facebook

SuperTramp

SYBERIA- podróż nad Bajkał koleją Transsyberyjską

SYBERIA- podróż nad Bajkał koleją Transsyberyjską

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KOLEJ TRANSSYBERYJSKA – najsłynniejsza i najdłuższa kolej na świecie. Przejazd przez mało znane i rozległe obszary północnej Azji. Bajkał, najstarsze i najgłębsze słodkowodne jezioro świata.

KLUBOWICZE
– zniżka 5 % (od ceny w złotówkach).  Plan wyprawy jest autorskim programem BP „Supertramp”, powstałym przy współpracy Tomka Tułaka i Michała Sarnka. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

Podróż najsłynniejszą i najdłuższą na świecie Koleją Transsyberyjską przez mało znane i rozległe krainy północnej Azji. Bajkał, najstarsze i najgłębsze jezioro słodkowodne świata. Rejs po Bajkale. Piesze wycieczki po wyspie Olchon, półwyspie Święty Nos i w górach Chamar-Daban. Niekończące się góry i lasy Syberii. Zanikające kultury plemion syberyjskich, takich jak Buriaci czy Ewenkowie. Świat na pograniczu wielu religii: buddyzmu, szamanizmu i prawosławia. Wizyta w Iwołgińsku, centrum buddyzmu tybetańskiego w Rosji. Moskwa, stolica Imperium Rosyjskiego. Miasta z końca świata: Irkuck, Ułan Ude.

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie i przelot do Moskwy. Zakwaterowanie i nocleg.

2 DZIEŃ
Zwiedzanie stolicy Imperium Rosyjskiego. Plac Czerwony, właściwe centrum Moskwy, oraz otaczające go atrakcje turystyczne: Mauzoleum Lenina; Cerkiew Wasyla Błogosławionego, kolorowy symbol Rosji. Kreml – serce Moskwy i Rosji – zamek wzniesiony na Wzgórzu Borowickim, jest jednym z najpiękniejszych zespołów architektonicznych świata. Był siedzibą książąt moskiewskich, carów rosyjskich, sekretarzy partyjnych ZSRR i prezydentów. Arbat, ulica artystów, na której można poczuć atmosferę dawnej Moskwy. Spokojne Zamorskworieczje, gdzie odpoczniemy od zgiełku metropolii.

3 DZIEŃ
Kontynuujemy zwiedzanie: Klasztor Nowodziewiczy, jeden z najpiękniejszych monasterów Rosji, zbudowany w XVI w. Przejazd na dworzec Jarosławski i wyjazd z Moskwy Koleją Transsyberyjską (najdłuższą koleją świata).

4-6 DZIEŃ
Podróż Koleją Transsyberyjską z Moskwy do Irkucka, przez rozległą Nizinę Syberyjską oraz wielkie miasta Rosji: Omsk, Krasnojarsk, Nowosybirsk. Trzydniowa jazda to wyjątkowa okazja do poznania rosyjskiej i syberyjskiej kultury, integracji z miejscowymi, spróbowania lokalnych potraw i doświadczenia innych atrakcji. Pociąg zatrzymuje się co kilka godzin. Na stacjach można się zaopatrzyć w miejscowe wiktuały: domowe obiady, ryby, piwo etc., sprzedawane przez rosyjskie babuszki. Nocny (lub poranny) przyjazd do Irkucka, zakwaterowanie, nocleg.

7 DZIEŃ
Poranny przyjazd do Irkucka, zakwaterowanie. Zwiedzanie miasta: Plac Kirowa, Cerkiew Zbawiciela (XVIII w.), Sobór Objawienia Pańskiego, Kościół Polski, Ulica Karola Marksa. Oglądanie starej drewnianej architektury mieszkalnej. Odpoczynek. Rejestracja na miejscu (ok. $20). Nocleg w Irkucku.

8 DZIEŃ
Przejazd do skansenu w Talcy – Muzeum Budownictwa Drewnianego Ludów Bajkału. Zwiedzanie drewnianych zabytków budownictwa rosyjskiego, buriackiego i ewenkijskiego (ok. 150RUB). Przejazd do Listwianki. Zwiedzanie muzeum i spacer do punktu widokowego Czarny Kamień. Nocleg.

9 DZIEŃ
Rejs promem do portu Bajkał. Całodzienny przejazd do Sludjanki powolną koleją „Krugobajkałką”. Dawna trasa kolei transsyberyjskiej wiedzie wzdłuż skalistego wybrzeża Bajkału, przez liczne tunele i mosty. Przy jej budowie zginęły tysiące robotników. Przyjazd do Sludjanki. Przejazd do Arszanu, leżącego w Dolinie Tunkińskiej u podnóża Sajanów, na terenie Tunkińskiego Parku Narodowego. Nocleg.

10 DZIEŃ
Odpoczynek w Dolinie Tunkińskiej, krainie Buriatów, rodowitych mieszkańców tych terenów. W Arszanie odwiedzimy buddyjskie świątynie (dacany), święte miejsca szamańskie i wodospady; napijemy się wody mineralnej o wyjątkowych walorach leczniczych. Wieczorne ognisko. Fakultatywnie: jednodniowy trekking w Sajanach na Pik Ljubwi, (Górę miłości), połączony ze zwiedzaniem okolic Arszanu. Ze szczytu roztacza się widok na Tunkińskije Golce.

11 DZIEŃ
Wycieczka po Dolinie Tunkijskiej. Odwiedzimy: Kiren, gdzie znajduje się najważniejszy dacan w rejonie; Tunkę, z zabytkami budownictwa drewnianego, znane miejsce zsyłki Polaków; Żemczug, z dacanem, przypominającym jurtę; inne ważne dla Buriatów ośrodki religijne oraz wygasłe wulkany.

12  DZIEŃ
Przejazd do Sludjanki, miejsca słynącego z wielkiej różnorodności występujących tam minerałów. Wizyta w muzeum minerałów. Spacer brzegiem Bajkału. Nocleg.

13 DZIEŃ
Poranny wyjazd do Ułan Ude, stolicy Republiki Buriacji. Zwiedzanie Ułan-Ude: pomnik Lenina, dziesięciometrowa głowa ojca komunizmu; Dom Kupiecki; Sobór Hodegetrii; Cerkiew Świętej Trójcy; wizyta w dacanie, buddyjskiej świątyni buriackiej. Muzeum Etnograficzne Kultury i Narodów Zabajkala to siedem kompleksów budowli: staroruskich, ewenkijskich, Buriatów Zabajkalskich, Buriatów Przedbajkalskich, staroobrzędowców, oraz zespół miejski i archeologiczny. Nocleg w Ułan Ude.

14 DZIEŃ
Wycieczka do Iwołgińska, położonego wśród stepów głównego ośrodka buddyzmu tybetańskiego w Rosji. Kompleks buddyjskich świątyń i szkoła buddyzmu, największa biblioteka buddyjska w Rosji, muzeum sztuki buddyjskiej. Fakultatywnie: zwiedzanie Gusinoozjerskiego dacanu, jednego z najstarszych w Rosji (XVIII w.) lub okolicznych wiosek starowierców. Zwiedzanie świątyń i okolicy.

15 DZIEŃ
Poranny wyjazd z Ułan Ude. Podróż wzdłuż wybrzeża Bajkału. Obiad, kąpiel w Bajkale, grzybobranie. Przyjazd do Ust-Barguzin, leżącego niedaleko półwyspu Święty Nos. Nocleg.

16 DZIEŃ
Przejazd do Zabajkalskiego Parku Narodowego na półwyspie Święty Nos (wstęp ok. $5). Spacer po wioskach rybackich, odpoczynek, kąpiel w Bajkale (płytkie wody zatoki są znacznie cieplejsze niż wody Bajkału przy południowym brzegu). Nocleg w Ust-Barguzin. Fakultatywnie: wycieczka kutrem do gorących źródeł (ok. $20).

17 DZIEŃ
Do wyboru:
– Wypoczynek na pobliskiej plaży w Ust-Barguzin.
– Całodniowy trekking na Markowy Szczyt, najwyższą górę półwyspu, ok. $15-20, dojazd 5 osób). Ze szczytu roztacza się widok na Bajkał, Góry Barguzińskie i Wyspy Uszkanie, rezerwat nerpy, foki bajkalskiej (jedyne miejsce występowania tego endemicznego gatunku). Dla chętnych, plażowanie i odpoczynek w jednej z malowniczych zatoczek półwyspu, kąpiel w krystalicznie czystej, słodkiej wodzie.
– Wycieczka do Doliny Barguzińskiej u podnóża Gór Barguzińskich. ($50-60, min. 4 osoby). Wieś Barguzin. Odwiedzimy buriackie wioski, święte miejsca Buriatów. Z drogi widok na przepiękną panoramę kilkusetkilometrowego pasma Gór Barguzińskich.
– Całodniowy kurs statkiem do archipelagu Wysp Uszkanie, rezerwatu nerpy, foki bajkalskiej (ok. $70).
(Koszty imprez fakultatywnych zależą od ilości uczestników, decydujących się na daną wycieczkę. Jest to teren bez infrastruktury turystycznej. Przy grupie mniejszej niż 5 osób, cena może wzrosnąć dwa razy lub impreza może nie dojść do skutku).

18 DZIEŃ
Kilkugodzinny rejs wodolotem na skalistą, stepową wyspę Olchon. To jeden z pięciu najważniejszych na Ziemi ośrodków kultury szamańskiej, do którego na coroczne spotkania zjeżdżają się szamani z wielu stron świata. Zachód słońca.

19 DZIEŃ
Całodzienna wycieczka samochodowa po stepowej wyspie Olchon: przylądek Szunte-Lewyj Choboj; wioska Piesczanaja, znana ze „śpiewających piasków”; Skała Trzech Braci; Przylądek Burchan.

20 DZIEŃ
Fakultatywnie:
– rejs po Małym Morzu na wyspy Zamogoj, Ogoj, Borga-Dagan (ok. $35).
– zwiedzanie południowej części wyspy: malownicze zatoki, pozostałości po dawnym ludzie, Kurykanach; Półwyspy Chorgoj i Kobyla Głowa ($15-20).
– minitrekking po wybrzeżu i górach wyspy.

21 DZIEŃ
Przejazd do Irkucka. Dalszy przejazd do nadbajkalskiej wsi Bolszoje Gołoustnoje, spokojnej wioski nad Bajkałem. Nocleg.

22 DZIEŃ
Odpoczynek. Spacer na Świętą Górę, szamańskie miejsce i punkt widokowy; zwiedzanie okolic, impreza na pożegnanie Bajkału. Nocleg.

23 DZIEŃ
Powrót do Irkucka. Zwiedzanie miasta. Zakupy.

24 DZIEŃ
Powrót samolotem z Irkucka do Warszawy, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

UWAGA:  Poczucie czasu  na Wschodzie jest...  „wschodnie” i  znacznie odbiega od standardów europejskich, dlatego podczas nieprzewidzianych sytuacji wymagana jest wyrozumiałość i cierpliwość. Nagrodą za to są kontakty z fantastycznymi  ludźmi oraz  wspaniałe przeżycia i widoki.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2018-07-22 2018-08-14 5950 PLN + 780 EUR lista rezerwowa Zamknięte
2019-07-10 2019-08-01 6100 PLN + 780 EUR lista rezerwowa Zamknięte
2020-08-15 2020-09-07 6100 PLN + 780 EUR 4 wolne miejsca Zamknięte
2021-08-06 2021-08-29 6100 PLN + 780 EUR Zamknięte
2022-07-02 2022-07-31 6100 PLN + 780 EUR Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

W CENIE WYPRAWY:
- przelot Warszawa – Moskwa, Irkuck – Warszawa wraz z opłatami;
- wiza rosyjska; voucher turystczny do Rosji
- opieka polskiego licencjonowanego pilota;
- transport na miejscu: pociągi sypialne 2 klasa (płackartne), wodolot, prom, busy, taksówki, metro itp. (poza
   fakultetami);
- voucher turystyczny do Rosji.
- noclegi: hotele/guest house'y (pokoje 2-3 osobowe, mogą zdarzyć się skromne kwatery prywatne w rzadko odwiedzanych miejscach);
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie, bilety wstępu o cenie powyżej 1$ (min. 700$);
- zajęcia fakultatywne (przepadają pokrywające się świadczenia z programu), rejestracja/meldunek (ok. 20$);
- dla chętnych istnieje możliwość dopłaty do wagonów kupiejnych (1 klasa) na trasie Moskwa – Irkuck (ok. 500-
  700 zł).

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe, lecz zalecane: odkleszczowe zapalenie opon mózgowych, żółtaczka A i B,
   błonica tężec, dur brzuszny
- grupa do 12 osób,
-  paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem supertramp@supertramp.pl lub telefonicznie.

Galeria