facebook

SuperTramp

SUDAN -  śladami Stasia i Nel

SUDAN - śladami Stasia i Nel

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

***WYPRAWA KLUBOWA***

 

SUDAN – ŚLADAMI STAŚIA I NEL

 

KLUBOWICZE – zniżka 10% (od ceny w złotówkach). Wyprawa jest autorskim programem BP „Supertramp”. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

Plan wyprawy jest autorskim programem BP „Supertramp” przy współpracy Zbyszka Borysa. 

Wyprawa do Północnego Sudanu, podczas której zobaczymy najciekawsze zabytki architektoniczne, w tym wszystkie te, które znajdują się  na liście Unesco. Odwiedzimy nubijskie wioski położone nad Nilem, stare porty nad Morzem Czerwonym, a dla chętnych też niezwykła wyprawa do Morskiego Parku Narodowego Sanganeb, nazywanego podwodnym rajem Sudanu. Dotrzemy też do miejsc z dala od turystycznych szlaków, choć można tak powiedzieć o calym Sudanie. Pochodzimy po zwietrzałych górach, zajrzymy na targ wielbłądów, a jak się uda będziemy dopingować w walce nubijskich zapaśników. Ta wyprawa wcale nie musi być monotonna, chociaż Sudan Północny dla wielu tak wygląda, bo to tylko piasek i przytulona do niego wielka rzeka. Żeby uświadomić sobie jak bardzo mylne jest to wyobrażenie, koniecznie trzeba tam pojechać. Zapraszamy!

DZIEŃ 1
Wylot z Warszawy lub Berlina do Chartumu. Miasto zostało założone dopiero w początku dziewiętnastego wieku jako posterunek egipskiej armii. Wkrótce rozwinęło się jako ośrodek handlu, także niewolnikami. W 1885 zostało zdobyte przez arabskich powstańców Mahdiego a czternaście lat później Anglicy odbili je po zwycięstwie pod Omdurmanem. Z Omdurmanem i  Mahdim związana jest również część powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Transfer do hotelu. Nocleg.

DZIEŃ 2
Rejestracja w Ministerstwie Turystyki. Zwiedzanie Chartumu. Wizyta w Muzeum Narodowym, w którym zostały zgromadzone najcenniejsze eksponaty z całego kraju. Wizyta w dwóch najsławniejszych stołecznych galeriach: Dabanga Art Gallery oraz Mojo Gallery, które są znane z prezentowania prac lokalnych artystów sudańskich. Następnie przejazd do miejsca, gdzie łączą się dwie wielkie rzeki:  Nil Biały i Nil Błękitny. Nocleg.

DZIEŃ 3
Przejazd na drugi brzeg Nilu, do Omdurmanu. Po kolejnych 30 km dotrzemy do Al-Moheli Souk. To jedna z atrakcji, które trzeba zobaczyć podczas wizyty w Chartumie. Jest nią  targ wielbłądów. I to nie byle jaki, bo największy w Sudanie. Większość wielbłądów jest najpierw hodowana w regionach Darfuru i Kordofanu, a później sprowadzana tutaj na sprzedaż. Najlepszy czas na wizytę, to piątkowy poranek. Następnie powrót do Omdurmanu i zwiedzanie grobowca Mahdiego. Spacer po Souq - największym bazarze w kraju. Wizyta w Muzeum Khalifa. Zbudowany w 1887 roku, był domem następcy Imama Muhameda Ahmeda Al-Mahdiego, Abdu-Allah Al-Ta'eshy. Muzeum zapewnia interesujące spojrzenie na powstanie sudańskie przeciwko Brytyjczykom i Egipcjanom, które miało miejsce pod koniec XIX w. Koniecznie trzeba też odwiedzić dziedziniec, na którym wystawiony jest pierwszy samochód w Sudanie. Późnym popołudniem możliwość obejrzenia sławnych pojedynków zapaśniczych, mających miejsce raz w tygodniu, właśnie w piątek. Mężczyźni biorący w nim udział wykazują się nie tylko siłą, ale też elegancją i wdziękiem. Nocleg.

DZIEŃ 4
Wyjazd z Chartumu do Al Mutaqa. To typowe skrzyżowanie głównych dróg. Krótki postój i dalszy przejazd do Ad Dabba. Trasa wiedzie wzdłuż zachodniego brzegu Nilu. To mało uczęszczana droga, zatem można liczyć na kilka przygód związanych z przebyciem tejże. Spacer po miasteczku. Nocleg.

DZIEŃ 5
Zwiedzanie Starej Dongoli, która przez ok. 800 lat (do XIV wieku) była stolicą chrześcijańskiego Królestwa Nubii. Po tych czasach zostały ruiny pałaców, klasztoru i kościołów. Dalszy przejazd do tzw. Nowej Dongoli. Nocleg.

DZIEŃ 6
Wczesnym rankiem spacer do świątyni Kawa na wschodnim brzegu Nilu. Przejazd do Abri. Abri to główne miasto i doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolicznych wiosek nubijskich. Nubijczycy, jedna z najstarszych cywilizacji Afryki, to grupa etniczna wywodząca się z dzisiejszego Egiptu i Sudanu. Nocleg.

DZIEŃ 7
Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie osad nubijskich położonych nad Nilem. Odwiedzenie kilku wiosek będzie  główną atrakcją tego dnia. Są one największą atrakcją w całej prowincji północnej. I to nie tylko ze względu na życzliwość ludzi, ale także ze względu na krajobraz, piękne, duże zielone pola kwitnące na środku pustyni oraz dzięki rwącej rzece. Nocleg.

DZIEŃ 8
Półdniowa wycieczka do Soleb. To jedne z najlepiej zachowanych ruin w kraju, założona przez Amenhotepa II, świątynia Soleb została zbudowana, aby czcić Amona-Ra. Uważa się, że architektem mógł być Amenhotep, syn Apu, którego świątynię grobową można znaleźć w Luksorze.  Po południu wizyta na wyspie Sai, gdzie można podziwiać ruiny osmańskiego fortu, który został zbudowany na miejscu znacznie starszej egipskiej osady. Nocleg.

DZIEŃ 9
Przejazd do Karimy, jednego z najbardziej turystycznych miejsc w Sudanie To piękny obszar, który słynie z trzech najważniejszych stanowisk archeologicznych w Sudanie. To właśnie w jej okolicach znajduje się duża liczba piramid nubijskich, niektóre z nich w bardzo dobrym stanie. Zwiedzanie trzech najważniejszych stanowisk archeologicznych: Jebel Barkal (UNESCO) – to najlepiej zachowana grupa piramid i miejsce otoczone najpiękniejszą przyrodą; Nuri - piramidy z tego miejsca są w opłakanym stanie, ale na tym między innymi, polega ich piękno oraz Al-Kurru - prawie całkowicie zniszczone, ponieważ miejscowi zabrali kamienie do budowy swoich domów. Zwiedzanie rozłożymy na dzisiejsze popołudnie i jutrzejszy poranek. Nocleg.

DZIEŃ 10
Zwiedzanie ostatniej grupy świątyń w Karimie tej, której nie uda nam się zobaczyć poprzedniego dnia). Przejazd do Atbary. Spacer po mieście. Nocleg.

DZIEŃ 11
Całodzienna wycieczka do piramid w Meroë, które w 2011 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Meroe to starożytne miasto w Nubii, od VI w. p.n.e. było ośrodkiem kultury, a od 300 r. p.n.e. do 350 r. n.e. stolicą królestwa Kusz. W tym czasie Meroe było również nekropolią nubijskich królów. W IV w. n.e. miasto zostało opuszczone. Liczne prace wykopaliskowe, prowadzone były również przez polskich archeologów. Odsłonięto nekropolię królewską obejmującą kilkadziesiąt niewielkich grobów i piramid z komorami podziemnymi. Wysokość sudańskich piramid to zaledwie od 10 do 30 m. Jednak pustynny krajobraz dookoła. Brak innych zabudowań, tworzą niepowtarzalny klimat tajemnicy. Są tu jeszcze pozostałości kilku pałaców królewskich i świątyni Amona oraz inne budowle sakralne, resztki budynków mieszkalnych i resztki pieców hutniczych. Nocleg.

DZIEŃ 12
Całodzienny przejazd do Port Sudan. To najważniejszy sudański port nad Morzem Czerwonym. Zbudowany w latach 1905–1909, posiada rafinerię ropy naftowej, międzynarodowe lotnisko i nowoczesne stacje dokujące, które obsługują większość handlu zagranicznego kraju. Spacer po mieście. Nocleg.

DZIEŃ 13
Zwiedzanie Port Sudan. Wycieczka do portu Suakin, które było w większości zbudowane z koralowca. Kiedyś służyło jako główny port niewolniczy i port dla pielgrzymów udających się do Mekki. Legenda głosi, że Suakin był niegdyś domem magicznych duchów: król Salomon uwięził na wyspie dżina. Statek pełen etiopskich dziewic był w drodze, aby odwiedzić królową Saby, gdy burza zrzuciła go z kursu na Suakin. Kiedy w końcu znów wypłynął, dziewicze dziewczyny ze zdumieniem odkryły, że są w ciąży, niosąc nasienie nadprzyrodzonego gospodarza. Wizyta na bazarze. Spacer po plaży. Nocleg.

DZIEŃ 14
Całodniowa, fakultatywna wycieczka - rejs na wyspę Sanganeb  (ok. 100 USD, z wyżywieniem). To zachwycający atol otoczony rafami koralowymi. Bezcenne walory przyrodnicze tego obszaru, unikatowy ekosystem rafy koralowej na stromych, podmorskich zboczach został objęty ochroną w 1990 r. w ramach Morskiego Parku Narodowego Sanganeb i wpisany na listę UNESCO. Dla chętnych okazja do podziwiania wielobarwnej rafy podczas nurkowania powierzchniowego (snorkelingu). Powrót do Port Sudan. Nocleg.

DZIEŃ 15
Przejazd do miasta Kassala. Przez bliskość granicy z Erytreą, miejsce to przypomina jedno wielkie targowisko. Miasto głównie zamieszkują  plemiona pustynne Beja i Raszaida. Część starszych członków plemion zaznacza przynależność do klanu przez trzy długie nacięcia na policzkach. Spacer po mieście. Nocleg.

DZIEŃ 16
Zwiedzanie Meczetu Khatmiyah. Ten wspaniały stary meczet znajduje się u podnóża gór Taka i jest najważniejszym ośrodkiem Khatmiyah Sufi w Sudanie. Uważa się, że został zbudowany na ziemi przywiezionej przez al Khatm z Mekki, co czyni go jeszcze bardziej świętym. Trekking po górach Taka. Bez wątpienia to jeden z najpiękniejszych masywów w Sudanie.

DZIEŃ 17
Przejazd do Wad Medani. To jedno z większych miast Sudanu, funkcjonujące jako centrum administracyjne stanu Al Gezira. Leży na zachodnim brzegu Nilu Błękitnego, po którym główną atrakcją są rejsy statkiem. Wiele młodych par z całego Sudanu spędza miesiąc miodowy właśnie w Wad Medani. Dzięki swobodnej atmosferze, dobremu jedzeniu i wykwintnym restauracjom nic dziwnego, że nawet tubylcy uwielbiają zwiedzać to miasto. Spacer po mieście. Nocleg.

DZIEŃ 18
Rankiem wycieczka w okolice Wad Medani. Próba dotarcia do grobowców Sufi, położonych na pustyni. Przejazd do Chartumu. Wylot późnym wieczorem lub następnego dnia rano (w zależności od rozkładów lotów).

DZIEŃ 19
Przylot do Warszawy lub Berlina.* W powyższym programie mogą nastąpić korekty pozostające w gestii pilota, spowodowani czynnikami zewnętrznymi (pogoda, sytuacja polityczna, itp.).

 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2020-11-25 2020-12-13 5990 PLN + 1450 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

 

W CENIE WYPRAWY:

- przelot Warszawa/Berlin – Chartum – Warszawa/Berlin (w przypadku wylotu z Berlina transfer na trasie Warszawa - Berlin- Warszawa;
- przejazdy na terenie Sudanu (transport publiczny i wynajęty);
- hotele turystyczne na terenie Sudanu (pokoje 2-osobowe, warunki noclegowe czasem bardzo skromne);
- opieka licencjonowanego pilota;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, składka TFG, podatek VAT.

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

- wyżywienia (ok. 10 USD/dzień);
- wstępów (ok. 120 USD);
- wizy sudańskiej (100 USD);
- wycieczek fakultatywnych na Sangane.

DODATKOWE INFORMACJE:

- grupa 5 - 10 osób;
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy;
- nie ma obowiązkowy szczepień, ale zalecamy standardową żółtaczkę A+B, tężec, błonicę polio;
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem supertramp@supertramp.pl
lub telefonicznie.

 

Galeria