka antymalaryczna / ryzyko zarażenia niewielkie /
- grupa do 12 osób.
-  paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem supertramp@supertramp.pl lub telefonicznie.

Galeria