facebook

SuperTramp

KOLUMBIA w drodze do EL DORADO

KOLUMBIA w drodze do EL DORADO

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KOLUMBIA – w drodze do EL DORADO

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim programem  BP „Supertramp". Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc

KOLUMBIA to wciąż mało znany, egzotyczny kraj, kojarzący się z mitami, magią, kartelami narkotykowymi, partyzantką, szmaragdami i tajemniczym El Dorado. To ojczyzna zarówno Gabriela G. Marqueza, Shakiry, Botera, jak i Pablo Escobara. Kolumbia jest krajem pełnym sprzeczności i kontrastów! Nazwa kraju upamiętnia Krzysztofa Kolumba, choć słynny podróżnik nigdy nie dotarł na te tereny. To kraina bardzo zróżnicowana zarówno geograficznie, jak i pod względem bogactwa flory i fauny. Znaleźć tu można górskie tereny wysokich Andów, rozległe połacie dżungli graniczące z peruwiańską i brazylijską Amazonką oraz wenezuelską Orinoco, a ponadto przyjazne wybrzeże Pacyfiku na zachodzie i cudowne karaibskie plaże na północy. Niezwykle ciekawa jest także tutejsza ludność, z licznymi rdzennymi grupami etnicznymi, które zachowały swoją tożsamość. Warto odwiedzić ten kraj, aby skonfrontować przesądy i uprzedzenia, narosłe przez lata, z aktualną rzeczywistością! Warto przekonać się, że Kolumbia w ostatnich latach bardzo się zmienia, staje się bezpiecznym, przyjaznym krajem, z niezwykle serdecznymi ludźmi, którzy wierzą w lepszą przyszłość swojej ojczyzny!


PROGRAM:

1 DZIEŃ
Wylot z Warszawy do Bogoty, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Transfer do hotelu, odpoczynek. Nocleg w stolicy Kolumbii.

2 DZIEŃ
Zwiedzanie Bogoty – stolicy kraju założonej w roku 1538 przez Gonzalo Jimeneza Quesada, na wysokości 2600 m n.p.m. W XVIII w. Bogota stała się stolicą Wicekrólestwa Nowej Granady, a tym samym centrum hiszpańskiej władzy kolonialnej w całej Ameryce Południowej. Obecnie jest to główny ośrodek gospodarczy, finansowy, uniwersytecki i kulturalny kraju. Zwiedzanie starówki La Candelaria, skupionej wokół Plaza de Bolivar, Muzeum Złota (ok. 3 USD) – prezentującego 34 tyś. eksponatów reprezentujących najważniejsze prekolumbijskie kultury tej części kontynentu oraz Muzeum Botero (ok. 3 USD) – najsłynniejszego rzeźbiarza i malarza kolumbijskiego. Nocleg.

3 DZIEŃ
Przejazd do małej, urokliwej miejscowości Salento, znajdującej się w samym centrum regionu słynącego z produkcji kolumbijskiej kawy – Zona Cafetera - uznawanej za najlepszą na świecie! Popołudniowa wizyta na lokalnej plantacji kawy, połączona z degustacją i możliwością zakupów prosto od producenta (ok. 5 USD). Kawowy krajobraz kulturowy Kolumbii został wpisany w 2011 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg.

4 DZIEŃ
Całodzienna wycieczka do Doliny Cocora (ok. 6 USD), znajdującej się w Parku Narodowym Los Nevados w Kordylierze Centralnej kolumbijskich Andów. Dolina słynie z charakterystycznego gatunku drzewa – palmy woskowej, która jest nie tylko najwyższą palmą świata (60 m!), ale także narodowym drzewem Kolumbii. Liście palmy mają ok. 2 m, a jej pień pokryty jest woskiem. Przez lata z palmy pozyskiwano drewno, a jej owocami karmiono bydło (obecnie znajduje się pod ścisłą ochroną). Nocleg.

5 DZIEŃ
Wcześnie rano wyjazd do Cali – trzeciego pod względem wielkości miasta Kolumbii, słynącego z gorącego klimatu, przemysłu cukrowego, życzliwych mieszkańców, a także jednego z największych gangów narkotykowych. Wszak to kraj skrajności (!) oraz salsy – kolumbijska odmiana tego tańca to mieszanka kubańsko-portorykańsko-amerykańskich wpływów. Obecnie salsa to wizytówka miasta, które jest uważane za jej kolumbijską stolicę. Wieczór taneczny w jednym z licznych klubów. Nocleg.

6 DZIEŃ
Całodzienna wyprawa do San Cipriano – wioski zagubionej w kolumbijskiej dżungli niedaleko wybrzeża Pacyfiku, zamieszkanej głównie przez czarnoskórą ludność – potomków niewolników z Afryki. Ostatni odcinek drogi pokonuje się lokalną, bardzo oryginalną drezyną. Wycieczka nad wodospad (ok. 5 USD), a następnie, w ramach odpoczynku, kąpiel w krystalicznie czystej rzece. Powrót na nocleg do Cali.

7 DZIEŃ
Wcześnie rano przelot do Bogoty, a następnie przejazd piękną wyżynno-górską trasą z sielskimi krajobrazami Wschodniej Kordyliery do urokliwej miejscowości Villa de Leyva. Nocleg.

8 DZIEŃ
Villa de Leyva – perełka architektoniczna kraju, w której kręcono film Zorro, a która obecnie jest ulubionym miejscem wypoczynku bogatych mieszkańców Bogoty, mających tutaj wiele pięknych, kolonialnych willi, niekiedy pochodzących nawet z XVI wieku. Wycieczka do najważniejszych atrakcji w okolicy miasteczka: podziwianie wodospadów, jaskiń i spacer po pięknych wąskich, górskich ścieżkach (ok. 15 USD). Nocleg


9 DZIEŃ
Przejazd do San Gil – kolumbijskiej stolicy miłośników adrenaliny! Możliwość raftingu (od 15 USD), lotów paralotnią (od 90 USD), wspinaczki skałkowej (od 30 USD) czy wycieczki do wnętrza jaskiń (od 50 USD). Dla zmęczonych lub preferujących spokojniejszy wypoczynek – spacer po parku El Gallineral, który dzięki drzewom porośniętym rośliną zwaną „barbas de viejo” wygląda jak „rodem z powieści Tolkiena”. Możliwość degustacji lokalnego przysmaku - pieczonych mrówek. Nocleg.

10 DZIEŃ
Rano całodzienny przejazd do Mompós – miasto znajdujące się nad najważniejszą rzeką kraju Magdaleną, którego starówka wpisana jest na listę UNESCO. Znane jest również z filigranów, czyli precyzyjnej techniki wykonywania biżuterii z cienkich, przede wszystkim srebrnych drucików, łączonych w misterne desenie. Wieczorem spacer po pięknym mieście, którego zabudowę i klimat tworzą głównie białe kolonialne domy z charakterystycznymi metalowymi kratami w oknach, masywnymi drzwiami i malowniczymi dziedzińcami. Nocleg.

11 DZIEŃ
Rano, fakultatywna 3-godzinna wycieczka łodzią po rzece Magdalena, podziwianie lokalnej flory i fauny (między innymi iguany, małpy oraz bardzo różnorodne, egzotyczne ptactwo, ok. 15 USD). Przejazd do Santa Marta. Odpoczynek, odprawa przed trekkingiem. Osoby nie uczestniczące w trekkingu mają możliwość odpoczynku w Santa Marta. Nocleg.

12, 13, 14, 15 DZIEŃ
Trekking do Ciudad Perdida - Zaginionego Miasta - śladami Lary Croft i Indiany Jonesa (ok. 570 $). Jedno z największych prekolumbijskich miast odkrytych na terenach obydwu Ameryk. Zaginione Miasto zostało wzniesione przez Indian Tayrona, najprawdopodobniej wcześniej niż słynne Machu Picchu w Peru (!) na północno-zachodnich zboczach gór Sierra Nevada de Santa Marta. Odkryte zostało ponownie w 1975 roku, przez rabusiów okradających prekolumbijskie groby. Konflikt zbrojny między siłami rządowymi a partyzantami, w czasie którego porośnięte lasami góry Sierra Nevada de Santa Marta stanowiły doskonałą kryjówkę dla rebeliantów i handlarzy narkotyków, powodował, że zapuszczanie się w te rejony, nie należało do najbezpieczniejszych. W ostatnich latach sytuacja polityczna uległa wyraźnej poprawie, stąd bez obaw, w towarzystwie lokalnego przewodnika, można się udać na 4-dniowy trekking, do miasta położonego na 169 tarasach wykutych w skałach, przeciętego siecią wybrukowanych ulic oraz kilkoma niewielkimi placami. Droga do Zaginionego Miasta jest wymagająca! Trzeba pokonać pieszo 44 kilometry, a na trasie zmagać się z gęstą dżunglą i rwącymi strumieniami. Od brzegu rzeki Buritaca, aż do samego stanowiska archeologicznego, prowadzą 1263 kamienne stopnie. Wysiłek, który pozwoli nam się poczuć jak sam Indiana Jones, a u kresu nagroda w postaci Zaginionego Miasta, którego tylko niewielka część została odkryta i zbadana przez archeologów. Ostatniego dnia trekkingu przejazd do Santa Marta i nocleg.

16 DZIEŃ
Po ekscytującej, ale jakże wymagającej wyprawie zasłużony wypoczynek. Wizyta w Narodowym Parku Tayrona (ok. 20 USD) – skrywającym w cieniu tropikalnej dżungli i palm kokosowych, jedne z najpiękniejszych plaż w Kolumbii! Zresztą nie tylko Kolumbii! :) Ta, znajdująca się na Cabo de San Juan, figuruje na liście 10 najpiękniejszych plaż na świecie! Odpoczynek z możliwością plażowania, nurkowania i spacerów po tropikalnym lesie. Nocleg w hamakach. 

 

17 DZIEŃ
Dalszy odpoczynek na karaibskich plażach. Wczesnym popołudniem powrót do Santa Marta, a następnie przejazd do Cartageny. Nocleg.

18 DZIEŃ
Zwiedzanie najbardziej fascynującego miasta Kolumbii. Cartagena to drugi co do wielkości port w kraju oraz ważny ośrodek przemysłowy. Pomimo to, Stare Miasto – wpisane na listę UNESCO – nadal urzeka wąskimi, krętymi brukowanymi uliczkami, pałacami, kościołami, klasztorami, placami i dużymi rezydencjami. To właśnie tu można poczuć prawdziwie karaibską atmosferę. Spacer po starówce otoczonej Las Murallas czyli grubymi murami obronnymi. Możliwość zakupu biżuterii z kolumbijskimi szmaragdami. W zależności od rozkładów lotów wylot wieczorem lub następnego dnia rano.

19 DZIEŃ
Poranny przelot Cartagena - Bogota (lub inny port lotniczy Am. Pd.), a następnie dalej do Polski (przez jeden z portów europejskich).

20 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

*  W powyższym programie mogą nastąpić zmiany – w zależności, np. od rozkładów jazdy lokalnej komunikacji i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty biletów wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                  

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-04-21 2024-05-10 9500 PLN + 1500 USD Zamknięte
2024-11-28 2024-12-17 9500 PLN + 1500 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- przeloty Warszawa - Bogota – Warszawa, Cali – Bogota, Cartagena - Bogota wraz z wszelkimi opłatami;
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- ubezpieczenie NNW i KL 30 000 EURO;
- transport na miejscu jak w programie: autobusy, minibusy, pociągi, transfery z i na lotnisko itp.;
- noclegi: hotele turystyczne/hostele, (pokoje 2 lub 3 osobowe), oprócz fakultetu Ciudad Perdida, gdzie są w cenie pakietu (sale wieloosobowe, hamaki);
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, składka TFG i TFP, podatek VAT.

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie, bilety wstępów (orientacyjne ceny podano w programie), własne wydatki (min. 750 USD) + ew. fakultety.

DODATKOWE INFORMACJE
- szczepienie nie są obowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny, żółta febra 
  profilaktyka antymalaryczna;
- grupa do 12 osób;
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy;
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem; info@supertramp.pl lub na spotkaniu z pilotem ok. 7 dni przed wyjazdem.

Galeria