facebook

SuperTramp

IRAN - poezja w pięknych ogrodach

IRAN - poezja w pięknych ogrodach

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KLUBOWICZE- zniżka 5 % (od ceny z PLN) Plan wyprawy jest autorskim programem Alberta Kwiatkowskiego przygotowanym dla  SUPERTRAMPA. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Przelot z Warszawy do Teheranu z przesiadką w jednym z portów europejskich. Przylot w nocy.
2 DZIEŃ
Teheran: Zobaczymy Pałac Golestan (UNESCO), najlepszy przykład architektury kadżarskiej (XIX w.), a następnie znajdujące się niedaleko Muzeum Narodowe z ciekawymi zabytkami z okresu sprzed najazdu Arabów. Odwiedzimy Muzeum Klejnotów, by zobaczyć największą i najcenniejszą na świecie kolekcje klejnotów koronnych (m.in. słynny diament Koh-i Nur i legendarny Pawi Tron). Rzucimy okiem na Bagh-e Melli – kompleks budowli wzniesionych za pierwszego szacha z dynastii Pahlawich, grafitti na murze byłej ambasady USA, a następnie pójdziemy na Wielki Bazar oraz do Parku Lale, gdzie stoi mały lecz bardzo ciekawy meczet, którego architekturę inspirowały dzieła Gaudiego. Nocleg w Teheranie.
3 DZIEŃ
Rano jedziemy do Rasztu, na drugą stronę gór Alborz, do zielonego, deszczowego Gilanu. Po przyjeździe spacer po centrum miasta, zajrzymy też na bazar. Nocleg w Raszcie.
4 DZIEŃ
Rano wyjeżdżamy w góry, wysokie i bardzo zielone. Wejdziemy na wysoki szczyt, by zobaczyć Rudchan – najeżony wieżami jeden z górskich zamków asasynów. Potem udamy się do leżącego w lesie wielkiego i świetnego skansenu, by zobaczyć tradycyjne drewniane budownictwo Gilanu. Powrót do Rasztu. Nocleg.
5 DZIEŃ
Rano wyjazd do Masule – położonej wśród zielonych gór tętniącej życiem, malowniczej wioski o unikalnej architekturze. Położone na stromym zboczu dachy domów często mają też funkcję chodnika, bądź nawet ulicy. Powrót do Rasztu i krótki wypad nad Morze Kaspijskie. Wieczorem wyjazd autobusem nocnym na tereny zamieszkiwane przez Turkmenów, do Gorganu. Przyjazd nad ranem.
6 DZIEŃ
Rano, dalszy przejazd do Gonbad-e Qabus, gdzie zobaczymy liczącą ponad tysiąc lat, 53 metrową wieżę-grobowiec Qabusa – władcy z dynastii Zijarydów (UNESCO) i pospacerujemy po mieście. Dalej pojedziemy na step, by zobaczyć starożytny cmentarz pełen fallicznych nagrobków oraz poszukamy pozostałości Czerwonego Smoka – zbudowanego w starożytności jednego z najdłuższych murów obronnych świata (Wielki Mur Gorganu). Powrót do Gorganu i nocleg.
7 DZIEŃ
Rano wyjazd do Maszhadu – najważniejszego dla szyitów miejsca pielgrzymek w Iranie. Wieczorem spacer po mieście. Nocleg w Maszhadzie.
8 DZIEŃ
Rano wyjazd do Tusu, gdzie odwiedzimy mauzoleum Ferdousiego (XI w.), autora narodowego eposu Irańczyków. Po czym wrócimy do Maszhadu i pójdziemy zwiedzać olbrzymie mauzoleum Imama Rezy – jedynego szyickiego imama pochowanego w Iranie. Wieczorem wyjazd do Kermanu – najważniejszego miasta w pd.-wsch. Iranie i drugiego, po Jazdzie, największego ośrodka zaratusztrian.
9 DZIEŃ
Zwiedzanie Kermanu: kompleks Gandż Ali Chana, gdzie znajdują się m.in. stary bazar i jedne z najładniejszych w Iranie tradycyjnych łaźni. Po południu jedziemy do Rajen – dużego, glinianego, otoczonego murami i świetnie zachowanego opuszczonego miasta, a następnie do Mahanu, gdzie znajduje się duże mauzoleum szejka Nematullaha Waliego, założyciela ważnego bractwa derwiszy, potem jedziemy do Bagh-e Szahzade (UNESCO) – ładnego tradycyjnego ogrodu z okresu kadżarskiego. Powrót do Kermanu i nocleg.
10 DZIEŃ
Jedziemy na Pustynię Loota (Dasht-e Loot), w jedno z najgorętszych miejsc na świecie (jeśli nie najgorętsze – wg NASA odnotowano to najwyższą temperaturę podłoża ziemi  70.7 st. C). Wśród marsjańskich krajobrazów zobaczymy Kaluty – olbrzymie malownicze ostańce. Powrót do Kermanu na nocleg.
11 DZIEŃ
Wczesnym rankiem wyjazd do Jazdu – miasta zwanego „narzeczoną pustyni” i obecnie gł. ośrodka zaratusztrian w Iranie. Zwiedzimy czynną Świątynię Ognia, Meczet Piątkowy z najwyższymi w Iranie minaretami i pogubimy się w labiryncie uliczek na olbrzymiej starówce, pełnej łapaczy wiatrów, zbiorników na wodę, karawanserajów i wąskich, krętych uliczek. Pod wieczór pójdziemy do kompleksu Amira Chachmagh, gdzie zobaczymy m.in. bardzo ciekawą konstrukcję noszoną podczas szyickich obrzędów pasyjnych, a potem udamy się do zurchane, by zobaczyć tradycyjne ćwiczenia siłowe, połączone z muzyką i recytacją poezji. Nocleg w Jazdzie.
12 DZIEŃ
Rano jedziemy do Sarjazdu – świetnie zachowanej pustynnej, glinianej twierdzy. Następnie do Czak Czak – leżącej w górach, na pustyni świątyni zaratusztrian i ważnego miejsca pielgrzymek. Po powrocie do Jazdu zwiedzimy Muzeum Wody, a pod wieczór pojedziemy do Wież Milczenia, by zobaczyć, gdzie i jak zaratusztrianie „chowali” zmarłych. Nocleg w Jazdzie.
13 DZIEŃ
Rano ruszamy do Mejbodu, gdzie zobaczymy wielką i najlepiej zachowaną w Iranie pustynną lodówkę, najładniejszy tradycyjny gołębnik, zamek Narin – jeden z najstarszych w Iranie oraz tradycyjny zajazd pocztowy. Powrót do Jazdu, spacer po starówce i nocny przejazd do Szirazu – stolicy prowincji Fars, kolebki Iranu.
14 DZIEŃ
Zwiedzamy Sziraz. Rano idziemy do meczetu Naser al-Molk, którego wnętrze w słoneczne dni mieni się kolorami tęczy. Zobaczymy Bagh-e Eram (UNESCO) – duży ogród z okresu kadżarskiego (XIX w.), bardzo ładną medresę Chahar Bagh i zajrzymy na tradycyjny bazar. Potem pójdziemy do twierdzy Karim Chana (XVIII w.), spędzimy trochę czasu w mauzoleum Szah Czeraq, które jest głównym miejscem pielgrzymkowym w Szirazie, zobaczymy meczet Atiq – najstarszy w Szirazie. Wieczór spędzimy przy grobie Hafeza – najniezwyklejszego perskiego poety. Nocleg w Szirazie.
15 DZIEŃ
Rano jedziemy do Biszapuru, gdzie zobaczymy ruiny sasanidzkiego miasta, pałacu Szapura i świątyni Anahity, a niedaleko, w wąwozie (Tang-e Choqan), ciekawe, duże reliefy królów sasanidzkich. Dalej pojedziemy do  wioski, skąd podejdziemy w górę, do leżącej wysoko na zboczu góry jaskini Szapura, gdzie stoi olbrzymi kamienny posąg tego władcy. Powrót do Szirazu. Wieczór spędzimy przy Bramie Koranu. Nocleg.
16 DZIEŃ
Wczesnym rankiem wyruszamy do Firuzabadu, gdzie zobaczymy najlepiej zachowany pałac sasanidzki. Stamtąd, przez Sziraz, jedziemy do Persepolis (UNESCO) – najlepiej zachowanego w Iranie kompleksu starożytnych ruin (okres achemenidzki), a dalej  do Naqsz-e Rostam, gdzie zobaczymy kute w skałach groby królów z dynastii achemenidów, świetne sasanidzkie reliefy i tajemniczą budowlę, zwaną Ka’bą Zaratusztry. Pod wieczór powrót do Szirazu i nocny przejazd do Ahwazu.
17 DZIEŃ
Dzień pełen wrażeń i aż trzy rzadko uczęszczane obiekty wpisane na liście UNESCO. Rano jedziemy do Czogha Zanbil (UNESCO)– leżącego pośród piaszczystej pustyni jedynego zachowanego ziguratu na Bliskim Wschodzie (ok. XIII w. p.n.e.). Być może tak wyglądała biblijna Wieża Babel? Stamtąd pojedziemy do Szusztar (UNESCO) – zbudowanego przez wziętych do niewoli Rzymian cudu starożytnej inżynierii wodnej. Odwiedzimy też Susę (UNESCO) – jedną ze starożytnych stolic Iranu (dynastia achemenidów), gdzie zwiedzimy ruiny oraz odwiedzimy grób biblijnego proroka Daniela. Powrót do Ahwazu. Nocleg w Ahwazie.
18 DZIEŃ
Całodniowy przejazd do Isfahanu, po drodze fantastyczne widoki pustynnych krajobrazów. Po przyjeździe spacer po mieście. Nocleg w Isfahanie.
19 DZIEŃ
Zwiedzamy Isfahan – największą oazę świata, leżące nad rzeką, pełne zieleni, najładniejsze i najbogatsze w zabytki miasto Iranu, o którym Irańczycy mówią, że jest jak pół świata. Pójdziemy na Plac Naqsz-e Dżahan (UNESCO) – drugi największy tradycyjny plac miejski świata, gdzie zobaczymy jedyny w swoim rodzaju meczet Szejcha Lotfollaha o najpiękniejszej w Iranie mozaikowej kopule, Meczet Szacha (Imama) – słynny ze swej dekoracji mozaikowej i inskrypcji, Pałac Ali Qapu oraz ciągnący się wokół bazar pełen tradycyjnego rzemiosła. Stamtąd udamy się do Meczetu Piątkowego (UNESCO), który był rozbudowywany nieprzerwanie od VIII do XX wieku i gdzie znajduje się jeden z najwspanialszych mihrabów w Iranie. Pod wieczór pospacerujemy po dwóch długich i bardzo ładnych starych mostach (Si-o-Se Pol i Chadżu), jeśli będziemy mieć szczęście, posłuchamy tradycyjnych pieśni, śpiewanych tam przez mężczyzn. Nocleg w Isfahanie.
20 DZIEŃ
Ciąg dalszy zwiedzania Isfahanu. Pójdziemy do Dżolfy – dzielnicy ormiańskiej z katedrą Wank i ormiańskim muzeum. Potem pójdziemy do Czehel Sotun (UNESCO) – najładniejszego pałacu w Iranie, pełnego świetnych malowideł. Zobaczymy też Menar-e Dżonban – trzęsące się minarety. Czas wolny na placu Naqsz-e Dżahan. Na  Wielkim Bazarze będzie czas na zakup pamiątek. Nocleg w Isfahanie.
21 DZIEŃ
Rano jedziemy do Kaszanu, niewielkiego miasta leżącego na skraju pustyni. W Kaszanie zwiedzimy wielkie domy kupieckie (XIX/XX wiek), które stanowią najlepszy przykład architektury kupieckiej w Iranie (wybierzemy dwa z nich), dalej pojedziemy do Bagh-e Fin (UNESCO) – najstarszego z zachowanych tradycyjnych ogrodów irańskich, pospacerujemy po tradycyjnym starym bazarze, zajrzymy do łaźni Sułtana Amir Ahmada, które są jednymi z najładniejszych tradycyjnych łaźni w Iranie. Nocleg w Kaszanie.
22 DZIEŃ
Rano przejazd do Abiane – bardzo ładnej, leżącej wśród zieleni, starej wioski w górach, gdzie domy są czerwone, a kobiety ubierają się bardzo kolorowo. Stamtąd wjedziemy kilkadziesiąt kilometrów w pustynie, by zobaczyć Marandżab – świetny, odrestaurowany karawanseraj. Powrót do Kaszanu i wyjazd do Teheranu. Nocleg w Teheranie.
23 DZIEŃ
Rano pojedziemy na północ Teheranu, do Saadabadu i Nijawaranu – pałaców szachów z dynastii Pahlawich – ostatniej, jaka panowała w Iranie. Potem zwiedzimy Muzeum Rezy Abbasiego – niewielkie, lecz obok Muzeum Narodowego, najciekawsze muzeum w Iranie, a następnie udamy się na cmentarz żołnierzy Armii Andersa. W zależności od rozkładów lotów, wieczorem transfer na lotnisko i przelot do Polski.
24 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.* W powyższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, w zależności, np.: od zmiany rozkładu jazdy komunikacji lokalnej oraz innych czynników zewnętrznych.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie. Czasy przelotów lokalne.

                         * * *  POZWÓL PORWAĆ SIĘ WICHROM PRZYGODY  * * * 

 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2017-04-21 2017-05-14 8250 zł lista rezerwowa Zamknięte
2017-04-26 2017-05-19 8250 zł dodatkowy termin Zamknięte
2017-08-31 2017-09-23 8250 zł lista rezerwowa Zamknięte
2018-04-19 2018-05-12 8250 zł lista rezerwowa Zamknięte
2018-08-31 2018-09-23 8250 zł lista rezerwowa Zamknięte
2019-04-12 2019-05-05 8250 zł Złóż zapytanie
2019-09-19 2019-10-12 8250 zł Złóż zapytanie

Informacje praktyczne


ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- przelot Warszawa -Teheran-Warszawa, wraz z wszelkimi opłatami
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- ubezpieczenie NNW i KL  30 000 Euro;
- transport lokalny: autobusy  lub wynajęte busy, taksówki, pociągi metro itp.
- noclegi: hotele turystyczne (pokoje 2 lub 3-osobowe), najczęściej ze śniadaniami
- koszt wydania pozwolenia na wydanie wizy z MSZ Iranu.

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie, bilety wstępu i inne własne wydatki (w sumie min. 500 Euro).
- zajęcia fakultatywne, ważniejsze ceny podano w nawiasach .
- koszt wizy irańskiej (75 EURO), paszport ważny min. 12 miesięcy z min. dwiema wolnymi stronami, w paszporcie nie może być jakichkolwiek śladów odwiedzenie Izraela!!!

DODATKOWE INFORMACJE:
-
  szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny.
-  grupa do 12 osób.
-  paszport ważny min. 12 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
-  szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: supertramp@supertramp.pl  lub na spotkaniu z pilotem ok. 14 dni przed wyjazdem.

 

Galeria