facebook

SuperTramp

INDONEZJA (Sumatra) - MALEZJA - SINGAPUR

INDONEZJA (Sumatra) - MALEZJA - SINGAPUR

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

Plan wyprawy jest autorskim programem BP „Supertramp”, przygotowanym przez Macieja Kostrza.  Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

Archipelag oraz Półwysep Malajski to rejon, w którym od wieków przecinały się szlaki handlowe i ścierały się wpływy Malajów, Chińczyków, Hindusów, Arabów, Holendrów i Anglików. Powstała w wyniku tego procesu kulturowa mieszanka przyciąga z całego świata turystów, którzy chcą poznać smak Południowo-Wschodniej Azji. Trasa naszego trampingu wiedzie przez terytorium trzech państw. Rozpoczniemy w Singapurze, państwie-mieście, które przoduje w rejonie pod względem gospodarczym. Następnie zatrzymamy się w Malezji, zwiedzając porty Malakkę i Georgetown, które przed wiekami stanowiły o świetności regionu. Odwiedzimy Kuala Lumpur, stolicę kraju, która jest symbolem szybkiego rozwoju Malezji. Z Kuala Lumpur polecimy nad cieśniną Malakka na Sumatrę, trzecią co do wielkości wyspę Indonezji. Odwiedzimy okolice jeziora Toba, powstałego w wyniku największej w dziejach ludzkości erupcji wulkanu, gdzie zapoznamy się z kulturą Bataków. Udamy się na trekking po lesie deszczowym w Bukit Lawang, zapewniającym schronienie jednej z ostatnich populacji orangutanów na świecie. Na koniec dotrzemy na północ prowincji Aceh, słynącej z silnych muzułmańskich tradycji, gdzie zatrzymamy się na rajskiej wyspie Weh. Wyprawa z pewnością zaspokoi apetyty nie tylko miłośników przyrody i tajemniczych kultur, pragnących zgłębić tajniki wschodnich religii, ale również amatorów orientalnej kuchni.

PROGRAM:
 
1 DZIEŃ
Przelot  z Warszawy do Singapuru przez jeden z portów europejskich.
2 DZIEŃ
Przylot do Singapuru. Zakwaterowanie w hotelu. Singapur przemienił się z portu w nowoczesną metropolię, która w nocy tętni życiem. Wieczorem obejrzymy panoramę oświetlonego miasta. Nocleg.
3 DZIEŃ
Zwiedzanie państwa-miasta. Singapur to niegdyś strategiczny punkt w drodze do Wysp Korzennych, o które walczyli ze sobą Anglicy, Holendrzy, Chińczycy oraz Malajowie. Dzisiaj jest najbardziej zurbanizowanym ośrodkiem Południowo-Wschodniej Azji, tętniącą życiem metropolią, w której się splatają wpływy Wschodu i Zachodu. Zwiedzimy centrum miasta: CBD (Central Bussines District); Chinatown; Little India, dzielnicę hinduską i dzielnicę arabską. Po południu wyjazd autobusem do Malakki. Wieczorny spacer po oświetlonej Starówce. Nocleg w hotelu.
4 DZIEŃ
Zwiedzanie historycznej Starówki, wpisanej na listę UNESCO: pozostałości twierdzy, zbudowanej przez Portugalczyków, w tym ruiny kościołów; Muzeum Morskie w replice portugalskiego statku; Pływający Meczet i Chinatown. Dla chętnych: możliwość wjazdu na wieżę widokową, z której można spróbować dostrzec brzegi Sumatry – wszak Malakka została zbudowana w miejscu, gdzie cieśnina o tej samej nazwie jest najwęższa. Wieczorem przejazd autokarem do Kuala Lumpur. Nocleg.
5 DZIEŃ
Całodniowe zwiedzanie stolicy Malezji. Zaczynamy od wizyty w Petronas Towers, następnie przejazd kolejką miejską w okolice Placu Niepodległości, Merdeka Square, gdzie można podziwiać wspaniałą kolonialną architekturę. Zwiedzimy Masjid Jamek, Masjid Negara  i Muzeum Narodowe, w którym w ciekawy sposób można poznać historię i kulturę Półwyspu oraz Archipelagu Malajskiego. Zobaczymy również Pomnik Niepodległości i pospacerujemy po dzielnicy zwanej Małe Indie. Wieczorem spacer po Chinatown, ze słynnym targiem na ulicy Petaling Jaya, w pobliżu którego zjemy kolację.  Nocleg.
6 DZIEŃ
Wycieczka do jaskiń Batu, gdzie znajdują się hinduistyczne świątynie. Po południu wyjazd na południe, na Wyżynę Camerona, słynącą z charakterystycznego klimatu, umożliwiającego uprawę herbaty. Zakwaterowanie w hotelu w Tanah Rata i wizyta na jednej z plantacji, gdzie można się dowiedzieć, w jaki sposób herbata trafia z krzewu do torebek. Nocleg.
7 DZIEŃ
Trekking po okolicznych wzgórzach, skąd roztacza się wspaniały widok na Wyżynę Camerona, której lasy obfitują we wspaniałą roślinność. Wizyta na farmie motyli, pszczół bądź na plantacji truskawek. Nocleg.
8 DZIEŃ
Wcześnie rano przejazd na wyspę Penang. Zwiedzanie historycznego George Town, miasta, które było jednym z ważniejszych  ośrodków kolonii brytyjskich w tym regionie. Obecnie w większości zamieszkane jest przez Chińczyków. Zobaczymy wpisaną na listę UNESCO kolonialną Starówkę, odwiedzimy świątynię chińską i hinduską. Po południu udamy się na wzgórze, z którego można podziwiać panoramę wyspy. Nocleg.
9 DZIEŃ
Kolejny dzień pobytu na Penang. Po poznaniu kulturowej strony wyspy, czas na poznanie jej przyrody. Wycieczka do Parku Narodowego Taman Negara Pulau Penang. Lekki trekking wzdłuż wybrzeża. Pierwsze starcie z wszędobylskimi makakami. Odpoczynek na plaży Teluk Duying lub, dla chętnych, wejście na latarnię Muka Head, stojącą na północno-zachodnim cyplu wyspy. Nocleg.
10 DZIEŃ
Przejazd na lotnisko i wylot do Medanu. Selamat datang di Indonesia! – czyli „Witamy w Indonezji!”. Cofamy zegarki o godzinę. Po zakwaterowaniu w hotelu, krótkie zwiedzanie centrum Medanu: Masjid Raya; Maimoon, pałac sułtana; pozostałości holenderskiej zabudowy w centrum. Na kolację specjały kuchni batackiej: dania z wieprzowiny lub, dla odważniejszych, z mięsa psa. Nocleg.
11 DZIEŃ
Wyjazd autobusem w kierunku jeziora Toba. To największe i najgłębsze jezioro w Azji Południowo-Wschodniej, powstałe ok. 70 tyś. lat temu w wyniku erupcji wulkanu. Niektórzy twierdzą, że spowodowała ona jedną z epok lodowcowych. Po południu docieramy do Parapat nad malowniczym jeziorem, skąd przeprawiamy się do miejscowości Tuk-Tuk na wyspie Samosir. Przed rejsem warto skosztować mango z tego rejonu, słynnych w całej Indonezji. Zakwaterowanie w bungalowach nad jeziorem. Nocleg.
12 DZIEŃ
Pobyt na wyspie Samosir. (Możliwość całodziennego wynajęcia motoroweru lub roweru, ok. $8). Zwiedzanie okolicznych wiosek Ambarita i Tomok, w których poznamy kulturę Bataków. Przed przybyciem kolonizatorów, Batakowie byli animistami. Holenderscy misjonarze przekonwertowali ich na protestantyzm, jednak dzisiejsze tradycje Bataków nasycone są pradawnymi wierzeniami. Poznamy ich religię i zwyczaje, do których przed wiekami zaliczał się również kanibalizm. Nocleg.
13 DZIEŃ
Wcześnie rano wykwaterowanie i powrót promem do Parapat. Przejazd znad jeziora Samosir do Berastagi. Po drodze zatrzymamy się na północnych obrzeżach jeziora, by zobaczyć 120-metrowy wodospad Sipiso-Piso. Zakwaterowanie w hostelu w Berastagi. Nocleg.
14 DZIEŃ
Pierwsze spotkanie z indonezyjskim wulkanem. Wejście na górę Sibayak (ok. 3-4h). Po zejściu, fakultatywnie: kąpiel w gorących źródłach wulkanicznych. Po południu wizyta na słynnym owocowym targu, gdzie z pewnością każdy znajdzie owoc, jakiego wcześnie nie widział nawet na zdjęciach. Nocleg.
15 DZIEŃ
Wykwaterowanie. Przejazd do Bukit Lawang. Po drodze zatrzymamy się w malowniczej wiosce Lingga, zamieszkanej przez lud Bataków-Kare, oraz na plantacji wyjątkowej kawy „kopi luwak”, której proces produkcyjny rozsławił ją na cały świat. Ziarenka kawy zjadane są przez cywety, ssaki przypominające wiewiórkę, których odchody są później zbierane i suszone na słońcu. Wyprodukowana w ten oryginalny sposób kawa osiąga zawrotne ceny na światowych rynkach. Degustacja oryginalnego napoju. Późnym popołudniem docieramy do Bukit Lawang, położonego na skraju Parku Narodowego Gunung Leuser. Nocleg.
16 DZIEŃ
Z miejscowym przewodnikiem rozpoczynamy 2-dniowy trekking po dżungli. Las deszczowy w tym rejonie słynie z bogactwa roślinności. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie w naturze można spotkać orangutany (oprócz Sumatry, jeszcze tylko na Borneo). Teren parku narodowego zamieszkują znajdujące się też na skraju wymarcia tygrysy i nosorożce sumatrzańskie, które są jednak niezwykle trudne do wypatrzenia. Mamy jednak sporą szansę na spotkanie orangutanów, w którym to celu przyjeżdża tutaj wielu turystów, jak również gibbonów i langurów. Oprócz tego zobaczymy skąd się bierze guma, goździki czy cynamon. Nocleg w obozowisku w dżungli.
17 DZIEŃ
Budzą nas poranne nawoływania gibbonów. Po śniadaniu w obozie ruszamy w dalszą drogę przez dżunglę. Docieramy do rzeki, która posłuży nam w drodze powrotnej – rafting na dętkach. Wczesnym popołudniem wrócimy do Bukit Lawang. Czas wolny można wykorzystać na wizytę w pobliskiej jaskini nietoperzy. Wieczorem przejazd do Medanu i przesiadka na nocny autobus do Banda Aceh.
18 DZIEŃ
Wcześnie rano docieramy do miasta Banda Aceh, stolicy autonomicznego rejonu Aceh. Obowiązuje tu nadal surowe prawo szariatu, a do niedawna ruchy separatystyczne dążyły do niepodległości regionu. Zwiedzanie Banda Aceh, które w 2004 roku zostało niemal doszczętnie zniszczone przez falę tsunami, lecz dzięki międzynarodowej pomocy podnosi się z gruzów. Zobaczymy statek, przeniesiony przez falę na dach domu, i pozostawiony tak, by pokazać jej niszczycielską siłę. Zwiedzimy muzeum tsunami oraz słynny meczet Baiturrahman, który w cudowny sposób został oszczędzony przez kataklizm. Przejazd tradycyjnymi miejscowymi motorikszami do portu Ulee Lheue, skąd popłyniemy promem na rajską wyspę Weh. Zakwaterowanie w bungalowach. Nocleg.
19 DZIEŃ
Odpoczynek na plaży, dla chętnych nurkowanie lub snorkeling (maska, rurka, płetwy, czyli ABC, ok. $5). Rafa koralowa u wybrzeży wyspy Weh obfituje w rozmaite gatunki zwierząt morskich. Można wypatrzeć żółwie, ośmiornice, węże morskie, rekiny i mnóstwo egzotycznych ryb słonowodnych. Nocleg.
20 DZIEŃ
Opuszczamy wyspę Weh i promem wracamy na Sumatrę. Po południu przelot do Kuala Lumpur  w Malezji, i dalej – do Polski
21 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.
 
* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota.
 

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                               

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-07-08 2024-07-28 9900 PLN + 1300 USD Zamknięte
2025-04-21 2025-05-11 9900 PLN + 1300 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

W CENIE WYPRAWY:
- opieka polskiego, licencjonowanego pilota,
- dwudniowy trekking z wyżywieniem
- przeloty: Warszawa -  Malezja/Indonezja - Warszawa
- przeloty wewnętrzne
- transport:  miejscowe autobusy i  minibusy, promy, transfery z i na lotnisko itp.,
- noclegi: hotele/guest house'y (w większości pokoje 2, 3 osobowe,  łazienkę w pokoju lub na korytarzu i AC lub wiatrak), domki kempingowe;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;


WE WŁASNYM ZAKRESIE:
wyżywienie, opłaty wylotowe, bilety wstępu, (w sumie min. 500 USD)   + fakultatywne ceny podane w nawiasach (wynajem roweru, motoru, sprzętu do nurkowania ABC)

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny.
- profilaktyka antymalaryczna / ryzyko zarażenia niewielkie /
- grupa do 12 osób.
-  paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem supertramp@supertramp.pl lub telefonicznie.

Galeria