facebook

SuperTramp

UGANDA  RWANDA - goryle we mgle z trekingiem na Margarite Peak

UGANDA RWANDA - goryle we mgle z trekingiem na Margarite Peak

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

Wyjątkowa wyprawa w odległe tereny UGANDY i RWANDY, niepowtarzalna przyroda i ekscytujące spotkania oko w oko  gorylami.
 
KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Plan wprawy do Ugandy i Rwandy jest autorskim programem Mirka Czwaczki, przygotowanym dla BP „Supertramp”. Zapisy do wyczerpania wolnych miejsc.


Margherita Peak – 5109 m n.p.m., trzeci z najwyższych szczytów Afryki, wznoszący się w niezwykle pięknym, odległym i dzikim paśmie Ruwenzori, zwanym Górami Księżycowymi. Jedno z najbardziej wilgotnych miejsc na Ziemi, pokryte wyjątkowo bujną roślinnością. Trzeba przez kilka dni przedzierać się w woderach przez bagna, ciągnące się do wysokości 4 tys. m n.p.m., by zaledwie 50 km od równika stanąć na lodowcu.
Tytułowe Goryle we mgle z książki Diany Fossey, żyjące na zboczach wulkanów Parku Narodowego Virunga, to dwustukilogramowy, włochaty facet z całą rodziną, obgryzający spokojnie gałązki zaledwie kilka metrów przed obiektywem Twojego aparatu.
Rejs stateczkiem pośród stad hipopotamów i krokodyli po spokojnych wodach Nilu, do podnóża huczącego wodospadu Murchison, a następnego dnia walka w pontonie wśród spienionej kipieli rzecznych progów. I intrygująca brzydota afrykańskich miast oraz miasteczek. Najłatwiej nie będzie, ale dotychczas wszyscy szczęśliwie, i szczęśliwi, wracali. A więc...

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Wylot z Warszawy o 06.40 przez Amsterdam do Entebbe. Przylot do Entebbe o 20.50. Przejazd do hotelu w Kampali.

2 DZIEŃ
Spacer po mieście. Załatwianie pozwoleń na trekking w Ruwenzori.

3 DZIEŃ
Przejazd busem do Masindi i dalej do Marchison Falls National Park (około 250 km na północ od stolicy). Podejście przez mgłę rozpylonej wody do krawędzi wodospadu. Nocleg na campingu.

4 DZIEŃ
Rejs stateczkiem po Nilu do wodospadów (2,5-3h). Liczne stada hipopotamów, wylegujące się na brzegach krokodyle, podchodzące do wodopojów słonie, bawoły i antylopy, oraz mnóstwo kolorowych ptaków. Fakultatywnie: możliwość pieszej wycieczki z lokalnym przewodnikiem na spotkanie szympansów ($45). Powrót na noc do Kampali.

5 DZIEŃ
Całodniowy rafting na Nilu (trudny – kilka progów o skali trudności 5).

6 DZIEŃ
Przejazd autobusem do miasteczka Kasesse, leżącego u podnóża gór na zachodzie kraju (7h.). Nocleg w hotelu.

7 DZIEŃ
Dojazd do bramy parku (1650 m n.p.m.) i podejście przez las do Nayabitaba Hut na wys. 2650 m n.p.m. (5,5 h). Noclegi na całej górskiej trasie w drewnianych chatach z drewnianymi pryczami. Posiłki przygotowywane przez towarzyszących wyprawie kucharzy.

8 DZIEŃ
Przejście błotnistą ścieżką wśród niezwykle urokliwych krajobrazów i roślin (wiele gatunków endemicznych) do John Matte Hut (3414 m n.p.m., 6,5 h).

9 DZIEŃ
Przejście przez bagna Lower Bigo Bog i Upper Bigo Bog, i dalej, po grząskim terenie wzdłuż brzegu jeziora do Bujuku Hut (3962 m n.p.m., 6 h). Mgły na trasie potęgują wrażenie tajemniczości, wręcz nierealności okolicy, w której się znajdujemy. W pogodny dzień widać po drodze ośnieżony szczyt „naszej” góry.

10 DZIEŃ
Przejście do Elena Hut (4430 m n.p.m., 3 h). W połowie drogi żegnamy błota i, wspinając się dalej, opuszczamy piętro roślinności i wchodzimy w rejon nagich skał, często oprószonych śniegiem. Skalne ściany i iglice Góry Stanleya wznoszą się tuż przed nami. (Margherita to jeden z jej wierzchołków).

11 DZIEŃ
Wczesnym rankiem wyjście na szczyt Margherita (5109 m n.p.m., 5 h). Początkowo dość stromo między skalnymi blokami, do stosunkowo płaskiego lodowca. Tu zakładamy raki, spinamy się linami z przewodnikami (jeden na dwóch Uczestników), i ruszamy przed siebie. Jeszcze jedno strome zejście, a potem znowu lodowcem ku przełęczy, za którą rozciąga się Kongo. My, stromą, niewielką ścianką ubezpieczoną drabinką i linami, docieramy na wierzchołek.
Zejście do Elena Hut (3 h). Przejście do Kitandara Hut, leżącej nad samym brzegiem górskiego jeziorka (4020 m n.p.m.), przez Scott Elliot Pass (4372 m n.p.m., 3 h). Trasa biegnie w dół, pod pionowym urwiskiem Góry Bakera, przez las olbrzymich senecji.

12 DZIEŃ
Przejście do Guy Yeoman Hut (3450 m n.p.m.) przez Fresh Field Pass (4215 m n.p.m., 6 h). Bardzo różnorodna trasa: strome podejścia, widoki na skaliste szczyty i jezioro, bujna zieleń w dolinach, błoto bajecznie kolorowego bagna, przedzieranie się przez bezmiar wielkich kęp traw, brodzenie w korycie rzeki.

13 DZIEŃ
Przejście do Nayabitaba Hut (5h). Prawie cały czas w dół, czasem mocno eksponowaną ścieżką wzdłuż stromych ścian, czasem stromo po drewnianych drabinkach, potem znów błoto i gęsty bambusowy las.

14 DZIEŃ
Przejście do bramy Parku (3h). Tu się kończy jeden z najpiękniejszych trekkingów na Ziemi. Nic dziwnego, że w wielu religiach bogowie mają swoje siedziby właśnie w górach. Przejazd do Kasesse. Nocleg w hotelu.

15 DZIEŃ
Przejazd busem do Kigali, stolicy Rwandy. Mijamy wioski i małe miasteczka, położone wśród bujnej roślinności. Granicę przekraczamy pieszo. Nocleg w hotelu.
 
16 DZIEŃ
Przejazd do Ruhengeri. Wszędzie zielone wzgórza. Płaskich terenów jest tu niewiele. I wreszcie regularne kopce wznoszących się pojedynczo stożków wulkanów Virunga. Nocleg w hotelu.

17 DZIEŃ
Wyprawa na spotkanie jednego ze stad dzikich goryli górskich w paśmie Virunga. Te ginące zwierzęta o niezwykle łagodnej naturze są niemal na wyciągniecie ręki. Teoretycznie, nie można zbliżać się do stada na odległość mniejszą niż 7 m, ale goryle nie znają tej zasady i czasem znacznie zmniejszają dystans. Wizyta u gorylej rodziny, od świtu do zmierzchu chronionej przed kłusownikami przez uzbrojonych strażników, to niezapomniane przeżycie. Po południu powrót do Kigali. Nocleg w hotelu.

18 DZIEŃ
Wylot z Kigali i powrót przez Amsterdam do Polski.

19 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

UWAGA: Ponieważ jest to Afryka, w większości dzika Afryka, dlatego w powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności, np: od zmiany rozkładu jazdy komunikacji lokalnej oraz innych czynników zewnętrznych – pozostające w gestii pilota.
* Podane koszty wyżywienia, wstępu i opłat za imprezy fakultatywne są orientacyjne i mogą ulec zmianie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                              

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2014-03-01 2014-03-20 9500 zł + 2500 USD Złóż zapytanie
termin do ustalenia

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota,
- przelot do Entebe i powrót z Kigali
- wizy do Ugandy i Rwandy
- koszty trekkingu w Ruwenzori
- wstępy do parków narodowych
- transport lądowy
- rejs po Nilu
- koszty raftingu
- zakwaterowanie w hotelach klasy turystycznej, a w górach w schroniskach
- wyżywienie (śniadania i obiadokolacje, w górach suchy prowiant jako trzeci posiłek)
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE do zabrania z sobą (min 1100 USD):
- Wstęp do goryli – ok. 650 $ (zezwolenie na oglądanie goryli zaplanowany koszt ok. 650$, lecz  następują
  podwyżki)
- tzw. obowiązkowe napiwki dla przewodników i tragarzy (80$)
- kosztów ewentualnego wypożyczenia ekwipunku osobistego (raki, czekan, uprząż – 50–70$)
- kosztów dodatkowego tragarza (jeśli bagaż łącznie z prowiantem przekracza 25kg / osobę)
- napoi do posiłków
- Paszport ważny min 12 miesięcy (2 całkowicie wolne strony w paszporcie 5 zdjęć).

DODATKOWE INFORMACJE:
-
zaliczka na wyprawę 4000 zł
- szczepienie obowiązkowe na żółtą febrę (żółta książeczka szczepień)
- szczepienie zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny.
- profilaktyka antymalaryczna
- grupa 5-12 osób.
-  paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem supertramp@supertramp.pl lub   telefonicznie.

Galeria