facebook

SuperTramp

KAZACHSTAN

KAZACHSTAN

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KAZACHSTAN

Wyprawa jest autorskim programem Aliny Ślusarek i Leszka Malinowskiego dla SUPERTRAMPA. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

Program pod patronatem Ambasady Kazachstanu w Warszawie!

 

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na lotnisku im. Chopina w Warszawie i przelot do Nur – Sułtan (wcześniejsza nazwa - Astana).

2 DZIEŃ
Poranny przylot do Nur Sułtan. Zakwaterowanie, a następnie zwiedzanie  stolicy: m.in. meczet Nur-Astana, Piramida Pokoju i Pojednania, Pałac Prezydencki, pomnik Astana-Baiterek. Nocleg.

3 DZIEŃ
Przejazd do Korghalzyn. Rezerwat Korgalzhyn jest częścią regionu Saryarka (lista UNESCO), słynącego ze stepów i licznych jezior. Jest to największy rezerwat Kazachstanu. Od maja do lipca kwitną tu kazachskie tulipany (tulipany Schrencka). Przy odrobinie szczęścia można zaobserwować świstaki, rzadkiego suhaka stepowego (zagrożony gatunek kazachskiej antylopy) oraz różnorodne ptaki, a wśród nich – uwaga – najbardziej na północ wysuniętą kolonię flamingów, która migruje tu od kwietnia do września. Wieczorem powrót do Nur – Sułtan. Nocleg.

4 DZIEŃ
Wczesnym rankiem wyjazd pociągiem do Karagandy. Karaganda, ogromne zagłębie węglowe, które rozwijało się dzięki przymusowej pracy więźniów gułagu. Wizyta w Katedrze Matki Boskiej Fatimskiej, gdzie pochowany jest misjonarz, błogosławiony O. Bukowiński. Przejazd przez stepy do Dolinki, któremu towarzyszyć będzie przemysłowy krajobraz z kopalniami węgla. W Dolince mieściło się dowództwo Karłagu (Karagandyjski Łagier), jednego z największych obozów pracy w byłym ZSRR. Odwiedzimy Muzeum Gułagu, dawną kwaterę administracyjną. Do Karłagu od 1942r. wywieziono do przymusowej pracy ok. 800 tyś. ludzi różnych narodowości. Wśród nich było ok. 75 tyś. Polaków. Powrót do Karagandy i nocny przejazd pociągiem sypialnym do Ałmaty.

5 DZIEŃ
Przyjazd do Ałmaty, miasta wybudowanego na miejscu starej osady Jedwabnego Szlaku, u podnóża Zailijskiego Ałatau (Tien Szen), które obecnie stanowi główny ośrodek kulturalny, naukowy i przemysłowy Kazachstanu. Zobaczymy drewniany Sobór Wniebowstąpienia, Park Panfiłowa, Plac Republiki - główny plac miasta z fontannami i pomnikiem niepodległości. Wjazd na górę Kol-Tobe, na której znajduje się taras widokowy. Wizyta na lokalnym bazarze. Nocleg w Ałmaty.

6 DZIEŃ
Przejazd do otoczonego górami Parku Narodowego Altyn Emel. Jedną z atrakcji parku jest długa na 2 km i wysoka na 120 m „śpiewająca wydma”, która przy odpowiednich warunkach wydaje dźwięki słyszalne z odległości kilku kilometrów. Ponadto w parku zobaczyć można petroglify oraz kurhany. Nocleg.

7 DZIEŃ
Dalsza część zwiedzania parku. Podziwianie wielokolorowych gór Aktau oraz intrygujących formacji skalnych współgrających z pustynnym krajobrazem. Nocleg.

8 DZIEŃ
Wycieczka na tereny historycznego regionu Siedmiorzecza (kaz. Zhetisu). Odwiedzimy zapierający dech w piersiach Kanion Szaryński, który nazywany jest młodszym bratem Kanionu Kolorado wraz ze słynną Doliną Zamków.

9 DZIEŃ
Przejazd i minitrekking do malowniczego jeziora Kaindy położonego na wysokości 2700 m n.p.m. Powrót na nocleg do Ałmaty w późnych godzinach wieczornych.

10 DZIEŃ
Całodniowa wycieczka do Doliny Tamgały, gdzie znajdują się petroglify i malunki naskalne (blisko 4000). Najstarsze z nich datuje się na epokę brązu (XVI-XIV w. p.n.e.). Przedstawiają one głównie sceny z życia codziennego, ale zobaczymy także te bardziej nietypowe, owiane tajemnicą. Obiekt znajduję się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Powrót do Ałmaty i przejazd nocnym pociągiem do Tyulkubas.

11 DZIEŃ
Przyjazd do Tarazu, a następnie do najstarszego w Centralnej Azji rezerwatu przyrody Aksu-Zhabagly, położonego na granicy kazachsko-uzbeckiej, który zachwyca zielonymi dolinami i pokrytymi śniegiem wysokimi szczytami. Odbędziemy krótki trekking w najciekawsze miejsca rezerwatu. Nocleg w Tarazie.

12 DZIEŃ
Przejazd marszrutką do Szymkentu i następnie do Sajramu - jednej z najstarszych osad w Kazachstanie datowanej na 3000 lat. W mieście tym urodził się Kozha Ahmed Yasui – myśliciel suficki, twórca pierwszego centrum nauki sufickiej w Azji Środkowej. Spacer po mieście, podczas którego zobaczymy mauzolea ojca i matki świętego Yasui, Kydyra Minaret z X w., z którego rozpościera się panorama na miasto, cmentarz z grobowcem Abd al Azis Baby – arabskiego wojownika, który sprowadził islam do Sajramu w VIII w., oraz nowoczesny Meczet Piątkowy. Powrót do Szymkentu. Nocleg.

13 DZIEŃ
Przejazd do Mauzoleum Arystan-Bab, gdzie spoczywa towarzysz proroka Mahometa. Następnie przejazd do Otrar (Farab) – miasta, które odgrywało ważną funkcję na Wielkim Szlaku Jedwabnym, będąc kluczowym punktem łączącym Kazachstan z Europą, Bliskim i Środkowym Wschodem, Chinami, Syberią i Uralem. Tutaj też urodził się filozof i uczony Al-Farabi oraz zmarł Tamerlan – zdobywca ogromnej części Azji Środkowej. Przejazd do Turkiestanu. Nocleg.

14 DZIEŃ
Zwiedzanie Turkiestanu. Najważniejszym zabytkiem jest datowane na XIV w. mauzoleum Kozha Ahmed Yasaui, znajdujące się na liście UNESCO. Stanowi ono ważne centrum pielgrzymkowe. Zobaczymy również znajdujący się w pobliżu podziemny meczet, mauzoleum Rabigha-Sultan Begum, Meczet Piątkowy oraz muzeum archeologiczno-etnograficzne. Po południu przejazd i zwiedzanie Sauranu – stolicy historycznego państwa mongolskiego – Białej Hordy – z XIV w. Powrót do Turkiestanu i nocny przejazd pociągiem do Ałmaty.

15 DZIEŃ
Wieczorny przyjazd do Ałmaty, spacer po mieście.

16 DZIEŃ
Pożegnanie z największym miastem Kazachstanu. Możliwość relaksu w łaźniach Asam, wizyty na lokalnych targach, zrobienia zakupów, a także odwiedzenia farmy ptaków drapieżnych, które mocno zakorzeniły się w kulturze Kazachstanu. Wieczorem (lub następnego dnia rano) wylot z Kazachstanu.

17 DZIEŃ
Przelot do Warszawy.


* W powyższym programie mogą nastąpić  korekty – w zależności, np.: od rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych – pozostające w gestii pilota.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-07-05 2024-07-21 7800 PLN + 800 USD Zamknięte
2024-08-09 2024-08-25 7800 PLN + 800 USD Złóż zapytanie
2024-09-06 2024-09-22 7800 PLN + 800 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- przeloty wraz z wszelkimi opłatami;
- transport na miejscu (autobusy, koleje, busiki, taxi zgodnie z programem);
- opieka polskiego licencjonowanego pilota;
- noclegi klasy turystycznej (pokoje 2,3 - osobowe);
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie;
- bilety wstępów, fakultety, inne własne wydatki (min. 400 USD);
- wiza (50 EUR);

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny;
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: supertramp@supertramp.pl lub telefonicznie;
- grupa do 12 osób - paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy;

 


 

Galeria