facebook

SuperTramp

KOLUMBIA w drodze do EL DORADO

KOLUMBIA w drodze do EL DORADO

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KOLUMBIA – w drodze do EL DORADO

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim programem Magdaleny Charczuk przygotowanym dla BP „Supertramp". Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc

KOLUMBIA to wciąż mało znany, egzotyczny kraj, kojarzący się z mitami,magią, kartelami narkotykowymi, partyzantką, szmaragdami i tajemniczym El Dorado. To ojczyzna zarówno Gabriela G. Marqueza, Shakiry, Botera, jak i Pablo Escobara. Kolumbia jest krajem pełnym sprzeczności i kontrastów! Nazwa kraju upamiętnia Krzysztofa Kolumba, choć słynny podróżnik nigdy nie dotarł na te tereny. To kraina bardzo zróżnicowana

zarówno geograficznie, jak i pod względem bogactwa flory i fauny. Znaleźć tu można górskie tereny wysokich Andów, rozległe połacie dżungli graniczące z peruwiańską i brazylijską Amazonką oraz wenezuelską Orinoco, a ponadto przyjazne wybrzeże Pacyfiku na zachodzie i cudowne karaibskie plaże na północy. Niezwykle ciekawa jest także tutejsza ludność, z licznymi rdzennymi grupami etnicznymi, które zachowały swoją

tożsamość. Warto odwiedzić ten kraj, aby skonfrontować przesądy i uprzedzenia, narosłe przez lata, z aktualną rzeczywistością! Warto przekonać się, że Kolumbia w ostatnich latach bardzo się zmienia, staje się bezpiecznym, przyjaznym krajem, z niezwykle serdecznymi ludźmi, którzy wierzą w lepszą przyszłość swojej ojczyzny!

PROGRAM:

1 DZIEŃ

Wylot z Warszawy do Bogoty, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Transfer do hotelu, odpoczynek. Nocleg w stolicy Kolumbii.

2 DZIEŃ

Zwiedzanie Bogoty – stolicy kraju założonej w roku 1538 przez Gonzalo Jimeneza Quesada, na wysokości 2600 m n.p.m. W XVIII w. Bogota stała się stolicą Wicekrólestwa Nowej Granady, a tym samym centrum hiszpańskiej władzy kolonialnej w całej Ameryce Południowej. Obecnie jest to główny ośrodek gospodarczy, finansowy, uniwersytecki i kulturalny kraju. Zwiedzanie starówki La Candelaria, skupionej wokół Plaza de Bolivar, Muzeum Złota (3 $) – prezentującego 34 tyś. eksponatów reprezentujących najważniejsze prekolumbijskie kultury tej części kontynentu, oraz Muzeum Botero (3 $) – najsłynniejszego rzeźbiarza i malarza kolumbijskiego. Nocleg.

3 DZIEŃ

Przejazd do małej, urokliwej miejscowości Salento, znajdującej się w samym centrum regionu słynącego z produkcji kolumbijskiej kawy – Zona Cafetera - uznawanej za najlepszą na świecie! Popołudniowa wizyta na lokalnej plantacji kawy, połączona z degustacją i możliwością zakupów prosto od producenta (5 $). Kawowy krajobraz kulturowy Kolumbii został wpisany w 2011 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg.

4 DZIEŃ

Całodzienna wycieczka do Doliny Cocora (6 $), znajdującej się w Parku Narodowym Los Nevados w  Kordylierze Centralnej kolumbijskich Andów. Dolina słynie z charakterystycznego gatunku drzewa – palmy woskowej, która jest nie tylko najwyższą palmą świata (60 m!), ale także narodowym drzewem Kolumbii. Liście palmy mają ok. 2 m, a jej pień pokryty jest woskiem. Przez lata z palmy pozyskiwano drewno, a jej owocami karmiono bydło (obecnie znajduje się pod ścisłą ochroną). Nocleg.

5 DZIEŃ

Wcześnie rano wyjazd do Cali – trzeciego pod względem wielkości miasta Kolumbii, słynącego z gorącego klimatu, przemysłu cukrowego, życzliwych mieszkańców, a także jednego z największych gangów narkotykowych. Wszak to kraj skrajności (!) oraz salsy – kolumbijska odmiana tego tańca to mieszanka kubańsko-portorykańsko-amerykańskich wpływów. Obecnie salsa to wizytówka miasta, które jest uważane za jej kolumbijską stolicę. Wieczór taneczny w jednym z licznych klubów. Nocleg.

6 DZIEŃ

Całodzienna wyprawa do San Cipriano – wioski zagubionej w kolumbijskiej dżungli niedaleko wybrzeża Pacyfiku, zamieszkanej głównie przez czarnoskórą ludność – potomków niewolników z Afryki. Ostatni odcinek drogi pokonuje się lokalną, bardzo oryginalną drezyną. Wycieczka nad wodospad (5 $), a następnie, w ramach odpoczynku, kąpiel w krystalicznie czystej rzece. Powrót na nocleg do Cali.

7 DZIEŃ

Wcześnie rano przelot do Bogoty, a następnie przejazd piękną wyżynno-górską trasą z sielskimi krajobrazami Wschodniej Kordyliery do urokliwej miejscowości Villa de Leyva. Nocleg.

8 DZIEŃ

Villa de Leyva – perełka architektoniczna kraju, w której kręcono film Zorro, a która obecnie jest ulubionym miejscem wypoczynku bogatych mieszkańców Bogoty, mających tutaj wiele pięknych, kolonialnych willi, niekiewy pochodzących nawet z XVI wieku. Wycieczka do najważniejszych atrakcji w okolicy miasteczka: podziwianie wodospadów, jaskiń i spacer po pięknych wąskich, górskich ścieżkach. (15 $). Nocleg

9 DZIEŃ

Przejazd do San Gil – kolumbijskiej stolicy miłośników adrenaliny! Możliwość raftingu (od 15 $), lotów paralotnią (od 90 $), wspinaczki skałkowej (od 30 $) czy wycieczki do wnętrza jaskiń (od 50 $). Dla zmęczonych lub preferujących spokojniejszy wypoczynek – spacer po parku El Gallineral, który dzięki drzewom porośniętym rośliną zwaną „barbas de viejo” wygląda jak „rodem z powieści Tolkiena”. Możliwość degustacji lokalnego przysmaku - pieczonych mrówek. Nocleg.

10 DZIEŃ

Rano całodzienny przejazd do Mompós – miasto znajdujące się nad najważniejszą rzeką kraju Magdaleną, którego starówka wpisana jest na listę UNESCO. Znane jest również z filigranów, czyli precyzyjnej techniki wykonywania biżuterii z cienkich, przede wszystkim srebrnych drucików, łączonych w misterne desenie. Wieczorem spacer po pięknym mieście, którego zabudowę i klimat tworzą głównie białe kolonialne domy

z charakterystycznymi metalowymi kratami w oknach, masywnymi drzwiami i malowniczymi dziedzińcami. Nocleg.

11 DZIEŃ

Rano, fakultatywnia 3-godzinna wycieczka łodzią po rzece Magdalena, podziwianie lokalnej flory i fauny (między innymi iguany, małpy oraz bardzo różnorodne, egzotyczne ptactwo). Przejazd do Santa Marta. Odpoczynek, odprawa przed trekkingiem. Osoby nie uczestniczące w trekkingu mają możliwość odpoczynku w Santa Marta. Nocleg.

12, 13, 14, 15 DZIEŃ

Trekking do Ciudad Perdida - Zaginionego Miasta - śladami Lary Croft i Indiany Jonesa (ok. 350 $). Jedno z największych prekolumbijskich miast odkrytych na terenach obydwu Ameryk. Zaginione Miasto zostało wzniesione przez Indian Tayrona, najprawdopodobniej wcześniej niż słynne Machu Picchu w Peru (!) na północno-zachodnich zboczach gór Sierra Nevada de Santa Marta. Odkryte zostało ponownie w 1975 roku, przez rabusiów okradających prekolumbijskie groby. Konflikt zbrojny między siłami rządowymi a partyzantami, w czasie którego porośnięte lasami góry Sierra Nevada de Santa Marta stanowiły doskonałą kryjówkę dla rebeliantów i handlarzy narkotyków, powodował, że zapuszczanie się w te rejony, nie należało do najbezpieczniejszych. W ostatnich latach sytuacja polityczna uległa wyraźnej poprawie, stąd bez obaw, w towarzystwie lokalnego przewodnika, można się udać na 4-dniowy trekking, do miasta położonego na 169 tarasach wykutych w skałach, przeciętego siecią wybrukowanych ulic oraz kilkoma niewielkimi placami. Droga do Zaginionego Miasta jest wymagająca! Trzeba pokonać pieszo 44 kilometry, a na trasie zmagać się z gęstą dżunglą i rwącymi strumieniami. Od brzegu rzeki Buritaca, aż do samego stanowiska archeologicznego, prowadzą 1263 kamienne stopnie. Wysiłek, który pozwoli nam się poczuć jak sam Indiana Jones, a u kresu nagroda w postaci Zaginionego Miasta, którego tylko niewielka część została odkryta i zbadana przez archeologów. Ostatniego dnia trekkingu przejazd do Santa Marta i nocleg.

16 DZIEŃ

Po ekscytującej, ale jakże wymagającej wyprawie zasłużony wypoczynek. Wizyta w Narodowym Parku Tayrona (20 $) – skrywającym w cieniu tropikalnej dżungli i palm kokosowych, jedne z najpiękniejszych plaż w Kolumbii! Zresztą nie tylko Kolumbii! :) Ta, znajdująca się na Cabo de San Juan, figuruje na liście 10 najpiękniejszych plaż na świecie! Odpoczynek z możliwością plażowania, nurkowania i spacerów po tropikalnym lesie. Nocleg w hamakach.

17 DZIEŃ

Dalszy odpoczynek na karaibskich plażach. Wczesnym popołudniem powrót do Santa Marta, a następnie przejazd do Cartageny. Nocleg.

18 DZIEŃ

Zwiedzanie najbardziej fascynującego miasta Kolumbii. Cartagena to drugi co do wielkości port w kraju oraz ważny ośrodek przemysłowy. Pomimo to, Stare Miasto – wpisane na listę UNESCO – nadal urzeka wąskimi, krętymi brukowanymi uliczkami, pałacami, kościołami, klasztorami, placami i dużymi rezydencjami. To właśnie tu można poczuć prawdziwie karaibską atmosferę. Spacer po starówce otoczonej Las Murallas czyli grubymi murami obronnymi. Możliwość zakupu biżuterii z kolumbijskimi szmaragdami. W zależności od rozkładów lotów wylot wieczorem lub następnego dnia rano.

19 DZIEŃ

Poranny przelot Cartagena - Bogota (lub inny port lotniczy Am. Pd.), a następnie dalej do Polski (przez jeden z portów europejskich).

20 DZIEŃ

Przylot do Warszawy.

*  W powyższym programie mogą nastąpić zmiany – w zależności, np. od rozkładów jazdy lokalnej komunikacji i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty biletów wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                  

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2023-11-28 2023-12-18 9500 PLN + 1500 USD Zamknięte
2024-02-01 2024-02-20 9500 PLN + 1500 USD Złóż zapytanie
2024-04-21 2024-05-10 9500 PLN + 1500 USD Złóż zapytanie
2024-11-28 2024-12-17 9500 PLN + 1500 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- przeloty Warszawa - Bogota – Warszawa, Cali – Bogota, Cartagena - Bogota wraz z wszelkimi opłatami;
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- transport na miejscu jak w programie: autobusy, minibusy, pociągi, transfery z i na lotnisko itp.;
- noclegi: hotele turystyczne/hostele, (pokoje 2 lub 3 osobowe, w parkach np. w Parku Tyrona czy Ciudad Perdida, sale wieloosobowe, hamaki);
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

- wyżywienie, bilety wstępów (orientacyjne ceny podano w programie), własne wydatki (min. 650 USD) + ew. fakultety.

DODATKOWE INFORMACJE
- szczepienie nie są obowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny, żółta febra profilaktyka antymalaryczna;
- grupa do 12 osób;
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy;
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem; info@supertramp.pl lub na spotkaniu z pilotem ok. 7 dni przed wyjazdem.

Galeria