facebook

SuperTramp

KUBA SYLWESTER W TRINIDADZIE!!!

KUBA SYLWESTER W TRINIDADZIE!!!

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Wyprawa jest autorskim programem SUPERTRAMPA. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

KUBA – Sentymentalna podróż do kraju Jose Martiego, Che Guevary, Hemingwaya, Buena Visty, cygar i rumu. Od Havany do Santiago de Cuba, poprzez Zatokę Świń, Trinidad, Cienfuegos, Camaguey, Sancti Spiritus,  a ponadto najciekawsze plaże Kuby – Zatoka Świń, Varadero. Często odwiedzamy miejsca mniej znane, aby poznać specyfikę kraju i w ten sposób samemu wyrobić sobie zdanie na temat  otaczającej rzeczywistości. Program powstał w oparciu o  nasze wielokrotne podróże po Kubie, jak i pomoc Kubańczyków i Polaków tam mieszkających. Tramping obejmuje zwiedzanie całej wyspy a nie tylko głównych jej miast  głównych miast, i dlatego jest jedynym w swoim rodzaju programem nie proponowanym przez inne biura.
KUBA  – nieznane oblicze wyspy – to wyprawa trampingowa po najciekawszych miejscach wyspy, tych znanych i nieznanych a wszystko to w klimacie muzyki, rewolucji i pięknych kubańskich plaż.  Pierwszą część pobytu spędzimy w czarodziejskiej Hawanie, gdzie pamiątki i pozostałości okresu kolonializmu mieszają się ze śladami wszechobecnej rewolucji gdzie odnowiona starówka pełna turystów graniczy z dzielnicami, w których toczy się prawdziwe życie "habaneros”. To właśnie tam można napić się szklanki lokalnego rumu, wypalić najprawdziwsze kubańskie cygaro czy zjeść pizzę na ulicy  podaną wprost z okna mieszkania. Zobaczymy m.in.: cmentarz im. K. Kolumba - jeden z najwspanialszych cmentarzy w obu Amerykach, miejsca gdzie mieszkali i pisali Hemingway, G.Green, i A.Carpentier, oraz wiecznie żywe Muzeum Rewolucji Kubańskiej. Zobaczymy jak wyglądają przedmieścia Hawany ale i luksusowo odnowione centrum. Wieczorami, gdy upał zelży, przysiądziemy na najsłynniejszym bulwarze Hawany – Malekonie, lub w jednym z muzycznych klubów Starej Hawany i popijając zimne „mojito” oddamy się zabawie przy żywej kubańskiej muzyce. Może się zdarzyć, że wędrowni muzycy zaśpiewają nam romantyczną balladę o komendancie Che Guevara. Będziemy poruszali się lokalnymi, starymi samochodami sprzed rewolucji z 1959 r. tzw. "chevy", choć niekoniecznie będą to Chevrolety. Po kilku dniach wyruszymy wynajętym busem w podróż podróż po Kubie. Podczas podróży po wyspie odwiedzimy rezerwat krokodyli na bagnach Zapata, będziemy plażować w słynnej Zatoce Świń, odwiedzimy perłę architektury kolonialnej - Trynidad oraz inne piękne miasta takie jak: Camaguey, Cienfuegos, Sancti Spiritus a na końcu - Santiago de Cuba. W Santa Clara odwiedzimy mauzoleum Che Guevary, a w Santiago de Cuba posłuchamy muzyki w najsłynniejszej Casa de La Trova. Podczas podróży będziemy mieszkać w prywatnych domach i mieszkaniach Kubańczyków, co pozwoli nam poznać realia ich codziennego życia;  a ponieważ są to wyjątkowo pogodni i mili ludzie, takie spotkania pozostawią w nas niezapomniane wrażenia. Aby poznać kraj, będziemy unikać kurortów, które wyglądają tak samo na całym świecie. Będąc jednak w Varadero – najsłynniejszym kurorcie Kuby, chłonąc atmosferę tego miejsca, zobaczymy i odczujemy sami, na czym polega różnica. Podróż zakończymy w Hawanie, w której teraz będziemy się czuć jak u siebie. Przynajmniej takie są wrażenia większości Uczestników naszych wypraw. I pomyśleć, że przed wyjazdem Hawana wydawała się taka odległa. Zmiany na Kubie cały czas postępują; ci którzy zdążą, mają szansę poznać jeszcze ten inny świat; świat który pomału znika na naszych oczach.


1 DZIEŃ

Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie  i przelot do Hawany przez jeden z europejskich portów lotniczych. Przejazd do centrum Hawany. Zakwaterowanie w jednym z „casas” w Hawanie. Nocleg.

2 DZIEŃ
Spacer bulwarem Malecon do dzielnicy Vedado. Zwiedzanie Hotelu Nacional - jednego z bardziej prestiżowych w Hawanie, znanego z funkcjonującego w nim przed rewolucją kasyna oraz gości, którzy tam nocują. Przejście sprzed Copelii – najsłynniejszej niegdyś lodziarni na wyspie oraz Uniwersytetu Hawańskiego w kierunku Placu Rewolucji, gdzie odbywają się uroczystości państwowe i gdzie znajdują się ważne instytucje; m.in. budynek Komitetu Centralnego Partii oraz pomnik Jose Marti, muzeum i punkt widokowy (8 EUR, 109 m, z którego widać całe centrum Hawany). Zwiedzanie nekropolii im. Krzysztofa Kolumba (5 EUR), jednego z najstarszych i najpiękniejszych cmentarzy w obu Amerykach. Przejazd do Starej Hawany i miejsc związanych z pobytem w Hawanie Hemingwaya: Hotel Ambos Mundos, bar La Bodeguita del Medio, La Floridita. Wieczorem odpoczynek przy piwie lub "cuba libre" na Malekonie. Nocleg.


3 DZIEŃ
Przejście przez chińską dzielnicę pod Kapitol wzorowany na Kapitolu w Waszyngtonie. Spacer po centrum Hawany. Dla chętnych zwiedzanie Muzeum Rewolucji Kubańskiej (8 EUR). Eksploracja Starej Hawany wpisanej na listę UNESCO: Plaza de la Catedral, Plaza de Armas, fort Real Fuerza, Plaza de San Francisco, Plaza Vieja; tu zaznamy krótkiego odpoczynku w browarze na austriackiej licencji, gdzie można napić się wyśmienitego chłodnego piwa, lub ewentualnie w kawiarni na mrożonej, “wzmocnionej” kawie. Przeprawa promem do Regli, ubogiej dzielnicy Hawany, związanej z afro-kubańską religią santeria, gdzie zwiedzimy kościół z Czarną Madonną. Przeprawa promem do dzielnicy Casablanca i punktu widokowego przy pomniku Chrystusa (1 EUR), znajdującego się nieopodal domu Che Guevary, skąd roztacza się piękna panorama Hawany. Wieczorem wizyta w jednym z klubów muzycznych. Nocleg.


4 DZIEŃ
Wyprawa w region słynący z upraw tytoniu,  mogotów (ostańców wapiennych) oraz jaskiń, które tworzą niepowtarzalne krajobrazy wpisane na listę UNESCO. Wizyta na plantacji tytoniu, pokaz zwijania cygar. Przejazd do Pinar del Rio – stolicy tytoniowego regionu, wizyta w fabryce cygar (5 EUR) oraz manufakturze guaybity – alkoholu produkowanego z endemicznych owoców,  krótki spacer po centrum miasta. Przejazd do Doliny Viñales nastepnie podziwianie porośniętych roślinnością mogotów, malowniczych dolin z czerwoną glebą. Zwiedzanie jaskinii Cueva del Indios (5 EUR). Powrót na nocleg do Hawany.


5 DZIEŃ
Wyjazd z Hawany. Przejazd obok cukrowni „Australia” na półwysep Zapata – region słynący z największych na Kubie bagien, gdzie żyje kilkadziesiąt tysięcy krokodyli. Wizyta w Guama – hodowli rombiferów (endemicznych krokodyli kubańskich) i mini zoo (5 EUR); dla chętnych wycieczka łodzią po bagnach do repliki wioski indiańskiej z czasów prekolumbijskich (ok. 12 EUR). Przejazd nad słynną Zatokę Świń - znaną z inwazji wojsk kontrrewolucyjnych w 1961 roku, przeciwko którym Fidel Castro osobiście poprowadził zwycięską ofensywę. Krótkie plażowanie w zatoce. Przejazd do Cienfuegos – miasta założonego przez Francuzów. Spacer po rynku, którego zabudowa jest wpisana na listę UNESCO. Zwiedzanie bajecznego pałacu - Palacio del Valle (2 EUR), gdzie przed rewolucją mieściło się kasyno należące do brata kubańskiego dyktatora – Fulgencio Batisty. Przejazd do Trinidadu, zakwaterowanie, nocleg.


6 DZIEŃ
Zwiedzanie Trynidadu - miasteczka słynącego ze wspaniałego zespołu architektonicznego, wpisanego na listę UNESCO. Swoje bogactwo na przełomie wieków XVIII i XIX Trynidad zawdzięczał trzcinie cukrowej, a także wielkiemu targowi niewolników. Możliwość zakupu cygar z bonifikatą. Po południu dla chętnych plażowanie na wybrzeżu Morza Karaibskiego, na pobliskiej plaży Ancon. Wieczorem kolacja złożona z darów morza (homar i inne lokalne, karaibskie  przysmaki). A potem, dla zainteresowanych nauka salsy z możliwością przećwiczenia swoich umiejętności tanecznych w Casa de la Musica (1 EUR). Nocleg.


7 DZIEŃ
Dla chętnych półdniowa wycieczka konna (ok. 20 EUR) malowniczą doliną koło Trynidadu do Parku El Pilon, gdzie jest możliwość kąpieli w rzece, a w porze deszczowej można podziwiać wodospad. Po drodze przystanek na pokaz tradycyjnego parzenia kawy kreolskiej, hodowanej w pobliskich górach Sierra Escambray – drugim najwyższym paśmie górskim na Kubie. Popołudniu czas wolny na spacery po uroczych uliczkach Trynidadu, zakupy pamiątek na ulicznych straganach lub plażowanie i kąpiele w Morzu Karaibskim. Wieczorem dla chętnych nauka salsy i wyjście na imprezę taneczną (3-5 EUR). Nocleg.


8 DZIEŃ
Przejazd przez Valle de los Ingenios (Lista UNESCO), dolinę słynącą kiedyś z uprawy trzciny cukrowej; wizyta w XIX-wiecznej cukrowni z wieżą; Torre Iznaga (1 EUR), niegdyś najwyższą budowlą na Kubie. Przejazd przez Sancti Spiritus (krótki spacer po centrum z najstarszym na Kubie kamiennym mostem na rzece Yayabo, główny plac z imponującym budynkiem biblioteki do Camaguey, gdzie zwiedzimy główne place w centrum miasta. Nocleg.

9 DZIEŃ
Wyjazd w stronę Santiago de Cuba. Jedziemy przez środkową Kubę mijając miasteczka, wioski i wielkie państwowe gospodarstwa rolne. Przejazd przez góry Sierra Maestra, gdzie ukrywali się rewolucjoniści z Fidelem Castro i Che Guevarą na czele w latach 1956-1959 r. Wizyta w najważniejszym sanktuarium na Kubie - El Cobre, noszącym nazwę od kopalni miedzi. Przejazd obok koszar Moncada, gdzie 26.07.1953 roku rewolucjoniści pod wodzą F.Castro dokonali nieudanego ataku. Wieczór spędzimy przy dźwiękach kubańskiej muzyki w słynnej Casa de la Trova (ok. 5 EUR) lub najpopularniejszej wśród miejscowych - La Claqueta (ok 2 EUR). Nocleg.


10 DZIEŃ
Zwiedzanie pierwszej stolicy Kuby – Santiago de Cuba; katedra Parque Cespedes,, najstarszy na Kubie dom z XVI w, należący do Diego Velazqueza (2 EUR), taras widokowy hotelu Gran Plaza (3 EUR), skąd rozciąga się panorama na całe miasto i Zatokę Santiago. Przejazd na jedną z pobliskich plaż i relaks nad ciepłymi wodami Morza Karaibskiego. Przejazd do oceanarium (7 EUR), a dla chętnych, kąpiel z delfinami (40 EUR). Nocleg w Santiago de Cuba.


11 DZIEŃ

Wcześnie rano wyjazd z Santiago i całodzienna podróż do miejscowości Moron. Załozone 1543 roku i jest znane jako Ciudad del Gallo, Miasto Koguta. Zwiedzanie neokolonialnego miasteczka. Nocleg.

 .
12 DZIEŃ
Rano przejazd do uniwersyteckiego miasta Santa Clara. Zwiedzanie Mauzoleum Che Guevary oraz miejsca bitwy z czasów rewolucji - El Tren Blindado (1 EUR). Spacer po centrum miasta. Nocleg w Santa Clara.


13 DZIEŃ
Rano przejazd do Varadero – najsłynniejszego kurortu Kuby - plażowanie. Po południu powrót do Hawany. Po drodze przystanek w punkcie widokowym, z którego rozciąga się malownicza panorama na Dolinę Yumuri i most Bacunayagua – jeden z siedmiu cudów inżynieryjnych Kuby, gdzie można spróbować przepysznej pina colady serwowanej w ananasie. Nocleg w Hawanie.


14 DZIEŃ
Czas wolny. Przejazd na lotnisko i wieczorem wylot z Hawany do jednego z europejskich portów lotniczych.


15 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.


W powyższym programie mogą nastąpić korekty – np. w zależności od rozkładu jazdy komunikacji lokalnej czy innych czynników zewnętrznych (pogoda, święta, sytuacja polityczna itp.) - pozostające w gestii pilota. * -  W nawiasach podano ważniejsze koszty, ceny wstępów i opłat fakultatywnych;  są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.
* Czasy przelotów lokalne.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-12-27 2025-01-10 9800 PLN + 1050 EUR Złóż zapytanie

Informacje praktyczne


ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- opieka polskiego, licencjonowanego pilota,
- środki transportu zgodnie z programem: przelot samolotem, lokalne autobusy miejskie, promy, taxi z/na lotnisko itp.
- noclegi: kwatery prywatne u Kubańczyków tzw. casas particulares (pokoje 2, 3 osobowe łazienka, AC lub wiatrak).
- bus na czas podróży po Kubie (z wyłączeniem Hawany);
- wizę turystyczną na Kubę.
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
Wyżywienie oraz bilety wstępu, taxi/riksze/cadillaki w Hawanie (w sumie min. 500 EURO).

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio,
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: supertramp@supertramp.pl  lub  telefonicznie.
- grupa do 12 osób;
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.

Galeria