facebook

SuperTramp

MADAGASKAR - Wyprawa na Ósmy Kontynent

MADAGASKAR - Wyprawa na Ósmy Kontynent

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program


MADAGASKARWyprawa na Ósmy Kontynent.

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim programem   BP "Supertramp". Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.


Szukasz prawdziwej przygody w najdalszych zakamarkach świata? Niestraszne Ci trudy podróży, wyboiste drogi i biwaki pod tropikalnym niebem? Jesteś otwarty na ludzi i masz w sobie żyłkę odkrywcy? Być może ten program jest właśnie tym, czego szukasz.
Dlaczego Madagaskar?
Madagaskar to miejsce wyjątkowe. Nazywany jest przez specjalistów zagubionym, ósmym kontynentem. Jest całością osobną, niezwiązaną z resztą świata, czymś w skali globu zupełnie wyjątkowym i nieprzystającym do niczego, co poza nim. Unikatowość Madagaskaru jest wielopoziomowa. W pierwszej kolejności jest to unikatowość fauny i flory, która ewoluowała tu własnymi ścieżkami przez dziesiątki milionów lat w całkowitym oderwaniu od reszty planety. 2/3 gatunków roślin i zwierząt występujących na Madagaskarze to gatunki endemiczne, można je zobaczyć, dotknąć i sfotografować tylko tam. Do najsłynniejszych należą lemury (małpiatki, około 80 żyjących gatunków), kameleony (70% wszystkich znanych gatunków kameleonów na świecie występuje wyłącznie na Madagaskarze) i baobaby (6 na 8 znanych gatunków baobabów wyewoluowało właśnie na Madagaskarze), ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Przyrodniczych dziwów jest na Madagaskarze znacznie więcej, a naukowcy szacują, że nie skatalogowano nawet połowy z nich. Kolejnym czynnikiem wyróżniającym Madagaskar jest niezwykłe ukształtowanie terenu i ogromna różnorodność krajobrazu. Jest tu po prostu wszystko: gęste lasy deszczowe, busz i pustynie, góry i kaniony, jeziora, turkusowe morze i białe plaże oraz formacje skalne niespotykane nigdzie indziej na świecie (Tsingy). To prawdziwy raj dla miłośników przyrody, ale nie tylko! Kultura mieszkańców Madagaskaru jest równie niezwykła i unikatowa jak przyroda wyspy. Stanowią oni niezwykłą afrykańsko-azjatycką mieszankę etniczną, kultywującą tradycje wywodzące się zarówno z głębokiej Azji (ekshumacja przodków, obsesja na punkcie ryżu, który jedzą 3 razy dziennie i uprawiają na sposób tarasowy itp.) jak i Afryki (krów jest ponoć na Madagaskarze więcej niż ludzi, podobnie jak na Czarnym Lądzie krowa jest tu synonimem bogactwa i pozycji społecznej).


PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku im. Chopina w Warszawie i przelot do Antananarivo, stolicy Madagaskaru.

2 Dzień
Odpoczynek i zwiedzanie Antananarivo. Zobaczymy (z zewnątrz) Pałac Królewski, Pałac Prezydencki, stare miasto i Aleja Niepodległości. Czas wolny. Nocleg.

3 Dzień
Całodzienny przejazd do miejscowości Miandrivazo. Podróż, która liczy sobie ok. 400 km, odbędziemy wynajętym busikiem. Zatem, w dość komfortowych, jak na Madagaskar warunkach, cały dzień (z krótkimi przerwami na posiłek, pamiątkowe zdjęcia, toaletę…) spędzimy w drodze, podziwiając zza okien busa widoki, których pewnie nie nazwiemy niezapomnianymi (te bezsprzecznie nastąpią w kolejnych dniach), ale dadzą nam one wyobrażenie jak wygląda prowincjonalne, pozastołeczne życie na wyspie. Nocleg.

4-6 Dzień
Pierwszego dnia rozpoczniemy trzydniowy spływ rzeką Tsiribihina. Dotrzemy do przystani, gdzie oczekiwał będzie na nas „Okręt Marzeń”, czyli stateczek, który złote lata ma już za sobą, ale jest na tyle solidną konstrukcją, że bez przeszkód poradzi sobie z 3 – dniowym rejsem. Po drodze będziemy mieli okazję podziwiać wspaniałe widoki oraz podglądać codzienne życie mieszkańców wiosek, którzy całe swoje życie związali z rzeką. Nie zabraknie też pierwszych, jeszcze nieśmiałych, spotkań z dziką i różnorodną przyrodą Madagaskaru. Będziemy płynąć po rzece, zatem gł. poobserwujemy ptactwo wodne lub tzw. brodzące, zatrzymamy się gdzieś po drodze, aby zobaczyć po raz pierwszy na tej wyprawie lemury, a jak szczęście dopisze, to może uda się dostrzec wylegującego się na brzegu krokodyla. Przystanków poznawczych takich jak lokalne wioski, rybackie osady, miejsca szczególnie interesujące przyrodniczo, z pewnością nie zabraknie, chociaż tych najbardziej romantycznych postojów będziemy mogli spodziewać się wieczorem, kiedy dopłyniemy na nocleg.  Wyobraźcie sobie zachód słońca, łacha piachu… gdzieś „pośrodku niczego”, cisza, że aż w uszy szczypie…, rozkładamy namioty, ale zanim jeszcze pójdziemy na zasłużony odpoczynek, rozpalimy ognisko, zanucimy znajomą pieśń. Będzie miło. Ostatniego dnia dotrzemy do urokliwego miasteczka Belo sur Tsiribihina. To prawdziwy powrót do cywilizacji. Nocleg (pod prawdziwym dachem!).

7 Dzień
Wcześnie rano przejazd wynajętymi jeepami do rezerwatu Tsingy de Bemaraha, jednego z najbardziej niezwykłych miejsc na ziemi. Tsingy (czyt. tsingi) to nadzwyczajne, wapienne formacje, występujące tylko na Madagaskarze (ok. 30 EUR). To prawdziwy, potężny las ostrych jak brzytwa, skalnych iglic, arcydzieło erozji, wiatru i deszczu liczący sobie ponad 80 milionów lat. Nie bez przyczyny ten cud natury został w 1990 r. wpisany na listę UNESCO. Po południu krótki trekking po tzw. Petits Tsingy (Małe Tsingi). Jeśli już dziś będziemy pod wrażeniem tego unikatowego dzieła przyrody, to przygotujmy się psychicznie na jutro. Bo…to będzie istne trzęsienie ziemi, jeśli chodzi o doznania, zachwyty i świadomość jak niewielu turystów, nawet tych, którzy odwiedzili wyspę, zawitało właśnie do tego zakątka. Nocleg.

8 Dzień
Całodzienny trekking po tzw. Grands Tsingy (Duże Tsingi). Wyposażeni w uprzęże i ekspresy wspinaczkowe (wypożyczane na miejscu, nie są wymagane żadne umiejętności wspinaczkowe, lęk wysokości może być jednak przeszkodą) będziemy eksplorować skalne iglice sięgające tu nawet do 90 m. W pełni ubezpieczone szlaki turystyczne zostały przygotowane tak, by umożliwić odwiedzającym poznanie tsingów ze wszystkich stron, od zewnątrz, ale także i od wewnątrz (kilka jaskiń). Będziemy mieli okazję do zejścia w głąb skalnych ostańców, które kryją w sobie jamy, skalne mostki, ogromne komnaty. Koniecznie przyda się latarka, bo choć szlak jaskiniowy jest przygotowany turystycznie, nie ma tam elektrycznego oświetlenia.  Dla wielu, właśnie jego brak, dostarcza dodatkowych wrażeń. Bezsprzecznie to będzie dzień pełen emocji, niesamowitych widoków i adrenaliny. Nic dziwnego, w końcu zobaczymy jedno z najpiękniejszych i najbardziej unikatowych miejsc przyrodniczych na świecie. Duże szanse też na spotkanie lemurów. Nocleg.

9 Dzień
Wcześnie rano wyruszamy w kierunku Morondavy. Na widowiskowy zachód słońca docieramy na słynną Aleję Baobabów, najbardziej rozpoznawalne miejsce na Madagaskarze. Aleja Baobabów to dzieło przyrody, nie człowieka. Najpiękniejsze drzewa Afryki, a może i świata, potężne jak egipskie kolumny, rozrosły się tu naprzeciwko siebie zupełnie samodzielnie, wytyczając w ten sposób zachwycającą drogę, z której korzystają dziś okoliczni mieszkańcy, przemieszcza się lokalny transport. Dzięki temu to miejsce nie przerodziło się li tylko w kolejną atrakcję turystyczną (choć bez wątpienia nią jest), a jest miejsce żywym, lokalnym, wręcz prowincjonalnym. Przejazd na nocleg.

10-14 Dzień
Wynajętymi jeepami wyruszamy na eksplorację wybrzeża Madagaskaru. Pierwszego dnia dotrzemy do Manja, niewielkiego nadmorskiego (tak naprawdę to leży nad Kanałem Mozambickim) miasteczka, gdzie jeszcze od czasu do czasu można liczyć na elektryczność i bezproblemowy zasięg. Kolejne dni to już wyboista, piaszczysta droga, która poprowadzi nas dalej na południe, aż do Ifaty. To wymagający etap, pozwalający jednak na poznanie prawdziwych bezdroży i dzikiego oblicza wyspy. Trudy przejazdów wynagrodzą nam widoki na turkusowe morze oraz stare lasy pełne opasłych baobabów. Po drodze przewidziany jeden dzień wypoczynku na plaży w miejscowości Andavadoaka lub Salary. Fakultatywnie możliwe nurkowanie lub wyprawa w morze na pokładzie tradycyjnej łodzi rybackiej. Ostatniego dnia dotrzemy do Ifaty, najpopularniejszego kurortu na zachodnim wybrzeżu wyspy. Dla chętnych możliwość odwiedzenia rezerwatu Ifaty (ok. 20 EUR).

15 Dzień
Czeka nas długi przejazd busikiem na trasie Ifaty – Ranohira. Wertepów całe mnóstwo, ale i widoki zachwycające. To niecałe 300 km, a jedzie się, wydawać się mogłoby, że bez końca. Wszystko dlatego, że ta bądź co bądź, główna trasa wiodąca ze stolicy na zachodnie wybrzeże, nadal pozostawia wiele do życzenia, jeśli chodzi o stan nawierzchni. Jeśli szczęście dopisze i zdążymy dotrzeć do celu przed zachodem słońca, będziemy mieli szansę podziwiać koniec dnia w przepięknym punkcie widokowym nazywanym „Window of Isalo”. Nocleg.

16 Dzień
Kilkugodzinny trekking po jednym z najpiękniejszych parków narodowych na Madagaskarze – Isalo (wstęp ok. 25 EUR). Czekają nas wspaniałe kaniony, wodospady, góry, gęste lasy oraz lemury w wielu odmianach. Możliwość kąpieli w jednej z oaz (woda rześka jednak!). Popołudniowy przejazd do Ambalavao, prowincjonalnego miasteczka, które jawi się swoista bramą wjazdową do Parku Narodowego Andringitra. Nocleg.

17-20 Dzień
Park Narodowy Andringitra to jeden z najrzadziej odwiedzanych wyspie, tymczasem dający możliwość poznania wspaniałych gór Madagaskaru od środka (wstęp ok. 30 EUR/dzień). Jest on również jednym z 6 parków narodowych, który wspólnie z pozostałymi pięcioma został wpisany 2007 roku na listę UNESCO pod nazwą „Lasy deszczowe Atsinanana”. Całość obejmuje wilgotne lasy równikowe wschodniego Madagaskaru, których ekosystemy są istotne z punktu widzenia zachowania unikalnej, endemicznej fauny i flory wyspy. Dziś wyruszymy na czterodniowy trekking wśród niezwykłych górskich widoków. Na terenie parku będziemy nocować pod namiotami, w niezwykle urokliwych dolinach. Po drodze będziemy się wspinać, przekraczać rzeki, pokonywać przełęcze, schodzić w dolinki, chłodzić się w strumieniach i w cieniu wodospadów, no i przede wszystkim, będziemy podziwiać majestat gór, które każdego dnia będą odkrywać przed nami swoje sekrety. Trekking możliwy dla każdej, średnio-aktywnej osoby, jakaś forma kondycji oczywiście mile widziana. Każdy jednak, nawet największy trud wspinaczki, będzie wynagrodzony. To wspaniała przygoda dla aktywnych! Ostatniego dnia powrót do Ambalavao. Jeśli trafimy na piątek, to możliwość uczestniczenia w jednym z największych targów zebu w całym kraju. Czas wolny, spacer po mieście, lokalne zakupy. Nocleg.

21 Dzień
Z samego rana krótka wizyta w manufakturze papieru czerpanego. Następnie przejazd do Rezerwatu Anja. Prywatny Rezerwat Anja (wstęp ok. 10 EUR) to niezwykły przykład działań lokalnej społeczności na rzecz ochrony przyrody. Został założony przez mieszkańców okolicznej wsi, która obecnie praktycznie utrzymuje się dzięki wpływom z turystki. Z drugiej strony obecne tu licznie lemury z gatunku katta całkowicie przestały się bać człowieka i pozwalają się fotografować nawet z bardzo bliska. W czasie dwugodzinnego trekkingu zobaczymy ponadto liczne kameleony. Dalszy przejazd na trasie Ambalavao – Antsirabe. To ok. 300 km do przejechania. Do celu dotrzemy zapewne już po zachodzie słońca. Nocleg.

22 Dzień
Po śniadaniu przejazd w kierunku Antananarivo, a następnie do Parku Narodowego Andasibe. To jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie można eksplorować prawdziwy, nietknięty ludzką ręką pierwotny las deszczowy. PN Andasibe (wstęp ok. 25 EUR + nocny trekking 10 EUR) to także jedyne miejsce na świecie, gdzie występuje największy żyjący gatunek lemura Indri (wielkości 5 letniego dziecka), który słynie ze wspaniałych umiejętności wokalnych (jego głos jest słyszalny w odległości nawet 3 km) i wspaniałego śpiewu. Przy odrobinie szczęścia usłyszymy śpiewające Indri o zachodzie słońca. Nocą wyruszymy na eksplorację lasu w poszukiwaniu kameleonów i lemurów nocnych (jeśli będziemy zbyt późno, przełożymy nocny trekking na kolejny dzień/noc) Nocleg.

23 Dzień
Kilkugodzinny trekking po Parku Narodowym Andasibe, w samym sercu dziewiczej puszczy. Czekają nas bliskie spotkania z różnymi gatunkami lemurów, koncert Indri, wspaniała oraz gęsta i bujna roślinność. Po południu przejazd na tzw. wyspę lemurów (wstęp 15 EUR). Tam będzie można zobaczyć kilka gatunków lemurów, z baaaardzo bliska. Niektóre z nich będą po prostu na wyciagnięcie ręki, choć te trzeba trzymać z daleka od zwierząt. Dotykanie, głaskanie surowo wzbronione! Nocleg.

24 Dzień
Przejazd z PN Andasibe do Anatananarivo. Po drodze krótka wizyta w Ambohimanga. Te Królewskie Wzgórza stanowią najcenniejsze na wyspie stanowisko archeologiczne wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kompleks zawiera zarówno obiekty powiązane z przed-kolonialnymi władcami Madagaskaru, jak również miejsca pochówku i od ok. 500 lat i stanowi najważniejszy symbol tożsamości kulturowej Malgaszy.  Nocleg.

25 Dzień
Wylot z Madagaskaru.

26 Dzień
Przylot do Polski.

UWAGA* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności od czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii lokalnego biura podróży. Ze względu na niedostępność terenu – są to rejony niekiedy bardzo rzadko odwiedzane przez turystów, a co za tym idzie o bardzo skromnej infrastrukturze turystycznej, fatalnych drogach itp.

* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

 

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                        


                                                                                                                                                                                        

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-08-02 2024-08-27 12500 PLN + 2500 EUR Złóż zapytanie

Informacje praktyczne


ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- Transport na całej trasie: przelot w obie strony, wraz z opłatami, wszystkie przejazdy na miejscu (transport publiczny, wynajęte samochody) oraz łódź podczas rejsu.
- hotele klasy turystycznej (tzw. „budget hotels”), bądź bungalowy w mniejszych miejscowościach (również typu „budget”), za wyjątkiem spływu Tsiribihina i trekingu w Andringitra - tam namioty zapewnione na miejscu. Trzeba zabrać jednak śpiwór.
- obowiązkowych przewodników lokalnych;
- wyżywienie podczas spływu na rzece Tsiribihina oraz podczas trekkingu w Parku Narodowym Andringitra (3 posiłki);
- Opiekę polskiego licencjonowanego pilota Supertrampa;
- Ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN, składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT.

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wiza: wyrabiana na lotnisku, płatna 35 Euro. Potrzebne 2 zdjęcia paszportowe (zmiana w tym roku).
- koszty wyżywienia (z wyj. spływu na rzece Tsiribihina oraz podczas trekkingu w Parku Narodowym Andringitra) ok. 10 EUR/ dziennie;
- bilety wstępów do parków narodowych, rezerwatów przyrody oraz innych atrakcji turystycznych (obowiązkowe ceny podane w programie); Wszystkie opłaty za parki narodowe, rezerwaty przyrody i inne miejsca przyrodnicze zbierane są po przyjeździe do Antanarivo i przekazywane lokalnemu kontrahentowi.
- wydatki natury osobistej;
- napiwki dla przewodników lokalnych, kucharz, tragarzy, itp.: (ok. 50 EUR).
- ew. dodatkowe zajęcia fakultatywne (ceny do ustalenia na miejscu).

DODATKOWE INFORMACJE:
- Szczepienia nie są obowiązkowe, ale zalecamy: żółtaczka A i B, tężec, błonica
- Profilaktyka antymalaryczna: zalecana! (np. Malarone)
- Grupa do 12 osób.
- Paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.

Galeria