facebook

SuperTramp

SUDAN -  śladami Stasia i Nel

SUDAN - śladami Stasia i Nel

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

SUDAN – ŚLADAMI STAŚIA I NEL

KLUBOWICZE – zniżka 5% (od ceny w złotówkach).Wyprawa jest autorskim programem BP Supertramp przy współpracy ze Zbigniewem Borysem. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

Wyprawa do Północnego Sudanu, podczas której zobaczymy najciekawsze zabytki architektoniczne, w tym wszystkie te, które znajdują się  na liście Unesco. Odwiedzimy nubijskie wioski położone nad Nilem, stare porty nad Morzem Czerwonym, a dla chętnych też niezwykła wyprawa do Morskiego Parku Narodowego Sanganeb, nazywanego podwodnym rajem Sudanu. Dotrzemy też do miejsc z dala od turystycznych szlaków, choć można tak powiedzieć o calym Sudanie. Pochodzimy po zwietrzałych górach, zajrzymy na targ wielbłądów, a jak się uda będziemy dopingować w walce nubijskich zapaśników. Ta wyprawa wcale nie musi być monotonna, chociaż Sudan Północny dla wielu tak wygląda, bo to tylko piasek i przytulona do niego wielka rzeka. Żeby uświadomić sobie jak bardzo mylne jest to wyobrażenie, koniecznie trzeba tam pojechać. Zapraszamy!

PRPOGRAM:

DZIEŃ 1
Wylot z Warszawy lub Berlina do Chartumu. Miasto zostało założone dopiero w początku dziewiętnastego wieku jako posterunek egipskiej armii. Wkrótce rozwinęło się jako ośrodek handlu, także niewolnikami. W 1885 zostało zdobyte przez arabskich powstańców Mahdiego a czternaście lat później Anglicy odbili je po zwycięstwie pod Omdurmanem. Z Omdurmanem i  Mahdim związana jest również część powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Transfer do hotelu. Nocleg.

DZIEŃ 2
Obowiązkowa rejestracja w Ministerstwie Turystyki. Zwiedzanie Chartumu. Wizyta w Muzeum Narodowym, w którym zostały zgromadzone najcenniejsze eksponaty z całego kraju. Wizyta w dwóch najsławniejszych stołecznych galeriach: Dabanga Art Gallery oraz Mojo Gallery, które są znane z prezentowania prac lokalnych artystów sudańskich. Następnie przejazd do miejsca, gdzie łączą się dwie wielkie rzeki:  Nil Biały i Nil Błękitny. Zobaczymy też największą katedrę katolicką w Chartumie, najstarszy hotel w mieście oraz najładniej zagospodarowany teren zieleni miejskiej w stolicy – cmentarz żołnierzy brytyjskich. Nocleg.

DZIEŃ 3

Przejazd na drugi brzeg Nilu,  do Omdurmanu.Po kolejnych 30 km. dotrzemy do Al-Moheli Souk. To jedna z atrakcji, które trzeba zobaczyć podczas wizyty w Chartumie Jest nią  targ wielbłądów. I to nie byle jaki, bo największy w Sudanie. Większość wielbłądów jest najpierw hodowana w regionach Darfuru i Kordofanu, a później sprowadzana tutaj na sprzedaż. Najlepszy czas na wizytę, to piątkowy poranek. Następnie powrót do Omdurmanu  i zwiedzanie grobowca Mahdiego. Spacer po Souq - największym bazarze w kraju. Wizyta w Muzeum Khalifa. Zbudowany w 1887 roku, był domem następcy Imama Muhameda Ahmeda Al-Mahdiego, Abdu-Allah Al-Ta'eshy. Muzeum zapewnia interesujące spojrzenie na powstanie sudańskie przeciwko Brytyjczykom i Egipcjanom, które miało miejsce pod koniec XIX wieku i obejmuje przedmioty osobiste, takie jak karabiny, miecze i zdjęcia. Koniecznie trzeba też odwiedzić dziedziniec, na którym wystawiony jest pierwszy samochód w Sudanie. Nocleg.

DZIEŃ 4

Wyjazd z Chartumu do Ad Dabba. Tam przekroczymy Nil by dotrzeć na prawy brzeg, aby podziwiać ruiny Starej Dongoli(15 USD), niegdyś najpotężniejszego miasta Królestwa Nubii, która przez 800 lat (do XIV w.) była jego stolicą. Oprócz Sali Tronowej, najważniejszej budowli w kompleksie, zobaczymy pozostałości kościołów chrześcijańskich i zabudowę mieszczańską.  W programie również krótki spacer do Nekropolii. Powrót do Ad Dabby i dalszy przejazd do Dongoli (nazywanej czasami Nową Dongolą). Nocleg.

DZIEŃ 5

Przejazd do Abri.To główne miasto i doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolicznych wiosek nubijskich. Nubijczycy, jedna z najstarszych cywilizacji Afryki, to grupa etniczna wywodząca się z dzisiejszego Egiptu i Sudanu. Po drodze zwiedzanie jednego z najważniejszych muzeów w Północnym Sudanie – muzeum archeologicznego w Kermie.Zgromadzono tam szereg eksponatów (posągi, ceramikę biżuterię), które udało się wykopać podczas prac archeologicznych. Po sąsiedzku z gmachem muzeum można zobaczyć ruiny imponującego pałacu oraz nekropoli (15 USD). Nocleg

DZIEŃ 6

Rankiem krótki rejs po Nilu oraz wizyta na wyspie Sai, gdzie można podziwiać ruiny osmańskiego fortu, który został zbudowany na miejscu znacznie starszej egipskiej osady (15 USD). Po południu wycieczka doświatyni Soleb(15 USD). To jedne z najlepiej zachowanych ruin w kraju, założona przez Amenhotepa II, świątynia Soleb została zbudowana, aby czcić Amona-Ra. Uważa się, że architektem mógł być Amenhotep, syn Apu, którego świątynię grobową można znaleźć w Luksorze. Zajrzymy też do jednej z charakterystycznych nubijskich wiosek. Będzie możliwość podpatrzenia codziennego życia Nubijczyków, a może ktoś nas zaprosi na herbatę…? Nocleg.

DZIEŃ 7
Przejazd do Karimy,jednego z najbardziej turystycznych miejsc w Sudanie To piękny obszar, który słynie z trzech najważniejszych stanowisk archeologicznych w Sudanie. To właśnie w jej okolicach znajduje się duża liczba piramid nubijskich, niektóre z nich w bardzo dobrym stanie. Wszystkie trzy miejsca archeologiczne (Jebel Barkal, El Kurru, Nuri) zostały wpisane na listę Unesco. Zwiedzanie monumentalnych piramid oraz świątyni Amona Re położonej u podnóża świętej góry (15 USD). Nie ominie nas też wspinaczka (niezbyt mozolna) na szczyt Jebel Barkal,skąd rozpościera się iście bajkowa panorama na nubijskie zabytki, miasto Karima i leniwie płynący Nil. Nocleg.

DZIEŃ 8

Rano wycieczka do El Kurru(15 USD). Tam zobaczymy jedną z największych piramid w rejonie Karimy. Niestety większość budulca została dawno temu zagospodarowana do innych celów, zatem piramida ta nie wygląda jakoś bardzo imponująco. Zupełnie inaczej przedstawiają się dwa grobowce (przynajmniej do jednego z nich można zajrzeć). Kamienne schody prowadzą w głąb czeluści komory grobowej, której ściany i sklepienie pokryte są wyśmienitej jakości malowidłami. Następnie pojedziemy do nekropolii Nuri (15 USD). Tam zobaczymy kilkanaście piramid w, prawie dziewiczym terenie. Nie są to najlepiej zachowane piramidy w Sudanie, ale ich odizolowanie od świata sprawia, że poczujemy się przez chwilę jak w innym świecie. Przejazd do Atbary. Nocleg.

DZIEŃ 9
Całodzienna wycieczka do piramid w Meroë (20 USD), które w 2011 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Meroe to starożytne miasto w Nubii, od VI w. p.n.e. było ośrodkiem kultury, a od 300 r. p.n.e. do 350 r. n.e. stolicą królestwa Kusz. W tym czasie Meroe było również nekropolią nubijskich królów. W IV w. n.e. miasto zostało opuszczone. Liczne prace wykopaliskowe, prowadzone były również przez polskich archeologów. Odsłonięto nekropolię królewską obejmującą kilkadziesiąt niewielkich grobów i piramid z komorami podziemnymi. Wysokość sudańskich piramid to zaledwie od 10 do 30 m. Jednak pustynny krajobraz dookoła. Brak innych zabudowań, tworzą niepowtarzalny klimat tajemnicy. Są tu jeszcze pozostałości kilku pałaców królewskich i świątyni Amona oraz inne budowle sakralne, resztki budynków mieszkalnych i resztki pieców hutniczych. Nocleg.
 
DZIEŃ 10
Całodzienny przejazd do Port Sudan.To najważniejszy sudański port nad M. Czerwonym. Zbudowany w latach 1905–1909, posiada rafinerię ropy naftowej, międzynarodowe lotnisko i nowoczesne stacje dokujące, które obsługują większość handlu zagranicznego kraju. To z pewnością najbardziej kosmopolityczne miasto w Chartumie. Nocleg.

DZIEŃ 11

Zwiedzanie Port Sudan. Wycieczka do portu Suakin, które było w większości zbudowane z koralowca. Kiedyś służyło jako główny port niewolniczy i port dla pielgrzymów udających się do Mekki. Legenda głosi, że Suakin był niegdyś domem magicznych duchów: król Salomon uwięził na wyspie dżina (dżina). Statek pełen etiopskich dziewic był w drodze, aby odwiedzić królową Saby, gdy burza zrzuciła go z kursu na Suakin. Kiedy w końcu znów wypłynął, dziewicze dziewczyny ze zdumieniem odkryły, że są w ciąży, niosąc nasienie nadprzyrodzonego gospodarza. Tyle legenda, natomiast obecnie dawne miasto jest ruiną, rarytasem dla wszystkich, którzy lubią opuszczone miejsca z historią w tle. Nocleg

DZIEŃ 12
Całodniowa, fakultatywna (100 EUR, z wyżywieniem) wycieczka - rejs na wyspę Sanganeb.To zachwycająca, ogromna rafa koralowa pośrodku morza. Bezcenne walory przyrodnicze tego obszaru, unikatowy ekosystem rafy koralowej na stromych, podmorskich zboczach został objęty ochroną w 1990 r. w ramach Morskiego Parku Narodowego Sanganebi wpisany na listę UNESCO. Dla chętnych okazja do podziwiania wielobarwnej rafy podczas nurkowania powierzchniowego (snorkelingu – możliwość wypożyczenia maski, rurki i płetw). Na rafie postawiono latarnię morską. Kręte schody prowadzą na galerię, skąd można podziwiać ten fenomen natury z lotu ptaka. Czasami rodzi się refleksja, czy większe wrażenie odnosimy podziwiając to cudo pod wodą, czy właśnie z wysokości latarni morskiej. Powrót do Port Sudan. Nocleg.

DZIEŃ 13

Przejazd do miasta Kassala.Przez bliskość granicy z Erytreą, miejsce to przypomina jedno wielkie 4 targowisko. Miasto głównie zamieszkują plemiona pustynne Beja. Po drodze mijamy wiele plemiennych domostw ludu Raszaida. To nomadzi, pasterze, których często można spotkać w Kassali. Część starszych członków plemion zaznacza przynależność do klanu przez trzy długie nacięcia na policzkach. Nocleg.

DZIEŃ 14
Wczesnym rankiem przejazd do Meczetu Khatmiyah. Ten wspaniały stary meczet znajduje się u podnóża gór Taka i jest najważniejszym ośrodkiem Khatmiyah Sufi w Sudanie. Uważa się, że został zbudowany na ziemi przywiezionej przez al Khatm z Mekki, co czyni go jeszcze bardziej świętym. Po sąsiedzku wyrastają bajeczne Góry Taka.Aż się proszą, aby stanąć z nimi w szranki. Czeka nas około 2-3 godzinny trekking na jedną z przełęczy. Nie jest to trudna wędrówka, ale z uwagi na brak typowych szlaków, czeka nas sporo improwizacji podczas górskiego spaceru. Powrót do Kassali. Popołudnie spędzimy na głównym targowisku Kassali, gdzie zapachy, dźwięki i przede wszystkim kolory nikogo nie pozostawią obojętnym. Możliwość kupna charakterystycznych mieczy mahdystów, do dziś dumnie noszonych przez pustynnych nomadów. Nocleg.

DZIEŃ 15
Przejazd do Wad Medani. To jedno z większych miast Sudanu, funkcjonujące jako centrum administracyjne stanu Al Gezira. Leży na zachodnim brzegu Nilu Błękitnego, po którym główną atrakcją niegdyś były rejsy statkiem. Wiele młodych par z całego Sudanu spędza miesiąc miodowy właśnie w Wad Medani. Dzięki swobodnej atmosferze, dobremu jedzeniu i wykwintnym restauracjom nic dziwnego, że nawet tubylcy uwielbiają zwiedzać to miasto. Spacer po nabrzeżnym bulwarze. Niestety złote czasy to miejsce ma już dawno za sobą, ale cały czas ten wysoki brzeg Nilu przyciąga rzesze mieszkańców. Tuż przed miastem zboczymy w głąb pustyni, do Abu Haraz,gdzie znajdują się jedne z najcenniejszych sufickich grobowców. Nocleg.

DZIEŃ 16

Przejazd do Chartumu. Czas wolny. Wylot do Polski.
 
DZIEŃ 17
Przylot do kraju.
 
* W powyższym programie mogą nastąpić korekty pozostające w gestii pilota, spowodowani czynnikami zewnętrznymi (pogoda, sytuacja polityczna, itp.).

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-02-01 2024-02-18 8900 PLN + 1900 USD Zamknięte
2024-04-20 2024-05-08 8900 PLN + 1900 USD Zamknięte
2024-11-01 2024-11-17 8900 PLN + 1900 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

W CENIE WYPRAWY:
- przelot Warszawa/Berlin – Chartum – Warszawa/Berlin (w przypadku wylotu z Berlina transfer na 
   trasie Warszawa - Berlin- Warszawa;
-  przejazdy na terenie Sudanu (wynajęty transport na całej trasie);
-  hotele turystyczne na terenie Sudanu (pokoje 2-osobowe, z węzłem sanitarnym wewnątrz lub na  zewnątrz);
- opieka licencjonowanego pilota;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienia (ok. 10 USD/dzień)
- wstępów (ok. 120 USD)
- wizy oraz promesy wizowej (ok. 160 USD)
- wycieczki fakultatywnej na Sanganeb (ok. 100 USD)
- opłata rejestracyjna 50 USD

DODATKOWE INFORMACJE:
- wymagany negatywny test PCR na covid-19 wykonany 72 h przed przylotem;- grupa 6 - 12 osób;
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy; Nie może być śladu w paszporcie, jeśli ktoś 
 był w Izraelu;
- nie ma obowiązkowy szczepień, ale zalecamy standardową żółtaczkę A+B, tężec, błonicę polio;
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem supertramp@supertramp.pl
lub telefonicznie.
 
 


 
 

 

 

Galeria