facebook

SuperTramp

ROSJA PÓŁNOCNA - Aurora borealis

ROSJA PÓŁNOCNA - Aurora borealis

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim programem BP „Supertramp” oraz Małgorzaty Kukułki-Sydorczuk i Tomka Tułaka. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

ZORZA POLARNA
(Aurora borealis) – jedno z najpiękniejszych zjawisk świetlnych, występujących w przyrodzie. Powstaje w jonosferze, a najlepszym miejscem do jego obserwacji są tereny podbiegunowe. Emitowane przez słońce elektrony i protony niesione są przez wiatr słoneczny w kierunku Ziemi. Po wejściu w atmosferę ziemską, złapane przez ziemskie pole magnetyczne, cząsteczki wzbudzają atomy azotu i wodoru, co powoduje zjawisko „świecenia”. Aurora borealis nie jest zjawiskiem stałym. Występuje od drugiej połowy września do końca marca. Uważa się, że najlepszym okresem do jej obserwacji jest luty, a warunkami koniecznymi są, min., bezchmurne niebo, minimalna wilgotność powietrza, niska temperatura powietrza i wysokie ciśnienie atmosferyczne. W tych sprzyjających warunkach, pojawienie się zorzy polarnej jest bardzo prawdopodobne.

Zimowa podróż do Petersburga i poza koło podbiegunowe. Północna Rosja – kraina zorzy polarnej, tundry i surowych krajobrazów – uznawana za „kwintesencję rosyjskości”, gdzie zachowało się wiele elementów dawnej kultury i folkloru. Podczas wyjazdu będziemy chłonąć niepowtarzalną atmosferę zimowych nocy, przejazdów pociągami przez daleką północ i zapierających dech w piersiach widoków zorzy polarnej (Aurora borealis), którą można zobaczyć z Murmańska i z Półwyspu Kolskiego. Wyjazd obejmuje zwiedzanie legendarnego Petersburga, pierwszej stolicy wielkiego Imperium Rosyjskiego, miasta Piotra I Wielkiego, Wielkiej Rewolucji, poetów oraz pisarzy . Zwiedzimy Ermitaż, jedno z największych muzeów świata. Odwiedzimy Murmańsk i jego okolice. Będziemy podróżować po Półwyspie Kolskim przez polarne, tundrowe, często górzyste bezdroża.

UWAGA: bardzo na to liczymy, ale nigdy nie ma gwarancji, że Aurora borealis nam się ukaże.

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Petersburga. Przylot tego samego dnia lub następnego, w zależności od rozkładu lotów.

2 DZIEŃ
Zakwaterowanie. Zwiedzanie Petersburga, stolicy imperium: Newski Prospekt, najsłynniejsza ulica Petersburga, opisywana przez wielu pisarzy m.in., Gogola i Dostojewskiego; Pole Marsowe z pomnikiem rewolucjonistów; Nowa Holandia, mała wyspa w centrum miasta; Teatr Maryjski; Monastyr i Instytut Smolny, utożsamiany z bolszewickim Październikiem; Sobór Kazański, symbol rosyjskiego zwycięstwa nad Napoleonem; Krążownik Aurora, symbol Leningradu i rewolucji październikowej. Możliwość zwiedzania Muzeum Rosyjskiego. Nocleg.

3 DZIEŃ
Kontynuujemy zwiedzanie Petersburga: Spas-na-Krowi, cerkiew Chrystusa Zmartwychwstałego, w stylu rusko-bizantyjskim; Sobór św. Izaaka, wzniesiony w hołdzie świętemu cerkwi, którego dzień przypada w dzień urodzin Piotra I; Ermitaż, była rezydencja kolejnych carów oraz miejsce bolszewickiego szturmu w 1917 r., obecnie muzeum z ponad 3 milionami eksponatów, rozmieszczonych w 365 komnatach; gmach Admiralicji i Plac Dekabrystów z Miedzianym Jeźdźcem, znanym symbolem Petersburga. Wyspa Pietrogradzka i wyspa Zajęcza, na której Piotr Wielki wybudował twierdzę, nawiązującą do ruskiej tradycji wznoszenia kremli. Na terenie warowni: sobór św. Piotra i Pawła, z grobami Romanowów; bastion Trubieckoja, więzienie o zaostrzonym rygorze, w którym przetrzymywany był, m.in., Tadeusz Kościuszko. Nocleg.

4 DZIEŃ
Odjazd pociągiem do Olenogorska (26h). Przejeżdżamy przez Republikę Karelii i jej stolicę, Pietrozawodsk. Dalej trasa biegnie w pobliżu Morza Białego. Przejeżdżamy za koło polarne. Podczas podróży poznajemy kulturę rosyjską, integrujemy się z ludźmi, próbujemy lokalnych potraw. Pociąg zatrzymuje się co kilka godzin, a na stacjach można się zaopatrzyć w miejscowe produkty: domowe specjały, ryby, piwo, etc.

5 DZIEŃ
Przyjazd do Olenogorska na Półwyspie Kolskim. Przejazd do Rewdy, zamieszkanej przez społeczność Saamów. Zakwaterowanie. Wyjazd saniami do tundry po zamarzniętym jeziorze. Obcowanie z surową przyrodą dalekiej północy. Trekking na wzgórze, należące do masywu rozciągającego się między Lovozierem a Umbozierem. Gorący posiłek: specjalność kuchni saamskiej. Przejazd do Lovoziero. Zwiedzanie Muzeum Historii i Kultury Saamów ($55). Powrót do Rewdy. Nocleg.

6 DZIEŃ
Kontynuujemy poznawanie kultury rosyjskich Saamów. Przejazd na saniach po zamarzniętych jeziorach do stacji reniferów „Laponia” w tundrze. Poczęstunek przy ognisku w zwyczajowym saamskim czumie: tradycyjna zupa ucha, mięso reniferów, ciasto borówkowe, moroszka. Możliwość jazdy na saniach z zaprzęgiem reniferów, psów husky oraz na skuterach śnieżnych ($100). Wieczorem powrót do Rewdy. Nocleg.

7 DZIEŃ
Zwiedzanie Murmańska, płożonego na skalistym brzegu zalewu Morza Barentsa. Murmańsk jest największym ośrodkiem miejskim poza kręgiem polarnym, posiada niezamarzający przez cały rok port, w którym stacjonuje słynny radziecki lodołamacz „Lenin” – pierwszy na świecie statek o napędzie atomowym. Nad miastem góruje pomnik Obrońców Radzieckiego Obszaru Polarnego, znany jako Murmański Alosza. Nocleg w Murmańsku.

8 DZIEŃ
Powrót do Petersburga.

9 DZIEŃ
Przyjazd do Petersburga. Czas wolny na zakupy. Nocleg.

10 DZIEŃ
Powrót do Polski.

* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2019-02-03 2019-02-12 5250 zł 4 wolne miejsca Zamknięte
2020-01-24 2020-02-02 5250 PLN 3 wolne miejsca Zamknięte
2020-02-03 2020-02-12 5250 PLN 3 wolne miejsca Zamknięte
2021-01-22 2021-01-31 5250 PLN Zamknięte
2021-02-01 2021-02-10 5250 PLN Zamknięte
2022-01-29 2022-02-06 5250 PLN Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE :
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- transport: przeloty Warszawa- Petersburg-Warszawa, pociągi (wagony płackartne), miejscowa komunikacja itp.,
- noclegi: hostele/hotele turystyczne/ kwatery prywatne;
- wiza rosyjska (do wizy 4 zdjęcia  -  takie jak do paszportu -  nie starsze niz 6 miesięcy!!!)
- voucher turystyczny do Rosji;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
Wyżywienie, bilety wstępu, meldunek, pakiety turystyczne na tundrze (sanie, renifery itp.), wydatki własne (w sumie min. 450 USD).

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny.
- grupa do 12 osób.
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem supertramp@supertramp.pl lub telefonicznie.

Galeria