facebook

SuperTramp

SENEGAL MALI BURKINA FASO w drodze do TIMBUKTU

SENEGAL MALI BURKINA FASO w drodze do TIMBUKTU

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

SENEGAL – MALI - BURKINA FASO  W DRODZE DO TIMBUKTU
KLUBOWICZE- zniżka 5 %.
Wyprawa jest autorskim programem Supertrampa przy współpracy Zbyszka Borysa. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

Tam jest tajemnica, niedopowiedzenie i nastrój pierwszych afrykańskich odkryć...
 Do Timbuktu każdy chce pojechać. Tam jest tajemnica, niedopowiedzenie i nastrój pierwszych afrykańskich odkryć. Zanim jednak tam dotrzemy, zobaczymy największe gliniane budowle Czarnego Lądu, poznamy sekrety Dogonów, wybierzemy się w rejs trzecią największą rzeką Afryki i wkroczymy w szal barw na poniedziałkowym targu w Dżenne oraz zobaczymy i posłuchamy na żywo największych muzycznych gwiazd Afryki Zachodniej na festiwalu w Segou. Będą wieczorne ogniska, spanie na dachach dogońskich chat, hipopotamie pomrukiwania, błękitne szaty Tuaregów i subtelny powiew harmatanu - wiatru znad pustyni


PROGRAM:

1 DZIEŃ  
Wylot z Polski i przylot do Dakaru – stolicy Senegalu. To prawdziwa afrykańska metropolia, kosmopolityczna, rozległa i zaskakująca. Nocleg.
2 DZIEŃ
Zwiedzanie centrum miasta (Pałac prezydencki, katedra, dworzec kolejowy, Ratusz). Fakultatywna wycieczkę na wyspę Goree (15 EUR), gdzie był jeden z największych targów niewolników. Podziwiane kolonialnej zabudowy i próba zrozumienia ogromu cierpień dawnych niewolników. Wyspa w całości została wpisana na listę UNESCO. Nocleg.
3 DZIEŃ  
Transfer na lotnisko. Wylot do Bamako – stolicy Mali, miasta położonego nad Nigrem. Niezwykłe miejsce z wielkomiejską atmosferą i kilkoma znaczącymi zabytkami. Można też kupić tu niezwykły talizman na targu fetyszów. Popołudniowe zwiedzanie miasta. Nocleg.
4 DZIEŃ
Przejazd do Mopti, turystycznej stolicy Mali, pięknie położonego miasta przy ujściu rzeki Bani do Nigru, z zadbaną, choć nieco chaotyczną starówką oraz portem, od którego może zakręcić się w głowie. Nocleg.
5 DZIEŃ
Przejazd do Dżenne, miasteczka słynącego z największej błotnej budowli na świecie – Wielkiego Meczetu, wpisanego na listę UNESCO. Po drodze przeprawa przez rzekę Bani. Spacer po Starym Mieście, niedawno fantastycznie odnowionym (w pozytywnym znaczeniu tego słowa), pobyt nad rzeką Bani. Nocleg.
6 DZIEŃ
Spacer po miasteczku. Próba wejścia do wnętrza meczetu - czasami kończy się powodzeniem (choć oficjalnie wstęp dla nie-muzułmanów jest zabroniony). Pobyt na poniedziałkowym targowisku, które przyciąga tłumy kolorowo ubranych okolicznych mieszkańców i garstkę turystów, którzy akurat znaleźli się w pobliżu. Po południu wyjazd do Bandiagary – wrót do Kraju Dogonów. Zejście do jednej z wiosek u podnóża klifu. Pierwszy dzień trekkingu. Nocleg na dachach dogońskich chat.
7 DZIEŃ
Drugi dzień trekkingu. Poranny spacer między wioskami, osadami dogońskimi, odprężające odpoczynki w środku dnia. Podziwianie widoków i zaznajomienie się charakterystyczną architekturą Dogonów. Nocleg na dachach dogońskich chat.
8 DZIEŃ
Ostatni dzień trekkingu. Po drodze podpatrywanie codziennego życia mieszkańców: rolników, pasterzy, uczniów i kobiet wracających do swoich domostw z wielkimi bagażami na głowach. Poznawanie obyczajów, obrzędów i skomplikowanej historii tego bez wątpienia najbardziej tajemniczego plemienia Afryki Zachodniej. Możliwość uczestniczenia w pokazie regionalnego tańca z maskami. Powrót do Mopti. Nocleg.
9 DZIEŃ
Początek 3-dniowego rejsu po Nigrze - jednej z największych afrykańskich rzek do Korioume, niedaleko Timbuktu. Najpierw siecią kanałów, potem szerszym korytem. Możliwość zobaczenia hipopotamów i ptactwa wodnego. Podziwianie krajobrazów i podpatrywanie trudu miejscowych rybaków. Nocleg pod namiotami.
10 DZIEŃ
Drugi dzień rejsu. Przystanki po drodze w wioskach położonych na wyspach, wpłynięcie na wielkie wody delty śródlądowej. Po drodze miniemy Niafunke - rodzinną wioskę Ali Farka Toure – najsławniejszego bluesmana Czarnego Lądu, nazywanego John Lee Hookerem Afryki. Nocleg pod namiotami.
11 DZIEŃ
Ostatniego dnia docieramy do Korioume. Czułe pożegnanie ze sternikiem i przesiadka na cztery koła, aby dojechać do legendarnego miasta na skraju pustyni – Timbuktu, wpisanego na listę UNESCO.  Nocleg.
12 DZIEŃ
Zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta, m.in. meczetów Dżigereber, Sankore, Sidi Jahija, biblioteki, zawierającej najważniejsze manuskrypty, wizyta w szkole koranicznej i domach pierwszych europejskich odkrywców Timbuktu. Późnym popołudniem fakultatywna (35 EUR) przejażdżka na wielbłądach w głąb pustyni. Pobyt w wiosce Tuaregów – błękitnych rycerzy, możliwość wypicia herbaty i zrobienia drobnych zakupów. Nocleg pod gwiazdami.
13 DZIEŃ
Poranny powrót z pustyni. Przeprawa przez Niger. Przejazd do Hombori – osady położonej u stóp sławnych szczytów Fatimy, miejsca wręcz kultowego dla wszystkich wspinaczy górskich. Krótki postój w Douentza. Nocleg.
14 DZIEŃ
Wcześnie rano wyruszymy na kilkugodzinny trekking po skałach Fatimy. Nie będzie to wspinaczka, ale i tak wrócimy pełni wrażeń i z silnym postanowieniem powrotu – już z solidnym przygotowaniem i sprzętem wspinaczkowym. Po południu przejazd do Mopti.
15 DZIEŃ
Przejazd do Burkina Faso. Przekroczenie granicy i dalszy przejazd do Wagadugu, stolicy kraju, krótkie zwiedzanie najważniejszych atrakcji miasta. Nocleg.
16 DZIEŃ
Przejazd do Oursi, miejsca uznawanego za nieodkryty klejnot Burkina Faso, uroczej wioski wciśniętej między piaski pustyni i jeziorne wody. Tam też, nieopodal,  znajdują się ruiny osady, które nazwano największym archeologicznym odkryciem w Afryce Zachodniej w ostatnich dekadach. Po drodze kilkugodzinna wizyta na czwartkowym targu w Gorom Gorom. Ten targ to eksplozja doznań, barw, dziwnych dźwięków i zapachów, które wprowadziłyby w zakłopotanie nawet głównego bohatera „Pachnidła”. Pobyt na targowisku, podglądanie zawieranych transakcji i możliwość zakupów. Nocleg.
17 DZIEŃ
Przejazd do Wagadugu – stolicy Burkina Faso, miasta znanego z jednego z największych festiwali filmowych w Afryce.  Po drodze zwiedzanie Bani, miasteczka z siedmioma zabytkowymi i bardzo tajemniczymi meczetami. Nic bardziej architektonicznie romantycznego w Burkina Faso już nie zobaczymy.  Wieczorny spacer po Wagadugu.  Nocleg.
18 DZIEŃ
Przejazd do Tiebele (niedaleko granicy z Ghaną), najbardziej charakterystycznej wioski w Kraju Kassena. Podziwianie pięknie malowanych domostw należących do wodza wioski i jego krewnych. Nocleg w tradycyjnych chatach Tiebele.
19 DZIEŃ
Fakultatywnie (30 EUR) wizyta w Rezerwacie Nazinga, najlepszym miejscu w Burkina Faso, gdzie można zobaczyć słonie. Prawie zawsze się to udaje.  Przejazd południowymi rubieżami Burkina Faso do Kraju Lobi, najbardziej animistycznego regionu w kraju. Nocleg w Gaoua.
20 DZIEŃ
Przejazd do Banfory. Po drodze zwiedzanie  domostw w Krainie Lobi, gdzie dominuje nietypowa architektura stworzona z cegły błotnej, a domy mieszkalne przypominają małe fortece oraz najlepiej zachowanej kamiennej budowli w Afryce Zachodniej – ruin kompleksu Loropeni – jedynej w Burkina Faso, która została wpisana na listę UNESCO. Po południu wizyta nad wodospadami Karfiguela, które zachwycają przejrzystością wody (możliwość kąpieli) i dziesiątkami kaskad torującymi sobie drogę pośród bujnej zieleni. Późnym popołudniem dotarcie do zjawiskowych formacji skalnych – Domes de Fabedougou. Nocleg.
21 DZIEŃ
Wycieczka w okolice Banfory. Odwiedziny w tradycyjnej wiosce z glinianymi chatami na planie koła. Spacer pomiędzy przedziwnymi formacjami Pics de Sindou oraz fakultatywnie (10 EUR)rejs dłubanką po uroczym jeziorze Tangrela. Podziwianie widoków i poszukiwanie hipopotamich rodzin. Przejazd do Bobo Dioulasso, drugiego największego miasta w Burkina Faso. Zwiedzanie Starego Miasta, jednej z piękniejszych historycznych centrów wielkomiejskich w Burkina Faso, Wielkiego Meczetu, ogromnego bazaru (tam możliwość zakupu pamiątek). Nocleg.
22 DZIEŃ
Przejazd do Segou, miasteczka położonego nad Nigrem, bogatego w liczne przykłady kolonialnej zabudowy. Zwiedzanie zabytkowej części miasta, spacer wzdłuż Nigru. Nocleg.
23 DZIEŃ
Uczestniczenie w najsławniejszym festiwalu folkowym w Afryce Zachodniej – Festival sur le Niger. Rok rocznie przyjeżdżają tu muzyczne sławy z Mali, Burkina Faso, Gwinei,  Senegalu, Togo, Nigerii, Ghany... Poza koncertami będą również przedstawienia teatralne, uliczne happeningi oraz możliwość dokonania, być może, najlepszych zakupów w tej części Afryki. Nocleg
24 DZIEŃ
Uczestniczenie w festiwalu. Wiele imprez jest darmowych. Te najważniejsze koncerty z udziałem sław światowej piosenkarskiej elity są płatne. W tym okresie przyjeżdżają też sprzedawcy pamiątek i rękodzieła z całego kraju. Czyli nawet dla tych, których afrykańska muzyka nieco znuży (choć nie wiem, czy to w ogóle możliwe) będzie czym się zająć. Nocleg.
25 DZIEŃ
Sobota, to apogeum Festiwalu nad Nigrem, tego dnia występują największe sławy afrykańskiej estrady. W trakcie tworzenia programu, jeszcze nie wiadomo jaki będzie harmonogram festiwalu, ale zawsze sobota jawi się dniem, tym najważniejszym, dniem, który będzie wracał do nas w bezsenne noce, w chwilach niepokoju i rozterek. I wspomnienie tego dnia nas uspokoi.
26 DZIEŃ
Przejazd do Bamako. Czas wolny. Nocleg
27 DZIEŃ
Wylot do Polski.

UWAGA: Ponieważ jest to  Afryka, czasami trochę nieprzewidywalna i wymagająca improwizacji na miejscu, dlatego w powyższym programie mogą nastąpić korekty i zmiany - w zależności np: od rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna itp.) - pozostające w gestii pilota.
* - podane koszty wyżywienia, wstępów i opłat fakultatywnych, są orientacyjne i mogą ulec zmianie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

 

 


 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2017-01-15 2017-02-10 8700 zł + 1600 Euro Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:
- przeloty samolotem;
- transport na całej trasie transportem (transport publiczny, wynajęty bus, wynajęte samochody terenowe, wynajęta łódź);
- opiekę polskiego pilota wycieczek, oraz kierowcy/przewodnika podczas podróży wynajętym transportem;
- noclegi w hotelach turystycznych i guesthausach (pokoje dwu/trzyosobowe, miejscami dormitoria), pod namiotami (podczas rejsu Nigrem) i w chatach (lub na ich dachach) Dogonów (podczas trekkingu) ;
- wszelkie pozwolenia i opłaty drogowe.
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- kosztów wiz ok. 180 EUR;
- wyżywienia ok. 10 EUR/dzień ;
- opcji fakultatywnych (wyszczególnionych w programie) – ok. 100 EUR;
- wstępów do atrakcji turystycznych. – ok. 60 EUR (+ ew.100 EUR – Festival sur le Niger);
- opłat granicznych – ok. 25 EUR;
- obowiązkowych napiwków i łapówek – ok. 25 EUR.

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie obowiązkowe na żółtą febrę (żółta książeczka szczepień)
- szczepienia zalecane: błonica, tężec, poliomielitis, dur brzuszny, żółtaczka A i B
- grupa 9-12 osób.
-  paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
- UWAGA: Dokładny termin wyjazdu (data wylotu i powrotu) zostanie potwierdzony po wejściu w życie rozkładu lotów, może ulec przesunięciu do 3 dni.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem
supertramp@supertramp.pl lub telefonicznie.

 

 

 

 

 


 

Galeria