facebook

SuperTramp

KENIA TANZANIA - z trekinigiem na Kilimandżaro

KENIA TANZANIA - z trekinigiem na Kilimandżaro

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KENIA TANZANIA ZANZIBAR- z trekkingiem na Kilimandżaro

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (
od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim programem Mirka Czwaczki, przygotowanym dla BP „Supertramp”. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

Kenia i Tanzania to raj pełen dzikich zwierząt, które trzeba zobaczyć. Pojedźmy tam wyśledzić Wielką Piątkę w jej naturalnym środowisku. Spotkajmy się twarzą w twarz z Masajami – najbardziej malowniczym plemieniem Afryki Wschodniej – dopóki jeszcze żyją oni zgodnie ze zwyczajami przodków. Dotknijmy lodowca na Kilimandżaro, postawmy stopy na białym piasku Zanzibaru, zanurzmy się w błękitne fale Oceanu Indyjskiego.

PROGRAM:

DZIEŃ 1
Wylot do Nairobi.

DZIEŃ 2
Przylot do Nairobi. Przejazd i zakwaterowanie w hotelu. Spacer po nowoczesnym centrum Nairobi, jednego z najważniejszych miast Afryki. Zobaczymy m.in. budynki rządowe i mauzoleum Jomo Kanyatty – pierwszego prezydenta niepodległej Kenii, wybierzemy się też do domu Karen Blixen, w którym rozgrywała się znaczna część wydarzeń opisanych w „Pożegnaniu z Afryką” (wstęp ok. 15 $). Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 3
Po śniadaniu przejazd nad słone jezioro Bogoria. Główną atrakcją są gejzery i wielkie stada czerwonych flamingów, później przejazd przez malownicze, zamieszkałe przez Masajów tereny do Parku Narodowego Nakuru. Nocleg.

 

DZIEŃ  4
Safari w Parku Narodowym Nakuru – jedynym, w którym żyją zarówno białe jak i czarne nosorożce. Nad jeziorem gromadzą się milionowe stada flamingów, którym towarzyszą pelikany. Po południu przejazd nad jezioro Baringo – drugi, obok Naivasha, słodkowodny akwen Wielkiego Rowu; szansa na spotkanie krokodyli i hipopotamów. Dla chętnych fakultatywna wycieczka łódką na jedną z wysp zamieszkałą przez rybaków z plemienia Njempów (ok. 15 $). Kolacja i nocleg w hotelu

DZIEŃ  5
Rano wyjazd do Parku Narodowego Masai Mara, stanowiącego wraz z równiną Serengeti jeden z największych na świecie rezerwuarów dzikich zwierząt. To tutaj żyją słynne, liczące ok. 2 mln sztuk stada antylop gnu, które każdego roku migrują do Tanzanii. Tego dnia przejedziemy przez Wielki Rów Afrykański – długi na 6000 km uskok tektoniczny, ozdobiony jeziorami i wulkanami. Popołudniem krótkie safari po parku i pierwsze zetknięcie się z dziką afrykańską przyrodą. Kolacja i nocleg na campie.

DZIEŃ 6
„Game drive” w Masai Mara, czyli cały dzień podpatrywania dzikiej zwierzyny. Będą m.in. słonie, żyrafy, lwy, gepardy, nosorożce, bawoły, zebry, hipopotamy i wiele gatunków antylop. Dla chętnych możliwość odwiedzenia wioski masajskiej (sposób budowania chat, styl życia, tradycyjny ubiór i taniec – wstęp ok. 15 $). Nocleg campie.

DZIEŃ  7
Poranne safari, a następnie przejazd do Nairobi. Odpoczynek i nocleg w hotelu.

DZIEŃ  8
Przejazd autobusem do Arushy i dalej transfer do Moshi, niewielkiej miejscowości u podnóża Wielkiej Góry w Tanzanii. Po drodze odwiedzimy największy w Afryce polski cmentarz w Tangeru. Podczas II wojny światowej mieszkało tu ok. 5 tysięcy Polaków, którzy z armią gen. Andersa opuścili Związek Radziecki i przez Bliski Wschód trafili tu do obozów przejściowych. Przy odrobinie szczęścia pierwsze spojrzenie na Kilimandżaro, dla chętnych krótki spacer po mieście. Nocleg w hotelu w Moshi. B

DZIEŃ  9
Przejazd do bramy Parku Kilimandżaro (1800 m n.p.m.). Będziemy wchodzić drogą Marangu, popularnie zwaną Coca Colą, biegnącą przez wszystkie piętra roślinności. Trekking pięknym lasem równikowym trwa ok. 4 godzin. Pierwszego dnia dojdziemy do schroniska Mandara Hut (2700 m n.p.m.). Nocleg w schronisku. Podczas wyprawy trzy posiłki dziennie, przygotowane przez kucharza, towarzyszącego grupie na całej górskiej trasie.

DZIEŃ 10
Przejście do Horombo Hut (3700 m n.p.m.) – ok. 5 godzin wędrówki, początkowo przez las, dalej wśród niskiej roślinności alpejskiej, przez wrzosowiska i torfowiska. Po drodze rzadka roślinność, m.in. lobelie i „Senecio Kilimanjaro”. Nocleg w schronisku.

DZIEŃ 11
Aklimatyzacyjne wyjście w kierunku szczytu Mawenzi (5150 m n.p.m.) – jednego z bocznych kraterów Kilimandżaro o stromych, postrzępionych skalach. Dojście do Zebra Rocks i powrót na nocleg do Horombo Hut.

DZIEŃ 12
Około sześciogodzinny trekking do Kibo Hut (4700 m n.p.m.). Trasa wiedzie terenem „księżycowym”, niemalże pozbawionym roślinności; wiatr i wysokość stają się coraz bardziej odczuwalne. Nocleg w schronisku.

DZIEŃ 13
Po północy rozpoczynamy około ośmiogodzinny atak szczytowy na Uhuru Peak, najwyższy punkt Afryki (5895 m n.p.m.). Do Gillman`s Point (5685 m n.p.m.) dosyć stroma ścieżka wije się zygzakami, potem już łagodniej brzegiem kaldery idziemy przez Stella Point (5756 m n.p.m.) aż na szczyt Uhuru (suahili – wolność!). Schodzimy do Kibo Hut na krótki odpoczynek, a potem na noc do Horombo Hut.

DZIEŃ  14
Cały dzień poświęcony na zejście do bram parku i przejazd na nocleg do Moshi. Z Horombo Hut schodzimy tą samą drogą, którą podchodziliśmy aż do Mandara Hut, stamtąd zejście do bram parku i przejazd do hotelu do Moshi na zasłużony odpoczynek.

DZIEŃ 15
Całodniowy przejazd do Dar es Salaam autobusem kursowym, wzdłuż malowniczych gór Pare i Usambara. Będziemy mijać plantacje sizalu i liczne baobaby. Nocleg w hotelu w Dar es Salaam.

DZIEŃ 16
Przepłynięcie promem na Zanzibar, wyspę przypraw i cudownych, białych plaż. Dla chętnych możliwość poznania uprawianych na Zanzibarze przypraw (pieprz, goździki, wanilia i in.), a także trawy cytrynowej i egzotycznych owoców (ok. 10 $). Nocleg.

DZIEŃ 17-18
Zanzibar! Biel piasku, błękit oceanu i palmy kokosowe ponad głowami. Dla jednych wielkie lenistwo, dla aktywnych zajęcia fakultatywne: nurkowanie albo snorkeling na rafie koralowej, poranne łowienie ryb, pływanie z delfinami, Blue Safari, wycieczka na Prison Island kite surfing. Możliwe wypożyczenie samochodu, motoru czy skutera wodnego. Wieczorami drinki na plaży albo dyskoteka.

DZIEŃ  19
Przejazd do Stone Town. Zwiedzanie Stone Town (Lista UNESCO), głównego miasta wyspy, rozpoczniemy od jego najstarszej budowli, czyli Ngome Kogwe (Stary Fort) usytuowanej tuż przy nabrzeżu. Wybudowany przez Omańczyków miał chronić Zanzibar przed konkurencyjnymi dynastiami arabskimi.  Zobaczymy Beit El Sahel (Pałac Sułtana), pozostałości Beit El Ajaib (Domu Cudów) oraz Katerdrę Anglikańską zbudowaną na miejscu nieistniejącego już Targu Niewolników. Pamiątkowe zdjęcie zrobimy sobie pod domem Frediego Marcury. Największą atrakcją miasta jest plątanina wąskich uliczek usianych różnymi sklepikami, warsztatami i restauracyjkami. Po południu dla chętnych wycieczka na Prison Island (15 $). Pierwotnie było to miejsce kwarantanny dla przewożonych na ląd niewolników a obecnie żyje tam gromada żółwi olbrzymich (Seszelskich), która przyciąga turystów. Wizyta w Ogrodach Forodhani, gdzie pod wieczór rozkłada się Nocny Market z lokalnymi specjałami. Wyborne miejsce na kolację. Nocleg w hotelu w Stone Town B

DZIEŃ  20
Dalsze zwiedzanie miasta i transfer na prom do Dar es Salaam. Zakwaterowanie w hotelu i krótkie zwiedzanie miasta. Nocleg 

DZIEŃ 21
Transfer na lotnisko i przelot do Europy.

DZIEŃ 22
Powrót do Polski.

UWAGA: Ponieważ jest to Afryka, w większości dzika Afryka, dlatego w powyższym programie mogą nastąpić korekty i zmiany - w zależności np: od rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych - pozostające w gestii pilota.
* - podane koszty wyżywienia, wstępów i opłat fakultatywnych, są orientacyjne i mogą ulec zmianie.

 

   * * *  POZWÓL PORWAĆ SIĘ WICHROM PRZYGODY  * * * 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-10-05 2024-10-27 10500 PLN + 3300 USD Złóż zapytanie
2025-02-01 2025-02-22 10500 PLN + 3300 USD Złóż zapytanie
2025-06-29 2025-07-20 10500 PLN + 3300 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

CENA WYPRAWY OBEJMUJE:
- bilet lotniczy wraz z opłatami lotniskowymi do Nairobi i powrót z Dar-es-Salaam;
- noclegi zgodnie z programem (campy, schroniska, hotele klasy turystycznej);
- posiłki zawarte w programie (jeśli posiłek nie jest wyszczególniony tzn. jest płatny dodatkowo);
- opłaty do parków narodowych i obszarów chronionych;
- transport na miejscu (jeepy, minimubusy, rejsowy autobus z Arushy do Dad-es-Salaam, promy z i na Zanzibar);
- lokalni przewodnicy (osobno płatne napiwki);
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- treking na Kilimandżaro (z wyżywieniem);
- Safari w Kenii (z wyżywieniem);
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN, składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT.


CENA NIE OBEJMUJE:
- posiłków nie wyszczególnionych w programie ok. 200 USD
- napoi do posiłków
- wiz do Kenii (56 USD) i Tanzanii (50 USD);
- napiwki kierowców na safari i dla obsługi na Kilimandżaro (przewodnicy, tragarze, kucharz) ok. 300-320 USD
- opłat za imprezy fakultatywne, pamiątki itp

DODATKOWE INFORMACJE:
- zaliczka na wyprawę 4000 zł
- szczepienie obowiązkowe na żółtą febrę (żółta książeczka szczepień)
- szczepienia nie obowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: supertramp@supertramp.pl  lub  telefonicznie
- grupa 9-12 osób,
-  paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.

Galeria