facebook

SuperTramp

UZBEKISTAN-TADŻYKISTAN   Z TRAKTEM PAMIRSKIM – KIRGISTAN

UZBEKISTAN-TADŻYKISTAN Z TRAKTEM PAMIRSKIM – KIRGISTAN

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

UZBEKISTAN - TADŻYKISTAN z Traktem Pamirskim – KIRGISTAN


Wyprawa jest autorskim programem BP Supertramp oraz Małgorzaty Kukułki-Sydorczuk. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

Wyprawa do orientalnej Azji Centralnej, podczas której przemierzymy trzy kraje będące niegdyś ważnymi ośrodkami na Jedwabnym Szlaku. Podziwiać będziemy perły architektury Samarkandy, Buchary i Chiwy. Przebrniemy przez piaski pustyni Kyzył – Kum, gdzie spędzimy noc w jurtach. W górach Nuratau wybierzemy się na trekking. Zwiedzimy niejeden bazar z uginającymi się od jedwabnych tkanin stołami, kolorowymi i pachnącymi przyprawami, lokalnymi specjałami. Niejeden wieczór spędzimy w klimatycznych czajchanach. I wreszcie udamy się Traktem Pamirskim w góry Tadżykistanu, by podziwiać majestatyczne siedmiotysięczniki. Samym Pamirskim Highway`em przejedziemy ponad 1000 km. Wyprawę zakończymy w Kirgistanie.

PROGRAM:
1 DZIEŃ
Zbiórka na lotnisku w Warszawie i przelot z przesiadką do stolicy Uzbekistanu – Taszkentu.

2 DZIEŃ
Zwiedzanie Taszkentu, miasta mozaiki - połączenie świata islamskiego z epoką carską, radziecką, oraz czasami
współczesnymi: medresa Kukeldasz (XVI w.) – największa wciąż czynna, Meczet Piątkowy (Juma Masjidi), kompleks mauzoleów Hawendi Tachura (XIV w.), centrum duchowe – kompleks Hast Imam. Na jego terenie, w medresie Muji Mubaraka (XVI w.) przechowywany jest Koran Usmana, który był trzecim kalifem prawowiernym w VII w. Usman jako pierwszy połączył w jedną całość tekst Koranu i rozesłał jego kopie do innych krajów muzułmańskich. Po zwiedzaniu udamy się do jednego z najstarszych i największych bazarów Taszkentu – Chorsu. Raj dla smakoszy kuchni uzbeckiej, wschodnich przypraw, słodyczy, rękodzieła, wyrobów z jedwabiu i nie tylko... Naokoło bazaru znajdują się klimatyczne czajchany. Przejazd nocnym pociągiem plackartnym do Chiwy.

3 DZIEŃ
Przyjazd do Chiwy. Klimatem i architekturą miasto nawiązuje do baśni „Tysiąca i jednej nocy”. Zwiedzanie Chiwy:
otoczone murami stare miasto – twierdza Iczan Kala (XVIII/XIX w., lista UNESCO), do którego prowadzą cztery bramy. Na jego terenie znajdują się: twierdza wewnętrzna Kunja Ark, dawna rezydencja chana Chiwy oraz przyległy bastion Ak–Sheikh–Bobo, minaret Kalta Minor, medresa Muhammada Amin – chana, meczet Dżuma, którego sufit oparty jest na dwustu drewnianych kolumnach, meczet Ak, medresa Kutlug Murad Inaka, medresa i minaret Islam Chodży – najwyższy w Uzbekistanie (56 m), mauzoleum Pahlawona Mahmuda, pałac Tasz Chauli, karawanseraj Allakuli – chana i wiele innych. Na uwagę zasługują okoliczne ulice, skupione wokół twierdzy zewnętrznej Diszan Kala, na których toczy się prawdziwe życie chiwańskich mieszkańców. Nocleg w Chiwie.

4 DZIEŃ
Wyjazd do Chorezmu – historycznej krainy, obejmującej niegdyś ziemie dzisiejszego Uzbekistanu i Turkmenistanu.
Niektóre źródła podają, iż przy dworze króla Chorezmu Wisztapsy działał sam Zaratusztra. Zwiedzanie twierdz na
piaskach pustyni Kyzył - Kum: Toprak Kala, dawna rezydencja władców Chorezmu; cytadela Kyzyl Kala, twierdza Ajaz Kala. Powrót do Chiwy. Relaks w lokalnych czajchanach. Nocleg.

5 DZIEŃ
Przejazd do Buchary. Przekroczymy rzekę Amu – Darię i przebrniemy przez piaski pustyni Kyzył – Kum (tłum. czerwony piasek), przez którą wiódł Jedwabny Szlak z Chin do Europy. Na pustyni występują złoża złota, srebra, miedzi, uranu oraz ropy i gazu. Przyjazd do Buchary, nocleg.

6 DZIEŃ
Zwiedzanie miasta: serce Buchary (lista UNESCO) - zespół Lab – i Hauz, kompleks Po – i Kalon, nazwany od minaretu Kalon (tłum. wielki) – najstarszej budowli zespołu (XII w.), cytadela Ark – najstarszy zabytek Buchary i dawna rezydencja emirów, zespół Chodża Gaukuszon, zespół Bala Hauz, mauzoleum Samanidów. W okolicach znajduje się wiele urokliwych kawiarenek. Spacer po lokalnym bazarze z halami targowymi z XVI w. Dla chętnych – wizyta w XVI w. czynnej łaźni Bozori Kord. Nocleg w Bucharze.

7 DZIEŃ
Przejazd z Buchary nad jezioro Ajdar – Kul, które powstało na skutek zalania olbrzymiego słonego zapadliska podczas powodzi na rzece Syr – Darii. Jezioro zajmuje powierzchnię 3000 km². Odpoczynek, dla chętnych kąpiel. Dalej wyprawa do jednej z osad na pustyni Kyzył – Kum – Yangigazgan. Możliwość jazdy na wielbłądach. Kolacja. Nocleg w tradycyjnych uzbeckich jurtach na pustyni.

8 DZIEŃ
Przejazd do Nuraty – miejsca pielgrzymkowego muzułmanów z całego Uzbekistanu. Zwiedzanie: ruiny starożytnej
twierdzy zbudowanej przez Aleksandra Macedońskiego, kompleks Czaszma (tłum. źródło), w skład, którego wchodzą: studnia, źródło, meczet Dżuma i łaźnie. Czaszma jest jednym z najważniejszych ośrodków islamu. Jeden ze średniowiecznych historyków pisał, iż wiele pochowanych tu osób widziało Mahometa. Przejazd do rezerwatu biosfery Nurata Kyzył – Kum, u podnóża gór Nuratau. Dalej przejazd w góry. Zakwaterowanie w jednej z wiosek uzbeckich (Sentab, Ukhum, Hayat lub Madjerum). Idealne miejsce do poznawania lokalnych tradycji i obyczajów. Wieczorem specjały kuchni domowej. Nocleg w wiosce.

9 DZIEŃ
Rano wybierzemy się na kilkugodzinny trekking urokliwą ścieżką, w kierunku sąsiednich wiosek. Po drodze malownicze widoki. Po trekkingu, powrót do naszej wioski, gdzie gospodarze czekać będą na nas z domową kolacją. Nocleg w wiosce.

10 DZIEŃ
Rano przejazd do Samarkandy. Zakwaterowanie. Miasto określane jest „perłą Azji Środkowej”. Zwiedzanie zaczniemy od Placu Registan. Tu znajduje się najbardziej znany kompleks architektoniczny Uzbekistanu (UNESCO) – bogato zdobione mozaiką i orientalnymi wzorami budowle: medresa Uług Bega (XV w.), medresa Szir – Dar (XVII w.), medresa Tillja – Kari (XVII w.), następnie Gur – i Mir (tłum. grób króla) – miejsce spoczynku i rodzinny grobowiec Tamerlana, meczet Bibi Chanum – największy w Samarkandzie, kompleks Szach – i Zinda, zespół dwudziestu budowli, wzniesiony za panowania Tamerlana (XIV – XV w.) z błękitnymi kopułami i wysokimi wzorzystymi portalami. Wizyta na słynnym bazarze Siab (unikatowe lokalne produkty, samarkandzka czekolada domowej roboty, uzbecka samsa i inne pyszności). Nocleg w Samarkandzie.

11 DZIEŃ
Przejazd w stronę granicy z Afganistanem, do miejscowości Termez. Na terenie miasta - portu nad rzeką Amu – Darią, jeszcze przed podbojem arabskim znajdowało się ponad dziesięć klasztorów buddyjskich. W mieście przeważa zabudowa radziecka, co ciekawsze zabytki, jak np. stupa buddyjska (II w.), czy buddyjski kompleks świątynny Fajaz – Tepa (II-III w.) znajdują się poza granicami Termezu. Na ulicach miasta i lokalnym bazarze często można spotkać przybyszy z sąsiedniego Afganistanu. Nocleg w Termezie.

12 DZIEŃ
Przejazd w stronę granicy z Tadżykistanem. Kraj szczyci się przede wszystkim swoimi przepięknymi dzikimi górami, zpamirskimi lodowcami i licznymi dolinami. Tędy przebiega najbardziej malownicza droga Azji Środkowej – Trakt Pamirski (najwyższy punkt 4655 m. n.p.m.), z którego można podziwiać siedmiotysięczniki – Szczyt Ismaila Samaniego, dawny Pik Komunizmu (7495 m n.p.m.) i Szczyt Lenina (7134 m n.p.m.). Po przeprawie granicznej, dalszy przejazd do stolicy Tadżykistanu – Duszanbe. Zakwaterowanie. Spacer po stolicy, w której dominuje architektura czasów stalinowskich. Nocleg w Duszanbe.

13 DZIEŃ
Wyruszamy na Pamir Higway! Trakt Pamirski dzieli się na zachodni, łączący Duszanbe z głównym miastem
Górskobadachszańskiego Okręgu Autonomicznego – Chorog (Tadżykistan) oraz wschodni, liczący 728 km, łaczący miasto Chorog z kirgiskim miastem Osz, gdzie znajduje się koniec trasy. Od miejscowości Chorog do kirgiskiego Osz trakt przebiega przez trzy główne przełęcze: Taldyk (3615 m n.p.m.), Kyzyl – Art (4280 m n.p.m.), Akbajtal (4655 m n.p.m.). Pierwszy etap – przejazd do Kalaichumb przez region Kulab. Przyjazd do Kalaichumb. Zakwaterowanie. Nocleg.

14 DZIEŃ
Przejazd z Kalaichumb do Chorog (2100 m n.p.m.), stolicy Górskiego Badachszanu. Miasto położone jest na granicy z Afganistanem, u ujścia rzeki Ghunt do rzeki Pandż. W okolicach ciągną się górskie dzikie bezdroża Pamiru, poprzecinane licznymi dolinami. Przyjazd do Chorog. Spacer po miasteczku. Kolacja. Nocleg.

15 DZIEŃ
Przejazd z Chorogu przez dolinę rzeki Wachsz do miejscowości Iszkoszim, głównej osady doliny Wachsz. Większość trasy biegnie wzdłuż granicy z Afganistanem. Po drodze, dla chętnych, kąpiel w źródłach termalnych Garm Czaszma. Przyjazd do Iszkoszim. Spacer po miasteczku, wizyta na Afgan – bazarze, na który zjeżdżają się Tadżycy i Afgańczycy handlujący dywanami, pamiątkami, żywnością itd. Nocleg.

16 DZIEŃ
Wyjazd z Iszkoszim przez Namadgut, gdzie znajdują się ruiny starożytnej twierdzy Kahkaha i mazar Szochi Mardon, następnie dalej przez Jamczun i Wrang, w którym zachowały się pozostałości stup buddyjskich. Przejazd wzdłuż Korytarza Wachańskiego - wysokogórskiego pasma we wschodnim Afganistanie, oddzielającego Tadżykistan od Pakistanu, należącego do prowincji Badachszan. Przyjazd do wioski Langar (2790 m n.p.m.). Nocleg.

17 DZIEŃ
Przejazd z Langar do Murgob (3600 m n.p.m.) – centrum wschodniego Pamiru. W okolicach znajdują się jeziora (m. in. Bulun – Kul 3800 m n.p.m.) oraz gorące źródła. Odpoczynek. Kolacja. Nocleg w Murgob.

18 DZIEŃ
Całodzienny przejazd z Murgob do Osz w Kirgistanie. Przekroczymy najwyższą na Trakcie Pamirskim przełęcz Ak Baital (4655 m n.p.m.). Po drodze zatrzymamy się nad jeziorem Kara – Kul (3900 m n.p.m.) - największym w kraju, bezodpływowym, powstałym na skutek uderzenia meteorytu w skały krystaliczne. W pogodny dzień z jego brzegów można zobaczyć Szczyt Lenina. Po przekroczeniu granicy z Kirgizją w Burdeba, przejazd do Osz. Kolacja. Nocleg.

19 DZIEŃ
Zwiedzanie Osz, drugiego co do wielkości miasta Kirgistanu: święta góra Sulajman Too (lista UNESCO, 1100 m n.p.m.), widoczna niemal z każdego zakątka miasta. Z jej wierzchołku można podziwiać panoramę Osz. Posiada pięć szczytów, na których znajduje się wiele miejsc kultu, a także jaskinie z petroglifami. Uważa się, iż ludzie zaczęli pielgrzymować do tego miejsca jeszcze tysiąc pięćset lat temu. Na jednym ze szczytów znajduje się dom Babura z XVI w., dawnego władcy Kotliny Fergańskiej. Spacer po lokalnym bazarze. Próbujemy specjałów kuchni kirgiskiej. Nocleg w Osz.

20 DZIEŃ
Całodzienny przejazd z Osz do Biszkeku. Przyjazd do stolicy Kirgistanu. Kolacja. Czas wolny. Nocleg.

21 DZIEŃ
Spacer po stolicy Kirgistanu – Biszkeku. Wprawdzie nie ma tu zbyt wielu zabytków, dominują monumentalne radzieckie budynki, ale każdy znajdzie coś dla siebie: miejski deptak – Plac Ala Too, Plac z budynkiem Parlamentu i pomnikiem Lenina, Plac zwycięstwa. Dla chętnych zwiedzanie Muzeum Historycznego. Czas wolny na zakup pamiątek.

22 DZIEŃ
Powrót do Polski, przelot z przesiadką do Warszawy (w zależności od rozkładów lotów możliwe wydłużenie programu o 1 dzień)

W powyższym programie mogą nastąpić  korekty – w zależności, np.: od rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych – pozostające w gestii pilota.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                    
                                                                                                                                                                                        

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-08-25 2024-09-15 8900 PLN + 1400 USD rezerwa Zamknięte
2025-08-25 2025-09-15 8900 PLN + 1400 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- przeloty wraz z wszelkimi opłatami (Warszawa - Taszkent, Biszkek - Warszawa);
- transport na miejscu (autobusy, koleje, busiki, taxi zgodnie z programem);
- zezwolenie na przejazd Traktem Pamirskim wydawane przez ambasadę;
- opieka polskiego licencjonowanego pilota;
- ubezpieczenie NNW i KL 30 000 EURO;
- noclegi klasy turystycznej (pokoje 2,3, wieloosobowe);

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie;
- bilety wstępów, fakultety, inne własne wydatki (min. 500 USD).

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: supertramp@supertramp.pl
lub na spotkaniu z pilotem ok. 7 dni przed wyjazdem.
- grupa do 12 osób - paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.


 

 

Galeria