facebook

SuperTramp

MAROKO Brama Sahary

MAROKO Brama Sahary

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

MAROKO  – BRAMA SAHARY 

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach).
Plan wyprawy jest autorskim programem BP „Supertramp”,  Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

Pierwsza Wyprawa Klubowa miała miejsce w 1996 r., autokarem przez całą Europę. Trwała 30 dni, podczas których przejechaliśmy 10 tyś. km. Po latach powracamy z Wyprawą  tym razem samolotem i krótszą, w mniejszym gronie, jednak nie mniej fascynującą. ZAPRASZAMY!!!

Afryka Północna, tradycyjnie nazywana Maghrebem, stanowiła zawsze dla Europejczyków wrota na Czarny Ląd. Tak pozostało do dzisiaj - Maroko to idealne miejsce na pierwsze spotkanie z Afryką, a także z kulturą islamu.
Ludzie są tutaj przyjaźni i otwarci, a temperatury pozwalają myśleć o czymś innym, niż kawałek cienia i szklanka zimnej wody.
Jest to kraj stosunkowo łatwo dostępny, a jednocześnie ciągle jeszcze nie wypaczony przez zalew masowej turystyki. Większość miast zachowała swój charakter, a ich mieszkańcy tradycyjny styl życia.
Krajobrazy oszałamiają malowniczością i różnorodnością – od plaż i strzegących wybrzeża oceanu fortec, poprzez surowe pasmo Atlasu, aż po zachodnie krańce Sahary.
Każdy znajdzie tu coś dla siebie: antyczne rzymskie ruiny, skarby islamskiej architektury, atlantyckie plaże, pyszne jedzenie, górskie przełęcze i szczyty oraz noce pod gwiazdami w beduińskim obozowisku. Ważne tylko, by w oszołomieniu tym natłokiem wrażeń patrzeć czasem pod nogi i nie nadepnąć na kobrę, której przygrywa na flecie zaklinacz węży.

MAROKO – Brama Sahary

PROGRAM:

1 DZIEŃ  WARSZAWA – CASABLANCA
Spotkanie na lotnisku Chopina w Warszawie  a następnie przelot Warszawa - Casablanka przez jeden z portów europejskich.

2 DZIEŃ  CASABLANCA – TANGER
Przejazd do hotelu nocleg. Odpoczynek po długim przelocie. Po sniadaniu szybki rzut oka na nowoczesne miasto, które rozsławił kultowy film „Casablanca”: szerokie bulwary i centralny plac miasta – Place Mohammed V. Przed południem  przejazd pociągiem lub autobusem do Tangeru – przyjazd po południu. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Wieczorem spacer po Tangerze, zwiedzanie centrum Tangeru z medyną i Petit Socco. W tutejszych knajpkach bywali Beatlesi i Rolling Stonesi, kręcono tu zdjęcia do filmu „Pod osłoną nieba”, a klimat miasta do dziś przywodzi na myśl słynną „Casablankę” i erę bitników: Bowelsa, Trumana Capote, William Burroughsa, , Allen Ginsberga, Jack Kerouaca, Tennessee Williamsa. Nocleg. w Tangerze.

3 DZIEŃ TANGER – CHEFCHAOUEN
Przejazd autobusem Tanger – Chefchaouen, zakwaterowanie i zwiedzanie błękitnego miasta.  XV- wieczny Meczet El Adamaa Masjid. Jest to największy meczet w mieście, charakteryzujący się widocznym z daleka ośmiokątnym minaretem.  Medyna i plac Uta el-Hammam. Urok starówki związany jest z wpływami andaluzyjskiej sztuki, malowane na błękitno domy, małe placyki i liczne fontanny zasilane górską wodą, nadają jej niepowtarzalny charakter. Fontanny są prawdziwymi arcydziełami – często zdobią je błękitno-niebieskie mozaiki cudownie harmonizujące z odcieniami błękitnych budynków.  Wieczór spędzimy w jednej z uroczych kawiarenek popijając miętowa herbatę.  Nocleg w Chefchaouen.

4 FEZ
Rano przejazd do Fezu. Miasto Fez – pierwsza i do dzisiaj duchowa stolica Maroka, to kwintesencja tego kraju i jego niepowtarzalnej kultury. Ogromna medyna jest miastem w mieście labiryntem uliczek, w który łatwo wejść, ale już dużo trudniej wyjść tam gdzie się zamierzało. Zwiedzanie rozpoczniemy od taksówkowego Tour de Fes, objedziemy wokół liczące 12 kilometrów mury Medyny, zatrzymując się w najciekawszych miejscach w pobliżu bram miejskich ( fakultatywnie koszt ok. 7 euro/osoba) .  Na pieszo odwiedzimy grobowce Merynidów i pałac Batha.

5 DZIEŃ  FEZ
Drugi dzień w kulturowej stolicy Maroka. Dziś zobaczymy m.in. Mauzoleum Idrissa II, meczet Al. Krawijjin oraz medresę Seffarin – XIV-wieczną szkołę koraniczną (ok. 4 Euro). Przyjrzymy się też pracy w tradycyjnych garbarniach Chouwara (ok.2 Euro), gdzie wytrawia się skóry, tradycyjną techniką, mocząc je w krowim moczu i odchodach gołębi.  Długo nie zapomnimy widoku z dachu domu na połączone jak plastry miodu niecki, w których wytrawiają się skóry, a jeszcze dłużej zapachu, który otoczy nas w tym miejscu. Przede wszystkim zaś Fez da nam dziś okazję do zagłębienia się w plątaninę uliczek i suków medyny, zakupów tradycyjnego rękodzieła, orientalnych przypraw, perfum i wyrobów skórzanych. Nocleg w Fezie.

6 DZIEŃ MEKNES
Przed południem przejazd do Meknes, zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie Meknes - jednej z 4 historycznych stolic Maroka – „miast sułtańskich”. Rozbudowane i otoczone 24 kilometrowym murem z wspaniałymi bramami wjazdowymi przez despotycznego sułtana Moulaja Ismaila, było niegdyś nazywane „miastem 100 minaretów”. Odwiedzimy m.in. zadziwiająco spokojną i pełną uroku medynę, Muzeum Dar Jamai w XIX-wiecznym pałacu wezyrów (ok. 5 Euro), Bab Mansour – jedną z najpiękniejszych bram wjazdowych Maroka oraz Mauzoleum Moulaja Ismaila (jeżeli trwać będą nadal prace renowacyjne – z zewnątrz) – opętanego manią wielkości władcy tego kraju.

7 DZIEŃ
Rano wyruszamy do Moulay Idriss. Przejazd słynnymi marokańskimi grand taxi, czyli 30-letnimi, ale ciągle niezawodnymi mercedesami, które zabierają po 6 pasażerów. Moulay Idriss to najważniejsze sanktuarium religijne marokańskich muzułmanów, które do niedawna było niedostępne dla innowierców. Obejrzymy Mauzoleum Sułtana Idrissa, założyciela pierwszej marokańskiej dynastii (niewiernym, a więc w tym przypadku nam, wstęp do środka jest wzbroniony, wespniemy się więc na taras widokowy, z którego także niemuzułmanie mogą oglądać sanktuarium). Później znowu wsiądziemy w grand taxi i pojedziemy do niedalekiego Volubilis (ok. 7 Euro). Volubilis to dzisiaj największe stanowisko archeologiczne w Maroku, a niegdyś znaczące rzymskie miasto. Przejdziemy się Decumanus Maximus - główną ulicą antycznego miasta, obejrzymy rzymskie wille z dobrze zachowanymi mozaikami, łuk triumfalny i pozostałości Kapitolu. Z Volubilis wędrując przez gaje oliwne powrócimy do Moulay Idriss ( ok. 1-1,5h drogi). Powrót do Meknes. Późnym wieczorem przejazd nocnym autobusem do Rissani na skraju Sahary.

8 DZIEŃ  PUSTYNIA
Wcześnie rano przyjazd do Rissani, stamtąd przedostaniemy się grand taxi do Merzougi.  Wysiądziemy z autobusu w zupełnie innym świecie - Merzouga to wrota na marokańską Saharę. Zatrzymamy się w wiosce Hassi Labied, kilka kilometrów od Merzougi, na samym skraju pustyni.  Nasz hotel zbudowany w tradycyjnym marokańskim stylu to własność beduińskiej rodziny. Nasi gospodarze będą jednocześnie przewodnikami po bezdrożach Sahary. Na grzbiecie wielbłądów dotrzemy do Erg Chebbi (koszt ok. 120 Euro), gigantycznej piaskownicy, której wydmy sięgają nawet 150 metrów wysokości względnej.  Noc spędzimy w obozowisku naszych przewodników, popijając przy ognisku słynną berber whisky - niestety bezalkoholową herbatę z liściem mięty i śpiąc pod niesamowicie rozgwieżdżonym niebem pustyni.  Nocleg w obozie na pustyni.

9  DZIEŃ  PUSTYNIA
Powrót do cywilizacji w wielkim stylu – niczym karawana udamy się na grzbietach wielbłądów do Hassi Labied. Nocleg w hotelu na skraju pustyni.

10 DZIEŃ  HASSI LABIED – TINERHIR 
Ten dzień zejdzie nam głównie na przejazdach. Bardzo wcześnie rano opuścimy naszych gościnnych beduińskich gospodarzy i wyruszymy autobusem do Tinerhir, wrót do pięknego i ciągle nieopanowanego przez turystów wąwozu Todra. Na miejsce dotrzemy wczesnym popołudniem. Spacer nad rzeką w okolicy hotelu. Nocleg w hotelu w wąwozie Todra.

11 DZIEŃ WĄWÓZ  TODRA
Ten dzień spędzimy na trekkingu w słynnym z pięknych, niezwykle urozmaiconych  widoków wąwozie Todra i eksploracji bajkowych kasb, glinianych twierdz wojowniczych berberyjskich rodów (opłata miejscowego przewodnika ok. 5-6 euro /osoba). Objazd Wąwozu Dades  - Drogą Tysiąca Kazb (ok. 15 Euro/osoba). Powrót do hotelu i nocleg.

12 DZIEŃ QUARZAZATE I AIT BENHADDOU  
Rano przejazd do Quarzazate, największego miasta saharyjskiego Maroka.  Odwiedzimy największe atrakcje Quarzazate - kasbę Taourirt (ok.2 Euro)  i studia filmowe (ok. 7 Euro), w których kręcono zdjęcia do wielu znanych produkcji min. „Klejnotu Nilu” i „Królestwo Niebieskie” (bilet wstępu 5 euro/osoba). Nocleg w Quarzazate.

13 DZIEŃ QUARZAZATE
Rankiem tego dnia odbędziemy wycieczkę do położonej ok. 30 km stąd Ait Benhaddou - obronnej osady z licznymi przylepionymi do okolicznych wzgórz kasbami. Widok na osadę, otoczoną surowym krajobrazem gór i pustyni w zmieniającym się świetle słonecznym jest rzeczywiście baśniowy.  Po południu przejazd (ok. 5 godz.) grand taxi niezwykle widokową trasą biegnącą przez góry Atlas do Marakeszu z przystankami w najbardziej widokowych miejscach. Przyjazd na miejsce wieczorem, nocleg w Marrakeszu.

14 DZIEŃ MARRAKESZ
Rankiem zobaczymy, jak budzi się do życia najsłynniejszy i największy w Maroku plac miejski – Jamma el Fna. Obejdziemy wokół meczet Kutubijja (tak jak w większości marokańskich meczetów wnętrze jest niedostępne dla niewiernych). Imponujący minaret meczetu widoczny z wielu punktów miasta jest jednym z symboli Marrakeszu. Przez Bab Agnaou, najwspanialszą bramę miejską dostaniemy się do niezwykłych, słynących z przepychu grobowców Saadytów (ok. 7 Euro). Odwiedzimy pałac El Bahia (ok. 7 Euro), luksusową rezydencję wezyra. Zagłębimy się w plątaninę uliczek prowadzących do słynnych marakeskich suków i zwiedzimy niezwykle ciekawą medresę Ben Youssef (pochodzącą z XIV wieku największą w Maroku szkołę religijną). Po pełnym wrażeń dniu popróbujemy marokańskiej kuchni w jednej jadłodajni na placu Jamma el Fna.  Nocleg w Marrakeszu.

15 DZIEŃ  TREKKING DO REFUGE DE TOUBKAL
Wycieczka fakultatywna, uczestnicy ponoszą koszty przejazdu Marakesz-Imlil-Marakesz  oraz przewodnika (około 70 Euro).  Rankiem wyruszymy grand taxi do Imlil , górskiej miejscowości, z której wyruszymy na trekking pod Jebel Toubkal najwyższy szczyt Maroka (wejście ok. 6h) Wędrówkę zakończymy w schronisku Refuge de Toubkal (3200 m n.p.m.), które leży u podnóża szczytu  Jebel Toubkal (4167 m n.p.m). Nocleg w schronisku.

16 DZIEŃ POWRÓT DO MARAKESZU
Wczesnym rankiem zejdziemy do Imlil (4-5 h) i wrócimy grand taxi do Marrakeszu (ok. 3-4 h). Godziny popołudniowe spędzimy na zakupowym szaleństwie w sukach znanego nam już nieźle miasta. Nocleg w Marrakeszu.

17 DZIEŃ  ESSAUIRA
Rano przejazd autobusem do Essauiry – przyjazd przed południem.  Białe mury starówki Essauiry, otoczone potężnymi fortyfikacjami jakby wrośniętymi w postrzępioną skałę, o którą rozbijają się fale Atlantyku są jednym z najbardziej malowniczych widoków na marokańskim wybrzeżu. Przespacerujemy się murami obronnymi miasta, na których wciąż stoją XVII wieczne działa. Odwiedzimy port wypełniony po brzegi setkami niebieskich łodzi rybackich i spróbujemy świeżo złowionych „owoców morza” w cenach marokańskich! Nocleg w Essauirze.

18 DZIEŃ  EL JADIDA
Przejazd autobusem do El Jadidy – niegdyś portugalskiej twierdzy strzegącej wybrzeża.  Miasteczko jest pełne uroku, a przy tym rzadko odwiedzane przez turystów, co pozwoli nam zjeść kolejną porcję „owoców morza” w jeszcze bardziej marokańskich cenach. Nocleg w El Jadidzie.

19 DZIEŃ  EL JADIDA – CASABLANCA
Leniwe przedpołudnie w El Jadidzie - zwiedzimy starówkę i zejdziemy do środka olbrzymiej cysterny zabezpieczającej zapasy wody dla twierdzy ( ok. 6 Euro). Spacer plażą; w zależności od pogody możliwość kąpieli w oceanie. Po południu przejazd autobusem lub grand taxi do Casablanki i rzut oka na miasto. Odwiedzimy potężny i całkiem współczesny Meczet Hassana (budowę ukończono w 1993 roku), będący jednym z niewielu meczetów w Maroku, które można zwiedzać (ok.12 Euro). Tutaj kończy się nasza marokańska wyprawa.

20 DZIEŃ CASABLANCA – WARSZAWA
Z lotniska w Casablance polecimy do Warszawy z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych.


* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-04-19 2024-05-08 6500 PLN + 750 EUR 2 wolne miejsca Zamknięte
3 wolne miejsca
2024-09-10 2024-09-29 6500 PLN + 750 EUR 4 wolne miejsca Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- przelot Warszawa – Casablanka – Warszawa, wraz z opłatami;
- transport na miejscu, objęty programem (autobusy, taksówki itp.);
- noclegi (hotele klasy turystycznej, pokoje 2-3 osobowe, schroniska  górskie - pokoje wieloosobowe);
- opieka licencjonowanego polskiego pilotal
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT.
 
WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- bilety wstępu (ok. 130 EUR), wyżywienie (ok. 15 EUR dziennie),  w sumie min. 450 EUR + wycieczki fakultatywne (orientacyjne ceny podano w nawiasach).

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nieobowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A + B, tężec, błonica, polio;
- grupa do 12 osób;
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy;
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem supertramp@supertramp.pl lub telefonicznie.
 

 

Galeria