facebook

SuperTramp

MEKSYK - Barranca del Cobre i Płw. Kalifornijski

MEKSYK - Barranca del Cobre i Płw. Kalifornijski

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

MEKSYK PÓŁNOCNY – Barranca del Cobre i Płw. Kalifornijski

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim BP „Supertramp". Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot Warszawa – Mexico City. Transfer i nocleg w Centro Historico w stolicy kraju, jednej z najbardziej niezwykłych metropolii świata.

2 DZIEŃ
Całodzienna wycieczka do Teotihuacán, czyli do „miejsca, w którym ludzie stają się bogami“, według legend zbudowanego przez olbrzymów, jednego z najbardziej imponujących miast prekolumbijskich (UNESCO). Zwiedzimy m.in. Piramidę Słońca - największą budowlę w Teotihuacán i trzecią co do wielkości piramidę na świecie, Piramidę Księżyca, świątynię Quetzalcoatla (Pierzastego Węża), której ściany ozdobione są licznymi rzeźbami wyobrażającymi głowy bogów, przejdziemy także dwukilometrową Aleją Umarłych. W drodze powrotnej do stolicy odwiedzimy Bazylikę Matki Bożej z Gwadelupie – największe i najważniejsze sanktuarium maryjne obu Ameryk, gdzie w 1531 r. Maryja objawiła się Aztekowi – Św. Juanowi Diego oraz udamy się na Plac Trzech Kultur, których symbolami są: ostatnia azteckia twierdza Tlatelolco, kościół Św. Jakuba zbudowany w 1524 r. i współczesne budynki, które można uznać za perełki architektury. Nocleg.

3 DZIEŃ
Spacer po zabytkowym centrum stolicy Meksyku (UNESCO), która powstała na miejscu azteckiego miasta Tenochtitlan. Eksploracja Zocalo, głównego placu Mexico City, oficjalnie noszącego nazwę Plaza de la Constitución. Odwiedzimy m.in. największą i najstarszą katedrą w Ameryce, Katedrę Metropolitalną, budowaną przez trzy stulecia oraz Templo Mayor – ruiny świątyni Azteków. Następnie udamy się do Pałacu Narodowego, gdzie możemy podziwiać freski Diego Rivery. Popołudniu przejazd do  Xochimilco (UNESCO), zwanego „meksykańską Wenecją”. Odpoczynek typowy dla wielu mieszkańców stolicy, czyli rejs kolorową łodzią kanałami zbudowanymi jeszcze przez Azteków, które umożliwiły założenie tzw. „pływających ogrodów”. Wieczorem pobyt na Placu Garibaldi, słynącym z muzyki wykonywanej przez mariachi. Nocleg.

4 DZIEŃ
Przejazd na lotnisko i lot do La Paz – stolicy stanu Kalifornia Dolna Południowa. Zakwaterowanie, a następnie wycieczka na półwysep Pichilingue oraz znajdujące sie na nim liczne plaże i zatoczki, uznawane za jedne z najpiękniejszych na świecie. Dla chętnych możliwość kąpieli w Morzu Cortéza, czyli Zatoce Kalifornijskiej. Po powrocie zwiedzanie miasteczka. Zobaczymy m.in. Katedrę Nuestra Seńora de La Paz oraz przespacerujemy się po Malecon, nadmorskiej promenadzie. Nocleg w La Paz.

5 DZIEŃ
Fakultatywny rejs na wyspę Isla del Espiritu Santo (UNESCO, ok. 80 USD), jedną z 244 wysepek na Morzu Cortéza. Pererłka, wraz obszarami przybrzeżnymi, ze względu na unikalną florę i faunę, niezwykłe krajobrazy jest obszarem ściśle chronionym (Parque Nacional Archipiélago Espíritu Santo i Reserva de la Biosfera Islas del Golfo de California) i została uznana za część dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Wyspa i otaczające ją krystalicznie czyste wody są domem m.in. dla lwów morskich, żółwi, mant, delfinów, rekinów, ptactwa, a nawet wielorybów. Wyspa ma wiele różnych plaż, na których można spacerować, popływać lub po prostu cieszyć się wspaniałą scenerią. Powrót do La Paz na nocleg.

6 DZIEŃ
Opuszczamy La Paz, przed nami malowniczy przejazd wzdłuż wybrzeża Pacyfiku, gdzie ogromna piaszczysta pustynia spotyka się z oceanem. Docieramy do Todos Santos, zielonej oazy, miasteczka, które jest kolebką pisarzy, rzeźbiarzy, rzemieślników oraz poetów. Mieści się tu m.in. ponad dwadzieścia galerii sztuki. Odwiedzimy też Hotel California, ponoć był on inspiracją dla grupy The Eagles do napisania kultowej piosenki w 1976 r. Oprócz artystów kolorytu dodają surferzy, mający jedne z najlepszych fal na świecie, a także lokalni rybacy. Wokół Todos Santos znajdują się plantacje palm, awokado, mango, papai i wiele innych owoców. Popołudniu przejazd do Los Cabos, często nazywanym mini Acapulco.

7 DZIEŃ
Owiedzamy między innymi Pedregal – zaciszną, elegancką dzielnicę wypoczynkową na zboczu wzgórza z malowniczym widokiem na przystań i Ocean. Odpoczniemy na złocistej plaży z urokliwym widokiem na formacje skalne. Najsłynniejszą ze skał jest El Arco de Cabo San Lucas, przy której Zatoka Kalifornijska łączy się z Pacyfikiem. To miejsce kryje jedne z najpiękniej położonych plaż świata: Plażę Kochanków (Playa del Amor) i Plażę Rozwodów (Playa del Divorcio). Opcjonalnie istnieje możliwość wypożyczenia kajaków, snurkowania, nurkowania czy relaksu na plaży. Wieczór spędzamy w jednym z nocnych klubów. Zakwaterowanie i nocleg w Los Cabos.

8 DZIEŃ
Wyruszamy z powrotem przez piękną skalistą pustynię do La Paz, tym razem wschodnią częścią półwyspu. Popołudniu zaokrętujemy się na prom, na nocny rejs przez Morze Corteza do Topolobambo w stanie Sinaloa, gdzie następnego dnia rano dopłyniemy na zachodnie wybrzeże Meksyku. Nocleg w fotelach na pokładzie promu.

9 DZIEŃ
Przejazd malowniczymi górami z nadmorskiego miasteczka Los Mochis, gdzie kończy bieg jedna z najważniejszych linii kolejowych Meksyku, łącząca miasto Chihuahua z El Fuerte na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Spacer ulicami miasteczka El Fuerte, założonego w XVI wieku, z piękną kolonialną architekturą i barwną historią. W miasteczku urodził się m.in. legendarny Zorro - nieustraszony i romantyczny jeździec, który opuszczając swój dom nad rzeką Fuerte, wyrusza by bronić uciśnionych. Fakultatywnie istnieje możliwość spływu kajakiem po tropikalnej rzece. Nocleg w El Fuerte.

10 DZIEŃ
W El Fuerte rozpoczyna się nasza kilkudniowa podróż przez Miedziany Kanion (Barranca del Cobre) w górach Sierra Madre, o długości około 50 km, którego wielkość i głębokość jest znacznie większa niż bardziej znanego Kanionu Kolorado. Niektóre ściany osiągają oszałamiającą wysokość 1800 metrów. Czekają tu na nas nieprawdopodobne widoki – spektakularne wodospady, turkusowe jeziorka i niespotykane formacje skalne. Przez El Fuerte przebiega jedna z najbardziej widowiskowych linii kolejowych na świecie, cud inżynierii (37 mostów, 86 tuneli), Ferrocarril Chihuahua al Pacifico, łącząca wybrzeże Meksyku z centralną częścią kraju. Dzisiaj przejedziemy trawersując jej najpiękniejszy, blisko sześciogodzinny odcinek z El Fuerte (90 m n.p.m.) do Divisadero położonego na wysokości 2240 m n.p.m. Nocleg.

11 DZIEŃ
W Divisadero znajduje się jeden z najbardziej ekscytujących punktów widokowych na Kanion Miedziany. Będziemy mieć okazję napawać się tą panoramą zarówno o zachodzie słońca dzień wcześniej jak i tego dnia o wschodzie. Dalszy przejazd, tym razem busikiem imponującą, krętą trasą do Creel (2338 m n.p.m.). Creel to najlepsza baza wypadowa do Kanionu Miedziowego, zamieszkana głównie przez Indian Tarahumara (Rarámuri). Chłoniemy atmosferę miasteczka i jego okolic. Odwiedzimy m.in. Jezioro Arareko, 30-metrowy wodospad Cusarare oraz dawną jezuicką Misję św. Ignacego (XVIII w.). Zatrzymamy się przy lokalnym pubie z muzyką. Nocleg w Creel.

12 DZIEŃ
Tego dnia przyjrzymy się bliżej życiu niezwykłych mieszkańców Barranca del Cobre, Indianom z plemienia Tarahumara. Przez setki lat odizolowani od świata zachowali swoje tradycje, stroje, wciąż posługują się własnym językiem tarahumara, mają swoją synkretyczną religię łączącą chrześcijaństwo z dawnymi wierzeniami. Słyną też z niezwykłej wytrzymałości w biegu. Potrafią przebiec bez odpoczynku ponad 100 kilometrowe dystanse, stąd nazywani są także Raramuri, czyli „szybcy biegacze”. Bieg służył im m.in. do tzw. polowania uporczywego, czyli potrafili ścigać zwierzynę aż do jej wyczerpania. Tarahumara często mieszkają w skromnych warunkach, w jaskiniach lub bardzo prostych drewnianych chatach. Nocleg w Creel.

13 DZIEŃ
Udajemy się w głąb kanionu! Z poziomu 2338 m n.p.m. udamy się w ekscytującą podróż krętymi drogami do Batopilas, wioski położonej na dnie Barranca del Cobre (495 m n.p.m.). Adrenalinę podniosą nam strome przepaści i zapierającach dech w piersiach widoki. Zmieniać się będą niezwykłe krajobrazy ale też klimat. Z chłodniejszych rejonów górskich, gdzie dominują lasy sosnowe udamy się w rejony tropikalne, z roślinnością ewidentnie ciepłolubną. Wioska Batopilas to ukryty skarb nad brzegiem Rzeki Urique płynącej dnem kanionu, niegdyś zupełnie niedostępna, można było dotrzeć tu jedynie mułami stromo trawersując. Nocleg.

14 DZIEŃ
Barranca del Cobre będziemy podziwiać z zupełnie innej perspektywy, w zielonej, wąskiej dolinie, otoczonej zboczami monumentalnego kanionu. Wyruszymy na malowniczy pieszy szlak wzdłuż Rzeki Urique do Satevó, gdzie mieści się La Catedral Perdida (Zagubiona Katedra, 1760 r.), zobaczymy też klimatyczne ruiny XIX wiecznej Haciendy San Miguel pośród lasu figowego. Przyjrzymy się życiu „nizinnych” Indian Tarahumara, to jakby odrębne plemię Indian, zupełnie różniące się od tych mieszkających wysoko w górach. Nocleg.

15 DZIEŃ
Czeka nas dłuuugi podjazd, z przewyższeniem ponad 1800 metrów, krętymi serpentynami z Batopilas w góry Sierra Madre, Kordyliery Zachodniej, z powrotem do Creel. Popołudniu relaks, czas na spokojną ekplorację wioski, zakupy lokalnych rękodzieł, a wieczorem piwo w lokalnym, klimatycznym pubie. Nocleg.

16 DZIEŃ
Opuszczamy Creel. Przejeżdżamy przez pustynne tereny do Chihuahua, stolicy regionu. W krajobrazie stanu przeważają rozległe wyżyny i pasma górskie (sierras). Na wyżynach spotyka się taką roślinność jak: lechuguilla (wiecznie zielony sukulent), mesquite (rodzaj pustynnego krzewu), guayule (mała kauczukodajna roślina półpustynna) i ocotillo (rodzaj sukulentów z czerwonymi kwiatami). Z fauny... ciekawe, acz „niebezpieczne“ są... skunksy, spotkać też można jeżozwierze. Miniemy miasto Ciudad Cuahtemoc, w tym regionie mieszka blisko 50 tysięcy mennonitów, którzy przybyli na te rejony ok. 100 lat temu, głównie z Holandii. Nocleg w Chihuahua, miasta

17 DZIEŃ
Chihuahua to obecnie prężnie rozwijające się, blisko milionowe miasto, jednocześnie dla Meksykan bardzo ważne z punktu widzenia historycznego, z miastem związanych było m.in. dwóch bohaterów narodowych Meksyku, Pancho Villa i Ojciec Miguel Hidalgo. Zwiedzamy kolonialne Stare Miasto, m.in. serce Chihuahua, Plaza de Armas oraz barokową Katedrę, XVIII-wieczyny akwedukt, Muzeum Rewolucji Meksykańskiej, będącą niegdyś kwaterą Pancho Villi oraz celę więzienną Hidalgo, w której spedził ostatnie chwile przed egzekucją.  Popołudniu transfer na lotnisko i przelot do Mexico City. Nocleg.

18 DZIEŃ
Odwiedzimy Muzeum Antropologii, jedno z najciekawszych muzeów archeologicznych na świecie, przedstawiającym eksponaty różnych meksykańskich kultur prekolumbijskich. Muzeum Fridy Calho. Ostatnie zakupy. Przejazd na lotnisko w Mexico City i powrót do Polski.

19 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-09-13 2024-10-01 8900 PLN + 1800 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

W CENIE WYPRAWY:
- bilety lotnicze Warszawa – Mexico City – Warszawa; Mexico City - La Paz, Chihuahua - Mexico City;
- transport na miejscu, objęty programem (autobusy rejsowe, minibusy, taxi, promy, pociąg,  
  komunikacja miejska itp.);
- noclegi (hotele klasy turystycznej, pokoje 2-3 osobowe),
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie, bilety wstępu i lokalni przewodnicy, opcje fakultatywne (min. 600 USD).

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nieobowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A + B, tężec, błonica, polio;
- profilaktyka antymalaryczna /ryzyko zarażenia niewielkie/;
- grupa do 12 osób;
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy;
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem supertramp@supertramp.pl lub  telefonicznie.


 

Galeria