facebook

SuperTramp

CZAR NOCY KAIRU - Kair i okolice

CZAR NOCY KAIRU - Kair i okolice

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KLUBOWICZE – zniżka 5% (od ceny w złotówkach). Wyprawa jest autorskim programem Biura Podróży SUPERTRAMP. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

 

KAIR - miasto przesiąknięte starożytną magią jak żadne inne na świecie. Tętniąca życiem metropolia w cieniu piramid, nieraz przytłaczająca uliczno-bazarowym gwarem, intryguje od pierwszego spotkania. Ozyrys, Horus i Izyda spoglądają tu zza Nilu na miasto, w którym, jak w tyglu, mieszają się tradycje islamu i tajemnice wczesnego chrześcijaństwa. Tysiące lat historii, wykutej w kamieniu hieroglifami, spisanej pismem koptyjskim i arabskim prowadzą w stronę współczesności, której symbolem jest Plac Tahrir – miejsce, gdzie działa się historia i rozkwitała „Arabska Wiosna”. Stolica Egiptu to jedna z największych metropolii świata arabskiego, która pamięta czasy faraonów, pierwszych chrześcijan, krzyżowców i ... ratujących cuda starożytnej architektury polskich archeologów. Muzea eleganckiego Śródmieścia, bazary Starego Kairu i zaułki Miasta Umarłych można zwiedzać tygodniami i ... dalej czuć niedosyt. Oczywiście Kair to również majestatyczne piramidy – najbardziej znane w Gizie, ale nie mniej fascynujące w Sakkarze i Dahszur. A z Kairu przecież tylko krok dzieli nas od miasta Aleksandra Wielkiego – nadmorskiej Aleksandrii i ... od wydm Sahary, gdzie można natknąć się na majestatyczne… szkielety wielorybów sprzed milionów lat...   w Wadi al Hitan czyli Dolinie Wielorybów.


PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie a następnie przelot do Kairu, stolicy Egiptu. Przylot i transfer do hotelu w okolicach Placu Tahrir. Nocleg.

2 DZIEŃ
Spacer przez serce miasta - Plac Tahrir, który stał się symbolem tzw. Arabskiej Wiosny w 2011 r. Właśnie wtedy Kair przykuł uwagę świata protestami, podczas których na samym placu i okolicach gromadziło się ponad milion ludzi. Poznawanie Kairu zaczynamy od mocnego uderzenia, czyli Muzeum Egipskiego. Zwiedzanie jednego z najsłynniejszych muzeów świata: odwiedzimy m.in. najlepszą na świecie kolekcję mumii egipskich, imponujące i kompletne wyposażenie grobowców Tutanchamona i Hetephere, słoneczne łodzie Cheopsa i wiele, wiele innych skarbów z różnych wykopalisk egipskich (uwaga! planowane jest przeniesienie kolekcji do nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie). Po południu spacer wzdłuż Nilu bulwarem (Corniche el-Nil), przejdziemy na Wyspę Gezira, skąd udamy się na najwyższy budynek Egiptu – Cairo Tower (185 m), z którego rozpościera się wspaniały widok na miasto. Wieczorem możliwość rejsu tradycyjną feluką po Nilu. Nocleg.

3 DZIEŃ
Dzień rozpoczniemy od zwiedzania Cytadeli Kairskiej (Saladyna) na Wgórzu Mukkatam, z której rozpościera się widok na Stare Miasto, a w oddali można dostrzec Piramidy w Gizie. Założona przez Saladyna w 1176 r. to jakby odrębne miasto. Odwiedzimy m.in. górujący nad miastem Meczet Alabastrowy (Mohammed Ali), Pałac Klejnotów (Qasr al-Gawhara), Studnię Saladyna, Meczet Suleimana Paszy czy kuriozalne Muzeum Policji (do niedawna areszt śledczy). Dalej udamy się do Islamskiego Kairu (Kahert Elmouaz, UNESCO), które rozrastało się od VII w. Zagubimy się w labiryntach starych uliczek, meczetów i bazarów. Oszaleją nam zmysły od zapachów przypraw, perfum, śpiewów muezinów, kolorów tkanin, dywanów… Odwiedzimy m.in. słynny Bazar Khan al-Khalili, najstarszy w mieście Meczet Ibn Tuluna (876 n.e.), z charakterystycznym spiralnym minaretem, imponujący Meczet Sułtana Hassana (XIV w.) czy Meczet Al Azhar (XII w.), bramy miejskie Bab El Futuh i Bab Zuweila, kompleks Qalawun (medresa, szpital, mauzoleum z XIII w.). Nocleg.

4 DZIEŃ
Bardzo wcześnie wyruszamy na całodniową wycieczkę (pociągiem/busikiem) nad M. Śródziemne do Aleksandrii, portowego miasta zał. przez Aleksandra Wielkiego w 332 r. p.n.e. Kojarzona z cudami Starożytności, Aleksandria jest również miastem z intrygującą historią współczesną. Burzliwy XX w. był czasem, gdy niemal bez przeszkód mieszały się tu narodowości, kultury i języki. Obok siebie mieszkali obywatele Imperium Osmańskiego, sefardyjscy żydzi, Grecy i Włosi. Złapiemy oddech od zgiełku Kairu podczas relaksującego spaceru po eleganckim nabrzeżu Morza Śródziemnego, wśród kolonialnych willi i szerokich bulwarów. Wybierzemy się na poszukiwanie grobu Aleksandra Wielkiego i spróbujemy zrekonstruować Cud Starożytnego Świata, czyli Latarnię z Faros oraz słynną Bibliotekę Aleksandryjską. W nowoczesnej Nowej Bibliotece Aleksandryjskiej odwiedzimy największą czytelnię na świecie i Muzeum Manuskryptów. Wizyta w badanym od ponad 50 lat przez Polaków stanowisku archeologicznym Kom al-Dikka wraz z rzymskim amfiteatrem. Zobaczymy Kolumnę Pompejusza (III w.) i zajrzymy w głąb katakumb Kom ash-Shuqqafa (II w.), największej nekropolii z okresu grecko-rzymskiego w Egipcie. Po południu podziwianie widoków na zatokę i miasto z Fortu Qaitbeja zbudowanego w XV w. na miejscu Latarni z Faros. Późnym wieczorem powrót do Kairu. Nocleg.

5 DZIEŃ
Zwiedzanie nekropolii faraonów (UNESCO). Najpierw odwiedzimy Sakkarę, gdzie znajdują się najstarsze z egipskich piramid – ale nie tylko. Z piasków Sahary wyłania się słynna piramida Dżosera z XXVII w. p.n.e. Ta majestatyczna 6-piętrowa budowla, mierząca 62 m wysokości, jest uważana za najwcześniejszą kamienną strukturę na tak dużą skalę wzniesioną ludzką ręką. W kompleksie archeologicznym zwiedzimy także tajemnicze Serafeum - zespół podziemnych grobowców, gdzie w wykutych w granicie korytarzach z niszami, miały spoczywać mumie Apisa – świętego byka – ale... czy na pewno...? Z Sakkary udamy się do Dahszur, gdzie znajduje się kompleks kolejnych imponujących piramid, w tym słynna Czerwona Piramida i Złamana Piramida. Dla starożytnych Egipcjan Dahszur było poligonem doświadczalnym, gdzie testowano rozwiązania konstrukcyjne piramid, wykorzystywane następnie w Gizie. Złamana Piramida Faraona Snofru o charakterystycznych, dwuspadowych ścianach, mierzących „zaledwie” 104 m wysokości najlepiej obrazuje, jakim wyzwaniem było stworzenie idealnych grobowców dla władców Egiptu. Czerwona Piramida (105 m) to z kolei trzecia co do wielkości piramida Egiptu i.... pierwsza „prawdziwa piramida”, którą udało się zbudować. Powrót do Kairu. Czas na delektowanie się egipską kuchnią i szukanie najlepszych falafeli na gwarnych, bazarowych uliczkach. Nocleg.

6 DZIEŃ
Całodniowa wyprawa na Saharę do „Doliny Wielorybów” (UNESCO). Wadi al Hitan – szeroka dolina pośrodku pustyni sama w sobie jest piękna, bajeczne formy skalne powstałe wskutek erozji, wgórza, kominy skalne oraz „arbuzy”. Dolina zaskakuje jednak znajdującymi się tu szczątkami... wielorybów – i to sprzed 30-40 milionów lat. To niezwykłe stanowisko paleontologiczne skrywa m.in. ponad 400 szkieletów skamieniałych majestatycznych prawaleni (baleozaurów). Wiele z nich jest w doskonałym stanie! Oprócz potężnych ssaków znaleziono tu też m.in. skamieniałe rekiny, ryby piłokształtne, krokodyle, żółwie i płaszczki… W drodze powrotnej do Kairu zatrzymamy się w największej egipskiej oazie Fayoum, powstałej dzięki geniuszowi inżynierii starożytnych Egipcjan ok. 2300 r. p.n.e. Nocleg.

7 DZIEŃ
Wcześnie rano przejazd do Gizy i zwiedzanie słynnych piramid władców IV dynastii: Cheopsa, Chefrena oraz Mykerinosa. Jedyne z Cudów Świata Starożytnego, które przetrwały do dziś, Piramidy w Gizie i strzegący ich sekretów posąg lwa z twarzą faraona Chefrena wzbudzają emocje od ponad dwóch tysięcy lat. Trzy monumentalne grobowce – Piramida Cheopsa (139 m), Chefrena (136 m) i Mykerinosa (61 m) wznoszące się nad piaskami pustyni, wg wielu to jedno z największych osiągnięć starożytnych cywilizacji. Zbudowane ok. 2560 r. p.n.e., były od wieków badane i opisywane przez naukowców z całego świata - mimo to nadal kryją w sobie więcej pytań, niż odpowiedzi. Wejdziemy do wnętrza piramid, wkraczając do Duat – świata zmarłych. Przejdziemy m.in. przez potężną Wielką Galerię Piramidy Cheopsa, zajrzymy do tajemniczej Komory Króla i spróbujemy rozwikłać zagadkę pustego sarkofagu faraona. Oczywiście nieco czasu spędzimy też w towarzystwie „Ojca Grozy”, jak Arabowie zwali Sfinksa. Ta mierząca 70 m długości postać kamiennego lwa z głową faraona pilnuje piramid w Gizie. Odwiedzimy też Muzeum Łodzi Słonecznej. Z Gizy wracamy do Kairu, a następnie metrem udajemy się do koptyjskiej części miasta, pełnej tajemniczych, krętych uliczek. Koptowie to potomkowie pierwszych mieszkańców Egiptu, obywatele państwa muzułmańskiego i.… wyznawcy chrześcijaństwa w jego najwcześniejszej formie. Zwiedzimy m.in. Muzeum Koptyjskie, Wiszący Kościół, Kościół św. Sergiusza, Synagogę Ben Ezra i.… ruiny Babilonu. Nocleg.

8 DZIEŃ
Udamy się do jednej z najbardziej fascynujących nekropolii na świecie, Cmentarza Północnego, zwanego Miastem Umarłych. Ta dzielnica, wzniesiona wśród grobów zwykłych ludzi i mauzoleów średniowiecznych notabli, zamieszkiwana jest dziś przez ponad milion ludzi. Zagadkowe miejsce, dopiero w ostatnich latach odkrywane przez naukowców, przeniesie nas w czasie ponad tysiąc lat wstecz, a jednocześnie pokaże całkiem współczesne oblicze egipskiego życia. Następnie odwiedzimy niesamowity, wykuty w potężnej grocie klasztor św. Szymona Garbarza z X w. Klasztor może pomieścić nawet do 20 tyś. wiernych. Popołudniu czas wolny na ostatnie zakupy. Wieczorem pożegnanie Kairu. W zależności od rozkładu lotów nocleg w hotelu lub wieczorny transfer na lotnisko i wylot do Polski.

9 DZIEŃ
Lot do Warszawy przez jeden z europejskich portów lotniczych.

 

 

*  W powyższym programie mogą nastąpić zmiany – w zależności, np. od  rozkładów jazdy lokalnej komunikacji i innych czynników zewnętrznych  (pogoda, sytuacja polityczna itp.) – pozostające w gestii pilota.

 

                            * * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

 

 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-01-26 2024-02-03 4200 PLN + 400 USD Zamknięte
2024-04-27 2024-05-05 4200 PLN + 400 USD Zamknięte
2024-09-22 2024-09-29 4200 PLN + 400 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- przelot na trasie Warszawa - Kair – Warszawa;
- opiekę polskojęzycznego, licencjonowanego pilota;
- transport: busy, taxi, metro, pociąg;
- noclegi: noclegi w hotelu turystycznym;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie, bilety wstępów, napiwki (ok. 300-400 USD);
- e-visa – wyrabiana online - 25 USD.

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nieobowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A + B, tężec, błonica, polio;
- grupa do 12 osób;
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy;
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem supertramp@supertramp.pl  lub telefonicznie.

Galeria