facebook

SuperTramp

ROSJA PÓŁNOCNA : REP. KARELII, WYSPY SOŁOWIECKIE I CARSKI PETERSBURG

ROSJA PÓŁNOCNA : REP. KARELII, WYSPY SOŁOWIECKIE I CARSKI PETERSBURG

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

ROSJA PÓŁNOCNA  REPUBLIKA KARELII, WYSPY SOŁOWIECKIE I CARSKI PETERSBURG

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim programem BP „Supertramp”, przygotowanym przez Małgorzatę Kukułkę-Sydorczuk.

        Podróż na Rosyjską Północ, do krainy jezior, wysp i dziewiczych lasów. Republika Karelii, etniczna kolebka północnorosyjskiego ludu Karelów, nieskalana nawałą mongolsko-tatarską, zachowała wiele ze swojej autentyczności. Do dziś urzeka licznymi pamiątkami kultury materialnej i duchowej, sztuką ludową, a także starodawnymi obyczajami i obrzędami.  Drewniana architektura położonych na jeziorach Ładoga i Onega malowniczych wiosek i skansenów, rozmach i przepych carskiego Petersburga, surowy klimat Wysp Sołowieckich, mekki Białomorza, oraz  przychylność i otwartość mieszkańców otworzą w każdym przybyszu prawdziwą „rosyjską duszę”.

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Petersburga. Zakwaterowanie i nocleg.

2 DZIEŃ

Zwiedzanie Petersburga, stolicy imperium: Newski Prospekt, najsłynniejsza ulica Petersburga, opisywana przez wielu pisarzy, m.in., Gogola i Dostojewskiego; Pole Marsowe z pomnikiem rewolucjonistów; Nowa Holandia, mała wyspa w centrum miasta; Teatr Maryjski; Monastyr i Instytut Smolny, utożsamiany z bolszewickim Październikiem; Sobór Kazański, symbol rosyjskiego zwycięstwa nad Napoleonem; Krążownik Aurora, symbol Leningradu i rewolucji październikowej. Możliwość zwiedzania Muzeum Rosyjskiego. Nocleg.

3 DZIEŃ
Kontynuujemy zwiedzanie Petersburga: Spas-na-Krowi, cerkiew Chrystusa Zmartwychwstałego, w stylu rusko-bizantyjskim; Sobór św. Izaaka, wzniesiony w hołdzie świętemu cerkwi, którego dzień przypada w dzień urodzin Piotra I; Ermitaż, była rezydencja kolejnych carów oraz miejsce bolszewickiego szturmu w 1917 r., obecnie muzeum z ponad 3 milionami eksponatów, rozmieszczonych w 365 komnatach; gmach Admiralicji i Plac Dekabrystów z Miedzianym Jeźdźcem, znanym symbolem Petersburga. Wyspa Pietrogradzka i wyspa Zajęcza, na której Piotr Wielki wybudował twierdzę, nawiązującą do ruskiej tradycji wznoszenia kremli. Na terenie warowni: sobór św. Piotra i Pawła, z grobami Romanowów; bastion Trubieckoja, więzienie o zaostrzonym rygorze, w którym przetrzymywany był, m.in., Tadeusz Kościuszko. Nocleg.

4 DZIEŃ

Wyjazd do historycznego Nowogrodu Wielkiego, stolicy dawnej Republiki Nowogrodzkiej, średniowiecznego centrum kupiectwa i rzemiosła oraz siedziby szkoły ikon.  Miasto, malowniczo położone nad rzeką Wołchow, zostało założone w IX w. przez normańskiego wodza Ruryka. Wspaniałość grodu i jego bohaterów opisują najstarsze kroniki ruskie. Zwiedzanie strony sofijskiej (UNESCO): Kreml; Sobór Sofijski, uważany za najstarszą budowlę sakralną w Rosji. Dzielnica kupiecka, położona na prawym brzegu rzeki, centrum handlu, gdzie książę Jarosław miał swój dwór. Powrót do Petersburga. Nocleg.

5 DZIEŃ
Wyjazd do Carskiego Sioła (UNESCO), zespołu pałaców i parków, wybudowanych z rozkazu carycy Elżbiety dla upamiętnienia matki, carycy Katarzyny I. W skład zespołu wchodzą: Pałac Katarzyny  z Bursztynową Komnatą, łaźnie pompejańskie, Agatowe Komnaty, wiszący ogród, Park Katarzyny z Wielkim Stawem i Skrzypiącym Pawilonem, Park Aleksandrowski,  Liceum Cesarskie, najbardziej elitarna rosyjska szkoła tamtych czasów, w której uczył się Aleksander Puszkin. Powrót do Petersburga. Możliwość wyprawy do twierdzy morskiej Kronsztad, położonej na wyspie Kotlin. Historia miejsca jest nierozerwalnie związana z Piotrem I – założony przez niego fort miał bronić stolicy imperium. Jeszcze do niedawna, Kronsztad był zamkniętą bazą Radzieckiej Floty Bałtyckiej. Powrót do Petersburga. Nocleg.

6 DZIEŃ
Wyjazd do Peterhofu (UNESCO), letniej rezydencji carów, malowniczo położonej na południowym brzegu Zatoki Fińskiej. Według planów Piotra I, rezydencja miała powstać na wzór dworów europejskich, a także być pomnikiem zwycięskiej bitwy ze Szwedami o dostęp do Morza Bałtyckiego. Głównym elementem zespołu pałacowego jest Wielki Pałac z kaskadą, której woda spływa przez Kanał Morski do Zatoki Fińskiej. Całość otoczona jest parkami z mnóstwem rzeźb, pawilonów i fontann. Powrót do Petersburga. Przejazd pociągiem do Pietrozawodska.

7 DZIEŃ
Przyjazd do Pietrozawodska, stolicy Karelii. Możliwość rejsu statkiem na wyspę Kiży, położoną na jeziorze Onega.  Centrum jednego z najpiękniejszych zakątków Rosji zajmuje skansen architektury drewnianej (UNESCO). Na jego terenie znajduje się ponad 80 obiektów  tradycyjnej architektury rosyjskiej z XIV-XIX wieku: zdobione chaty, kapliczki, młyny i cerkiew Przemienienia Pańskiego z 22 kopułami, perła budownictwa drewnianego. Powrót do Pietrozawodska. Wyjazd do Sortawały.

8 DZIEŃ
Poranny przyjazd do Sortawały, skąd popłyniemy statkiem na położoną na jeziorze Ładoga Wyspę Walaam, nazywaną  Atosem Północy.  Na wyspie, w otoczeniu dzikiej przyrody, wznosi się zespół architektoniczny jednego z najważniejszych prawosławnych monasterów w Rosji. Powrót do Sortawały. Odjazd do Pietrozawodska.

9 DZIEŃ

Przyjazd do Pietrozawodska. Jazda pociągiem do Białomorska, miasta położonego nad brzegiem Morza Białego, u ujścia rzeki Wyg. W jego granicach znajduje się ostatnia, 19. śluza Kanału Białomorsko-Bałtyckiego, otwierająca wyjście na morze. Tzw. Biełamorkanał został zbudowany w rekordowo krótkim czasie w latach 30. na rozkaz Stalina. Dzieło katorżniczej pracy  więźniów Gułagu, przetrzymywanych na Wyspach Sołowieckich, miało być uwieńczeniem pierwszego planu pięcioletniego. Nocleg w Białomorsku.

10 DZIEŃ
Rejs statkiem na Wyspy Sołowieckie, położone na Morzu Białym. W skład archipelagu wchodzi 6 wysp. Miejsce szczególne, utożsamiane przede wszystkim ze stalinowskim Gułagiem, systemem obozów pracy przymusowej, których zalążkiem stał się SŁON, Sołowiecki Łagier Specjalnego Przeznaczenia. W łagrach więzieni byli wrogowie rewolucji i niepoprawne politycznie osoby, których ciężka praca miała służyć budowie komunizmu. Zwiedzanie sołowieckiego kremla (UNESCO), spacer po wyspie. Nocleg.

11 DZIEŃ

W zależności od warunków pogodowych i zgody kapitanatu portu, wyprawa statkiem na Bolszoj Zajackij, sąsiednią wyspę archipelagu. Zwiedzanie:  zagadkowe labirynty, związane z pogańskimi obrzędami i totemizmem rdzennej ludności Białomorza; drewniana cerkiew św. Andrzeja Apostoła, zbudowana z okazji wizyty Piotra I; pierwsza w Rosji kamienna przystań; spacer po wyspie. Powrót na Bolszoj Sołowieckij. Spacer 12-kilometrowymi, malowniczymi drogami wyspy na górę Siekirnaja, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę. Nocleg.

12 DZIEŃ
Kontynuujemy zwiedzanie Wysp Sołowieckich. Możliwość rejsu na wyspę Anzer, drugą co do wielkości w archipelagu, lub na Bolszoj Muksałmy. Nocleg.

13 DZIEŃ
Powrót z wysp do Białomorska. Odjazd pociągiem do Petersburga.

14 DZIEŃ

Poranny przyjazd do Petersburga a następnie wylot do Warszawy.

* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

UWAGA:
Godziny kursowania pociągów, autobusów, promów, a także koszty wstępu, czas pracy obiektów turystycznych oraz  warunki pogodowe mogą ulec w każdej chwili zmianie i różnić się od założonych w programie. W konsekwencji, mogą wystąpić opóźnienia i zmiany trasy.  Europejska część Rosji nie jest krańcem świata, co jednak nie oznacza, że nieprzewidywalne sytuacje czyhają dopiero za Uralem. Były system wciąż kładzie się cieniem na różne sfery życia, co nierzadko rzutuje na  podejście do normalnych z pozoru spraw. Należy zatem wykazać tolerancję i uzbroić się w cierpliwość wobec zdarzeń, na które nie mamy wpływu.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2019-06-26 2019-07-09 6100 PLN lista rezerwowa Zamknięte
2020-08-14 2020-08-27 6100 PLN Zamknięte
2021-06-28 2021-07-11 6100 PLN Zamknięte
2021-08-02 2021-08-15 6100 PLN Zamknięte
2022-07-01 2022-07-14 5900 PLN Złóż zapytanie

Informacje praktyczne


W CENIE WYPRAWY:
- opieka polskiego, licencjonowanego pilota;
- transport: kolej, autobusy, promy, miejscowa komunikacja itp;
- noclegi: hotele turystyczne/ kwatery prywatne;
- wiza rosyjska;
- voucher turystyczny do Rosji;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
Wyżywienie, fakultety, bilety wstępu itp. (w sumie min. 400 USD)

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny.
- grupa do 12 osób.
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem  supertramp@supertramp.pl lub telefonicznie.


 


 

Galeria