facebook

SuperTramp

MONGOLIA - kraina Nomadów

MONGOLIA - kraina Nomadów

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

MONGOLIA - KRAINA NOMADÓW
Wyprawa jest autorskim programem BP Supertramp. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.


Odległa, położona w sercu Azji Mongolia fascynuje niezwykle egzotycznym, ciekawym i niepowtarzalnym charakterem. Mongołowie słyną z kultywowanego po dziś dzień koczowniczego trybu życia. Spotkania z kulturą mieszkańców jurt, wizyty w kolorowych buddyjskich klasztorach czy wędrówka śladami Czyngis-chana w niepowtarzalnej aurze dzikiej przyrody czynią ten nie odkryty jeszcze przez turystów kraj jednym z ciekawszych terenów w Azji. Mongolia to przede wszystkim wspaniała, tajemnicza i dzika przyroda. Znajdziemy tu prawdziwe geograficzne skrajności: piaszczystą pustynię Gobi, bezkresne stepy, ogromne jeziora i wysokie góry, porośnięte syberyjską tajgą. Mongołowie, tak jak ich przodkowie, mieszkają w wojłokowych jurtach, pielęgnując prastare tradycje szamańskie i buddyjskie. Podróżując przez ojczyznę wypasających bydło koczowników, żyjących w harmonii z naturą, będziemy mogli poznać jedną z najbardziej fascynujących, dzikich i nieznanych części świata. Wyjazd zaczniemy w Ułan Bator, gdzie obok nowoczesnych wieżowców stoją buddyjskie klasztory i tradycyjne jurty. Najważniejszym etapem naszej podróży będzie ponad 2-tygodniowy objazd Mongolii, podczas którego przejedziemy łącznie ponad 3000 kilometrów! Odwiedzimy słynącą z bogactwa krajobrazów pustynię Gobi, pokryte lasami wzgórza Changaju, dotrzemy do wysokogórskiego jeziora Terchijn Cagaan Nuur i krateru pobliskiego wulkanu Chorgo, oraz w słynące z praktykowanego do dziś szamanizmu okolice jeziora Chubsuguł, zwanego Małym Bajkałem. Nie ominiemy także buddyjskich świątyń (klasztor Gandan z 26-metrowym pomnikiem Buddy, siedziba wyroczni Czojdżin-lamy, Erdene Dzuu, Amarbajasgalant); dotrzemy także do Karakorum, ruin dawnej stolicy imperium wielkiego Czyngis-chana. Będziemy mieszkać w wojłokowych jurtach, spróbujemy jazdy konnej i na wielbłądach, będziemy się stołować w przydrożnych knajpkach. Słynący z gościnności i dobrego serca nomadzi będą nas częstować czarkami zielonej herbaty z mlekiem i solą, kumysem oraz specjałami miejscowej kuchni. Spotkamy wyznających szamanizm Caatanów, potomków odważnych mongolskich wojowników, a może nawet uda się nam dotrzeć do samych szamanów... Trudy podróży niezwykle wytrzymałymi UAZ-ami zmyjemy kumysem, kąpielami w ciepłych mineralnych źródłach oraz podczas rejsu statkiem po jeziorze Chubsuguł.


PROGRAM:

1 DZIEŃ
Wylot z Warszawy do Ułan Bator, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ
O świcie przylot na lotnisko Czyngis-chan w Ułan Bator. Stolica Mongolii położona jest w kotlinie między czterema świętymi górami. Transfer do hotelu klasy turystycznej, spacer po mieście, wymiana pieniędzy. Zwiedzanie Placu Suche Batora, z pomnikiem bohatera mongolskiej rewolucji i budynkiem parlamentu.

3 DZIEŃ
Nad ranem wycieczka na wzgórze Dalchyn Dendż: wizyta w klasztorze Gandan, gdzie będziemy świadkami porannych modłów mnichów oraz zobaczymy  złoty posąg Buddy o wysokości 26 m. Zwiedzanie pobliskich świątyń:
Gesera i Bakuli Rinpoczego oraz Muzeum Sztuki im. Dzanabadzara. Po południu: zwiedzanie klasztoru Czojdżin-lamy, dawnej siedziby wyroczni, oraz pałacu zimowego ósmego dżepcundampy Bogd-gegeena, zmarłego w 1924 roku ostatniego chana Mongolii. Nocleg w hotelu klasy turystycznej w Ułan Bator.

4 DZIEŃ
Wyjazd z Ułan Bator na południe, do Baga Gadzryn Czuluu, gdzie pośród formacji skalnych o niezwykłych kształtach rozbijemy biwak, inaugurujący nasz objazd Mongolii. Poświęcimy trochę czasu na wędrówkę po okolicy. Nocleg w tradycyjnych mongolskich jurtach.

5 DZIEŃ
Dalszy przejazd na południe, przez półpustynne obszary w kierunku innych niezwykłych formacji skalnych, Cagaan Suwraga. Po drodze krótkie postoje w mijanych świątyniach buddyjskich oraz nielicznych małych miasteczkach. Nocleg w jurtach w okolicy Cagaan Suwraga.

6 DZIEŃ
Przejazd z okolic Cagaan Suwraga na teren właściwej pustyni Gobi, do ajmaku południowogobijskiego. Wizyty w napotkanych na trasie jurtach mongolskich nomadów. Wieczorem przyjazd do Dalandzadgadu, nocleg w lokalnym hoteliku lub pokojach gościnnych.

7 DZIEŃ
Przejazd w kierunku wąwozu Jolyn Am, położonego na terenie Parku Narodowego Trzech Piękności Gobi, w którym, dzięki niezwykłemu mikroklimatowi, nawet w środku lata utrzymuje się gruba warstwa lodu. Wąwóz zamieszkują stada argali ałtajskich, dzikich owiec, wędrujących z łatwością po stromych skałach; występują tu wspaniałe orły i sępy. Możliwość wędrówki po wąwozie (około 2,5 godziny). Nocleg w jurtach w okolicy Jolyn Am. Przejazd na drugą stronę pasma Trzech Piękności Gobi. Na obszarze ajmaku południowogobijskiego (165 tysięcy kilometrów kwadratowych, co stanowi ponad połowę powierzchni Polski!), mieszka zaledwie 46 000 osób, z czego 40% w Dalandzadgadzie, stolicy ajmaku; jest to jeden z najsłabiej zaludnionych obszarów świata. Przejedziemy w okolice wydm Chongoryn Els. Nocleg w jurtach.

8 DZIEŃ
Dzień rozpoczniemy od wypędzenia z nomadami bydła na pastwisko i nauki parzenia süütej caj, mongolskiej zielonej herbaty, przyrządzanej z dodatkiem mleka i szczyptą soli. Wybierzemy się także na krótką przejażdżkę na wielbłądach (fakultatywnie), oraz na spacer po wydmach. Przed południem wyjazd na północ, do Bajan Dzag, gdzie podziwiać można wspaniałe „płonące” klify oraz niewielkie skupiska drzewek saksaułowych. Właśnie tutaj, przed niemal 100 laty, odkryto wiele szkieletów i jaj dinozaurów (stanowią one 1 wszystkich eksponatów na świecie!). Czas wolny na spacer po klifach, a następnie przejazd w okolice Ongijn Chijd. Nocleg w jurtach.

9 DZIEŃ
Rano zwiedzanie ruin ufundowanego w 1660 roku klasztoru Ongijn Chijd, jednego z największych niegdyś ośrodków buddyzmu na terenie Gobi. Wędrowały tędy karawany z Mongolii do Tybetu, a w 1905 roku zatrzymał się tu XIII Dalajlama, poprzednik obecnego. Przejazd z rejonu Gobi na północny zachód, do Środkowej Mongolii. Przejazd do położonej malowniczo pośród lesistych gór Changaj doliny rzeki Orchon (obszar chroniony). Nocleg w jurtach w okolicy rzeki Orchon.

10 DZIEŃ
Zwiedzanie okolicy: celem wyprawy będzie malowniczy, XVII-wieczny klasztor Töwchön (Lista UNESCO), zbudowany na skalnym szczycie wysokiej góry w paśmie Changaju. Ostatni, trzykilometrowy odcinek trasy pokonamy pieszo. Z klasztoru rozciąga się bajeczny widok na całą okolicę. Jest to praktycznie nietknięte stopą człowieka królestwo dzikiej przyrody. Zwiedzimy świątynie, którymi opiekuje się jeden mnich. Przejazd do Charchorin, dawnego Karakorum (Lista UNESCO). Staniemy na miejscu dawnej stolicy mongolskiego imperium, po której pozostały tylko kamienne żółwie, strzegące niegdyś bram miasta. Zwiedzimy klasztor Erdene Dzuu, zbudowany nieopodal ruin Karakorum, najstarszy i jeden z najpiękniejszych klasztorów w Mongolii. Nocleg w jurtach w Karakorum. Fakultatywnie: wieczorny koncert tradycyjnej muzyki mongolskiej.

11 DZIEŃ
Przejazd do lokalnego SPA: ciepłych źródeł, znajdujących się obok Cecerleg. Zakwaterowanie w luksusowym ośrodku wypoczynkowym (oczywiście, w jurtach). Fakultatywnie: jazda konna, kąpiele termalne (nie zapomnijmy o stroju kąpielowym!).

12 DZIEŃ
Rano wyjazd do Cecerleg, gdzie zwiedzimy urokliwe muzeum etnograficzne, mieszczące się w zabytkowym klasztorze. Przejazd na zachód, nad malowniczy przełom rzeki Czuluut, a potem nad wysokogórskie jezioro Terchijn Cagaan Nuur (tafla wody znajduje się na wysokości 2060 m n.p.m.). Piesza wycieczka przez pole zastygłej lawy do krateru wygasłego wulkanu Chorgo, z którego roztacza się wspaniały widok na całą okolicę, oraz do Jaskini Jednego Człowieka. Fakultatywnie: możliwość zorganizowania wycieczek konnych po okolicy. Nocleg w tradycyjnych mongolskich jurtach nad brzegiem jeziora.

13 DZIEŃ
Przejazd wzdłuż północnego brzegu Terchijn Cagaan Nuur, a potem odbicie od trasy w kierunku Jeziora Chubsuguł. Przez niezwykle malownicze tereny górskie przejedziemy do miejscowości Dżargalant, a następnie do Mörön, stolicy ajmaku chubsugulskiego.

14-15-16 DZIEŃ
Przejazd do Parku Narodowego Jeziora Chubsuguł, gdzie spędzimy trzy dni, odbywając kilka wycieczek po tajdze. W zależności od warunków pogodowych, spróbujemy dotrzeć do wioski ludu Caatanów, kultywujących dawne tradycje szamanistyczne i zajmujących się hodowlą reniferów. Dziś żyje zaledwie około 200 przedstawicieli tej egzotycznej społeczności, która nie mieszka w jurtach, ale przypominających indiańskie tipi namiotach. Fakultatywnie: wycieczki konne w okolicy jeziora, możliwość zorganizowania rejsu po jeziorze Chubsuguł, degustacja ryb, spotkania z miejscowymi koczownikami oraz autentycznymi szamanami. Trzy noclegi w jurcie.

17 DZIEŃ
Przejazd na zachód, przez bezkresne mongolskie stepy, nad brzegi Selengi, jednej z ważnych rzek Mongolii. Nocleg w jurtach nad Selengą.

18 DZIEŃ
Przejazd przez miejscowość Bulgan do zbudowanego w latach 70. XX wieku Erdenet; krótki spacer po mieście. Wieczorem przejazd do ufundowanego 300 lat temu klasztoru Amarbajasgalant i zwiedzanie świątyń, należących do pereł azjatyckiej architektury. Nocleg w mongolskich jurtach w okolicy klasztoru.

19 DZIEŃ
Powrót do Ułan Bator. Wieczorem czas wolny na zakupy pamiątek, np. wyrobów z mongolskiego kaszmiru. Nocleg w hotelu klasy turystycznej.

20 -21 DZIEŃ
Dni do wykorzystania na trasie do zagospodarowania przez pilota.

22 DZIEŃ
Przejazd na lotnisko Czyngis-chan w Ułan Bator i wylot do Warszawy z przesiadką w jednym z europejskich portów.


* W powyższym programie mogą nastąpić drobne korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna itp.) – pozostające w gestii pilota.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-08-05 2024-08-26 10900 PLN + 1200 EUR lista rezerwowa Zamknięte
2025-08-01 2025-08-22 10900 PLN + 1200 EUR Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- ubezpieczenie NNW i KL do 30 000 EUR;
- transport: samoloty, pociągi, autobusy, taksówki, wynajęcie terenowych
samochodów typu UAZ;
- noclegi: w Ułan Bator: hotel klasy turystycznej (pokoje dwuosobowe),
poza miastem: jurty na kempingach oraz jurty udostępniane przez nomadów
(na ogół jurty 3-5 osobowe), lokalne hoteliki. Standardy: możliwość
skorzystania z lokalnych kabin prysznicowych co około 2-3 dni.

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie: około 10 EURO dziennie, część posiłków (gł. obiady) w
lokalnych restauracyjkach - tzw. guandzach. W sumie na wyżywienie warto
przeznaczyć min. 220 EUR;
- wiza mongolska (na dzień dzisiejszy obowiązek wizowy dla Polaków
został zniesiony);
- atrakcje i bilety wstępu do parków narodowych i obiektów objętych
programem, permit na niektóre obszary Mongolii (np. na obszar
zamieszkały przez Caatanów), w sumie: ok.  50 EUR.

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienia nie są obowiązkowe, lecz zalecane: błonica, tężec,
poliomielitis, dur brzuszny, żółtaczka A i B (w Mongolii ryzyko
zarażenia niewielkie);
- grupa do 12 osób;
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy;
- zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania miejsc;
- szczegółowe informacje dot. wyjazdu wysyłane są ok. 2 tygodnie przed
wyjazdem.


Galeria